NIEUWSTIJDINGEN. wij nu in de Schager Ct. lezen, dat het jagtvermaak de beste soldaten vormt, en de weerbaarheid bevordert, dan moet een van beiden het geval zijndf de bewering is ironiedf de schrijver heeft een denkbeeld van de weerbaarheid, dat ons onbekend is. Wij zouden waarschijnlijk dit onderwerp niet hebben be handeld, omdat het voor ons weinig uitlokkends heeft, indien niet een uittreksel van het artikel der Schager Ct. in de HaarlCourant ware opgenomen, en het woord weerbaarheid niet daarbij genoemd ware geworden. Dat woord is ons te belangrijk, om te kunnen zwijgen, wanneer daaraan een naar ons oordeel verkeerden zin wordt gehecht. Alles wat baar bevorderlijk kan zijn, is ons welkom; maar wie haar op prijs stelt, zal bij slot van rekening, hetzij vroeger, hetzij later, met ons tot de overtuiging komen, dat er maar één afdoend middel bestaat, om de nederlandsche weerbaarheid op te voeren tot een trap die eenigen eerbied afdwingt: algemeene dienstpligt. Wij hebben in onze artikelen van de militiewet daaromtrent ons gevoelen duidelijk genoeg uitgesproken. Ten slotte nog eene vraag. Wanneer de bestaande jagtwot alleen op zulke gronden te verdedigen is, zou dat niet dui delijk bewijzen, dat zij niet deugt en dus dringend herziening vordert Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz 19 December 1871. Z. M. heeft bevorderd bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, tot luitenant-kolonel, den majoor E. A. Vaillant, van het korps. Zondag avond ten 10 ure is in het Westgat gestrand het Amerikaansche driemastschip General Chamberlainkapitein Morse, van Callao naar Hamburg bestemd, geladen met guano. Na een bange nacht te hebben doorgebragt, zijn 18 personen gered, waaronder de kapitein en zijne twee kinderen (zoon I en dochter); terwijl vier matrozen voor dien tijd het schip hebben verlaten met de scheepsboot, die in de branding is omgeslagen, waarna men van de opvarenden niets meer heeft vernomen, het zal dus wel niet twijfelachtig zijn, dat zij hun graf in de golven hebben gevonden. Ook een aan boord zijnde Engelsche loods wordt tot nog toe vermist. De redding heeft plaats gehad met behulp der redding boot, bemand met een elf tal onverschrokken zeelieden J. Koningstein, schipper, P. van Daalen, H. Gomes, P. Verberne, T. Meewenoord, J. van der Wielen, J. Griek, S. Vos, J. Ham, A. Kooger en C. Kok, die door de stoom boot Noordzee tot op eenigen afstand van het in nood ver- keerendeschip werd gebragt. Niet zonder levensgevaar had de redding plaats, zoo dat boven genoemde mannen voor hunne zelfopofferende men- schenliefde zich de achting van alle weidenkenden hebben waardig gemaakt. Gepasseerden nacht, bij stormweder, werd men hier verontrust door opvolgende kanonschoten. Het bleek ons, op den zeedijk komende, maar al te spoedig dat het nood schoten waren van een schip, dat zich in de rigting van de Haaks bevond. Eenige oogenblikken daarna vertoonde zich aan ons oog een aller interessantst tooneel, een schitterend noodvuur werd op bedoeld schip ontstoken, waardoor schip en tuig niettegenstaande de stik donkere nacht en den verren afstand geheel zigtbaar werden zelfs de bewe gingen op het dek kon men waarnemen. Dergelijke vuren herhaalde men van tijd tot tijd. Duidelijk bleek het- dat de toestand der opvarenden zeer hagchelijk was, daar het schip elk oogenblik uit elkander kon slaan, zonder dat bij die hoogloopende zeeën eenige redding mogelijk was. Gelukkig geraakte het schip weder vlot, doch zat spoedig op een ander punt weder aan den grondsloeg eindelijk al stootende over de Haaks heen, tot onder den vasten wal. Inmiddels had een deel der equipage en der passagiers, waaronder een twin tigtal uit Indië terugkeerende militairen, zich met de sloepen van boord begeven en zijn met levensgevaar hier aan den wal gekomen. Het weder intusschen een weinig handzamer geworden, zijn twee sleepbooten en een aantal vletten met sloe- perlieden bemand, ter adsistentie gekomen en is het gelukt om het schip, hoewel in zinkenden toestand, in de haven te slepen. Gemeld schip is genaamd Australiëkapt. J. G. Lukas, geladen met koffij en suiker, van Batavia naar Amsterdam bestemd. Aan mevrouw C. Praeger geb. van Yliet en aan de heeren J. K. Stakman Bosse, dr. E. J. van Leent en H. G. Steenbergen zijn door de Eransche Yereeniging van het Roode Kruis medailles vereerd, voor den welwillende hulp, gedurende den oorlog vau 187071, op het slagveld en in de ambu lances, verleend. De heer G. Jelgersma, alhier, heeft met goed gevolg zijn examen als apotheker afgelegd. De fortificatie-opzigter C. N. Brantenaar, is van hier overgeplaatst naar Deventer, en wordt vervangen door den fortificatie-opzigter E. S. H. Courbois van Deventer. Gisteren heeft de heer Victor Driessens ons een vro lijken avond verschaft en de lachspieren, zoowel met