had dit nu nog wel kunnen doen, voordat zij weder na 4 weken arbeid op reces uiteen ging, maar de leden die vlug hadden gewerkt, hadden blijkbaar haast weder naar huis te keeren, en dan kan men over veel heenstappen. Gisteren heeft het Provinciaal Geregtshof van Zuid- Holland uitspraak gedaan in de zaak van den matroos S. Moerke uit Rotterdam, beschuldigd van moedwilligen dood slag gepleegd op zijn wettige huisvrouwen beslist, dat de schuldpligtigheid door wettige middelen overtuigend is gestaafd; doch dat het Hof bij het onderzoek der zaak de overtuiging heeft erlangd, dat de opgaven van besch. omtrent hem en de verslagene waarheid bevatten, zoodat het Hof een ver zachtende omstandigheid aanwezig acht, welke aanleiding geeft om een zachtere straf toe te passen, dan in het algemeen bij de wet wordt bedreigd. Het Hof heeft Moerke aan het hem ten laste gelegde schuldig verklaard en veroordeeld tot 5 jaar correctionele gevangenisstraf. Naar men verneemt, is het Woensdag aan de waak zaamheid der Amsterdamsche politie gelukt een persoon te arresteren, Duitscher, die zich in zijn vaderland had schuldig gemaakt aan een hoogst belangrijken diefstal met geweid- oefeniDg. Men zegt, dat nog een groot deel der ontvreemde waarden bij hem zijn gevonden. Te 's Hage had Maandag avond eenige rustverstoring plaats, oogenschijnlijk uitgaande van de huiswaarts keerende leerlingen van de Teekenschool; o. a. bij den min. van Bosse, werden glazen ingeworpen. De politie heeft een drietai jongens gearresteerd, terwijl door den burgemeester eene pro clamatie is uitgevaardigd tegen de zamenscholiugen. De rust is weer hersteld. De griffier van het kantongeregt te Zuidhorn verliet, om zich aan eene strafregtelijke vervolging te onttrekken voor eenigen tijd de plaats zfiner wouing, men meent om zich naar Engeland te begeven. Eene commissie vormde zich •om in het onderhoud der hulpbehoevend achtergebleven vrouw en kinderen te voorzienDe vrouw heeft zich echter haar •ongelukkig lot zoo erg aangetrokken, dat zij door verdrin king een eind aan haar leven maakte. De kinderen worden aanvankelijk door inenschlievende hulp verzorgd. Men schrijft uit Utrecht 18 Oct. Gisteren werd een gedeelte van een coupon van een der op 10 dezer verloren twee obligatiën 5 pCt. Rusland 1866 bij de heeren Y. IC. ter betaling aangeboden. Dezen gaven dadelijk kennis aan de politie en het gelukte den heer Yer- 1 nède de beide obligatiën in beslag te nemen, die zich in het bezit bevonden eener vrouw, wonenende in de Massegast, wier man in de cellulaire gevangenis zijn verblijf heeft. Terwijl men bezig. was. met het nederlaten van een" mand met waschgoed van den Domtoren te Utrecht, greep eene schoolknaap het touw vast; de haak vatte aan zijne kleederen, en zoo werd hij opgetrokken; zijne kleederen scheurden echter uit, gelukkig hield hij toen het touw zoo danig vast, dat hij behouden op den toren teregt kwam. Het N. en A. B. van Gorinchem meldt, dat met de «aanstaande kermis te Gorinchem verwacht wordt de wed. Blanus, die overgrootmoeder is en weldra haar 104e geboortefeest hoopt te vieren. Geen mensch ter wereld zegt het blad kan zich beroemen zóóveel gereden te hebben als zij. In haar geheele leven zou zij slechts zes maanden in een woning zonder wielen gelogeerd hebben. Aan het Anlw.Hbl. wordt het volgende uit Luik ge schreven: rDe persoon, dfe Zaturdag eene mand aan het adres van een persoon te Maastricht opzond, waarop een ei vastgehecht was, en die bovendien het opschrift //breekbaar" droeg, zal zich een tweede maal wel wachten nogmaals de douanen