BUBGEBLIJRË STAM) DER GEMEENTE HELD EB. noodig was, om v. D. het uitoefenen van zijn vroeger ambt te beletten. Niet weinig vermeerderde gedurende de gods dienstoefening het onbezonnen gedrag van zekere W., de stoornis en opschudding van dien dag. Ten gevolge van een en ander, zegt men, heeft de regerende kerkvoogd bedankt, en hopen wij voor Austerlitz, dat het den geachten jeugdigen predikant niet aan lankmoedigheid moge ontbreken, om 't bij dien verwarden toestand uit te houden. Utr. Dbl. Op een dorp in N. Brabant heeft een orthodox pre dikant van den kansel verkondigd, dat het nog zoover zou komen, dat de menschen onzen Lieven lieer met een teles- koou tot zich zouden trekken, onder een mikroskoop zetten en dan uitlagehen. Utr. Dagbl. Een inlandsch soldaat van het te Batavia in garni zoen liggend 10. Bataillon Infanterie, in woede ontstoken omdat zijne, dochter, zonder voorkennis, aan Yenus had ge offerd, strafte haar door haar met een groot mes de buik open te rijten. De thans tot kalmte gekomen vader toont zeer veel berouw te hebben over zijne misdaad. De agitatie, die zich de laatste dagen in Brussel open baarde, breidt zich tot de andere steden van Belgie uit en voor dien storm van verontwaardiging heeft de heer Dedecker de wijk genomen. Op zijn eigen verzoek is zijn benoeming tot gouverneur van Limburg ingetrokken. Deze voldoening, aan de openbare meening te beurt gevallen, zal er veel toe bijdragen om de opgewondenheid te doen be daren. Dat de ongeregeldheden in de hoofdstad geen ernstiger ka rakter aangenomen en de zaak der vrijheid geen afbreuk ge daan hebben, is in de eerste plaats te danken aan de krach tige houding van den burgemeester, den heer Anspach. Zelf was hij op de plaatsen aanwezigwaar de orde het meest bedreigd werd. Hij liet niet aan ondergeschikte ambtenaren over om het prestige van het gezag te handhaven. Kalm weerstond hij de aansporingen, door angst of wrok ingegeven, om tot geweld zijn toevlugt te nemen. Zondag en Zondagavond was het tamelijk rustig. De bur gergarde was niet onder de wapens geroepen. Des avonds kwam er weder veel volk op de been, maar er vielen geen ernstige ongeregeldheden voor. De menigte begaf zich naar de woningen van de heeren Wasseige, Cornesse, Jacobs, Kervyn en Guillaume, waar dan telkens allerlei kreten werden ge- sloakt, teneinde de houding der Ministers af te keuren en hun ontslag te vorderen. Daarbij is het gebleven. Des avonds ten 11 ure was de stad in diepe rust. Het Journal Officiel maakt bekend, welke genoegdoening de Chinesche regering aan Frankrijk hneft gegeven wegens den moord van Fransche onderdanen te Tien-Tsin. Vooreerst zijn 21 Chinezen, die schuldig aandien moord bevonden zijn, ter dood gebragt25 anderen zijn gedeporteerd terwijl de gouverneur en onder-gouverneur van Tien-Tsin verbannen zijn. Verder is eene schadevergoeding verleend van 3,450,000 francs, die deels verdeeld zullen worden onder de betrekkingen der slagtoffers, deeb zuilen strekken tot weder-opbouw van de vernielde gebouwen. Ook laat het Chineesch Gouverne ment thans een gedenkteeken op het graf der vermoorde Fran- schen oprigten, en aan den ingang der begraafplaats verrijst eene poort, waarop de straf der schuldigen te lezen staat en de lasterlijke aantijgingen tegen de Christenen en de zende lingen officieel weersproken worden. Voortaan moet in Zwitserland, ieder officier bij de in fanterie, lid zijn van een scherpschutterskorps en aan de schiet oefeningen bij dat korps geregeld deelnemen, waartoe hem van landswege een geweer in gebruik zal worden gegeven, De vrede van Europa was nooit beter verzekerd dan thans, zegt Gladstone. Bewijs Volgens de nMagdeb. Zt." is Engeland druk bezig met fabriceeren van 100.000 Henry Martini-geweren. Frankrijk heeft de levering van 300,000 chassepóts aanbesteedRusland hoopt met zijn drie nieuwe fabrieken in staat te zijn tot een productie van 150 a 180,000 Berdange-geweren per jaar en