Met 44 tegen 22 stemmen heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal Woensdag het voorstel van de heeren s'Jacob, Tak, Stieltjes en de Bruyn Kops tot subsidieëring van Staatswege van eenen geregelden stoomvaartdienst tus- scheu Nederland en Amerika verworpen. Door mejonkvronw B. L. van Eek van Schoonheuvel, onlangs te Arnhem overleden, zijn bij testament verschil lende legaten gemaakt aan weldadige in rigtingen, als: f2000 aan Talita Kutni bij Wageningen f3000 aan de Hern- liuttersvereeniging te Zeist; f 1000 aan de hervormde diaconie- te Arnhem, en f 35,000 aan de kweekschool voor afgescheidene en orthodoxe predikanten te Doetinchem. Men schrijft uit Diepenveen 10 Oct. Voor het wild betaalt men thans buitengewoon hooge prijzen wat aan de groote verzending naar Engeland moet worden toegeschreven. Hazen gelden van f 1.25 tot fl.35 en patrijzen van 70 tot 80 cent per stuk. Wat maar te verkrijgen is wordt dage lijks door opkoopers genomen en verzonden. Door of voor rekening van pruisische kooplieden wordt bij voortduring veel vee tegen hooge prijzen opgekocht. Vooral de kalveren zijn thans zeer gezocht zij worden met f 40 a f70 per stuk betaald en bij groote partijen aan een der huofd-stations van den spoorweg ter verzending aangevoerd. Vette varkens worden nog altijd naar Frankrijk Belgie en Engeland verzonden. Een brand, zooals de wereld in beschaafde tijden niet gezien heeft, verwoeste in drie dagen de bloeijende Ameri- kaansche handelstad Cliicago. De schade wordt op het ont zettende cijfer van 200 millioen dollars (ongeveer 1 milliarde francs) geschat. Velen zullen zich nog den verpletterenden indruk herinneren, die in 1842 "de brand van Hamburg teweeg bragt. De vlammen, "die te Chicago op eene oppervlakte van 5 vierk. mijlen woedden kadden daar echter veel minder uitbreiding öii de "kcnade be droeg 90 millioen thlr. Toen moesten de Oostenrijksohe en de Pruisische schatkist voorschotten verstrekken; om den han delstand te hulp te komen en door de geheele wereld werd een beroep op de weldadigheid gedaan, om de ongelukkige Hamburgers hun schade te helpen dragen. Chicago, welks bevolking op eene zelfs in Amerika buiten gewone wijze toenam, telde reeds in 1865 2Q0;000 intvoners. Het ligt aan do zuideïnden van het meer Michigan. In 1830 bestomHhet^jiog .slechts uit enkele huizen. Sedert dien tijd is het xroorjmandel, vooral in koren en vee, verbazend snel "vooruitgegaan. Het is- thans een middenpunt van handel en verkeer. Er zijn van New-York naar Chicago tenten gezonden voor 75.000 personen. Men heeft reeds meer dan 100 lyken gevonden. Velen sterven tengevolge der ontberingen. Veertig plunderaars en rustverstoorders zijn gefusilleerd. In de vorige week vergaderden te Berlijn talrijke ge delegeerden van de bestaande fondsen tot ondersteuning van arbeiders die de werkzaamheden hebben gestaakt, alsmede van arbeidersverenigingen, om te beraadslagen over eene ge meenschappelijke zamenwerking tot het verkrijgen van hoogere loonen en korteren werktijd per dag. Er werd onder anderen voorgesteld, een algemeene grève-vereeniging op te rigten, die in de eerste plaats zou moeten zorgen dat niet terzelfder tijd verschillende strikes plaats hadden, maar dat integendeel steeds gelet zou worden op het gunstigste oogenblik, om den arbeid te staken, in welk geval alle overige werklieden in het on derhoud van de arbeidstakers moesten voorzien. De meer derheid keurde dit voorstel goed. De vergadering nam ten slotte de navolgende resolutie aan »De gedelegeerden der verschillende corporatiën verklaren, ingenomen te zijn met het denkbeeld der centralisatie en beloven het met alle krachten te zullen ondersteunen." Indien dit besluit ten uitvoer wordt gelegd, zullen