HELDERSGHE COURANT. Jïieutos» en Woensdag <EÖoertentie=6faÖ. 13 December. Elfde Jaargang. 1871. Prijs per kwartaal /0.50 franco per post 0.65 AANBESTEDING. De Militiewet. .A» 1101. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 0.50 Franco per post H 0.65 Meii abounocrt zich bij alle Boekhandelaren eu Post- directenren. Brieven franco. De prijs der Advsktentien van 14 regels is 60 Centen-, voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve meu de Adverteutiën intezoiiden. Ingezonden stokken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. Zij, die voornemens zijn zich met 1 JANUARIJ a. s. op dit Blad te abonneren, kunnen, van heden af, de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos ontvangen. <£>fltriëcï geöecïte. Op VRBJDAS «lei» 15 OECEMBEffi 1871, des avonds ten zeven ure, zal aau het Raadhuis der gemeente Helderin het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aan besteed Beverimg vana SCIIOOLBOEKEÜ en SCMÖ©EI5EHOEFTJE»l voor de Openba- re Lagere SclioSen in De voorwaarden van aanbesteding liggen, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. llelderden 9 December 1871. Burgemeester e7i Wethouders dier gemeente^ STAKMAN BOSSE, L. VERHEY, Secretaris. iliet-ojfictccl gcüccitc. u. De sterkte der jaarlijksche ligting bedroeg tot heden 11,000 man, welk cijfer bij de thans ingediende wet wordt gebragt op 13,000. Bovendien worden de vrijstellingen eenigzins be perkt, zoo als bij die wegens broederdienst, wanneer bet getal oneven isverleende de nog bestaande wet vrijstelling aan de grootere hellt, thans wordt deze alleen van toepassing gerekend op de kleinere helft. Wanneer men besluit, de loting, die gedachtenis van Na poleon, te blijven behouden, zal men met de bovenstaande bepalingen vrede kunnen hebben, waardoor de getalsterkte der militie wordt verhoogd. Wij willen er dus niet verder over uitweiden. De regering schijnt zich intusschen bij deze wet nog een ander, een hooger doel te hebben gesteld, namelijk «de ver betering van bet zedelijk en verstandelijk gehalte dier wa- penmagt." Ziedaar woorden die ons harte goed doen. Dat doel is schoon, en kan het bereikt worden, Nederland zal ongetwijfeld een groote schrede vooruitgaan op den weg van beschaving en inwendige kracht. Onbereikbaar is bet zeker niet, maar naar ons oordeel zou alleen algemeene dienstpligt, en dus afschaffing van de zoo gebate loting, het middel kunnen zijn. Dan eerst zou de militaire dienst niet langer door zoo velen beschouwd worden, als een vernederende, zoo niet onteerende taak. Wanneer alle zonen van Nederland voor korter of langer tijd plaats moesten nemen in de gelederen, zouden weinige jaren voldoende zijn, om den afkeer, behou dens een enkele uitzondering, geheel te verdringen. De re gering kiest echter andere middelen, waarbij wij onze aan dacht thans zullen bepalen, om daarna te kunnen beslissen, in hoeverre ook hier de spreuk»dankbaar maar onvoldaan" van toepassing kan zijn. De woorden, waarvan de regering zich bedient in hare memorie van toelichting verdienen ieders aandacht. «Tot dus ver, (zegt zij) zijn mannen van beschaving, ken nis en verstandsontwikkeling slechts in gering aantal in de gelederen der militie aanwezig,. Zoo als zij nu zamengesteld is, kan de militie de gewigtige taak, welke de landsverdediging haar oplegt, niet naar eisch volbrengen. Daartoe schijnt noodig, dat ook de meer ontwikkelde mannen in de gelederen der militie worden opgenomen. Wanneer jongelingen uit iederen stand der maatschappij gozamentlijk in de gelederen dienen, zal welligt het leger meer populair en hooger geschat worden." Dat het doel van de regering