3Jngc5onïu-n. BURGERLIJKE STAND DER GEUEËNTE TEXEL. jaren, en eene boete van niet boven de 1000 en niet beneden de 109 dollars. Men meent uit de bedaarde en wettige wijze, waarop de lang verwachte aanval op de hoofden van Mormoonsche kerk ten uitvoer wordt gebragt, een goede uitslag der genomen maatregelen te mogen voorspellen. Ook de akte van beschul diging vindt men zeer gematigd wijl 't toch van algemeene bekendheid is, dat Young vrij wat meer dan 16, en Wells veel meer dan een tweetal levensgezellinnen bezitten. Ten einde deze maatregelen ter beteugeling van de veel wijverij bij de heiligen aan de oevers van het Zoutmeer en tot handhaving van het gezag der Vereenigde Staten over Utah te steunen, is eene kleine legermagt onder bevel van den generaal Morrow bijeengebragt, welke denkelijk bij de goede gezindheid die de meeste burgers aan den dag leggen, voldoende zal zijn om deze maatregelen kracht bij te zetten. Het electrieke licht, dat op de Fransche transatlantische paketbooten is ingevoerd, voldoet uitmuntend, want zelfs ge durende de dikke misten, die zoo menigvuldig in den omtrek van New-Foundland heerschen, kunnen de vaartuigen nog bij tijds de booten zien aankomen, en aldus een aanvaring ver mijden. Alexander Dumas lag op zijn sterfbed. Zijn zoon, de schrijver van de Dame aux Camelia'3 trachtte hem een woord van troost toe te spreken. Plotseling vroeg Dumas om zijn porte-monnaie. «Iedereen weet," zoo sprak hij wdatikjong en onbekend naar Parys ben gekomen met niet meer dan drie Louis in mijn zakwelnu" zoo vervolgde hij met een fijn lachje »zïe eens wat verkwieter ik geweest ben ik heb er nog maar één in den zak Intusschen dat Dumas veel geld heeft verkwist en veel schulden heeit nagelaten is van algemeene bekendheid. Men leest in de «Union de Charleroi: Een landbouwer in een naburige gemeente, die gedurende de laatste aardappelziekte had opgemerkt, dat een zijner vrienden, een leerlooijer, niet het minste nadeel door die ziekte aan zijn aardappeloogst ondervond, kwam op het denk beeld om van deze opmerking partij te trekken. Bij het poo- ten der aardappelen wierp hij in elk gat waarin een aard appel gelegd werd een handjevol run. De uitslag was, dat die gedeelten van zijn land, waar hij run had aangewend geheel van de ziekte verschoond waren gebleven, terwijl de overige velden zwaar door het kwaad werden geteisterd. Hij verzekert dat de aardappelen, die men onder run voor den winter oplegt, voor het kwaad beschut blijven. In het Alg. Ned. Nieuws en Advert. Blad leest men het volgende ingezonden stuk GEDACHTEN OVRR HET GEBRÜIK VAN STERKEN DRANK en HET ROOKEN VAN TABAK GEDGRENDE DEN ARBEID. Steeke Drank. Gebruik van sterken drank is gedurende den arbeid niet alleen af to raden, maar voor den arbeid af te keureu; al gebruikt de werk man na zijn arbeid, bijv. des avonds alleen sterken drank dan kennen wij de spiritualiën door eigen oudervinding te goed, omniette weten, dat zij.den volgenden dag het ligchaam onpasselijk kunnen maken en den geest verstom pen, de zenuwen der vaste hand door overspanning verlammen ik bedoel bier nog maar enkel het gebruik van sterken drank, want misbruik maakt den mensch bepaald ongeschikt en dikwerf dagen achtereen ziek. Zij dio zoo verre zijn dat zij als liet ware door den drank moeten opgewonden wor den (en er zijn er die als een uurwerk, waarvan de sterke drank de sleutel