op zulke wijze te trachten om den tuin te leiden. De mand die, volgens opschrift, eijeren inhield, bleek bij dé opening met een groote blikken doos sterken drank gevuld te zijn," Belgie is alweder het tooneel geweest van een groot spoorwegongeluk. De passagierstrein uit Bergen is in het station van Harmignies op een goederentrein geloopen. De schok was vreeselijk. Zestien reizigers werden zwaar gekwetst een aantal anderen ontvingen ligte kneuzingen, De schuld van het ongeluk wordt aan den machinist gewetendie niet gelet heeft op het signaal dat hem gebood te stoppen tot dat de goederentrein zou zijn vertrokken. Sir Stafford Northcote, een der parlementsleden die aangewezen werden als onderteekenaars van de zoogenaamde «alliantie" tusschen Lords en werklieden, legt in «Exeter Gazette" de verklaring af: dat geen der genoemde Lords of heeren de bekende zeven resolutien onderteekend, of zelfs maar goedgekeurd heeft; jawat meer zegt dat nimmer tusschen hen en de werklieden in den eigenlijken zin onder handeld is. De geheele transactie zóó verzekert hij heeft zich hiertoe bepaalddat eenige Lords eo leden van 't La gerhuis zich bereid verklaard hebben om de belangen van den werkenden stand tegenover de regering te behartigen. Geen plan of resolutie in bopaalden zin was echter tot dusver vastgesteld. Zoo blijkt dan gelijk we 't wel vermoedden pgeheele zaak, met zooveel ophef medegedeeld, niet veel meer geweest te zijn dan eene politieke canard of wel, een krijgslist van de conservatieven, om zich den schijn te geven, als waren zij, en zij alléén, de opregte vrienden van den werkman, en als begon deze die opregte vriendschap eindelijk naar waarde schatten. De liberale bladen, met de «Times" voorop, steken braaf den spot met dit fictieve broe derbond tusschen twee elementen in de Britsche maatschappij, die zich tot elkander verhouden als vuur en water. Daaren tegen toonen zich de conservatieve organen wel eenigzïns spijtig. De werklieden overgeloopen van de linker- naar de regter- zijdeGladstone in den steek latend, om hun heil te gaan zoeken bij Disraëli! de vooronderstelling reeds, dat zóó iets mogelijk zou wezen, deed «Globe" en «Standard" zich vergenoegd de handen wrijven. De «Daily Telegraph" meent zich in elk geval te mogen verheugen over de uit werking van 't rondgestrooide gerucht. Want zegt zij dat gerucht heeft nu reeds vruchten gedragen, doordien 't alweder de nationale aandacht gevestigd heeft op 't jammer lijk feitdat de regering tegenover de massa des volks haar pligt nog niet heeft vervuld. Thans is het aan de dagbladen in Pruisen vergund extra bijvoegsels, niet tot het blad behoorende, te gelijk daarmede per post te verzenden. Men zal derhalve in het vervolg prijscouranten, prospectussen, teekeningen, enz., aan de dagbladen mogen toevoegen voor die vergunning zal een pfennig per exemplaar, dat men per post verzendt, betaald worden. Onder de Communelïeden, dezer dagen weder in hech tenis genomen, behoort een jonge Engelschman uit de hoogste kringengenaamd Percyverwant aan den hertog van Northumberland en, door zijne moeder,, zelfs aan den prins van Wallis. Percy woonde sinds lang in Frankrijk en werd lui tenant onder de Commune en ordonnans van den overste Brun; hij bewoonde een fraai appartement op de boulevard Hausmann, met een bekende dame der demi monde, toen men hem gevangen nam. Nog is een staf-officier van 't 11e legioen gevat, graaf de St. Marie Roubais, uit eene der eerste familiën van de Ardennen, die een inkomen bezit van 150.000 fr. Men ar resteerde hem te Auteuil, toen hij naar