acraal zicli dus zonder gevaar voor arrestatie en krijgsraad in ons land vertoonen, 't ging toch niet aan dat het virtus nobilitat door den koning der Nederlanden op zijne borst werd gehangen. «De Nederlandsche regering kan gevoelig zijn over de bévue der Belgische, dat ze de ontvaDgst der commissie niet aan een ander generaal heeft opgedragen. De Antwerpsche generaal had toch wel voor een paar dagen verlof kunnen vragen of verkouden zijn »De commissie was daardoor in een moeijelijk parket. Hoog geplaatste militairen hier ter stede moeten zelfs den generaal van Stirum hunne verwondering hebben betuigd dat hij, hoofd officier van het Nederlandsche leger, de hand had gedrukt, die de Belgische generaal bij de ontvangst aan de commissie had toegereikt. Maar de heer van Stirum kon niet anders een misgreep van het Belgische gouvernement mogt hem geen aanleiding geven tot schandaalmaken. De Nederlandsche hoofd officieren hebben echter bedankt voor het diner, dat de ge neraal hun aanbood, om de wel ietwat gezochte reden, dat ze om eene rouwplegtigheid naar Antwerpen kwamen, en dus aan geen feestmaal konden deelnemen." Men verzoekt ons van Oosterend op Texel, liet volgende ite plaatsen: Zondag jl. hield ds. Buisman, beroepen gereformeerd pre dikant te Wieringerwaard, alhier zijn afscheidsrede, naar aan- Jeiding van 2 cor. 4135. //Ik sprak omdat ik geloofde." Wij meenen, dat hij die stof ter overdenking heeft, gekozen omdat er nog al leden in de gemeente zijn, wier godsdienst gedachte met die van ZEw. niet strooken. Een verwijt ont vloeide zijne lippen niet, waarvoor wij ZEw. dankbaar zijn, want strenge redevoeringen tegen andersdenkenden hebben we genoeg gehoord. Als naar, gewoonte bij zulke gelegenhe den was de kerk vol. Ieder moet, van zijn standpunt be schouwd, tevreden en voldaan huiswaarts zijn gekeerd. Onze beste wenschen volgen hem. Hij sprak zooals hij ge loofde en dat is waarheid, daarom deed hij dan ook iemand wel eens zeer. Heeft ZEw. van zijn standpunt gelijk als gaf hij wat hij sprak voor goede munt uit zeker zal ZEw. het ook voor goede munt aannemen, wat in deze regelen voor goede munt wordt gegeven, aangezien de in zender sprak, omdat hij geloofde niet alleen, maar ook omdat het waarheid is. Nog eens, onze beste wenschen volgen hem. •Hij heeft ook eene goede plaats in ons hart bereid en me nigeen betreurt zijn heengaan. Wij wenschen de gemeente Wieringerwaard geluk met hun nieuwen leeraar. ZEw. blijve bij ons in dankbare herinnering. Men schrijft ons van Terschelling, 7 Oct. Bij de op 8 dezer alhier gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, zijn ingeleverd 52 stembriefjes, waarvan 2 van onwaarde verklaard en het getal geldige uitgebragte stemmen mitsdieu 50. Hiervan zijn uitgebragt op den Heer C. C. Ruige 40, P. Altena 3, S, Brons Böldingh 3,. A. B. Zwaaien J. II. Stobbe ieder 2 stemmen de heer C. G. Ruige: is mitsdien gekozen. Door den raad dezer gemeente is tot plaatselijk geneesheer op Oost-Terschelling benoemd de heer P. van Rijgersma geneesheer ta Wijdenes, de benoemde heeft de betrekking aangenomen. Men meldt uit Winkel 6 Oct. het volgende: Als een gunstig gevolg van den brand, waardoor onlangs ons weeshuis werd verwoest, mogen wij mededeelen, dat de middeleeuwsche systeem der bediening van de brandspuit, hier gelijk bijkans overal in ons land tot heden gehandhaafd, zal worden afgeschaft. Voortaan zullen niet meer alle burgers gratis hulp behoeven te verleenen, waarbij de mindere man werken en de meer gegoede bevelen mogt, en wat tengevolge had dat velen thuis bleven en anderen bedankten den arbeid hunner gemaklievende buren te verrigten. Een korps vrij willigers zal worden georganiseerd, om tegen betaling, onder toezigt van een commissie uit den Gemeetenraad, als brand spuitgasten dienst te doen. Men leest in de N. Hott. Ct. Wij hebben Donderdag 11. uit het Vaderland overgenomen het berigt, dat de Amsterdamsche kanaalmaatschappij zich tot de regering zou hebben gewend, ter verkrijging van middelen tot voortzetting van hare werken. Bij onderzoek is ons dienaangaande het volgende gebleken Krachtens art. 21 der concessie van de Amsterdamsche kanaalmaatschappij heeft deze de bevoegdheid om, ter bekosti ging van hare werken, eene leening te sluiten op de droog te maken gronden, welke leening volgens het prospectus van inschrijving voor het maatschappelijk kapitaal, uitgegeven in 1864, zou bedragen tien millioen gulden. In de laatste jaarvergadering van aandeelhouders, gehouden in Mei -11., is met algemeene steramen besloten, thans tot het sluiten van deze leening over te gaan, en wel onder verband niet alleen van voormelde gronden, maar teveus van de in 1863 door de stad Amsterdam toegezegde subsidie van 3 millioen gulden, uittekeeren bij voltooijing van het werk, en inmiddels belegd in 4 pCt. Nat. Werk.