3|nge3oniicn. ONBEKEND, ONBEMIND. BIHGEUL1JKE STAND DER GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIES. den heer Van Zuylen eerlang antwoorden, dat de voordragten betrekkelijk de defensie van de geheele Regering uitgaan. Men meldt uit Boxtel, 10 Dec.Een paar jagtlief- hebbers trotseerden de koude der laatste dagen en begaven zich vroegtijdig in het veldzij bewogen zich den ganschen dag in de bevrozen sneeuwtegen het vallen van den avond rust nemende in een boerenwoning, trok een hunner de so lide waterlaarzen uit, maar toen hij de voeten bij het vuur hield ontlokte de hevige pijn hem kreten van smartde teenen waren bevrozen en de lijder had er niets van gemerkt voor de kagchelwarmte den bloedsomloop trachtte te her stellen- Hij ligt thans als een waarschuwend voorbeeld, met gebladderde voeten te bed, Men schrijft uit Naarden, d.d. 7 Dec. aan het Handbl. De onlangs gehouden inspektie van den generaal-majoor der genie, van der Hart Beek en van den generaal-majoor der artillerie, Delprat, schijnt voor Naarden niet zonder groote gevolgen te zullen blijven Nadat de beidé specialiteiten ver scheidene dagen met bewonderswaardigen ijver en voortvaren- heid het terrein onderzocht en opgemeten hebben, zijn zij tot de erkenning gekomen, dat onze verdediging hier in vele op- zigten zeer gebrekkig is en groote wijziging en aanvulling behoeft. Met een lange lijst van voorstellen, tot verbetering en uitbreiding onzer werken zijn ze huiswaarts gekeerd. Over de bijzonderheden is nog weinig bekend maar, naar wij ver nemen- hebben zij zich onder anderen in de stelligste bewoordin gen over het onvoldoende onzer verdediging aan de zeezijde verklaard. Het plan is nu om het Ronduiteen werk, dat Naarden met de zee verbindt en tegen omtrekking moet wa ken grootelijks te veranderen en van een bomvrij gebouw te voorzien. Yerder is men voornemens in de nabijheid van den straatweg van Naarden naar Huizen, op een kwartier afstands van genoemd dorp, een werk aan te leggen en tevens de. ter weerzijden gelegen hoogten, die het ontworpen werk zouden domineeren, door veldwerken te bezetten. Deze en andere noodige wijzigingen in den kring der vesting, zullen ten uitvoer gelegd worden, zoodra onze volksvertegenwoordi gers de noodige middelen hebben toegestaan. Te Rosmalen heeft op enu boelhuis iemand zoo druk gebruik gemaakt van den daarbij gratis verkrijgbaar gestelden sterkendrank, dat hij niet meer alleen huiswaarts kou gaan. Zijn beide broeders namen hem mede, maar hij was lastig en wilde zich aan hun geleide ontrekken; op een ongelukkig oogenblik ontsnapte hij hen, liep achteruit, raakte in een kuil met water en werd bijna onmiddelijk, maar toch levenloos opgehaald. Londen, 11 Dec. De prins van Wales heeft een onrustigen nacht doorgebragt. De ernstiger verschijnselen zijn weêr te ruggekeerd. Zijn toestand blijft voortdurend zorgwekkend. De firma Segar Co., te New-York, handelaars in granen en meel, is gefailleerd. Het passief is hoogst aanzienlijk. Het stoomschip City of New londongeladen met ka toen, is op eene rivier in Connecticut verbrand. De beman ning en passagiers, die geen middelen tot reddiDg hadden, sprongen uit wanhoop in de rivier. Zeventien personen ver loren daardoor het leven. Aan Figaro wordt van drie verschillende zijden niets minder dan de zeer ernstige tijdÏDg getelegrafeerd, dat dooi de regering te Versailles krachtige maatregelen genomen zouden zyn, om een landing van Napoleon op het eiland Elba of eenig ander gedeelte der Fransche kust te beletten. Al de dagbladen van Parijs deelen mede dat de slagt- Dfiers van den brand te Chicago de 1500 thaler