is, aan den gang of arbeid gaan) ziju onbruikbaar, want dat uurwerk gaat onzeker, van daag iets, morgen niets, men kan er geen staat op maken. Zij zeiven kuunen dikwerf den regten lijn niet bonden en dat vindt men in hun werk terug, behalve dat er, ongerekend de demoralisatie en bet kwade voor beeld, bet huisgezin belangrijk tekort wordt gedaan; 10 ct. per dag als het daarbij bleef is 60 of 70 ct. per w eek, is ƒ36.40 per jaar, niet tot uut, maar tot verderf besteed; hierbij opgeteld de dagen van verzuim door ongeschikt heid voor den arbeid geeft een belangrijk totaal. Gedurende den arbeid is het schadelijk door verlies aan tijd van halen en verbruik, en daar sterke drank iu den volsten zin des woords spraak water kan heeten, is het verlies vau tijd onder het werk nog liet meest uitkomende, geeft slecht voorbeeld, is aanstekelijk vooral voor jongaanko- mende gezellen, die zich spoedig laten medeslepen en zich daardoor manne lijk willen aanstellen door ook al een borrel te kunnen mededrinken. De winkels of fabrieken waar dan ook geregeld op gezette tijden borrels gedron ken worden en waar de flesch, om zoo te zeggen, rondgaat, ziju meest altijd winkels of fabrieken zonder regelmaat en orde, ongeregeldheden, abuizen in het werk, slecht werk, twisten, vechtpartijen, blessures, zoo geen manslag, zijn vaak het gevolg geweest en als men de boeken van politie, verbeter huizen en gevangenissen eens mogt opslaan, om daarnit een geregelde sta tistiek te vervaardigen, dan zoude mijn gevoelen grondiger gestaafd kunnen worden, daar de eerste kolom zoude kunnen aanwijzen dat de persoon meestal werk- of ambachtsman is, terwijl de laatste kolom of kolom van aanmer kingen zou aantoonen dat misbruik vau sterken drank de grondoorzaak van zijn ongeluk en dat van zijn gezin is geweest, zijnde hij voor de nijverheid als werkman, voor zijn huisgezin als man en vader, en voor de maatschappij als nuttig burger verloren. Om nu geen kans te hebben dat de werkman door gebruik van sterken drank gedurende den arbeid dien drank trapsgewijze zal misbruiken, vraag ik ten slotte, na het boven bier medegedeelde, of het nog noodig is veel te redetwisten over de geopperde vraagof bet gebruik van sterken drank gedurende den arbeid, al of niet moet verboden worden. Tabak Rookbn. Wat bet rooken aangaat van tabak gedurende den ar beid, daarvan kan gezegd worden dat de gevolgen bijna even bezwarend zijn als van den sterken drank. Ik zal het in korte trekken trachten te betoo- gen. Tabak rookeu en snuiven heeft den auteur, kunstenaar, dichter, enz., zoo zegt men, wel eens gelukkige invallen of inspiratieën gegeven, maar ik oordeel dit minder toepasselijk op deu practiscben werkman. Een fabriek, waar gerookt mag worden, heeft iets onbehagelijks, is vol ouaangenameu damp die niet al te welriekende 'tabak (allerhande soort) herschept die lokalen, dat werkplaatsen uitsluitend moesten blijven, iu kroegen (dit komt nog sterker uit als de ilesch er bij rondgaat en dan is er ook letterlijk geen onderscheid tusscben); bet is ook schadelijk voor dc gezondheid, want de verscbe lucht wordt bedorven. Tabak rooken geeft aanleiding tot tijdver lies, bet gaat gepaard met morsen; bet dient gedurende den arbeid dus tot niets en kan gerustelijk daarbij eene slechte gewoonte heeteu hoe meer men er aan toegeeft, boe sterker die gewoonte zich inwortelt. Rooken eu sterken