ontvangt jaarlijks uit Amerika 24,000. In Oostenrijk kunnen per jaar 120,000 Wendigeweren gefabriceerd worden en de Noordduitsche bond, die nu »nog maar" 30 a 40,000 geweren aanmaakt per jaar, zal zijn best doen om veel meer te krijgenOf Gladstone ook gelijk heeft. Men vertrouwe hem en ieder houde zijn kruit droog. Een 120tal afgevaardigden uit clericalen en legitimisten bestaande, in Frankrijk, zijn voornemens bij het wederbijeen- komen der Kamer een voorstel te doen, waarbij den Paus officieel een verblijf in Frankrijk wordt aangeboden, en de plaats, waar hij zich mogt vestigen, aan zijne eigen keus overgelaten wordt. De bekende afgevaardigde Belcastel staat aan het hoofd dier ijveraars. Naar men verneemt, heeft de graaf van Chambord zich te Lucern niet enkel gunstig om trent dit voorstel uitgelaten, maar zelfs de meening te kennen ge geven, dat de Paus gewapenderhand moet ondersteund worden. Het hooggeregtshof te Munchen heeft uitspraak gedaan in de zaak van den kappellaan Körber, beschuldigd van be- leediging jegens Döllinger in het officieel kerkelijk blad. De beschuldigde had tot züne verdediging aangevoerd, dat in het artikel alleen sprake was van Döllinger in zijne qualiteit als hoogleeraar, welke betrekking hij (Körber) niet beschouwde als een staatsambt. Het geregtshof heeft dit motief verworpen en het vonnis der jury te Bayreuth, waarbij hij tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordeeld, bekrachtigd. Men meldt uit Alexandria, 24 Nov. Een Algerijnsche bark met 75 bedevaartgangers naar Mekka is in de haven gezonken; allen aan boord zijn daarbij omgekomen. Niet ten onregte heeft Jean Paul gezegdHet hoofdgebrek bij den mensen is, dat hij zoo veel kleine gebreken heeft. Daar zijn twee wegen, om tot rijkdom te geraken men ver- werve zooveel schatten dat men al zijne wenschen vervullen kan óf men stelle zijne wenschen op dezelfde hoogte als zijne middelen zijn. Zijt gij alleen, peins dan over uwe gebreken zijt gij in ge zelschap, zie dan de gebreken van anderen over het hoofd. Wie vrede met zichzelf heeft, heeft ook vrede met de wereld. ^njjesonöcH. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur I Met de meeste beleefdheid beu ik zoo vrij nog eenige inlichting te vragen aangaande de Inkomstenbelasting. Men spreekt vrij algemeen, dat het voorstel der belasting op de inkom sten slechts een spiegelgevecht zou zijn. Dan verwondert het mij, niet, dat de wethouders vau Amsterdam niet met een traktement van f 3000 te vreden zijn, maar f5000 verlangen. Anderen daarentegen zeggeu weer: de be lasting op het inkomen zal wel doorgaan. Die heeren zijn allen mannen in bunis en zullen daarom veel aan die belasting moeten bijdragen. Nn trachten zij bij tïjds een epuivalent daarvoor te vinden in de verhooging van f2000 traktement op f 5U00. Hoe moet men dat verschijnsel beschouwen Iu de tweede plaats wenschte ik wel eens te weten, in geval de bedoelde belasting doorgaat, waardoor de patenten en de accijns op het rundvleesch zouden wegvallen, wie daardoor eigentlijk gebaat worden? Mij dunkt, de minvermogenden, de kleine neringdoenden niet. Wel ver valt het bedrag van 't patent voor hen; maar daar de eigenaren van ge bouwde en ongebouwde eigendommen meer dan tot dusver zullen moeten betalen, zoo is het natuurlijk, dat de zulken zich weêr sehadeloos stelleu door hoogcre huren voor hunue verhuurd wordende eigendommen teeischen. De werkman moet nu reeds een hoogen huurprijs betalen, hij zal dan nog meer moeten geven, of zich verminderen eu in een kot gaan wonen, eu daar hij geen patent behoefde is die belasting voor hem enkel verlies, dat hem drukt. De klein handelaar, die tobt en wroet om er door te komen, zal welligt meer aan verhoogiug van huur moeten geven, dan zijn patent bedraagt, waardoor zijn toestand noch hachlijker wordt. Zij, die van een beperkt pensioen, of eene lijfrente moeten leven, staau in dezelfde categorie; ook dezen worden er