geweigerd hebben, welke door keizer Wilhelm en zijn zoon gezonden werden, onder verklaring, dat zulk een betrekkelijk nietige gift niet beantwoordde noch aan den rang noch aan de waar digheid der gevers. ISiOUWEAKOEPIlG Ware het, dat de beschikbare ruimte het gedoogde, gaarne namen wij in 't geheel over wat „Ons Streven, weekblad voor vrouwen en meisjes" zegt over bovengeuoemd werkje. Geheel echter daarmede instemmende, laten wij hieronder een resumé van die beoordeeling volgen, in de hoop daardoor mede te werken tot de verspreiding van dat nette werkje. In dc hoofdstad van Friesland is een vertaald werkje verschenen, dat we gaarne in handen van al onze bijna volwassen en oudere lezeressen zagen, omdat we er zeker van ziju, dat ze er allen iets in zullen vinden, dat haar goed zal doen. Het boek is getiteld „Vrouwen roeping" en werd geschreven door eene bejaarde Dnitsche dame, door Julie Burow. De eerste afdeeling handelt over de «huisvrouw en echtgenoot," de tweede over de moeder, daarop volgt de grootmoeder, de bejaarde vgouw en eindelijk de weduwe. Maar wie zich met een haastig doorbladeren en ter zijde leggen tevreden wilde stellen, zou zich moedwillig willen berooven van het genoegen, om iets te lezen, dat haar in menige levensomstandigheid kan bemoedigen en versterken. Julie Burow toch is eene vrouw van ondervindingzij heeft opgemerkt, hoe jonge meisjes gelukkige bruiden en vrouwen werden, en zij heeft gezien, hoe ze zich door eigen schuld ongelnkkig, diep ongelukkig maakten. Zij heeft zelve nl de weelde, die de ware moeder smaakt doorleefd, en weet, hoe door onnadenkendheid en onkunde het moederschap voor velen een zware en drukkende last werd. Zij kan zelve met een blijden glimlach op liet gelaat terugzien op de afge legde loopbaan en wenscht elk jong meisje den regten weg te wijzen, om dat ook eens te kunnen doen want zij weet hoe velerlei bijpaden er zijn, waarop de onnadenkenden voortholt, zonder zich af te vragen wat wel het einde zal zijn en hoe ze dan eindelijk bedrogen uitkomt. „Hoe moet de liefde zijn, die den grondslag uitmaakt van een gelukkig huwelijk deze vraag wordt in het genoemde werkje onderzocht en beantwoord, voordat er een blik geslagen wordt op de gehuwde vrouw en op hare pligten. "Wat de schrijfster over de behandeling der dienstboden zegt, in liet derde hoofdstuk, zal stellig weerklank vinden in het gemoed van vele vrouwen. 't Opent geen nieuwe gezigtspunten, maar het behandelt op aangename wijze de alledaagsche zaken, die welligt elke bruid en vrouw wel weet, doch die toch lang niet altijd betracht worden. Vooral trekt zij te velde tegen de ongelukkige huwelijken, die gesloten worden zonder ware ltefde, en daarom wenscht zij, dat ieder meisje in staat gesteld worde, om op dc eene of andere wijze iets te kunnen verdienen, opdat niemand het huwelijk ooit verlage tot een soort van vlugthaven, waar het onbemiddelde meisje haar dagelijksch brood hoopt to vindeu. Het huwelijk moet ecu ware en heilige band zijn doch hoe is dat mo gelijk, als liet hoofd van het jonge meisje opgevuld is met verkeerde en dwuze denkbeelden eu als men haar slechts afrigt om door een weinig uiterlijk vernis te schitteren Zij moet leeren zien en denken en goed begrijpen, dat liet geluk niet in deze of die levensomstandigheden schuilt, maar geheel alleen in haar eigen hart. Slechts zij, die daarvan doordrongen zijn, gaan een heer- lijkeu ouderdom te gemoet. 