HELDERSCHE COURANT. Zaturdag 11 November. M 1092. Elfde Jaargang. 1871. Jïieums* en <flUoertenfie--6faÖ. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 0.50 Franco per post u p 0.65 Men abonneert kich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adtebtentien van 1 4 regels is GO Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 10 November 1871. Woensdag avond bragt het werkend personeel van het het gezelschap Ernst en Scherts ten tooneele het drama De val van den Hertog van Alha en het blijspelIn tijds ontdekt. Beide stukken, waarvan het eerste nog al studie en inspanning vordert, werden zeer ten genoege der aan wezigen opgevoerd. De Israëlitische jongelingsvereeniging Eendragt baart Genoegenwenschen wij geluk met het succes, dat zij gisteren avond behaalde, op de door haar in het werk gestelde poging tot schraging van de kas van haar //ondersteuningsfonds der armen". Zoo als bekend is zou men op gisteren avond tot dat doel eene tooneelvoorstelling geven. Die voorstel ling is, in aanmerking genomen, dat dit gezelschap, voor de eerste maal voor het publiek optrad, zeer goed van stapel geloopen, en werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond, zoodat de recette, betrekkelijk, niet onaanzienlijk zal zijn. Het lijk van den sloeperman J. Runnenburg, is gisteren bij Huisduinen opgevischt. Dingsdag avond is een stoker van de mailboot Prins Hendrikin de haven gevallen en door den schipper Groene- veld met levensgevaar gered. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaerkommandant de kapt. t/z. R. L. de Haes, is gis teren namiddag alhier binnengekomen, komende van Oost- Indië, laatst van Falmouth. De luitenant ter zee 2° klasse P. Bool, laatst behoord hebbende tot het eskader in -Oost-Indie en van daar den 4° dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De luit. t/z. 2e kl. H. O. Peith, L. G. Kakebeeke en N. J. van Reuterghem, laatst behoord hebbende tot het es kader in Oost-Indië en van daar de beide eersten den 4n dezer en de laatste den 6n dezer in Nederland teruggekeerd, worden met die datums op non-activiteit gesteld. Den 17den dezer zal van het koloniaal werf-depöt te Harderwijk naar hier vertrekken een detachement suppletie troepen, sterk 125 man, waaronder 6 onder-officieren, om dien dag alhier te worden ingescheept aan boord van het via Suez naar Batavia vertrekkende stoomschip Prins Hendrik. Het bevel daarover is opgedragen aan den majoor der in fanterie van het O. I. leger A. J. Diepenbroek, en tot mede- geleide de ln luit. der infanterie van gemeld leger P. J. Mil tenburg, den 2n luit. der O. I. cavallerie D. F. W. v. Gennep en den officier van gezondheid 2e kl. van gemeld leger G. H. A. Westhof. De majoor Diepenbroek en de luit. Miltenburg keeren van verlof naar Java terug. Benoemd de heer C. D. Zur Mühlen tot vice-consul van Spanje voor deze gemeente. Geëxamineerd als derde stuurman M. List, van Vlieland. De minister van Pinantien heeft de aandacht der be langhebbenden gevestigd op de gelegenheid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Nederl. Indie, door middel van het stoomschip Prins Hendrikvan de maatschappij //Nederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep is bepaald op den IS Nov. a. s. De brieven en verdere stukken, welke men met deze ge legenheid wenscht te verzenden, moeten voorzien zijn van eene bepaalde aanwijzing op het adres waaruit van dat ver langen blijkt. liet port der brieven van 15 grammen en daar beneden is twintig centsmet toepassing op de zwaardere brieven van de schaal van opklimming, die voor de binuenlandsche brief wisseling is vastgesteld. Voor gedrukte stukken en monsters van koopwaren is een port verschuldigd van vijf centsvoor elke 40 grammen of gedeelten van 40 grammen. Bovendien bestaat er gelegenheid tot aanteekening van brieven en verdere voorwerpen voor Nederlandsch Indie, welke op den vorenbedoelden voet met de stoombooten der voor noemde maatschappij worden verzonden, en wel tegen beta ling van het vorengemelde port, benevens van een vast aan- teekengeld ten bedrage van vijftig centseen en ander bij vooruitbetaling te voldoen. Sedert de invoering van den winterdienst op de stations der Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij en voor den duur van dien dienst, zijn de aldaar gevestigde telegraafkantoren open als volgt: Alkmaar, Amsterdam, Delft, 's Gravenhage, Haarlem, de Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam, van 8 ure voor tot 10>- ure namiddags; de overige kantoren van 8 ure voor- tot 1 ure namiddags en van 3 tot 10 ure namiddags. Men schrijft uit Harwich, 7 Nov. Het brikschip Princess Victoriakapt. Johnson, van Sun- derland naar het Nieuwediep, is hier gisteren masteloos en lek, door sloepen en een sleepboot biuneugebragt. Op de vergadering der aandeelhouders in de Nederl. Handelmaatschappij Woensdag jl-, te Amsterdam gehouden, is het voorstel van de directie tot voortzetting van de ven nootschap aangenomen, met op acht na algemeene stemmen_ Het comité van effectenhandelaars te Rotterdam heeft besloten, aan den minister van Buitenlandsche Zaken een adres te zenden, om tegen de voorgestelde belasting op de coupons van Spanje te protesteren zullende een adres van dezelfde strekking worden gezonden aan den Spaanschen ge zant te 's Hage. Men meldt uit 's Gravenhage dd. 7 Nov. Heden morgen vertrok de nieuwbenoemde gouverneur- generaal van Ned. Indie, mr. J. Loudou, per Holl. spoor van 7.45 uur vau hier. Aan het station werd hem en zijn gade en kinderen een laatst en hartelijk vaarwel gezegd door de leden zijner fa milie, eenige oud-collega's, den burgemeester, eenige leden der kamer en van de provinciale staten en talrijke vrienden. Tiet antwoord van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, op de uitnoodiging van het gemeentebestuur van Amsterdam, om de jaarwedde der wethouders tot f5000. te verhoogen, bevat de mededeeling, dat Gedeputeerde Staten het tegenwoordig cijfer van f2000.te laag vinden en het op f3000.wenschen te brengen. Zij vragen daaromtrent het gevoelen van den gemeenteraad. Door het klassikaal bestuur van Amsterdam is afwij zend beschikt op het verzoek van een gemeentelid om ds, P. H. Hugenholtz, predikant te Amsterdam, uit de kerkelijke bediening te ontzetten, omdat deze in eene leerrede op Pasclien de ligchamelijke opstanding van Jezus uit het graf, heeft geloochend. Het klassikaal bestuur zag daarin een dogmatisch verschil, waaromtrent vrijheid van opvatting zou zijn veroorloofd. Men meldt uit Zaandam, dd. 7 November Op kerkelijk terrein is hier thans woeling en strijd. In de Hervormde Gemeente aan de Westzijde neemt de

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1