armer door. De rijke wordt er ook door benadeeld, daar hij het bijna alleen moet betalen; maar, gelijk ik reeds gezegd heb, het weer op de schouders van den armen en minvermogenden zal leggen. Wie wordt dan nu eigentlijk door die belasting gebeat? Men zal misschien zeggen: „Ja, maar de accijns van het rundvleesch zal ook vervallen; dat baat toch den minvermogende Zotheid, mijnheer! Sinds een tal van jaren, behoort de minvermogende in Nederland reeds niet meer tot de vleesch etende creaturen; buitendien heeft men bij de afschaffing der accijnsen, op schapen- eu vnrkensvleesch gezien, dat de prijzen terstond daarna meer stegen, zoodat het vleesch toen duurder werd, dan vóór het vervallen der accijnsen; en dat zal ook bij 't rundvleesch wel zoo worden. Doch al werd het eenige weinige centen beterkoop, dan zou het evenwel onbereikbaar zijn voor den minderen man. Ik beken het, ik zie geen heil in de invoering der onderwerpclijke be lasting; laat men de schromelijke onregelmatigheden in het patentstelsel weg nemen. Ik begrijp zeer wel, dat dit stelsel zijne onaangename zijde heeft, en vooral op den kleinen, handelaar en neringdoende, die eene zaak op- rigt, en gewoonlijk lang moet bijleggen, eer hij verdient, zwaar druktMen kon dezulken echter de eerste twee of drie jaren vrijstellen van patent, en óver 't algemeeu veel meer gelijkmatigheid in de zaak brengen, dan thans t geval is. B. Van 17 24 November 1871. ONDERTROUWD W. F. Willemswerkman en H. .T. Metz. W. F. Schultsz, matroos bij de marine en A. Bakker. P. Koomen, «lagter, weduwnaar van A. J. Smit en F. de Wijn, weduwe van J. Koomen. H. Jacobs, werkman en B. Man. GEHUWD G. J. van Wijck en A. Hoogerlieide. C. Riekwel en J. Mosk. H. J. Voorvelt eu J. M. Loovenstijn. J. J. Moolbuijzen en A. Draaisma. H. van der Hulst en N. Heglaud. A. J. Dekkers en Konijn. BEVALLEN: M. de Ruijer geb. Kruijsbcek, D. G. Doezie geb. As sems, Z. M. Hemelrijk geb. Mooy, Z. G. Kok geb. Bomhoff, D. D. E. Mahieu geb. Harbers, D. C. Lindström geb. Buijs, Z. J. E. Elshout geb. Wittenberg, D. F. van Leeuwen geb. Houtkoop, D. L. Kok geb. ten Zwegen, Z. D. Ran geb. Weel, Z. M. Mangel geb. Visser, D. W. F. J. Vethoeff geb. Smick, D. H. Grunwald geb. Schrijver, D. OVERLEDEN E. Dusschoten, 16 jaren. A. Gerritsen, 45 jaren. E. Platvoet, 1 jaar. M. Mocn, 3 jaren. H. Kerseboom, 60 jaren. J. Timmers, 6 jaren. N. Smit, 6 jaren. A. Verhey, 24 jaren en 11 maanden. Levenloos aangegeven 1. MARKTBERIGTEN* ALKMAAR, 25 Nov. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd: 4 Paarden f 35 tot 110, Koe f a ,16 nuchtere Kalveren f5.— ii 16.55 Schapen f 10. R 26, 25 magere Varkens f7 ii 20, 122 Biggen f 3.a 7.B&ter per. kop van 0.G5 kilo, f 0.90 a 1. HOORN, 25 Nov. 10 heet. Tarwe f12 a 14.8 heet. Rogge f9.151 heet. Garst f 6 a 7.25, 142 heet. Haver f4.25 a5.25, 10 heet. witte Erwten f10 a 12, 17 heet. groene Erwten fl4a 15.13 heet. graauwe Erwten f 14 a 16.5 heet. vale Erwten f 12 a 15.25 heet. Bruine Boonen f 12 a 15,12 heet. Witte Boonen f 18 a 25 heet. Paardenboonen f8 a 9.40 Paarden f 30 a 150, 350 Schapen f 15.50 a 35, 5 Kalveren f 12 a 19, 25 Varkens f10 a 20.—, 6 Zeugen f30 a 45, 245 Biggen f3 a 6.50, - Bokken f-. a -, 130 Kippen f0.45 a 1.50, 185 Eenden f-,50 a -.70, 1200 Kipeijeren f5 a 5.50 per 100 st., 950 kop Boter f0.85 R 0.90 per kop. ROTTERDAM, 27 Nov. Vlas. Vlas gedurende de vorige week op het land met vrij goeden han del. De aanvoer ter markt van heden vond tot vorige prijzen goede vraag. Ter aardappelenmarkt van heden waren de prijzen als volgt: Duinzand f 5, Zeeuwsche Jammen f 4 a 4.50, Fransche f 2.50 a 2.80, Geldersche ronde Wolkammers f3 a 3.60, roodo f3 a 3.30. Met redelijken aanvoer. LONDEN, 27 Nov. Ter veemarkt zijn aangevoerdrunderen 8390, schapen en lammeren 22,380, kalveren 236, varkens 90. Prijzen Beste rundereu 6/-, schapen eu lammeren 7/-, kalveren 6/4. varkens 4/8.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3