't Is een liefelijk beeld, dat zij ons schildert van de echt eerwaardige vrouw, die met welgevallen het jongere geslacht om zich heen ziet en zich kan verplaatsen in de gevoelens en verschillende omstan digheden van de kinderen harer kinderen, die zij vertelt eu leert en lief heeft, en bij wie zij zich bemind weet te maken en als men zich eens naast deze ideaal de oude ijdele, kwaadsprekende, onvriendelijke of driftige denkt, die men wel eens op zijn levensweg aantreft, dan komt onwillekeurig de wcusch in het hart op, dat men mogt zijn als de oude vrouw naar mevr. Burow. Dat hare lnnugeuooten het geschenk waardeerden, blijkt; de ver taling toch, die de heer A. Akkeringa in een net bandje het licht deed zien, is gemaakt naar den vijfden druk. Wij weuschen van harte dat hier te lande eene even ruime verspreiding ten deel moge vallen aan dat degelijke en lieve werkje, dat de schrijfster onder' het volgende motto uitgaf Gij kunt dc wereld niet hervormen of verand'ren, God schiep haar, juist zoo als zij is, mijn kind Maak, dat gij 't al, wat vrede wekt en vreugde In 't eigen harte vindt. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Hoe onheusch liet bovenstaande spreekwoord ook moge klinken, zoo ligt daarin toch de waarheid opgesloten, dat liet moegelijk is om liefde te ge voelen voor hetgeen we niet kennen. Toeu we in het afgeloopen jaar het Roode Kruis leerden kennen, en hoorden van het goede dat door die instelling werd verricht, toen openbaarde zich bij ons eene levendige en werkdadige deelneming. Ook Helder's co mité heeft zijn best gedaan. Vroeger was de belangstelling gering. Wij deden voor het Roode Kruis wat onze laodgenooten daarvoor deden, d. i. „niets."Het Roode Kruis is op Nederlandschen bodem geplant door onzen gecerbiedigden Koning. Bij ons volk was het tot 1867 onbekend, onbemind. Gelukkig werd de roepstem van Z. M. verstaan het door den Koning be- noerade hoofd-comité mocht weldra meerdere comités om zich zien verrijzen. Nu is het Roode Kruis bekend. Is het nu ook bemind? Op die vraag zullen onze daden antwoorden. Het Roode Kruis is eeue te schoone instelling, om zich te mogen tevre den stellen met eene zoo vluchtige werkzaamheid, met eene min of meer enthusiaste bewondering. Is onze liefde voor hetgeen schoon en goed is welgemeend, dan moet ze dunrzaam zijn. In oorlogstijd vraagt liet Roode Kruis aan allen om hulp. Dan mag het ook het penningske der weduwe vragen maar in vredestijd, dan blijft het zijne stem verheffen tot allen die genoeg met stofFelijke mid delen gezegend zijn, om een gering offer te kunnen brengen op dit altaar der humaniteit. Zij die mochten mcenen dat het Roode Kruis nu zijn werk heeft gedaan eu donken dat het tijd genoeg is daaraan hunne aandacht te schenken als de oorlogsfakkel op nieuw mocht worden outstoken, hebben het doel der in stelling nog niet goed begrepen. Want eene goede hulp in oorlogstijd is niet mogelijk, zonder voorbereiding in tijd van vrede. Men houdo liet voor geen lichte taak om de rampen des oorlogs, al is het ook maar ten deele, te le nigen. Dat vordert heel wat. En toch zonde dit argument de mcesten niet bevredigen. Wanneer eene ramp ons pas getroffen heeft, dan hooren we daarvan niet gaarne sprekeu en luisteren niet naar den ongeluksprofeet, die ons opmerkzaam maken wil dat het best mogelijk is dat soortgelijke rampen ons weer voor de deur kunnen staan. Maar een kostbaarder argument is het streven van het Roode Kruis, om in vredestijd zijne werkzaamheid te wijden aan het lenigen der rampeu vau plaatsgeuooten, bij het heerscheu van epidomiën, bij ernstige onheilen, enz. Een voorstel door het comité Arnhem in dien geest gedaan, zal op dc aanstaande Algemcene Vergadering, die den léden dezer in den Haag zal gehouden worden, ter sprake worden gebracht en heeft alle kans van aan genomen to worden. Zoo zal het Roode Kruis werkzaam blijven en door zijne zoo opgevatte voorbereiding werkzaam zijn in de plaats waar de comité's gevestigd zijn. Waaneer dan in deze maand de penningmeester van ons comité beschikt over fi.