drank drinken gaan dikwerf hand aan band de werkman die zegt„kom, laten wij eens opsteken, zegt dikwerf na dat opsteken „kom laten wij voor 3 centjes koopen"; uit dat oogpnnt alleen is het al nuttig rooken, vooral gedu rende den arbeid, te verbieden. De tabakslucht en do bekende prnim (dia in mijn oog nog al walgelijk is), zijn bij den werkman als de jeneverlucht markeorende artikelen aangenomen. Zou men dus, door het tabak rookeu en tabak pruimen te verbieden, al niet veel kans hebben bet gebruik van sterken drank voor een gedeelte zijdelings tegen te werken, daar er toch gelukkig nog personen gevouden worden, die voor den baas, patroon of den klant niet naar sterken drank willen ruiken Rooken heeft iets aanstekelijk eigenaardigs voor den werkman, die niet rooken mag iets geheims, iets bedekts, voor do jeudige ambachtslieden iets uitlokkends, iets mannelijks; maar hier is bet spreekwoord „verbied men bet, biet men bet" van toepassing, en om die reden moet er ook al streng tegen gewaakt worden. Mogteu wij al weder over deze aangelegenheid eens iu staat gesteld worden eene nauwkeurige statistiek op te maken, dan zou men meer duidelijk bevestigd zien wat ik hierboven aanvoerde, hoeveel noodlottige rampen van branden (men denke aan de kerk te Hoorn, de Lutaersche kerk te Amsterdam, het Museum Booy- mans te Rotterdam, enz.) iu werkplaatsen waar men bout of andere brandbare stoffen verwerkt, zonden daardoor aan bet licht komenvrij zeker zou men oudervinden, dat de oorzaak meestal is geweest, bet aansteken of nonchalant wegwerpen of verbergen van bet zooveel onheil berokkende ontstoken ta bakspijpje. Ook de lucifers, dio tot aansteken dienst doen, kunnen nood lottige gevolgen hebben door de Douchaiuute behandeling dier artikelen. 'Dikwerf werden er werklieden zelve door verbrand. Ik misgnu overigens den werkman vóór en na den werktijd, bij vronw en kinderen gezeten zijn pijpje niet bet zal hem eene ontspanning zijn eu velen zijn bet met mij, die hartstogtelijke liefhebbers van rooken zijn, op dit punt eens. Maar het rooken van tabak gedurende den werktijd moet, om hierboven ontwikkelde redenen, pertinent verboden worden. Be Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Wel mag liet u bekomen EEN ORTHODOX SNUIFJE, DEN MODERNEN AANGEBODEN. Voor cenige dagen vernam ik, dat door de oude of orthodoxe partij po gingen waren aangewend ter bekoming van een predikant in bunne rigtiug. Dat verzoek is ook, naar ik vernam, ter sprake gebragt, doch bet daarna bekend geworden twaalf- en zestal, waarop alleen modernen waren geplaatst, naar men mij mededeelde, heeft doen uitkomen, dat aan bet verzoek der or thodoxe partij niet is voldaan. Toen ik mij dienaangaande eens informeerde, kreeg ik ten antwoord -• ja, zie eens, dat kan niet, de nieuwe rigting Leeft in de Hervormde gemeente alhier de meeste vertegenwoordigers en zonder nu bet regt vau de sterkste te willen doen gelden, kunnen wij toch, ter wille vau dckleÏDe minderheid, de wenscben van de groote ^meerderheid niet opofferen en prijsgeven. Ik lag mij, hoewel niet geheel voldaan, bij deze redenering neder, en dacht 'tgaafc ook bier als elders, „de meeste stemmen gelden." Doch, daar komt mij de „Heldersche Nieuwedieper Courant in banden en vind daar ouder de laatste berigten de uitslag der stemming voor leden van bet kiescollegie; ik zie dat even in, en tot mijne groote