uitmuntend is, zal niemand ontkennen. Het is geheel in onzen geest, en het zou moeije- lijk zijn meer gepaste bewoordingen te vinden, om het te doen waarderen. Alleen het woord ivelligt hebben wij onder streept, want het duidt eenigen twijfel aan ten opzigte van de gevolgen terwijl het bijna onmogelijk is die in twijfel te trekken. Het leger moet meer populair worden; het zal on vermijdelijk hooger geschat worden. Ongemerkt komt het denkbeeld bij ons op, dat de regering zelve gevoelt, dat deze wet nog niet geheel voldoende ismaar waarom dan die halve maatregelen In hoeverre dat welligt voortgevloeid is uit het verschil van inzigt bij de ministers, waardoor de minister van Oorlog eindelijk het verstandige besluit heeft genomen af te treden, kunnen wij zeker niet beslissen maar toch betreuren wij eené inkleeding, die ons aan gebrek van overtuiging moet doen denken. En wat stelt nu de regering voor, om dat groote doel te bereiken Zij begint met de plaatsvervangers en nummerverwisselaars af te schaffen. Wij hebben daarover in ons vorig artikel ons gevoelen gezegd. Alleen over het motief, in de memorie van toelichting bijgebragt, nog een paar woorden. De regering zegt van hen, dat zij een nadeeiigen invloed uitoefenen op de gehalte der militie, //omdat zij meest behooren tot die volks klasse, welker zedelijkheid en verstandsontwikkeling op zeer lagen trap staan." Zeer waarmaar wij zouden er bij wen- schen te voegen, dat juist, omdat het middel der vervanging in den regel alleen toegankelijk is voor de meer gegoeden, en dus de minder bedeelden daarvan uitgesloten zijn, de mi litaire dienst zeer impopulair is geworden. Wanneer de een voudige, doch fatsoenlijke bnrgerjongeling, die toch in weer wil van zijne bekrompen middelen in degelijkheid niet zelden hooger staat dan menig bemiddelde fat, of de weinig ont- ontwikkelde zoon van den rijken landman, in het gelid wordt geplaatst naast hen, die de regering zelve zegt op lagen trap te staan in zedelijkheid en verstandsontwikkelingterwijl de laatstgenoemden zich door hun geld kunnen vrijkoopen, dan moet hij toch wel de diensten vervloeken en alseeno verne dering beschouwen, die met enkele honderden guldens be taald worden. Hoe kan nog eenig denkbeeld van vaderland- sche liefde bij hem overblijven, om hem te ondersteunen, wanneer hij aan het ouderlijke huis denkt en de betrekking, waaruit hij "-erukt werd, om geplaatst te worden tusschen betaalde sujeUen, wier huurders van edele beginselen vaak zoo weinig begrip hebben. Ziedaar het groote kwaad der ver vanging, dat zij de militie in discrediet brengt en den Ne- derlandschen joDgeling daarvan alkeerig maakt. Wij willen dus niet ontkennen, dat zij ook de gehalte minder maakt; maar het doet ons toch leed, dat de regering van het boven staande noodlottige gevolg, met geen enkel woord melding maakt. In de verdediging des lands behooren de standen, of het geldbezit geen uitzondering te maken bekwaamheidy ge schiktheidziedaar de woorden, die op den voorgrond moeten staan. En is dit nu met de ingediende wet het geval? Is het nu niet meer mogelijk, den burger jongeling, die onbemiddeld is, pijnlijk te grieven, door hem telkens te doen gevoelen, wat men met geld al niet vermag Verre van daar en daarom schromen wij niet uit te spreken, dat het afschaffen der ver- vancincr niets meer dan een eerste stap is tot verbetering, die nog°door de volgende bepalingen in de ingediende wet een groot deel van zijne waarde verliest. Alvorens wij verder gaan, zouden wij wel genegen zijn een kleine opmerking in het midden te brengen. Het komt ons

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1