—zijnde de contributie over dit jaar, dat houden we ons verze kerd, dat door de leden van 't comité die bijdrage met bereidwilligheid zal worden geschonken. Mochten zij, die nog geen lid zijn, en die van hunne sym pathie in 't Roode Kruis willen doen blijken, zich opgewekt gevoelen om toe te treden. De gelegenheid daartoe is gemakkelijk. Elk bestuurslid van het comité zal de nieuwe leden gaavne ter kennis brengen van don Penning meester. Met het oog hierop volgen dc namen der leden van 't bestuur vau het comité Helder, de Heeren Dr. P. BAKKER, R. BOOM SM A, BINKES, DYSERlNCK, P. A. C. IIUGENHOLTZ, (Penningmeester vau 't comité), JELGERSMA, Dr. KROL, DE LANGE, VAN DElt MEERSCH, Baron MELVILL V. CARNBÉE, OUDENHOVEN, STAKMAN BOSSE, STEEN BERGEN, DE WINTER, UURBANUS. Door het vertrek vrn eenige zee-ofliciercn heeft ons comité leden verloren. Mogten anderen zich opgewekt gevoeleu die opene plaatsen aan te vullen. Mijnheer de Redacteur Voor het navolgende verzoeken wij beleefdelijk eenige plaatsruimte in uwe Courant. Biuncu een zeer kort tijdsverloop werd binnen deze gemeente meer dan één. beroep gedaan op de beurzen van Helders burgerij, ten behoeve van deze of gene weduwe, o.a. door Heeren Korporaals der Artillerie, eu eeu geacht Zee-Olïicier, alhier garnizoen houdende. Dc edele pogingen, tot leniging van den nood van behoeftigen, worden door ons ten zeerste op prijs gesteld, en wij gelooven dat men nimmer te vergeefs bij onze burgerij zal aankloppen, wanneer althans bet bewijs gegeven wordt, dat het doel„oudersteuniug van weduwen en weezen," ernst is. Wij vernamen echter dezer dagen dat het batig saldo van de voorstel ling vau H. H. Korporaals der Artillerie f 12.en dat van het concert in Musis Sacrum nihil zou bedragen. Wanneer wij nu nagaan dat de zaal van Tivoli goed bezet is geweest en het concert in Musis Sacrum, door vier H.H. dilettanten (zoo men zegt stu denten uit Delft) gegeven is, dan zou men tot de conclusie komen, wat do toonoelvoorstelliug aangaat, „dat er niet met de meest mogelijke zuinigheid is te werk gegaan", en wat het couccrt in Musis Sacrum betreft, „dat Heeren dilettanten duur te onderhouden zijn geweest". Met verlangen zien wij dan ook eene opgave van ontvangsten en uitgaven te gemoetwij achten het doen van die opgave wenschelijk voor de hier voor bedoelde heeren, daar de loopende geruchten misschien overdreven zullen zijn, en buitendien verpliglcud, wanneer onder de leus „voor eene arme weduwe" lijsten gepresenteerd of iuteekenaren „gelijmd" worden. Met de meeste achting hebben wij de eer te zijn, UEd. Dw. Dienaren, A. B. C. Van 1 S December 1871. ONDERTROUWD H. Vos. loods, weduwnaar van G. Vlaming en D. Koning. J. C. Veen, werkman en J. C. Gersen. GEHUWD: P. Kooinen en F. de Wijn. J. de Ridder en J. Lioa. R. N. Donker en W. Overauin. BEVALLEN J. van Vugt geb. Terpstra, D. T. Sok geb. Lastdrager, Z. W. Kramer geb. Scheermau, Z. W. C. Bosch geb. Hendriks, Z. N. Grollé geb. Stam, Z. P. van der Werffgeb. Bruins, Z. P. Vogt geb. Hoek, Z. T. Lanser geb. Blankman, Z. J. A. E. van der Loelf geb. vau Loon, D. D. C. Teeken geb. Haring, Z.W. A. Tjittcsgcb. Grcve, D. D. E. Jaring geb. van Haren, D. J. C. dc ltoo geb. Weutel, Z. A. M. van Wijnkoop, Z. OVERLEDEN J. Walraven, 36 jaren. A. Bouman, 2 jaren en 9 maanden. C. C. Boom, 11 maanden. W. Uminels, 2 jaren. O. G. Hartiog, 2 jaren. W. J. Schuitenmaker, 4 jaren. J. B. Mulders, 5 maanden. J. Vinck, bijna 5 maanden. W. P. Akkerman, 3 maanden. B. van der Ploeg, 3 maanden. J. Welp, 20 jareu. J. M. Kindt, 17 jareu. J. de Vroome, 20 maanden. G. Runuebohm, 5 jaren. O. W. Birnbaum, 3 maanden. C. Baljé, 3 maanden. P. C Wenneker, 8 maanden. J. Veen, 16 maanden.E. Kroonstuiver, bijna 6 maauden. P. Dekker, 59 jaren. D. Weudt, geb. Daalder, 31 jaren. J. Hop man, 51 jaren. A. Veter. 