ook de patroons spoedig de handen ineen moeten slaan en, evenals in Engeland, zullen bij een arbeidstaking der werklieden de patroons alle fabrieken sluiten, om te be letten dat de werkenden de niet-werkenden kunnen onder steunen. De Times wijst er op, dat het, met het oog op de telkens voorkomende werkstakingen nuttig zou wezen, den arbei dende stand eenigzins meer bekend te maken met de begin selen der staathuishoudkunde, niet door middel van boeken en geschriften, die de werkman toch niet leest, of die hij niet begrijpt, maar door populaire, voor elk bevattelijke voordragten. Van tijd tot tijd kan de werkman verhooging van loon vorderen; doch hij behoort dit niet te doen, wanneer het hem goeddunkt; hij moet leeren zijn tijd af te wachten, en met zijn regt voor den dag te treden, wanneer de om standigheden hem dit regt schenken. Daarom is het noodig, dat hij de oorzaken kenne, die de marktprijzen, en het be drag der loonen regelen. De lantaren-aanstekers te Brussel zijn niet zeer gelukkig geweest bij hunne werkstaking. Reeds denzelfden avond werd hun arbeid verrigt door de pompiers en de werklieden aan de gasfabriek. Den anderen dag kwamen dan ook de meesten der 93 grevisten terug, voor het meerendeel smoordronken. Zij noch hunne nuchtere kollega's zijn weder in dienst gesteld en men zal hen zeker ook in het vervolg niet meer aannemen. De cholera heeft haar vreeselyk karakter verloren, als men ten minste de Times mag geiooven, waarin men het volgende leest: Een ingezeten van Florida, een onvermoeid natuurvorscher, heeft grondig het vraagstuk onderzocht en deelt mede, dat, even als de gele koorts, de cholera ontstaat en gevoed wordt door kleine onzigtbare diertjes, die in de lucht zich bewegen. Als men dus de lucht doet trillen en schokken, zal men aan een dampkring die bezwangerd is met insecten zijne oorspronkelijke zuiverheid teruggeven en elke epidemie uit die oorzaak ontstaande vernielen. Ten bewijze daarvan heeft de heer Hardeede uitvinder, voorgesteld te Charlestown de proef te nemen. Zooals men weet heeft de gele koorts daar groote verwoestingen aange- rigtzij eischte honderd slagtoffers daags. De heer Hardee wil nu derwaarts gaan en zijn eigen leven er aan wagen. Hij vraagt slechts tien dagen en staat er met zijn eerewoord voor in dat hij de ziekte zal verdrijven. Ziehier hoe hij 'het zal aanleggen. Hij zal voor de geheele stad Charlestown in Zuid-Carolina met 50,000 inwoners slechts eene enkele ton buskruid gebruiken en gedurende tien achtereenvolgende nachten eiken avond ten negen ure beginnende, vijf pond voor elke ontploffing aanwenden. Na tien dagen verzekert de heer Hardeedat zich geen enkel geval meer in de stad zal voordoen. Te Wandsbeck zijn drie personen gearresteerd, die bij de Duitsche armee dieDSt hebben gedaan als marketensters éh zich .toen in Frankrijk hebben schuldig gemaakt aan diefstal van obligatien en andere papieren van waarde, te zamen van ruim een half millioen francs. Er is nog voor een bedrag van 200,000 francs in hun bezit gevonden. Reeds lang was alle .moeite aangewend om de daders op het spoor te komen, en vermoedelijk zou men hen nog niet ontdekt hebben, wanneer zij 'niet door hunne eensklaps buitensporige weelde in ver denking waren gekomen. Te Hamburg is gearresteerd de koopman W. Rode, Sr., hoofd van een aanzienlijk expeditie-kantoor, wegens oneerlijk heid in zaken gepleegd tot een bedrag van 300,000 mark-banco; de zoon is intijds nog gevlugt een aantal makelaars en agen ten zijn mede in de zaak betrokken. -Op verzoek van den prins van Joinville, heeft diens zoon, de hertog de Penthièvre, luitenant ter zee in dienst van de Vereenigde Staten, vergunning verkregen voorloopig op de Fransche vloot te