"nieuwstijdingen. Zitting van den Gemeenteraad, zonder de waarde van den eersten moedwillig te verkleinen en die van het laatste te overdrijven, en wij geven haar in bedenking deze zaak nog eens goed te overwegen, alvorens eene dergelijke leer vast te stellen. Het is waar, er zijn verschijnselen, die ons haast zouden doen twijfelen, of de mensch werkelijk veel hooger, ja of hij soms niet lager staat dan het dier. Wij lezen van misdaden, wreedheden, onnatuurlijkheden, die wij in de dierenwereld te vergeefs zouden zoeken. Dat is zeker beschamend voor on3, heeren der schepping, en het moge ons wat nederiger leeren zijn, dan soms wel het geval is maar of die verschijnselen voldoende ax-gumenten opleveren, om die leer te bewijzen, dat ontkennen wij zoolang de wetenschap geen betere bewijzen weet aantevoeren, blijven wij nog altijd aan het ouderwetsche denkbeeld vasthouden, dat de mensch oneindig hooger staat dan het dier, en dat wij ondankbaar jegens onzen Schepper handelen, wanneer wij dat uit het oog verliezen. De aap wordt nooit menschen de mensch nooit aap, tenzij in over- dragtelijken zin. Intusschen telt de leer van Darwin reeds hier en daar aan hangers en het zou ons niet verwonderen, dat hun getal nog grooter wierde. Wij weten toch, hoe het met nieuwe stelsels gaatjuist die nieuwheid is voor velen zoo uitlokkend, dat zij ze als het ware als een bewijs voor de waarheid aanzien. Hy, die het oude verwerpt, alleen omdat het oud is, is even onregtvaardig als hij, die het daarom alleen lief heeft met het nieuwe is het evenzoo gesteld. Wij gelooven, dat een aantal liberalen, zoowel als conservatieven, die waarheid wel wat beter mogten ter harte nemen. op Ding3dag den 24 October 1871. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren Hugenholtz, wegens ambtsbezigheden en de heer Bedloo de Bronovo, wiens beëediging in deze ver gadering zou plaats hebben, wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden gelezen on goedgekeurd. 1). Janbieding begrooting der gemeente 1872. Na de mededeeling dat het totaal der begrooting bedraagt de som van f 173,758.164, gaat de vergadering over, inge volge het reglement van orde, zich bij loting in drie afdee- lingen te splitsen, tot onderzoek der begrooting. 2). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat de in een vorige vergadering benoemde commissie, onlangs ter audiëntie is geweest bij ZExc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, ter bespreking van het belastingwezen der gemeente, dat dienaangaande in een openbare vergadering nog geene nadere mededeelingen kunnen worden gedaan; aan gezien door den Minister schriftelijk nadere inlichtingen zijn verzocht, die onmiddelijk verleend zijn, waarop men thans de nadere beslissing is wachtende. Voor kennisgeving aangenomen. b. Dat bij de verificatie der gemeentekas daarin is bevon den de som van f49,591.504, overeenkomstig met de boeken en bescheiden; alles in de stiptste en meest mogelijke orde. Voor kennisgeving aangenomen. c. Dat door den brugwachter Mendelsohn een verzoek is ingezonden tot het toestaan zijner jaarlijksche gratificatie, ter somma van f25., ter tegemoetkoming voor huishuur. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. d. Dat van commissarissen van het gemeente ziekenhuis en de apotheek eene aanbeveling is ingekomen tot het ver- leenen eener gratificatie van f75. aan den in de apotheek werkzaam zijnde jongeling J. Sterk. De Voorzitter stelt voor, die gratificatie te stellen op f50. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. e. Adres van den nachtwacht Jan Kossen, die 72 jaar oud is en 42 jaren onafgebroken dienst heeftdat hij, hoewel van eene ziekte hersteld, zich niet in staat gevoelt om weder dienst te doendat hij zich alzoo gedrongen ziet voor zijne betrek king te bedanken en zich aan de welwillendheid van den Raad aanbeveelt, ten einde hem te behoeden, om ton laste der ar menkas te vervallen. De Voorzitter roemt zijn trouw en ijver en stelt voor, hem eene wekelijksche toelage te verleenen van f3. De heer de Breuk zegt medelijden te hebben met de positie van den adressant en wenschto wel dat de gemeente beambten regt hadden op eenig pensioen of toelage, doch aangezien dit zoo niet is, meent hij er op te moeten wijzen, dat het toe staan van dit voorstel, in de toekomst een gevaarlijk antece dent zoude kunnen opleveren. De heer Groen wenscht de toelage te verleenen onder de benaming van jaarlijksche gratificatie, waarom adressant elk jaar op nieuw aanvrage zoude moeten doen. Het voorstel wordt in omvraag gebragt en aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Groen, van Bruggen, de Breuk. Berghuijs en Jelgersma. Door den heer H. Daarnhouwer wordt kennis gegeven van het overlijden van zijn zoon Albert, hoofdonderwijzer der gemeenteschool No. 3. De Voorzitter stelt voor, in de daardoor ontstane vacature zoo spoedig mogelijk te voorzien, door eene oproeping van sollicitanten te doen, op dezelfde voorwaarden, dat is óp een vporloopig tractement van f 1000. en vrije woning. g. Dat van den hulponderwijzer Greidanus eene kennis geving is ingekomen, dat hem, na afgelegd examen, de acte van hoofdonderwijzer is verleend. Dat ingevolge het reglement, genoemde onderwijzer, als eerste hulponderwijzer, op een der openbare scholen geplaatst is, tegeu een salaris van f500.