-Schuldbrieven. Volgens art. 24 der concessie moet voor deze leening de goedkeuring der wetgevende magt gevraagd worden, en thans zou de directie bij de regering aanzoek gedaan hebben, c.m boven het zakelijk onderpand mede te erlangen Staats garantie voor de rente en aflossing van dit kapitaal, ten einde het tot betere koers te verkrijgen. Naar wij vernemen, geeft nogthans de regering de voorkeur aan andere middelen, strekkende om in de tijdelijke behoefte te voorzien, totdat de maatschappij de drooggemaakte gronden in gecultiveerden staat verhypotekeeren kan, en zijn daarover op dit oogenblik de onderhandelingen nog loopende. De Vereeniging van en voor Industrieëlen heeft een adres aan den Koning gezondenwaarin uitvoerig de gron den worden uiteengezet, vóór de afschaffing van den zeepac- cijns, welke naar hare meening voor die van eenige andere accijns behoort te gaan. Een afschrift is aan de Tweede Kamer verzonden met een missiëve waarin met het oog op de voorgedragen inkomsten-belasting, op gelijktijdige af schaffing van den zeepaccijns wordt aangedrongen. In de debating-clnb te Gouda zijn de volgende stel lingen aangenomen l0. Het is een der eerste pligten van een vrij volk het behoud van zijn nationale zelfstandigheid te verzekeren. 2e. Dat alleen zedelijke middelen hiertoe voldoende zijn, is eene illusie; materieel krachtsbetoon is ook noodig. Een volk moet zoo volkomen mogelijk weerbaar zijn. 3C. Een der meest gewenschte middelen om dit doel te bereiken is de invoering der algemeene dienstpligtnaar Nederlandsche toestanden en belangen ingerigt. Het //1-cents Volhsblbevat onder 't opschrift loons- verhooging de volgende behartigingswaarde woorden: //Die van zijn loon genoeg overhoudt, dat hij onnoodige en scha delijke verteringen maaktkan inderdaad niet zeggen dat zijn loon te gering is voor het noodige. De werkman, die sterken drank drinkt, heeft geen regt van klagen, dat zijn loon te gering is. Besparing van jenevergeld is loonsver- hooging. Wanneer alle landen waarop thans graan voor de jeneverstokerijen en tabak voor ijdel vermaak verbouwd werden, slechts gebezigd werden ter verbouwing van voedings middelen voor den mensch eene belangrijke daling in den prijs der voedingsmiddelen zou daarvan het gevolg zijn. Maar hoe lang zal het nog durenvoordat al de volken dit in zien en met opoffering van eigen belang, van winst bij den landbouwer en fabriekant en van genot bij den verbruiker, allen tot het geheele welzijn der wereldmaatschappij zullen zamenwerken De N. Arnh. Ct. beweert, dat het eenige middel om den prijs van het vleesch te doen dalen eene belasting zou zijn op den uitvoer of een verbod van uitvoer. De afschaffing van den accijns zal geene lagere prijzen geven, en het is een i treurig feit, dat het vleeschgebruik bij ons afneemt. Zelfs is er na de afschaffing van den accijns op het varkensvleesch minder varkensvleesch gegeten dan vroeger. Ook meent de N. A. C.t dat de patentbelasting niet afgeschaft maar herzien moet worden. Zij, die de voordeelen trekken van de kostbare werken, die voor hen aangelegd zijn, moeten daarvoor betalen Al wat niet behoort tot den landbouwenden, handeldrijvenden of industriëelen stand, heeft door het aanleggen der kostbare land- en waterwegen nadeel geleden, omdat de levensmiddelen door het gemakkelijke vervoer duurder zijn geworden. We duwen, weezen, ambtenaren, geleerden, arbeiders en handwerks lieden zijn de slagtoffers van den vrijen handel. De iV". A. C. wil daarom een algemeen petitionnement tegen de afschaffing van het patent en tegen de invoering eener inkomstenbelasting. Zij wil echter ook de grondbelasting herzien hebben, Te Kampen hebben zich weder 37 jongelingen aange meld, om dienst te nemen bij het instruktie-bataljon; 33 wer den goedgekeurd en aangenomen. 1 was te klein, 1 had lig- chaamsgebreken, 1 was onbekwaam en 1 trad terug. Als een waarschuwend voorbeeld voor levensverzekering maatschappijen, begrafenisfondsen en andere inrigtingen van dien aard, diene het volgende Voor de regtbank te Nijmegen is aanhanging een geding, tegen zekeren agent aldaar, van de levensverzekering-maat schappij te A., beschuldigd van op bedriegelijke wijze zich gelden te hebben toegeëigend van personen, die hij zonder hunne voorkennis niet alleen had ingeschreven, maar voor wie hij ook, na overlijden, de gelden inkasseerden en qui- teerde, in een en ander bijgestaan door een zekeren genees heer, die in deze verklaringen afgaf niet strookeude met de waarheid. We willen, in deze wat al geruchtmakende zaak de uitspraak der regterlijke magt niet vooruitloopen, maar kunnen den wensch niet onderdrukken, in het belang van eerlijkheid en goede trouw, dat beide beschuldigden hunne welverdiende straf niet zullen ontgaan, opdat èn de maatschappij en de geneeskundige stand gezuiverd worden van personen, die voor een weinig geld zulke strafbare zaken exploiteren. Naar men verneemt, moet bedoelde agent reeds in ver zekerde bewaring zijn. ArnhCt. Naar men verneemtis Vrijdag met de tusschen Dordrecht en Londen varende stoomboot Martinus Hen- riette naar Engeland vertrokken, dr. G. II. L. V. uit Rotter dam berucht geworden wegens zijne verkeerde behandeling

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2