men den beboeftigen niet alleen, maar ook aan de maat schappij kan bewijzen. Texelwij wenschen u van harte geluk zulke mannen in uw midden te hebben, die getoond hebben den moed te be zitten, om ongeroepen, alleen uit menschlievendheid, zich eene zoo zware taak op den hals te halen en daarvoor zoo uitmuntend geschikt zijn. Wij roepen u toestelt hunne handelingen op hoogen prijs en geef daarvan de blijken door eene krachtige finan- tieële ondersteuning van hunne vernieuwde pogingen voor den op handen zijnden winter. (1) Dat die taak, wanneer men ze getrouw zal vervullen, moeijelijker is dan menig een zicli wel inheelt, weten wij eenigzins bij ondervinding en ook, dat daarbij ondank meestal de grootste bclooning is. Bij koninklijk besluit van den 19n October 1871, no. 13, is aan mr. J. Loudon, op zijn verzoek, met ingang van den 3ln Oct. e. k. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als commissaris des konings in de provincie Zuid-Holland, met dankbetuiging voor zijne in die betrekking bewezen diensten. Aan den heer D. Kaan Az. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Wieringerwaard, onder dankbetniging voor de in die betrekking bewezen diensten en tot burgemeester dier gemeente is benoemd jhr. mr. P. van Poreest. Naar men aan het Handelsbl. mededeelt, is een Am sterdammer, matroos ter koopvaardij, te KoDstantinopel uit zeer bedenkelijke omstandigheden gered door de krachtige hulp van den heer Travers, kanselier van het Nederlandsch gezantschap aldaar. Bedoelde persoon, volgens zijn verhaal, tegen den avond aan wal gekomen om goed te koopen, was, na een koffijhuis te hebben bezocht, op straat onverwachts door drie Turken overvallen. Na eenigen tijd zich met de vuisten te hebben verweerd, trok onze matroos zijn mes en bragt daarmede een der aanvallers een ernstige verwonding toe iu den hals. In middels was de Turksche politie op het tooneel van don strijd verschenen en werd de Nederlander gevangen genomen. De kanselier, van het geval verwittigd, slaagde er met moeite in, den beklaagde uit de Turksche gevangenis te doen over brengen in verzekerde bewaring van het gezantschap, vastelijk besloten hem niet weder aan de Turksche overheid over te leveren, daar de mau groot gevaar liep van te worden veroor deeld tot dwangarbeid, hetgeen in Turkije niet veel anders beteekent, dan dat de gevangene nooit weder zijn vaderland terugziet, daar hij geheel aan de willekeur van ondergeschikten is overgeleverd. Hierop stelde de kanselier al het mogelijke in het werk, om de vrijspraak van den beklaagde te ver werven, hetgeen hem met eenige opoffering eindelijk gelukte. Gedurende al den tijd van het geding is de gevangene door den heer Travers op zeer meuschlievende wijze verpleegd en na zijne invrijheidstelling heeft hij hem overtogt verschaft naar Engeland op een Duitschen bodem. Het blijkt dus, dat onze landgenooten ook in verre gewesten nog steeds de ge- wenschte bescherming vinden, maar te wenschen is, dat zij niet door eigen onvoorzigtigheid onze vertegenwoordigers dikwijls in zoo moeijelijke omstandigheden brengen. Aan het dames-comité dat zich ten doel stelt eenige öuizende leerlingen der kostelooze scholen op St. Nicolaas-dag te onthalen, is een vorstelijk geschenk gegeven, namelijk het kosteloos gebruik van bet //Paleis voor Volksvlijt." De edele gever wenscht onbekend te blijven en daarom moet men zich het genoegen ontzeggen hem in het openbaar hulde te brengen voor zijn breede opvatting der dingen. Men schrijft uit Leeuwarden, 20 Oct. Een der meest opmerkenswardige feiten van den tegen- woordigen tijd is, dat de prijzen van het vee bijna dagelijks aanzienlijk rijzen. Voor het jongvee (kalveren) worden nu zelfs de enorme sommen betaald van f 80.f125.Deze prijsverhooging is voornamelijk toe te schrijven aan de vele vraag voor het buitenland. In de laatste dagen was het vervoer van rundvee langs den spoorweg alhier zeer aanzienlijk. Was voorheen de uitvoer meer bepaald naar Engeland gerigt, nu wordt het vee voornamelijk ter verzending naar Duitschland en Prankrijk opgekocht. De veehouders maken derhalve goede zaken. Een nieuwe werkstaking is ontstaan. De Paaschbood- bakkers-vereeniging Eendragt maakt Magt te Amsterdam maakt, na vergeefs overleg over lootisverhooging met de hh. Israël Paasch brood bak kers gezocht te hebben, bij advertentie bekend, dat //zij onherroepelijk hebben besloten, met eenparige stemmen, dat geen lid der vereeniging werkzaamheden zal aanvangen, zoolang door de Paaschbroodbakkers met bestuur ders der vereeniging geen schikking is getroffen. In bet mail-overzigt van den Java Bode lee3t men het volgende Hier ter stede circuleert het prospectus eener kust-stoom- vaartmaatschappij, ontworpen door den heer J. Kloppenburg en bestemd om, voor zoover de noordkust van Java betreft, te concurreren met de N. I. stoomvaartmaatschappij. Te Benkoelen heeft IS Augustus eeu sterke aardbeving plaats gehad. Het adsistent-residenthuis is tamelijk ongedeerd gebleven, maar de kerk en de gouvernementsschool zullen waarschijnlijk geheel vernieuwd moeten