EIDERSGHE COURANT. Jtteutos- en Zaturdag <aöoertentie--6föÖ. 21 Octöber. M 1086. Elfde Jaargang. 1871. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden. f ,0.50 Franco per post r 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiëu intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 20 October 1871. r Uitslag der verkiezing van 10 gemagfcigden in bet •kiescoHegie der Hervormde gemeente alhier, gehouden den 18 dezei*. Opening der billetten op 19 dezer. Geldig uitgebragte stemmen 414. Volstrekte meerderheid 208. Daar- niemand de volstrekte meerderheid bekwam, zal eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren W. J. Maalsteed, P. Korver, J. Juch, ieder met 206 stemmen; A. J. Leijer met 205; J. C. de Buisonjé, A. Govers, L. J. Kassies, N. van Vliet, C. Meijers met 204; L._ Jelgersma, G. Scholten, J. Venster, J. Damman, K. Pronk met 203 A. P. Meijneke met 199; W. C. Tlenkes met 197 en J. Drijver mét 167 stemmen. Voor de gister gehouden aanbesteding van vleesch en vet voor het alhier in garnizoen liggende bataillon van het 7ereg. infanterie, zijn vier inschrijviugs-billetten ingekomen, als van de heeren: A. L. van Gelder voor f0.565, W.S. J. Beek voor f0.55, A. L. Leuw voor f 0.53 en P. Boll voor f0.495, per kilogram. Behoudens nadere goedkeuring is de leverantie aan den minsten inschrijver gegund. Bij koninklijk besluit van den 17 dezer 13 aan den telegraphist der 8e klasse K. P. J. Stakman Bosse, eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Men berigt dat met het stoomschip Prins van Ora?ije van Batavia naar hier vertrokken zijn 72 passagiers, 12 kin deren en 89 militairen. - Naar aanleiding van Z. M. besluit van den 17 Oct. 1871, no. 24, wordt de kapt.-luit. t/z. J. A. H. Hugenholtz eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, gestationeerd ter Kuste van Guinea en vervangen door den kapt.-luit. t/z. J. J. Boelen. De luit. t/z. 2e kl. S. H. Binkes, laatst gediend heb bende op Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstelgestationeerd te CuraQao, en van daar den 9n dezer in Nederland terug gekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De adelborsten le kl. C. Pels Rijcken en C. J. G. de Booj worden met den 20n dezer geplaatst op Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java. De adelborsten der 2e kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier P. J. P. Korpershoek van der Kooy en J". W. C. H. Bueninck worden, op daartoe gedaan verzoek, met den 19n dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. heeft den heer J. H. Perguson, gezaghebber van Bonaire, thans met verlof hier te lande, tijdelijk belast met de waarneming van het ambt van gouverneur der Nederland- sche bezittingen ter Kuste van Guinea. Te Zijpe is den 17 dezer gekozen tot lid van den raad de heer G. C. Hulst (burgemeester der gemeente) met 97 stemmen, terwijl op den heer P. H. Leis zijn uitgebragt 73 van de 170 geldig uitgebragte stemmen. De minister van Marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebragfc, dat, naar aanleiding van de outvaugen gunstige berigten omtrent de cholera te St. Petersburg, de vroeger voorgeschreven quarantaine-maatregelen worden opge heven voor de schepen die na den 20u September jl. die plaats verlaten hebben. Gisteren is door het provinciaal bestuur van Noord- Holland herbesteed, bij enkele inschrijving, het jagen van schepen vlotten enz.door het Noord-Hollandsch kanaal van 1 Januarij 1872 tot 31 December 1876. Daarvoor waren de minste inschrijvers de heeren Kruijer en de Graaf, te Zijpe, voor fl per paard en per uur. Tegen deu schipper J. Boon, van Texel, waren ver moedens gerezen wegens het overlijden van zijn passagier P. Koning Jnr. Het onderzoek is thans afgeloopen en heeft geen aanleiding gegeven den schipper in voorarrest te houden. Men schrijft ons van Texel, 17 Oct. Verleden Zondag is er kerkeraad geweest der gereformeerde gemeente te Oosterend, onder het voorzitterschap van den weleerw. consulent Wassenaar, van Oude Schild. Voor het eerst is nu in behandeling genomen het verzoekschrift van een der gemeenteleden, om den voorlezer en voorzanger te be danken, wegens onbekwaamheid en ongeschiktheid, zoowel voor het een als voor het ander, en door gebrek aan muziekaal- gehoor en het onvermogen, om een vereischt muzikaal-geluid voort te brengen. Weldra zal het dan hier zijn: het oude is te niet gedaau en het is al nieuw geworden, want vier weken na "datum der jl. vergadering, zal Het vereischte be roep worden uitgebragt op ds. CapteijD, van Donkerbroek, ter vervanging van ds. Buisman, vertrokken naar de Wie- riugerwaard; en dan zal het lot beslist worden van den mede-voorgauger ter kweeking vau godsdienstzin, indien hij voor dat waardig ambt nog niet bedankt zal hebben, welk bedanken hem is aan te raden, wil hij de vernedering niet ondergaan van bedankt te zullen worden. Te de Cocksdorp heeft men tot predikant gekozen een proponent van 54 jaren, die 13 kinderen bezit, waarvan er nog 5 bij Z.Ew. inwonen. Waarlijk wel een bijzonderheid. Dus daar zal men ook vóór den winter vau een predikant voorzien worden. Men schrijft ons van Oude Schild, 19 Oct. Aau ons dorp is eeue vereeniging tot stand gebragt voor volksvoordragten. Even als den vorigen winter kan ieder die voordragten geheel kosteloos bijwonen. Wij maken er echter attent op, dat niemand beueden 15 jaar zal worden toegelaten. De eerste der voorlezingen zal gehouden worden in de maand November door den heer Muller. Dingsdag e. k. houdt de Sociëteit Neptunus in de zaal der //Zeven Provinciën,1' van den heer II. Koppen hare eerste vergadering met dames. Als spreker voor dien avond zal de heer Muller optreden. De bijdrage zal worden geleverd door den heer K. Bakker. De heer L. Langeveld, kweekeling van den heer Glijnis aan den Burg, heeft dezer dagen met gunstig gevolg examen als hulponderwijzer afgelegd. Behalve aan mevr. Merkus geb. Schuurman is op de zelfde wijze, op voordragt van de keizerin, door den keizer van Dnitschland het kruis van verdienste voor vrouwen en meisjes geschonken aan mejufvr. Marie Krüthofler te 's Hage; mevr. de baroues Emilie van Zuylen van Nyevelt, echtge- noote van den gezant der Nederlanden te Parijs; mejufvr. Geertruida Boeke te Amsterdam; mevr. J. A. Luijken geb. "Viebahn te Zandvoort; mejoukvr. J. M. van Weede aan de Bilt; mevr. W.Berns, geb. v. Rees te Utrecht; mevr. Mulder, echtgenoote van den heer L. Mulder, inspecteur van het lager onderwijs, te Utrecht. Met vlugheid heeft de Tweede Kamer Woensdag niet alleen de lnd. begrooting afgehandeld, maar heeft zij ook 't wetsontwerp tot onteigening voor den spoorweg van Boxtel naar de Pruis, grenzen goedgekeurd. Daarna is de kamer uiteen gegaan, na vooraf met 34 tegen 20 st. te hebben be paald, dat zij dadelijk na het reces het ontwerp der inkom sten-belasting en dat betreffende de vuur-, ton- en baken gelden in de afd, zou iu behandeling nemen. De kamer

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1