—: en wel in de school no. 5« h. Ie. Een adres van den kerkeraad te Huisduinen, waarin wordt te kennen gegeven, dat vele leden der gemeente die te Koegras woonachtig zijn, en geen eigen rijtuig hebben, gedurende den winter, wegens den te verren afstand, van alle godsdienstonderwijs verstoken zijnvragenter voorziening daarindes Zondags namiddags, het schoollokaal te Koegras te mogen gebruiken tot godsdienstoefening, onder leiding van ds. Margadant, van Huisduinen. 2o. Een adres van ds. Margadant te Huisduinen, met ver zoek, om een kamer van den onderwijzer te Koegras te mo gen gebruiken tot het houden van catechisatien. Laatstgenoemd verzoek wordt het eerst in behandeling genomen en toegestaan met 14 tegen eene stem. De heer de Breuk stemt tegen. Tegen eerstgenoemd verzoek worden eenige bezwaren ge opperd. De heer de Breuk verklaart, zoo lang hij de eer zal hebben lid van den raad te zijn, er altijd tegen te zullen stemmen, om kerk te houden in schoollokalen. De heer van Bruggen oppert de bedenking, dat aangezien dit verzoek door protestanten wordt gedaan, ook de leden van andere gezindheden dat verzoek kunnen doen. De Voorzitter gelooft, dat dit argument niet overwegend is, daar andere gezindheden te Koegras minder talrijk verte genwoordigd zijn. De heer Braaksma wijst op de bepaling, dat de schoollo kalen, in de vrije uren, zooveel mogelijk voor godsdienst onderwijs moeten beschikbaar worden gesteld. De Voorzitter repliceert, dat dit in deze niet van toepassing is, daar de school niet voor godsdienstonderwijs, maar voor godsdienstoefening wordt gevraagd. In stemming gebragt, wordt het verzoek geweigerd met 11 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Boom, "Werend- lijn Smit, Braaksma en Boomsma. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergade- dering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 October 1871. Zr. Ms. transportschip met stoom vermogen Java, komman- dant de kapfc.-luit. t/z. G. H. Bakker, is gisteren namiddag van hier naar Engeland vertrokken, tot het afhalen van Arm- strong kanonnen. De officier van gezondheid le klasse W. Ruisch, en de officier van gezondheid 2e klasse J. van Lith Harrebomée, J. B. Coomans de Ruiter, P. J. Eeltkamp en J. J. Dekkers, de beide eersten respectievelijk dienende op Zr. Ms. wacht schip alhier en ramschip de Schorpioen, en de drie laatsten gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld; terwijl met den eersten November aanstaande de officieren van gezond heid der le ld. A. Peters, W. luttel en die der 2e klasse G. A. M. van Ewijk worden geplaatst respectievelijk op Zr. Ms. wachtschip alhier en Schorpioen en Buffel. De 2e luitenant der genie van het Oost-Indische leger J. G. C. Plantenga, zal in het laatst dezer maand alhier embarqueeren aan boord van het schip Nederland, om met dien bodem naar Java te vertrekken. Het stoomschip Prins Hendrik, van de maatschappij nNederland," is Dingsdag van Glasgow vertrokken en zou na een proeftogt gedaan te hebben, naar hier stoomen. Het wrak met inhebbende lading van het op de Noor- derhaaks zittende schoonerschip Time is Moneyis verkocht aan E. Steeman, voor f232.50. Men verneemt met zekerheid dat de heer J. C. de Leeuw, den wensch heeft te kennen gegeven, om met l Januarij 1872, als burgemeester der gemeente Anna Paulowna te worden ontslagen. De hulponderwijzer D. vau Neck heeft een voldoend exatneu in de wiskunde afgelegd. Het Nederl. barkschip Rolina Maria, kapt. Hoekstra, is tengevolge van een hevigen cycloon', in den nacht van 2 September te Macao vau zijne ankers weg- en tegen de klippen geslagen en kort daarna geheel verbrijzeld en ge zonken. De kapitein, le en 2e stuurman, zeilmaker, timmer man, 3 matrozen en 1 jongen zijn gered, de overige 7 man der equipagie zijn daarbij omgekomen. In publieke veilig is het wrak verkocht voor f14. Yoor den dienst in Nederl. Indie zijn benoodigd negen onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponder wijzer, en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Voor de voorwaarden zie men de Sb. Crt. van 25 Oct. Men schrijft ons van Schagen 26 Oct. 1871. Dingsdag jl. werd hier het saizoen op schitterende wijze geopend met eene opvoering door het Vlaamsch tooneel- gezelschap des heeren Driessens, van de Koopman van Antwerpen'' en Budget van uitgaven of vrouwentoiletten Ik zeg //op schitterende wijze" en wie dien avond de voor stelling bijwoonde, zal moeten getuigen, dat die uitdrukking in geene deele te sterk is. Iedere rol toch werd meester lijk vervuld, en wanneer wij gaarne onze hulde brengen aan het veelzijdig talent des heeren Driessens, mogen wij niet

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2