dienen, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist en zonder aanspraak op bevordering. Later zal de nationale vergadering zijn positie difinitief hebben te regelen. Te Stuttgart i3 een persoon, die zich noemt prins Joseph Eugöne Bonaparte en die beweert te zijn oen zoon van den hertog van Reichstadt, uit een geheim huwelijk met de dochter van een Hongaarsehen graaf. Tot nog toe was de pretendent kleermakersknecht, onder den naam van Charles Louis Gus- tave, uit Wiirzen, in het koninkrijk Saksen. Hy beweert dat zijne moeder hem, op last van prins Metternich, in Saksen als loerjoDgen bij een kleermaker heeft geplaatst en dat zij na hertrouwd te zijn hem aan zijn lot heeft overgelaten. De noodige bewijzen zijn in handen van een gewezen officier der Honveds, die thans te Leipzig woont. Te Ischl is hij door de regtbank veroordeeld, omdat hy zelf op zijn pas den naam van prins Jozef Eugenius Bonaparte had geplaatst. Hij heeft 'ontegenzeggelijk den familietrek der Bonapartes, In den afgeloopen zomer, zoo meldt de Bohemiakocht da Vorstin Eleonore zu Schwarzenberg, tijdens zij te Scheve- ningen logeerde, een oud gesneden kastje. Dit werd den 30 Aug. in een met zeegras voorziene kist verzonden. Den 28 September kwam de kist te Frauenberg aan en werd den volgenden morgen op het vorstelijk slot bezorgd en geopend. Niet gering was de verwondering, toen men daarin een nog levende kat vond, met een poot aan dé kist vastgenageld. Waarschijnlijk had het dier zijn nachtleger in het zeegras gezocht en was, toen de kist digt gemaakt werd, de spijker door de poot gedrongen. De kat stierf nog denzelfden avond, niettegenstaande de zorgvuldigste verpleging, welke het ver magerde dier terstond na de ontdekking werd verleend. Negen en twintig dagen heeft het dier alzoo zonder eenig voedsel of drank geleefd. Een heer kocht te Parijs eenige photografische afbeel dingen van pétroleuses en andere furiën der commune, die zich als uitvaagsels van het menschdom berucht hadden ge maakt en te midden van die boosdoeners ziet hij het portret liggen van zijn schoonmoeder. Spoedig was de photograaph opgespoord en deze bekende in het bijzijn van een paar po litieagenten, dat hij de negatieven van zijn klanten afdrukte en hun beeldteDis voor die van communistisch galgenaas ver kocht. Welke boete de photograaph heeft moeten betalen, vinden wij niet vermeld, doch voorzeker zal iedereen, na het bekend worden van dat feit, zich wel gehaast hebben om zich in zijn etablissement te laten photograheren. Ter voldoening aan het tot ons gcrigte verzoek van Directeuren der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheidwordt het volgende gebragt ter kennisse van onze industriëele landge- nooten. Door Zijne Exe. den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, in dc maand Julij daartoe uitgenoodigd, hebben voornoemde Directeuren een hunner naar Londen afgevaardigd, om, voor rekening der Maatschappij, zich geheel op de hoogte te stellen van al wat betrekking heeft op de Tentoon stellingen, die in de eerstvolgende negen jaren te Londen zullen gehouden worden en waarop zij reed9 in hun Tijdschrift (Deel XII, 5e en 6c Stuk, blad. 37 der verschillende mededeelingen) de aandacht der Nederlandsche Iu- dustriëelen hadden gevestigd. Hun afgevaardigde, de Hoogleeraar E. H. ton Bauhiiauer, heeft van zijne bevindingen een uitvoerig verslag uitgebragt, dat te vinden is in hetzelfde Tijdschrift (Deel XII, 7e en 8e Stuk, bladz. 293), waarbij vele voorschriften zijn medegedeeld, door de inzenders in het oog te honden, en waarnaar kortheidshalve hier wordt verwezen. Uit dat verslag (aan voornoemden Minister onmiddelijk medegedeeld) blijkt o. a. dat

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2