LDERSCHE •JïtcutDS- en Woensdag «aöoertenfte-öfaD. 11 Oetober. m 1083. Elfde Jaargang. 1871. Vaststelling der 277" Staatsloterij. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden. 0.50 Franco per post n 0.65 Men abonneert zich bij allo Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advjcrtentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vdór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertèntiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. 61L T J S. gctiEcïte. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter openbare kennis, dat bij resolutie van Z. Exc'. den Minister van Fiuantieu van deu 21 September 11., No. 62, krachtens de daartoe door den Koning verleende xnagtiging, is vastgesteld de 277e STAATSLOTERIJ, bestaande; uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premien, overeenkomstig het plan aan de reso lutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn voor belanghebbenden aan de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelcgd. Helder, Het Gemeeutebestunr voornoemd 9 Oetober 1851. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. .UlEt-offiCiËEl IJEÜEEÏte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 10 Oetober 1871. Boven de rubriek advertentien zullen onze lezers eene rekening van ontvaugst en uitgaven vindenbetreffende de Zondag jl. door de heeren A. B. Weber en J. C. J. Graat gehouden volksvoordragtten voordeele van de wed. H. Schraa en hare vijf kinderen, die onlangs op eene noodlottige wijze hunnen man en vader hebben verloren. Wij verbeugen ons, en zeker velen met ons, dat de aan gewende poging zoo gunstig gereuseerd is. Als de tolk van alle weidenkenden brengen wij hulde aan de beide opge treden heerendie hunne talenten ten beste gaven tot on dersteuning van hulpbehoevenden en daarenboven een zeer talrijk publiek op eene aangename en nuttige wijze wisten bezig te houden. De voorgedragen stukken waren getiteld, dat van den heer Weber: ff Over het Huwelijk" en die, van den heer Graat: ft Edele Steenenen nde Visschende Reiger" Het is van algemeen bekendheid, dat door het De partement Helder van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, in de laatste jaren, successivelijk verscheidene zeer gunstig werkende instellingen in het leven zijn geroepen, allen in het belang van den werkenden stand te dezer plaatse waaronder vooral moge genoemd worden de industrieschool, de spaarbank en de leesbibliotheek, waarvan met regtgezegd mag worden, dat ze volkomen aan het doel beantwoorden, en door diegenen die er gebruik van maken op hoogen prijs worden gesteld. Thans kunnen wij berigten, dat binnen kort door dat zelfde Departement, uitvoering zal worden gegeven aan het onlangs geopperde idee, om ook iets te doen tot uitspanning, voor dienzelfden stand, wiens welzijn door //'t Nut" steeds beoogd wordt. In de laatste jaren werden, gedurende de wintermaanden, van tijd tot tijd, voordragten gehouden in het bekende ge bouwtje op de vischmarkt in de Nieuwstad, thans heeft men gemeend daaraan eene geheel andere rigting te moeten geven door in de plaats daarvan de gelegenheid te openen tot het houden van eenige bijeenkomsten, in het lokaal Tivoli, waarbij het nuttige en het aangename elkander zullen afwisselen, door populaire voordragten, muziekuitvoeringen, tooneelvoorstellin- gen, enz., enz. De eerste bijeenkomst zal worden gehouden op Vrijdag 3 November a. s., die toegankelijk zal worden gesteld voor een ieder mannen en vrouwen die zich fatsoenlijk zal weten te gedragen, tegen betaling van 10 cents de per soon. Kinderen beneden de 16 jaren zullen echter niet worden toegelaten. De kaartjes zullen verkrijgbaar worden gesteld bij de hh. H. Bitter, K. Lastdrager, J. T. Tinkelenberg, L. Jeïgersma, J. Rinner, P. Snel, H. A. Stadermann en S. Giltjes, echter tot een beperkt getal van 300ten einde de bezoekers behoorlijke zitplaats te kunnen verzekeren. Wij raden dus aan allen die lust gevoelen om van deze uitspanning te profiteren, niet tot het laatste oögenblik te wachten, maar zich in tijds van kaartjes te voorzien, want zonder twijfel zal de aanvraag het bepaalde getal overtreffen. Hier een woord tot aanprijzing bij te voegen, achten wij geheel overbodig, daar wij ons overtuigd houden, dat het publiek, zonder d&t, van hare belangstelling in ruime mate zal doen blijken. Het nieuwe tooneelgezelschap van de heeren Stoete Comp., dat met de opvoering van het kluchtspel fNappïe en Wilhelmalhier algemeen genoegen heeft gegeven, zal op Dingsdag a. s., in het lokaal Tivoli alhier, weder optreden en ten tooneele voeren een groot drama, waarin de hoofd rollen zullen worden vervuld door de heeren Kapper, Her mans en mevr. Elert. Wij vermenen den tooneelliefhebbers geen ondienst te doen hen hierop te wijzen. (Men zie ?erder de advertentie hierachter.) Aan den heer P. Greidanus hulponderwijzer alhier is na voldoend afgelegd examen de acte van hoofdonderwijzer verleend. De officier yan gezondh. 2e. kl. dr. J. P. Manikus, be- hoorende tot de rol van het schroefstoomschip het Loo, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gesteldde offic. van gez. 3e kl. G. Pranken en S. P. Krujt worden met den 16 dezer respectivelijk geplaatst op het schroefstoomschip het Loo en het wachtschip te Hellevoetsluisde dirig. offic. van gez. J. van Hattem geplaatst bij de directie der marine te Hélle- voetsluiswordt met den 31 dezer op non-activiteit gestéld en met den 1 Nov. a. s. vervangen door den dirig. offic. van gez. A. H. Neyssel, terwijl de dirig. offic. van gez. J. D. Rachse met den 1 Nov. a. s, wordt geplaatst bij de directie der Marine te Amsterdam. Z. Ms. heeft de offic. van gez. 3e klasse bij de zeemagt S. P. Kruyt met den 6n dezer bevorderd tot offic. van gez. 2de kl., met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de offic. van gez. 2e kl. A. W. van Renterghem en K. G. P. Sloos. De officieren van gez. 2de kl. J. J. Borst en A. W. van Renterghembehoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord worden met den 15n dezer op non activiteit gesteld; terwijl de officieren van gez. 2e kl. H.J; Nieuwkerk en D. Dronkers met den 16n daaraanvolgende respectivelijk geplaatst worden op Zr. Ms. monitor Krokodil en Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java. Tot kommandeurs der orde van de eikenkroon zijn be noemd de heeren A. A. M. Casterman, R. C. Cankrien, beide te Antwerpen tot officier van die orde de heer J. L. H. Beijers, te Brussel, en tot ridder dier orde de heer I. P. H. Dumenil, te Antwerpen, welke heeren zich bij het overbrengen van het stoffelijk overschot van gesneuvelden bij de Citadel van Antwerpen bijzonder hebben onderscheiden. Aan het «Gorincbemsche Weekblad" wordt uit den Haag het volgende geschreven «Een eenvoudige en toch eigenaardige reden verhinderde dat de plegtige overbrenging van het gebeente der Citadelstrij ders met de gebruikelijke ridderorden-uitdeeling eindigde. «Men kon namelijk in zoodanig geval onmogelijk voorbijgaan den Belgischen generaal, die te Antwerpen kommandeert en de deputatie der Nederlandsche hoofdofficieren ontving; maar die g2neraal was ongelukkig een deserteur uit het Nederland sche legeren al was de straf nu al verjaard en kan de ge-

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1