HELDERSCHE COÜRANT. Jïieums- en Woensdag <ftDtjerfeiïtie--6fttö. 25 October. Elfde Jaargang. ©fficiëcï jjeöeclte: Nationale Militie. OPENBARE KENNISGEVING. 32iet-officicel gchccltc. NIEUWSTIJDINGEN. J®. i 087. 1871. Verschijnt. DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND, Abonnementsprijs voor 8 maanden. 0.50 Franco per-post 0.65 - Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu Post directeuren.. Brieven franco. De prijs der Adveutiïütien van 1—4 regels, is ,60 Centen; voor elkeu regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag eu Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intczenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S ,p,e BURGEMEESTER der gemeente HELDER, ontvangenhebbende eene aanschrijving van den heer Commissaris des Konings, in deze provincie, dd. 21 October ll.'fto. 15/2121 M,/i. Gelast bij deze JOHANNES GERARDDS DOCEN, milicien-verlofganger dezer gemeente, van de ligting van 1869, om zich onverwijld en wel vóór den 30 dezer maand, aan te melden bij den kommand. Officier van het le regement vesting-artillerie in deze gemeente, voorzien van zijne verlofpas, zijn zakboekje en van de kleeding en equipementstukken, voor zooverre die bij hem voorhanden zyn, teneinde van uit verlof tot de werkelijke dienst over te gaan. Helder, den 23 Ooiober 1871. De Burgemeester voornoemd STAKMAN BOSSE. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden een Zak GRAAN, een PORTE-MONAIE waarin eenig GELD en een GOUDEN RING. De regtmatige eigenaars kunnen zich ter terugbekomïng aanmelden ten burele van den ondergeteekende. A. C. BOONZAJER, Commissaris van Politie. Heider, 24 Oct. 1871. lïelder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 24 October 1871. Door het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier is Vrijdag avond jl., het navolgend drietal geformeerd: ds. Galkoen, te Nieuwe-Niedorp; ds. Geerts, te de llijpen ds. Poól, te; Oostzaan. •t-a- In onze opgave, voorkomende in ons vorig nommer, van een. dubbeltal personen, waaruit een lOtal leden voor het' kiescollegie zal behooren te worden gekozen, heeft eene omissie plaats gehadwaarom wij die lijst hier nogmaals in zijn geheel laten volgen de heerên W. J. Maalsteed, P. Kor- ver, J. Juch ieder met 206 stemmen; A. J. Leijer met 205 J. C. deBuisonjé, A. Govers, L. J. Ivassies N. van Vliet, C. Meijersmet 2o4; L. Jelgersma, G. Scholten, J. Venster, J. Damman, K. Pronk met 208A. Boomsma, H. Daarnhou- wer met 202; H. Smids met 201; P. Meijueke met 199; W. G. Henkes met 197 en J. Drijver met 167 stemmen. Op de hoogte van Petten is Vrijdag jl. een vlet om- met vier personen, die den vorigen avond van hier naar zee waren gevaren, om naar binnenkomende schepen uittezien, twee dier personen vonden hun dood in de golven, terwijl de beide anderen door de loodsboot no. 7 zijn opge- vischt, nadat zij vier uren doornat en verkleumd in de vlet hadden rondgedreven. De namen der verongelukten zijn Evcrt Molenaar en Jan Janse Runnenberg. Een huuner laat een weduwe na en twee kinderen. Naar wij vernemen zal, met vergunning van het gemeente bestuur, eene collecte ten behoeve van de behoeftige betrekkingen, eerstdaags in deze gemeente plaats hebben. Wij vertrouwen dat een ieder, meewarig met het lot der ongelukkigen, gaarne een geldelijk offer zal willen brengen, om zooveel mogelijk de nood eeuigzins te verzachten. De Nederlandsche schooner Time is Moneyop de haaks gestrand, zal heden avond publiek worden geveild. Door het Israëlitisch jongelings-collegie nBendragt baart Genoegenzal, op Donderdag 9 November a. s.eene too- neelvoorstelling worden gegeven, ten voordeele van het «-fonds ter ondersteuning der armen"entree 50 centen. Aangaande dit fonds kunnen wij zeggen, dat het sedert de oprigting allergunstigst werkt; menig behoeftige, niet alleen Israëlieten, maar ook leden van andere gezindheden, erkennen met dankbaarheid de hulp aan hen verleend. Wij durven daarom in gemoede onzen lezers de onder steuning van deze poging aanbevelen. Naar wij vernemen zal eerstdaags een lijst in deze ge meente circuleren; dat nu ook de leden van de christelijke kerkgenootschappen blijken geven, bij deze jongelings ver- eeniging niet achterlijk te willen blijven, om het voorbeeld van den barmhartigen Samaritaan te beoefenen. En dan ook, men vergete niet, dat het gezelschap dat men in gelegenheid gesteld wordt te zien optredenvrij gunstig bekend staat en voor menige vereenigiug van dieu aard niet behoeft onder te doen. De minister van Marine heeft aan de Tweede Kamer toegezonden het op 17 Mei jl. toegezegde verslag, nopens de maatregelen bij de zeemagt genomen tot handhaving van onze neutraliteit, in den zomer van 1870. Daaruit blijkt o. a. dat de rammen en monitors het nieuwe materieel aan alle eischeu eu strijdvaardigheid voldeden. Veilig mag men aannemen, zegt de minister, dat geen natie tegenover dat materieel van beperkten diepgang, in onze vaarwaters krachtiger en beter strijders had kunnen stellen. Zelfs op den huidigen dag bezit geen der vreemde natiën Rusland misschien uitgezonderd een belangrijk aantal gepantserde schepen van geringen diepgang, die tot onze vaarwaters kunnen doordringen. Niettegenstaande enkele gebreken had de indienststelling der verschillende bodems op den bepaalden datum plaats eu waren de schepen in 6, 10 of 14 dagen van den staat van conservatie in dieü van geheele gereedheid gebragt. De in dienst gestelde schepen waren met het vereischte personeel bemand. In het gebrek aan vuurstokers werd voorzien door het aanstellen van hulpstokers uit de zeemilitiens, hetgeen aanleiding heeft gegeven, om een deel der laatsten tot hulpstokers op te leiden. De onderzoekingen door de marine op torpedo-gebied vol- bragt, hebben zich bepaald tot liet nemen van proeven tot vaststelling van een stelsel. Wij kunneu niet nalaten onze Texelsche lezers te verwijzen naar onze rubriek ingezonden stukken. De daar voorkomende rekening en verantwoording der commissie van de Vereenigiug tot Werkverschaffing te Texel, verdient eene meer dan oppervlakkige inzage. Die cijfers zijn allezius waardig om eens naauwkeurig te worden nagegaan. Mogfc de Werkverschaffing nog enkele tegenstanders hebben ontmoet, vooral bij hen dringen wij aan op een streng onderzoek, wanneer zij voor overtuiging vatbaar zijn, is hunne bekeering verzekerd; dat is ontegenzeggelijk. Het ondenkbaar gunstige resultaat dat de commissie zich het eerste jaar reeds heeft weten te verschaffen, getuigt vau energie, spaarzaamheid en ordelijke administratie. Met een betrekkelijk gering verlies heeft men gedurende den winter 246 huisgezinnen niet alleen stoffelijk maar ook zedelijk gesteund, door hen arbeid en geen aalmoes 'te verschaffen. Op die wijze wèl te doen is zeker de grootste weldaad die

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1