56 jaren. M. W. F. Hoop, circa 4 jaren. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 2. M A II li T li li li I G T E I*. ALKMAAR, 9 Dec. Aangevoerd 9 Paarden f 30.a 85.8 Nuchtere Kalveren f 6.— a 14.47 Schapen f 12.a 28.3 Geiten f3.a 5.S Magere Varkens f8.a 20.80 Biggen f2.a 6.Boter per kop 10.SS a 0.95. HOORN, 9 Dec. 3 heet. Tarwe f14.4 heet. Rogge f9.46 heet. Garst f6.a7.25, 89 heet. Haver f4.a 5.75, 4 heet. witte Erwten f 117-liect. groeue Erwten f 14.5 heet graauwe Erwten f 14.a 16.12 heet. bruine Boonen f 14.13 heet. Paardeubooncn f8.a 8.75, 55 Paarden f25, a 125. 130 Schapen f 3 8.a 33.—, 7 Kalveren f 10 a 19.220 Big gen 1'3.—a 7.1750 Eenden fü.40 a 1.-700 Kipeijeren f5.50, 1850 kop Boter f0.70 a 0.85. ROTTERDAM, 11 Dcc. De aardappelenmarkt van heden waren de prijzen als volgtDuinzand f5.—, Zeeuwsche Jammen f4 a 4.50, Gelderscheronde Wolkammers f3.10 a 3.70. Met weinig aanvoer. Meekrap. Tengevolge van de gesloten scheepvaart, was de handel in de laatste daien en ook heden zeer onbetcekcuend. De aflo>p der veilingen was als volgt circa 35,000 kilo Racijn, Wilhel- miuapoldtr, verkocht tot 24.62^ a 24.87|, ca. 23,000 kilo dito Adriaua Theodorajolder, opgehouden f 24. LEIDEN, 9 Dec. Op de weekmarkt alhier waren gisteren en heden de prijzen der boter als volgt:|-'lo kw. per 1/4 vat (gras-) f64.a 68.2e kw. per idem (schoi-) f59.— a 63.le kw. per kilo (gras-) fl.60 a 1.70, 2e kw. per idem (schei-) fl.47^ a 1.57|. Verkocht werden 3820. LONDEN, 9 Dcc. Wol. De laatste veiling van dit jaar, den 23n November begonnen, is is den 8a dezer geëindigd. In het geheel werden aangeboden 70568 bu., waarvan 25645 bn. Kaap en de rest Australische. Er was zeer veel koop lust en er werd coulant geboden. De prijzen openden circa 1 d. per pond liooger voor de meeste soorten en langstapelige nog iets meervoor vette Wol waren vroeger reeds hooge prijzen betaald, zoodat dio in de veiling geen verandering oudergingen. De veiling liep zeer geregeld en sloot ferm, en men deukt dat de prijzen wel eenigen tijd in stand zullen blijven vooral daar de Amerik. koopers in de meeste kolonies reeds zeer grif de vroege Wol hebben opgekocht, die anders in dc eerste veiling van 1872 op 8 Fe- bruarij alhier zou zijn aangeboden. LONDEN, 11 Dec. Ter veemarkt zijn aangevoerdrunderen 6320, schapen en lammeren 17,240, kalveren 41, varkeu3 70. Prijzen: Beste runderen C/-, schapen en lammeren 7/, kalveren 6/6, varkens 4/S per steen. Vrijdag 15 December vertrekt van bier de .-I. landmail via Brindisi, per laatste trein, de West-Indische mail en de mail naar dc Kust van Guinea, beiden per eerste trein. Bevallen van eene DOCHTER G. C. van BEEK Daarnhouwer. Nieuwediept 12 Dec. 1871. Eenige kennisgeving. Op den 9den December overleed te Medemblik onze Moeder, Mejufv. CATHARINA GEERTRUIDA EllEDERTKA WuSTweduwe den heer R. SNEL, in den ouderdom vau circa 69 jaren. Uit aller naam F. SNEL. Algemeene Kennisgeving. Yoor de menigvuldige bewijzen van deelneming in hun geluk, bij de geboorte van hun dochtertje on dervonden, betuigen hunnen hartelijken dank, R. E. van der LOEFF. J. A. E. van der LOEFFvan Loon. Nieuwediep 9 Dec. 1871.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3