worden en van de particuliere woningen is een groot aantal ingestort. De schade is aanzienlijk, maar niemand heeft het leven verloren. In het Bat. Handelsbl. van 1L Sept. leest men Als eene bijzonderheid van het buitengewoon verkeer, dat thans tusschen Java en Nederland bestaat, kan dienen, dat er jl. Zaturdag met het stoomschip Prins van Oranje een passagier is aangekomen, die in 92 dagen van Batavia naar Nederland en terug is geweest, waarvan hij nog 26 dagen in Holland heeft doorgebragt. Men schrijft uit Padang, 30 Augustus. Het Nederl. barkschip Jan van BraJcelgezagv. de Roever, kwam gis teren namiddag na eene reis van 115 dagen van Amsterdam "hier ter reede met passagiers en stukgoederen. Onder de pas sagiers bevindt zich eeu zestal officiereu van het op St. Paul gebleven Eng. transportschip Megeara. De politie te Soerabaya is de personen op het spoor gekomen, die in het begin van Maart dezes jaars een Arabier, passagier aan boord der stoomboot Koningin Sophiaberoofd hebben van een kistje met bladgoud ter waarde van f 6000. De schuldigen zijn twee Hollanders, een 3e stuurman en'een stuurmansleerling, in dienst, naar het schijnt van de N. I. ■Stoomvaart-Maatschappij. De diefstal is ontdekt doordien een gedeelte van het gestolene ter bewerking is gegeven aan een inlandsch goudsmid, die daarvan versierselen moest vervaar digen, bestemd voor een inlandsche vrouw. Men heeft dezer dagen ontdekt hoe de werkstakingen in het leven worden geroepen. Een hoofdman van de Interna tionale, die ten koste van de werklieden leeft, wacht hen bij het uitgaan der fabrieken op en vraagt een hunner Wel, is men hier tevreden over den baas O ja, is 't antwoord, 't gaat nog al zoo kwaad niet. Zoo, zoudt ge dan geen vermeerdering van loon bij kor teren werktijd willen hebben O, jawel, dkt heel graag En de werkstaking is dakr. De man van de Internationale haalt een stuk uit den zak, waarin de eischen der werklieden worden gesteld. Hij laat dat stuk door eenige arbeiders teekenen, zet er voor anderen kruisjes onder en zendt den brief op. Een patroon vroeg zyn werklieden wie de brief gesteld had en ze wisten 'tzelf niet. De Belgische justitie onderzoekt zulk een zaak en zal den man, die bedriegelijk de kruisjes onder den brief stelde, een harde les voor anderen geven, als hij gevonden wordt. De Engelsche assurantie-maatschappijen hebben een ge- voeligen slag gekregen door den brand van Chicago. Misschien komt de koninklijke Maatschappij er af met een verlies van I' 20,000 pd. st., maar de maatschappijen c!e Liverpool and Londen and Globe en de North British and Mercantile company zullen elk voor zich ongeveer een half millioen ponden sterling moeten vergoeden. De Liverpool and Londen and Globe zond onmiddelijk na het bekend worden der ramp de volgende dépêche naar Ame rika «Betaal prompttrek op zigt tot een bedrag van twee millioen." De maatschappij, die gedacht had de helft meer te verliezen, had reeds order gegeven aan haar agent om tot een bepaald bedrag op haar te trekken en, zoo noodig, een nog hoogere som. Dergelijke crisissen kunnen de Engelsche brandwaarborg maatschappijen best doorstaan, want zij komen in Engeland ras tot een zeer groote ontwikkelingzoo ontving de North British in 1870 ongeveer 560,000 pd. st. aan premiën en zijn reservefonds bedraagt 720,000 pd. st. Bij gelegenheid der kermis t e Luik, verscheen in een der tenten een brievenbesteller, die uitriep: »Is hier iemand die Masson heet, uit Parijs? Ik heb een brief voor hem." Da delijk maakte een der hansworsten een beweging doch hij sprak geen woord en verwijderde zich; maar het was te laat. Twee gendarmes, die den brievenbesteller op den voet volgden, maakten zich van den vlugteling meester. Deze is een no taris uit Parijs, die tot lid der Commune was gekozen en wiens uitlevering door Frankrijk geëischt is ter zake van valschheid in geschriften. Men wist dat hij als paljas ver momd was, maar men wist niet bij welk reizend gezelschap hij zich bevond, en dus bedacht men de list met den brief de brievenbesteller ging van tent tot tent, en door dit middel geraakte de falsaris in den val. Met lieden van zijn slag mag men wel zulk een list te baat nemen. 3Sn0E3ontien. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijuheer de Redacteur Iu uw veel geacht blad van den 21 October 11., heeft de heer Eubulus, een stuk ingezonden, hetwelk de othodoxen meer leed doet, als dat bet hun tot vreugde verstrekt. Denk niet mijnh. de Redact., dat zij onverschillig zijn wanneer weldenkende en opregte liberalen, het snoodste dat hun wordt aan gedaan, hun rcgtinatïg verzoek en hunne regtvaardige zaak verdedigen, en aan het publiek hekend maken, dit zij verre van hen, het is hun eene groote blijdschap, dat er nog edele, opregte en onpartijdige mannen in de gemeente gevonden worden, die hun geweten niet willen bezwaren met de handelwijs der modernen. Maar met zulke opschriften als het stuk van den heer Eubulus getitclt is, daar zullen zij nooit geen behagen iu scheppen. EEN OTHODOX.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2