het t/Budget van Uitgavenals met de n Drie Hoedenvoor goed losgemaakt. Het talent van den heer van Kuijk, dat in de voordragt van het door hem vertaalde dramatische gedicht "De Werkstaking der Smidsgezellenten zeerste uitkwam, hebben wij dan ook bewonderd. Kortom, de uit voering van het ten tooneele gevoerde was uitstekend en wij kunnen niet anders wenschen, dan dit zoo gunstig bekende personeel, spoedig eens weder alhier te zien. Naar men verneemt, is het wrak van het stoomschip Willem TLI door de bevoegde autoriteit afgekeurd en zal 10 Jan. 1S72 ter veiling in Londen worden aangeboden, volgens advertentie in de Shipping and Mercantile Gazette 14 De cember 1871. De portefeuille van Oorlog zal, naar men verneemt, voorloopig tijdelijk worden opgedragen aan een der overige ministers. Het tractaat met Engeland betreffende Sumatra is in de Tweede Kamer na langdurige discussiën aangenomen met 54 tegen 13 stemmen. Nog is aangenomen het tractaat nopens den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname met 60 tegen 7 stemmen. Bij de commissie ter feestelijke herdenking van 1 April 1572 is berigt ingekomen, dat sub-coramissien zich gevormd hebben op de volgende plaatsenArasterdam, 's Hage, Zutfen, Schiedam, Yoorburg, Middelburg, Vlissingen, Hillegersberg, Ylaardingen, Charlois en Katendrecht, Groesbeek, Zierikzee, Alphen a/d Rijn, Maassluis, Amersfoort, Gorinchem, Nijme gen, Maasland, Ede, Bennekoin, Zwolle, Hoorn, Sluis, Dord recht, Rozenburg, Hattem, Geervliet, Zuidland, West-Zaan, Helder, TJselmonde, Pernis, Oosthuizen en Ridderkerk. Een oppasser te Arnhem heeft, in plaats van de laarzen van zijn heer te poetsen, die aangetrokken, het voorhanden zilver mede genomen en te gelde gemaakt, en is daarmede spoorloos verdwenen. Hij is weduwnaar en laat een kind van 8 jaar achter. Als een bewijs, dat in de omtrek van Coevorden nog wel wild te vinden is moge dienen, dat door den polier Beumer Donderdag morgen jl. ruim 1100 kilo wild werd verzonden. De hazen moeten dan ook in dezen sneeuwtijd zoo mak zijn, dat men ze soms in de boerenschuren viudt, waar ze hun troost zoeken bij 't beestenvoeder. Te Dordrecht liet een moeder haar twee kinderen een oogenblik alleen te huiseen vierjarig meisje stond te digt bij den kagchel in den aardappel pot te kijken, raakte met haar kleertjes aan den kagchel, vliegt in brand en loopt de straat op waardoor de brand toenam. Eerst nadat zij ernstige wonden had bekomen is de brand gebluscht. De moeder spoe dig terugkeerende viel, toen zij haar gebrand kind zag, in onmagt. Bij den brand, die dezer dagen in het vermaarde ma- nufacturen-Magazijn van de Louvre te Parijs uitbrak, gaf een der directeuren, de heer Hèriot, een merkwaardig voor beeld van koelbloedige beradenheid. Hij woont niet aan het magazijn, en een der bedienden ging hem derhalve aan zijn domicilie de ramp verkondigen. In het schrijfvertrek van den heer Hèriot toegelaten, deelde hij hem in de grootste ont steltenis mede: //dat de afdeeling der zijden stoffen n. 47 in lichtelaaije vlam stond //Zoo n. 47 was al wat de directeur antwoorde, terwijl hij bedaard eene pen opnam en en het volgende telegram schreef//Aante Lyon Zend onmiddelijk per eerste sneltrein al wat gij van zijde n. 47 beschikbaar hebt." Breng die dépêche dadelijk aan het telegraafkantoor, voegde hij er bij en de bediende vertrok. De tweede jobsbode, die spoedig volgde en hem de brand van een ander deel der magazijnen kwam mededeelen, werd op dezelfde wijze aangehoord en met de expeditie van een telegram belast. En zoo vervolgens. Toen de brand gebluscht was, waren inmiddels de sneltreinen met de bestelde goederen aaogekomen, de balen ontpakt, al het vernielde was gerem placeerd en de zaken ondervonden geen oogenblik stagnatie, dank zij der echt praktische handelwijze van den koelbloedi- gen direkteur. Twee ouderofficieren van het garnizoen te Gotha zijn gedegradeerd en tot drie maanden vestingstraf veroordeeld, omdat zij midden in den nacht de soldaten in onderkleeding, blootshoofd en blootsvoets hebben doen exerceeren en ver volgens de trappen en vloeren der kazerne hebben doen schoonmaken. Men schrijft uit Stainz (Oostenrijk) dd. 13 dezer het volgende Sedert gisteren namiddag heerscht hier eene groote ont roering, tengevolge eener gepleegde misdaad. Onze bejaarde burgemeester, Eranz Hangi, wegens zijne regtschapenheid en goedhartigheid algemeen bemind, is vermoord. Des namiddags ten 3 ure zat hij aan zijn schrijftafel, met den rug naar de deur gekeerd, toen onverwacht een boer, Jozef Puches genaamd, binnentrad en een pistool op hem lostte, met het gevolg dat de heer Hangi onmiddelijk dood op den grond viel. De dader poogde haastig te ontvlugten, maar werd bij de huisdeur tegengehouden door een paar personen, die den

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2