Parijs terugkeerde. Courbet, de waarlijk verdienstelijke schilder, maar de on- voorzigtige kunst-criticus (hij bragt door zijn oordeel over aethestiek de Yendömezuil ten val), zal niet veellijden van de gevolgen zijner onbezonnenheid, gedurende den tyd dien hij in gevangenschap moet doorbrengen. Hem wacht geen Cayenne, geen Lambessa, geen travaux forcés, geen inkerkering in de grimmige kazematten van eene verting. Men kan zeer opzyn gemak gehuisvest zijn in St. Pélaige, zooals Béranger reeds ondekte. Daar toovert de meest belangwekkende der commu nisten thans den tijd weg met het uitvoeren eener bestelling uit Petersburg. De schilderij moet een tooneel uit den tijd der Cummune voorstellen niet de verwoesting der kolom en de kunstenaar zal er, naar men zegt, 30,000 fr. voor ontvangen; eene som, die Courbet ver brengen kan mét hèt betalen zijnet boete. Het werk zal er wel niet minder om worden, nu het in eene gevangenis voltooid wordt. De geschiedenis leert, dat er zeer vele goede boeken en ook onderscheidene goede schil derijen in gevangenissen zijn vervaardigd. Bunjan o. a. schreef er zijne Christens reize, en de graaf van Devon, die onder koningin Maria van Engeland gevangen zat maakte meester lijke schilderijen. Bij zulk eene gelegenheid moet men, of men wil .of niet, bij zijn werk blijven, en hoe menig schoon plan of idéé is of verloren gegaan of onvoltooid gebleven, doordat men niet aanhondend zich bij die taak kon bepalen? Eene ge vangenis is dus niet de minste plaats om iets goeds te doen. Men schrijft uit Konstantinopel, 16 Oct. De cholera is op nieuw uitgebroken en wel in het dorp Hasken aan de baai de Gouden Hoorn de haven van KonstantinopelSinds za turdag zijn er 60 personen aan de ziekte overleden. Volgens de Toronto Globe is de toekomst van New-York alles behalve rooskleurig. De tegenwoordige Comptroller dier stad heeft vóór 1 Januarij 45,520.656 dollars noodig. Kan hij niet over die som beschikken, dan moet de stad banki'oet gaan. Zijne hulpbronnen leveren niet meer dan 23 millioen maar waar de resteerende 22 millioen te vinden? De mannen van de Tammany Hall hebben de belastingen reeds bij anticipatie ontvangen. Waarschijnlijk zal men tot eene leening overgaan. Blijkens eene officieële statistiek-bedroeg het aantal land verhuizers, die in het op 30 Jnnij geëindigde jaar indeVer- eenigde Staten zijn aangekomen, 321,350, namelijk 190,428 mannelijke en 130,922 vrouwelijke. Het contingent door Ne derland geleverd, bedroeg 933. Betreffende de arrestatie van Brigham Young den pro feet der Mormonen, zijn nadere berigten uit Utah ontvangen. In den namiddag van den 2n Oct. werd Young ïn zijn wo ning in hechtenis genomen, doch zijn zwakke toestand ge doogde niet dat hij werd vervoerd. Op den avond van den zelfden dag werd ook gearresteead bisschop Diniel H. Wells, major van Salt Lake City en tevens derde president der Mormoonsche kerk. Tegen Young is een aanklagt ingediend wegens het ontuchtig zamenwonen met zestien vrouwen, ter wijl bisschop Wells eenvoudig wordt beschuldigd van bigamie. Ook wil men beweren dat Brigham Young wegens moord zal teregt staan. In aanmerking van diens ziekelijken toe stand werd hem voorloopïg toegestaan geheel onbewaakt en zonder borgtogt in zyn eigen huis te blijven, doch bisschop Wells heeft om de preventieve gevangenis te ontgaan een borgtogt moeten stellen van 5000 dollars. De straf, welke staat op het misdrijf dat aan deze beide mannen wordt ten laste gelegd, is eenzame opsluiting van 6 maanden tot 10

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2