zich vereerd gevoelen en hem eene aangename herinnering aan die onder-officieren bijblijven; wij voegen er ook den wensch bij, dat alle officieren zijn voetspoor op den weg der humaniteit volgen dan zal de militaire dienst, voor velen tot nog toe een lastpost, en om den behandelingswille niet zeer ter goeder naam staande, veel in aanzien winnen, en het -gehalte van bet leger er zeker niet bij verliezen. [Ingezonden.) In de afgeloopen week hebben er manoeuvres in het vuur plaats gehad door de alhier in garnizoen liggende in fanterie en artillerie, hoofdzakelijk om de manschappen te doen zien op welke wijze de verschillende wapensbij een werkelijken aanval moeten zamen werkenen elkander moeten ondersteunen. Twee dezer manoeuvres hadden plaats in het fort Erfprins, terwijl de derde in het fort Admiraal Dirks werd uitgevoerd. De luit. t. z. 1. kl. J. P. van Eossumde luit. t. z. 2. kl. L. P. D. Op ten Noort en de offic. van gezondheid 1. kl. N. C. Slegtlaatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indiè'worden op non-activiteit gesteld. Het volgend jaar zullen zes jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk kunnen worden aangesteld. Nadere •bijzonderheden vindt men in de Si. Ct. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Maastricht, J. F. Mansfeldt, thans betaalmeester te Alkmaar te Alkmaar jhr. A. C. P. Quarles van Ufford, thans betaalmeester te Almelo. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Hoorn, A. van Eek, thans in dezelfde betrekking te Gorinchem. Naar men verneemt, is de gewezen luitenant ter zee J. L. Inckel, benoemd tot rentmeester van het onlangs door Z'i K. H. Prins Hendrik aangekochte landgoed Ewijckshoeve. Dingsdag jl. heeft het provinciaal geregtshof in Noord- Holland uitspraak gedaan in de zaak van D. B.waarvan wg in ons nommer van 20 September melding maakten. Overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie, heeft het hof D. B. veroordeeld tot 10 dagen cellulaire gevan genis en de kosten van het regtsgeding. -Bij de ophanden zijnde reorganisatie van het leger bestaat het voornemenom bij het regiment grenadiers en jagersde beide bataillons jagers te veranderen in grena diers, terwijl dit regiment, even als de andere regimenten ■infanterie op eene sterkte van 25 compagnieën wordt ge- bragt. Bij de cavallerie zal één regiment worden opgehe ven en ingesmolten bij de drie welke blijven bestaan. Bij de artillerie zal de rijdende artillerie worden opgehe ven en vervangen door veldartillerie, terwijl aan het wapen 4 batterijen mitrailleuses ieder van 8 stukken zullen wor den toegevoegd. Het bataillon mineurs en sappeurs zal met 2 compagnieën vermeerderd wordenterwijl eindelijk het aantal torpedo-compagnieën van 1 op 3 wordt gebragt. Men schrijft ons van Texel2 October Gisteren had de bevestiging plaats van den beroepen pre dikant bij de Doopsgezinde gemeente aan de Waal. De WelEerw. Heer Huizingadie als bevestiger optrad, hield eene hartelijke redenaar aanleiding van 2 Kor. 7 vs. 6. Des namiddags ten 2 ure trad de bevestigdeds. Koeke- bakker, voorde gemeente op. Hij had tot grondslag zijner iedn gelegd Ephese 3 14-17. Behalve ds. Buisman van Oosterend zal ook dr. J. Liet, predikant te Cocksdorp, op 8 October e. k. zijne afscheids rede houden. Jl. Yrijdag verliet de heer P. P. K., van Oosterend met een aldaar thuisbehoorenden oestervisscker het Nieuwe- diep, met het plan, om zich door dien schipper bij het Nieu- weschild te laten aanzetten. Ten gevolge van het opgekomen ruwe weer moet het bij arrivement ondoenlijk zijn geweest aan den dijk te komen en kon daardoor de passagier niet aan land geraken. Hetzij nu door de duisternis misleid, of andere oorzaken, dit alles is alsnog onbekend, is genoemde heer IC. te wa ter geraakt en werd Zaturdags 's morgens levenloos aan den voet des dijks gevonden. Eene geregtelijke lijkschouwing heeft plaats gehad, en zal, naar wij vernemen, worden voortgezet door leden der arrond.-regtbank van Alkmaar, die daarvoor heden naar hier zijn gekomen. De verongelukte was ongehuwd en had, naar men zegt, een niet onaanzienlijk fortuin bij zich. (Wij vernemen nader dat de schipper voorloopig in ver zekerde bewaring is genomen.) Men schrijft ons van Terschelling, 30 Sept. Op de markt van 6 Sept. alhier, waren aangebragt 66 runderen, 4 paarden, 2 enters, 43 veulens; de haudel was zeer willig en zijn goede prijzen besleed. Op de markt van 25 Sept. waren aangebragt 11S runderen, 4 paarden, 1 enter, 11 veulens, 2 schapen; de handel echter zeer slap. De prijzen op die markten waren als volgt Koeijen van f 48 tot f 165, pinken van f 40 tot f 75, kal veren van f20 tot f30, paarden van f40 tot f310, veulens van f 30 tot f 80. Naar men verneemt heeft de varkensziekte, die om de gemeente Utrecht in den laatsten tijd vele offers eischte, nagenoeg opgehouden, daar nu nog slechts enkele gevallen van roodvuur, eene roosachtige ziekte, zich voordoen die bij dadelijke geneeskundige hulp, meestal niet doodelijk zijn. De prijzen der varkens zijn echter buitengewoon hoog, daar er zelfs tot 30 