bevreemding, zie ik, dat geen der af- tredenden, en weder herkiesbaar gestelde leden, de vereischte meerderheid van stemmen op zich hebben kunuon vereenigen, niettegenstaande, zij door de kiesvereeniging „Evangelie en Vrijheid" ziju voorgesteld, en een en ander maal openlijk zijn aanbevolen. Dit wekte mijn aandacht, eu ik dacht bij mij zelve, die moderne rigting is, óf zoo talrijk Diet vertegenwoordigd te dezer plaatse als men soms voorgeeft, óf niet zoo algemeen gewensebt als men wel denkt, óf die leden zijn zeer Laodiceesch, wat men in plat Hol- landscb zou noemen flaauw of onverschillig; tot de laatste conclusie zou scbiijyer dezes wel het meest overhellen. En wanneer dit laatste nu mer- kelijlc bet geval is,, dan hebben de modernen een prisó ontvangen, dat wij wenscben dat hun wel mag bekomen. Met de opname dezer regelen raijnhr. de R. zal u verpligten UEd. Dw. Dienaar,. Helder, Oct. '71. EUBULUS. Van 11—18 Octobcr. ONDERTROUWDPieter Bakker en Saartje Bakker. Jacob Sluisman en Jannetje Kunst. GETROUWD: Jau Thomassen en Willielmioa Jacoba Lammers. GEBORENJakob, zoon van Pieter Maas eu Wiliemina Borgman. Arie, zoon vau Cornelis Huisman en Gerritje Hopman. Lucas, zoon van Philippus Veen eu Antje Schagen. Machiel, zoon van Cornelia Wiegel. Maria Pieternella, dochter vau Cornelis Lagerveld eu Marretje Sluisman. Gerrit, zoon van Gerrit Brouwer en Tetje Boon. OVERLEDENJacob Bakker, oud 41 jaren, weduwnaar van Neeltje Saris. Johan Sijbrand Dijksen, oud 5 maanden, zoou van Jakob en Pie- tertje Mantje. Een lijk van een mauspersoon aangespoeld. MARKTBERIGTEN. AMSTERDAM, 18 Oct. Ter aardappelenmarkt van beden waren de prijzen als volgt Duinzand f3 a 5.25, Zeeuwsche Jammen f4 a 4.40, Friesche dito f3.80 a 4.25, Fransche dito f 2.80, Gelderscbe Ronde Wolkammers f 2.60 a 3.25, dito Stoelenmatters f2.60, Mnnsterscbe f2.80 u 3,10, Zwarte of Groningers f2.50 a 2,60. De prijzen van het vee waren Kalvereu le kw. f 80 a 100, 2e kw. f 60 a 80, 3e kw. f50 a 70 Schapen f 32 a 40; Varkeus 58 a 62 c. p. kg. SCHAGEN, 19 Oct. 6 Paarden f 30 A 85, - Ossen f 80 a 130, Stieren f 110 a 220, 220 Gelde koeijen f 70 a 270, Kalfkoeijen f 220 a 280, Vaarsen f 65 A 125, Hokkelingen f 30 A 60, - Nuchtere Kalveren f 9 A 18, Rammen Eng, f 35 A 100, 3450 Magere Schapen f 18 A 26, Vette dito f 22 a 30, Lammeren f 13 a 23, 3 Bokken en Geiten fl a 7, 18 Magere Varkens f8 A 28, 78 Biggen f 2 A 5, Konijnen 15 a 60 ets, Kippeu f 0.35 a 1.50, Eenden 60 A 65 ets., Duiven 10 a 15 ets., Boter f 1.60 a -.per KG., Kaas 40 a 50 ets per KGKipeijcren f4.a 4.25, Eeudeijercn f-.per 100st^ PURMEREND, 17 Oct. Uithoofde van de jaarmarkt geen kaasmarkt. Boter van f 1.40 tot 1.60 per KG, ge.middold f 1.50. Den 16 Oct. aangevoerd 2415 runderen. Aangevoerd 152 Ruudereu, Vette Koeijen prijshoudend, niet veel aange voerd, Melkkoeijen duur. -Paarden, 48 Vette Kalveren, Prijs van f0.70 tot 0.95 per kilogr. Han del matig, 16 nuchtere Kalvereu, Prijs van f 10 tot 19 per stuk. Haudel stug. 71 vette Varkens, Prijs was van 44 tot 55 Cis. per kilog. Handel matig vlug. 26 magere Varkens van f 6 tot 8 en 337 Biggen van f 4.tot 6, Handel stug. 1288 Schapen en Lammeren, Vette Schapen vlugge handel, Over- houderT minder iu prijs. 610 Gauzen f3.50 totf4.-80 heet. appelen f2.50 tot 7, 119 heet. peren f3 tot 7 per heet. Kip-eijeren f4.50.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3