ets. per 5 hectogr. betaald wordt. Van de 800 runderendie Zaturdag te Utrecht ter markt waren aangebragtzijn ruim 600 verkochtwaarvan een 500tal door Fransche en Duitsche kooplieden vooral van melkvee, was het vervoer naar Belgie langs den staats spoorweg buitengewoon groot. Een Rotterdamsche 19jarige sjouwer, die zich aan op- ligterij schuldig maakte door bij sommigen zijner stadge- nooten, in de jongste Augustusmaand, kermis te gaan wen- schen uit naam der lantaarnopstekers, die hem daartoe niet hadden gemagtigd en er ook volstrekt geen kennis van droegen, en die deswegens veroordeeld werd tot een jaar gevangenisstraf en f 75. boete, heeft van dat vonnis op den hove geappelleerd. Ook in appèl hield hij zijn beweren van eerste instantie, dat hij op last van een derde zou gehandeld hebben, vol. Het Openb. Ministerie requireerde bevestiging ten volle van het vonnis des eersten regters. Uitspraak Zaturdag a. s. Men schrijft uit Deventer, 29 Sept. In den loop dezer week is hier een persoon gearresteerd, die vermoedelijk sedert eenigen tijd bij een schoenmaker te dezer stede successivelijk geld uit een kast heeft gestolen, zouder dat de eigenaar den dader van dit wanbedrijf kon opsporen. Toen hem voor eenige dagen eindelijk al zijn geld en een zilveren knipje uit die kast ontvreemd werden, gaf hij hiervan kennis aan den majoor der rijksveldwacht, die den rijksveldwachter van den Ham gelastte in die woning te sur veilleren. Deze posteerde zich op den zolder dier woning, terwijl de schoenmaker het huis verliet. Naauwelijks was deze vertrokken, of er trad een meisje binnen, die met een valschen sleutel die kast weder trachtte te openen, waarin van den Ham haar stoorde, door haar onmiddelijk in verzekerde bewaring te nemen. Op de Engelsche kust heeft in de laatste dagen ook verschrikkelijk stormweder geheerscht, die vele schipbreuken veroorzaakte. Bij Grimsby is de Italiaansche bark Loretto vergaan. De kapitein en vijf man zijn gered, negen man zijn omgekomen. Men herinnert zich het onlangs door deheerenLow en Thomas aangegeven plan tot het maken van een spoorweg verbinding tusschen Engeland en Britsch-Indië, door middel van welke 't groote traject in vijf dagen zou kunnen wordën afgelegd. Dit plan was fraai op papier; doch het kwam bij nader overweging wel wat al te stout voor. Zóó denkt er ook de beroemde Duitsche geograaf, de heer Kiepert,, over, die in de JYatiÓJial Zeitung wijst op de bijna onoverkomenlijke moeijelijkheden, welke de ontwerpers blijkbaar over't hoofd heb ben gezien. De reusachtige hinderpalen zegt liij zouden de onderneming in den weg staan: hinderpalen in den vorm van bergketens en kloven, die den deskundige de haren te berge doen rijzen. De heer Kiepert houdt 't er voor, dat, zoo de bedoelde spoorweg kon aangelegd worden, de voltooijing er van niet drie, maar zeker wel dertig jaren arbeids zou moeten kosten. Op nieuw spoort de Lancet aan tot voorzorgsmaatrege len tegen de cholera. Hei geneeskundig blad doet dit naar aanleiding van het bevestigd berigt, dat de gevreesde ziekte in Arabië is uitgebroken, om vermoedelijk van daar spoedig naar Egypte over te steken, ea> zóó hare gewone route naar Westelijk. Europa te vervolgen.; Van twee kanten zal dus 't gevaar dreigen: van de Oostzee en van de Middellandsche Zee. Het dralen der epidemie schijnt in Engeland, zoowel als el- ders* de pas genomen voorzorgsmaatregelen weder te hebben doen verzuimen: want de zonde van Koning Pharao is alge meen onder de kinderen, der menscken; angst en vrees schijnen slechts te kunnen prikkelen tot voorzigtigheid; en naauw is schijnbaar de vijand gewekenof de oude zorgeloosheid en onverantwoordelijke nalatigheid keeren terug. De Lancet waar schuwt ten ernstige. Het gevaar van een spoedig verschijnen der ziekte in Engeland ismeent zijveeleer te gering dan te groot voorgesteld. De Bien Public meldt dat de Internationale ijverig in de weer is haren werkkring in België uit te breiden, niet het minst te Brussel. Sinds een paar dagen is gisting onder de volksklasse op te merken. In verschillende fabrieken worden werkstakingen voorbereidde beweging schijnt zich gelijk tijdig tot alle nijverheids-ondernemingen te zullen uitstrekken. Roode affiches zijn aan de hoeken der straten aangeplakt, waarbij verschillende meetings worden aangekondigd, die door de Internationale in het koffijhuis Le PrinceRue du Be'Iier, zullen worden gehouden. De werklieden, anders zoo kalm, verkeeren zigtbaar in een opgewonden stemming, hetgeen aan niets anders te wijten is dan aan de rustelooze propaganda van de agenten der demagogie. Sinds eenige dagen bevindt zich te Brussel een der chefs van de republikeinsche beweging van 1818 hij houdt zich bijna uitsluitend op in de wijken, die door de fabriekarbeiders worden bewoond. Gust. Lambert, de Noordpoolreiziger, tijdens den oorlog overleden, heeft bij testament de inschrijvingen en eigendom men van de Vereeniging tot bevordering van de Noordpool- f expeditiesgelegateerd aan de Fransche Marine op voor-

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2