ZINDELIJKE DIENSTBODE. INBOEDEL, ^jngejautu'ii. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ANNA PAÜLOWNA RURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE Z1JPË AÖVERTEN T JEN, Mejufvrouw PAPINEAU Pe Notaris lï. Werendlijiv Smit Een nellen en zindelijken GOUD- M ZILVERWERK. knal van het schot hadden gehoord, zich van hem meester maakten en hem aan de politie overleverden. In het verhoor bij den districtsregter bekende hij terstond zijn misdrijf. Op de vraag, wat hem daartoe had aangedreven, gaf hij op een brutalen toon ten antwoord, dat hij het alleen had gedaan omdat de burgemeester tegen de geestelijkheid was en dus als een vijand van den godsdienst den dood verdiende. Naar aanleiding der wet tegen de agitatiën van de zijde der geestelijkheid, hebben de geestelijken te Cham, in den Bo- ven-Paltz, een verklaring openbaar gemaakt, inhoudende lo. dat zij een wet hebben, die boven elke andere wet staat en aldus luidtmen moet Gode meer gehoorzamen dan de menschen"; 2o dat zij zullen voortgaan met het woord Gods te verkon digen, gelijk zij tot nu toe gedaan hebben, met inachtneming der gehoorzaamheid aan de wereldlijke wetten, welke voor iederen staatsburger, zonder uitzondering, verbindend zijn maar tevens met inachtneming der verantwoordelijkheid, die zij jegens God, hun geweten en hun geestelijke overheden ver schuldigd zijn 3o. dat zij niet vreezen voor een tweejarige gevangenisstraf en duizendmaal liever kerkerstraf ondergaan, dan te zwijgen. De onlangs in het geheele Duitsche Kijk gehouden volks telling, gaf de bewoners van het aangehecht gebied van den Elzas en Lotharingen, op nieuw gelegenheid om hun weinige ingenomenheid met hun nieuwe nationaliteit te toonen. In geheel Lotharingen hebben zich niet alleen slechts drie personen vrijwillig aangemeld voor volkstellers, doch ook werd het volk alom tot een lijdelijken tegenstand aangespoord, onder voorwendsel, dat ieder die zich liet opschrijven, daardoor een Pruis werd en niet alleen Luthersch maar ook vrijmetselaar moest worden, Onder de volkstellers hadden vooral de onderwijzers, die daarvoor in vele plaatsen door do Regering aangewezen waren, veel te lijden. Een van hen geeft de volgende vermakelijke staaltjes van hetgeen hij bij die gelegenheid ondervond »Wat wilt ge toch van mij," riep er mij een toe, toen ik bij hem aan huis kwam, »zijn wij niet reeds Pruisen, is het dus noodig dat nog eens op papier te zetten Een ander zeide »Ik geef je geen antwoord, omdat gij als Franschman onbeschaamd genoeg zijt met een Duitsche lijst rond te gaan om ons aan Pruisen over te leveren." Een derde gaf mij telkens valsche opgaven, tot hij ten laatste stellig verzekerde dat hij uit Gravelotte was »waar de Pruisen zoo geducht slaag gekregen hadden." Toen trad ik bij een vrome vrouw binnen zij sprong op en riep uit; nis het dan toch waar, dat gij ons aan de vrij metselaars wilt verkoopen en ons ons geloof ontnemen schrijf mij toch in Godsnaam niet op dat vervloekte papier «Neen, moeder," zeide de dochter, ngeef uw naam niet op, men wil ons bedriegen wij willen niet Luthersch en ook niet vrijmetselaars worden." Naar alles wat men verneemt is er zeer veel vooruitzigt dat deze stemming nog in lang niet zal veranderen. Den ln Januarij zullen in het Russische leger 1,004,000 getrokken achterlaadgeweren in gebruik gesteld worden en daarmede de vernieuwing der legerbew apening voltooid zijn. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de wetsontwerpen tot afwijking van den regel der gemeentewet, omtrent plaatselijke belastingen, is bij no. 13 Helder, door den heer van Toreest een amendement voorgesteld om van 1 Jan. 1872 tot 31 Dec. 1876 belasting op het gedistilleerd te heffen tot een bedrag van ten hoogste f20.per hectoliter ad 50 pereent sterkte, en op het gemaal voor zooveel de tarwe betreft tot een bedrag van ten hoogste f2.en voor zooveel de spelt aangaat, tot een bedrag van ten hoogste f 1.07 per 100 kilogr. De heer van Foreest heeft de innige overtuiging, dat Helder noodig heeft den door spr. voorgestelden maatregel. De buitengewone uitgestrektheid van de gemeente, de behoefte aan politie en nachtwachts en vele andere noodzakelijke uitgaven zijn meer dau vroeger voor de gemeente benoodigd. De bevolking bestaat uit zeelieden enz. en eeue kleine burgerij, kooplieden eu handels huizen worden niet gevonden. Slechts zeventien personen in de geheele gemeente hebben een inkomen boven de f3500.Er is de grootste behoefte aan riolen en bestrating. Spr. vraagt of het billijk is de noodige belastingen af te persen van de arme bevolking. Het amendement strekt vooreerst tot een kleine verhooging der belasting op het gedistilleerd, maar voornamelijk om de gemeente niet na twee jaren door vermindering der gemaalbelasting aan een nieuwe schok bloot te stellen. De heer dc Bruyn Kops bestrijdt het amendement. Betrof het alleen ver meerdering van het gedistilleerd, hij zou er uithoofde der omstandigheden van de gemeente Helder geen bezwaar tegen hebben. Maar met betrekking tot de gemaalbelasting kan hij er niet in toestemmen. Behoudt men niet de twee termijnen, waarmede de Regering tot afschafling der gemaalbelasting wil komeu^dan bestaat er groot gevaar dat die afschaffing geheel achterwege zal blijven. Juist in weinig vermogende gemeenten mag men het gemaal vol strekt niet behouden, want daar, is het een soort van hoofdgeld. De Min. vau Fin. kan in het voorstel der Regering geen overhaasting zien. De overgangsbepalingen zijn integendeel zoo zacht mogelijk. Den Helder is volstrekt niet zulk een armoedige plaats, gelijk dc Min. uit verschillende locale bijzonderheden betoogt. Vele ingezetenen leven van de uitgebreide marine-etablissementen. De huizen zijn er wel laag, maar dit is wegens de nabijheid der zee en niet uit armoede. Er zijn welvarende handelshuizen, al is het uit de tweede hand. Het Nieuwediep gaat een schitterende toe komst tegemoet. De stoomvaart op Indic gaat vau daar uit. Hoe men er den invloed van het nog niet opengestelde Amsterdamsche zeekanaal kan ge voelen, is onbegrijpelijk. De zaak is deze. Den Helder is een zeeplaats, en de bewoners van zulke plaatsen zijn op het heffen van accijns op het gedistilleerd meestal zeer ge steld. De Min. komt echter in zijn qualiteit vau bestuurder der Rijksschat kist op tegen een zoo hoogen gedistilleerd-accijns als de heer van Foreest wilhet Rijks-gedistilleerd zou er onder lijden. De Min. ziet geen enkele reden, waarom men in den Helder het benoo- digde niet uit directe belastingen zou kunnen gaan vinden, en raadt met volle overtuiging de aanneming van het amendement af. Dc heer van Foreest repliceert en wijst den heer de Bruyn Kops er op dat. een nog hoogere belasting op het gemaal wel voor andere gemeenten, ook met toestemming van dien spr., wordt bewilligd. Tegenover don min. van Fin., houdt hij vol, dat de tegenwoordige toestand en de toekomst van den Helder ongunstig zijn, terwijl hij er ten slotte op wijst dat het amen dement ook vooruitgang wil, al is het dan een minder snelle dan die der Regering. Da heer de Bruyn Kops pleit zich vrij van de inconsequentie, hem door den heer van Foreest verweten, en betoogt dat men elkcgemeeutc op zich-' zelf moet beschouwen, in verband met de toelichting der Regering. Het amendement van den heer van Foreest wordt met 34 tegen 26 stemmen verworpen Het wetsontwerp wordt met 59 stemmen tegen één aangenomen. Ook de overige wetsontwerpen van dien aard, betreffende 14 andere ge meenten, zijn alleu aangeuomen, hetzij met algemeene stemmen of met groote meerderheid. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur l Voor eenigen tijd lazen wij in uwe courant dat binnen deze gemeente eene Werklieden-vereeniging was of zoude worden opgerigtdie zicb hoofdzakelijk de bestrijding der n Internationale" zou ten doel stellen. Wij juichen dit voornemen zeer toe, te meer, daar zulk eene vereeniging, goed geleid, alhier voor den werkman groote voordeelen zou kunnen opleveren, niet alleen stoffelijk maar tevens zedelijk. Tot op heden hebben wij daarvan niets meer vernomen en het is daarom, dat wij ons tot u wenden met het verzoek, door middel van uw blad, aan uwe lezers eenige inlichtingen betrekkelijk voormeld plan te vragen waarmede u verpligt TJWelEd. dienstv. dienaren E. S. De Redactie voldoet gaarne aan het hierboven uitgedrukt verlangen en verzoekt den lezers harer courant, die iets nader van die Werklieden-vereeniging mogten weten beleefdelijk, om de gevraagde inlichtingen te willen verleenen, waarvoor zij volgaarne eenige ruimte beschikbaar zal stellen. Van 8 15 December 1871. ONDERTROUWD P. Stelleman, voerman, weduwnaar van R. Dekker en B. W. C. Dieho, weduwe vau D. H. Tabeling. P. A. F. Thijssen, koetsier en N. Abbenes. GEHUWD S. Keizer en J. Hoogerduin. J. C. Dorsman en H. Kamp. BEVALLEN N. H. Gottschalk geb. Broer, Z. J. Platvoet geb Roo- zeboom, D. S. C. Bijl geb. Leliveltl, D. W. Breet geb. Eenhorst, Z. P. W. Willemse geb. Scheudclaar, Z. N. J. Donker geb. Kraan, Z. J. M. Meijer geb. Lucas, Z. A. Boll geb. Eeltjes, D.A. Peters geb. Koudenburg, 1). A. Muller geb. Vijselaar, D. J. F. Baak geb. van Engelen, D. J. Renard geb. Harten, D. G. C. van Berk geb. Daarn- houwer, D. J. Monnies geb. Bais, Z. F. Velders geb. Niemau, D. M. A. Dost geb. van Engelen, D. E. Kaas, geb. Klaasscn, Z. OVERLEDEN J. van Poolen geb. Knies, 80 jaren. N. Vlam, 2 jaren en 8 maanden. P. Vlam, 14 maanden. E. Linssen geb. Wa genmaker, 76 jaren. C. Haring geb. Blok, 43 jaren.A. van der Zand geb. Galden, 82 jaren. J. M. Burki, 5 weken. C. Iken, 47 jaren. M. C. Seeloldt, 3 jaren en 9 maanden. C. M. J. Wendt, 9 maanden. M. Mos, 13 maanden. A. Giltjes, 15 maanden. G. W. Koedijk, 31 jaren. A. de Wijn geb. Bruin, 42 jaren. Van 115 December 1871. ONDERTROUWD: K. F. Meijer, weduwnaar van C.Rob en J. L. Cam, weduwe 'A. Selderbeek. GETROUWD: Geene. BEVALLENA. A. van der Lit geb. van der Kwast, D. G. Bakker geb. Kuit, D. A, E. P. Muller geb. Spoor, Z. A. Koegelberg geb. Dekker, D. OVERLEDEN: G. Hoogvorst, 74 jaren. M. Twisk weduwe L. Zwart, 75 jaren. D. van Twuijver, 7 maanden. P. den Ouden, echtgenoot van J. Tiessen, 41 jaren. Van 1 15 December 1871. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDJan Out en Antje Hoofd. GEBORENElisabeth, dochter van P. Wit en E. Nobel. Catharina Cornelia, dochter van C. Dignum en H. Hopman. Cornelia Margaretha, dochter van J. L. Groot en C. Kruijer. Arie, zoon van J. Zeeman en G. Kos. Maarte, dochter van C. Dalenberg èn K. Hoogvorst. Jannetje, dochter van S. Baken en W. Koch. Saartje, dochter van S. Baken en W. Koch. Ariëntje. dochter van A. Mole naar en J. Krabman. Maria Geertruïda, dochter van W. C. Doorenbos en N. van der Put. Anna Catharina Mar garetha, dochter van J. G. Meijer en A. F. W. Buning. Jan, zoon van J. Stins en E. Geel.Trijntje, dochter van G. Rademeker en C. Wit. Maria, dochter van P. Mooij- boer en M. Bakker. Hendrik, zoon van A. Brak en J. van Twuijver. OVERLEDENPieter Keetman, 43 jaren, man van M. Koeten, te Anna Paulowna. Jan van der Aarde, 61 jaren, man van A. Stoffel. Sipke de Vries, 42 jaren, man van T. Eriks. Cornelis Kieft, 61 jaren, weduwnaar van E. de Jong. Tryntje Zipp, 41 jaren, vrouw van G. Smit. - Cornelis, 4 jaren, zoon van J. Duinmeijer en M. Grin. marktberigten. ROTTERDAM, 18 Dec. Vlas. Vlas met eenigen handel gedurende de vorige week op het land. De aan voer van heden ter markt was groot en vond grootendecls tot vorige prij zen koopers. Ter aardappelenmarkt van lieden waren de prijzen als volgtDuinzand f 5, Zeeuwsche Jammen f 4 a 4.50, Geldersche rondo Wolkammers f 3 a 3.50. Met weinig aanvoer. Meekrap. De aanbiedingen waren heden iets ruimer, doch de vraagprijzen meestal te hoog, waardoor de handel klein bleef. Racijn tot puike qualiteit mocijclijk te koop, eukelo partijtjes afwijkende bleven onverkocht. ALKMAAR, 16 Dec. Aangevoerd 10 Paarden f 30 a 110, 6 Koeijen f 75 a 200, 14 Nuchtere Kalve ren f6 a 16, 140 Schapen f 8 a 38, 5 Geiten f 1.a 6.52 Magere Varkens f8.a 12.120 Biggcu f2.a 6.Boter per kop fO.SO a 0.85. HOORN, 16 Dec. 8 heet. Tarwe f 13 a 14.4 heet. Rogge f 9.139 heet. Garst f 6 a 7.25, 172 heet Haver f4.a 5.25, 5 heet. witte Erwten f 10 a 11. 16 heet. grocuo Erwten f 14 a 14.25, 20 heet graauwe Erwten f 15 a 16. 10 heet. vale Erwten f 11 a 15.—, 25 heet. bruine Booucu f 10 a 14.50, 10 heet. witte Boonen f 14 a 18.35 heet. Paardcuboonen f9.a 15.-. 25 Paarden 1'40 a 160. 145 Schapen f17 a 31.9 Kalveren f6 a IS.50, 20 Varkens f8 a 14.4 Zeugen f 25 a 45.220 Biggen f3 a 7.50, 75 Kippen f 0.50 a 1.50, 1050 Eenden fü.50 a 0.80, 950 Kip- cijoren f5.50, 2200 kop Boter f0.67j a 0.75. LONDEN, 18 Dec. Ter veemarkt zijn aangevoerdrunderen 26C0, schapen cn lammeren 12,640, kalveren 123, varkens 50. Prijzen: Beste runderen 5/10, schapen en laramereu .6/10, kalveren 6/6, varkens 4/8. 277ste STAATSLOTERIJ. Derde Klasse. Eerste Trekking. No. 11980, f25,000; no. 16019, f1500; no. G59, f1000 no. 12953 en 19913, ieder f400; no. 3923, 8327 en 10970, ieder f200 no. 5577, 13199 en 17957, ieder f 100. Donderdag 21 December vertrekt van hier do mail naar de Kust van Guinea, per eerste tr. Vrijdag 22 dezer vertrekt van hier de Oost- Indische landm. via Brindisi, per laatste trein. Vrijdag 22 en Zaturdag 23 dezer vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop per eerste trein. Getrouwd FREDERTK JOHAN IIOGÉ en MARGARETHA JOIIANNA VAN DEN HOOGEN. Algemeene kennisgeving. Amsterdam14- Dec. 1871. Bevallen vau eene DOCHTER HELE NA MARIA SMIT—WINTER. Algemeene leennisgeving. Nieuwediep19 December 1871. Bevallen van eene DOCHTER W. H. M. M. van STRIJEN—Versignij. Nieuwediep18 December 1871. Wij betuigen onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het over lijden van ons Dochtertje. B. K. BOOM. M. G. BOOMFercken. Helder18 Dec. '71. VERLANGT EENE zal, op Vrijdag 5 Jauuari des voormiddags ten 10 ure, voor het huis in de Vlamingstraat, Wijk P, 163, te Helderin het openbaar verkoopen: benevens eenig De goederen zijn daags voor den verkoopdag in gezegd huis te bezigtigen. Informatien ten kantore van voornoemden Notaris SMIT, Dijkstraat, H, No. 384, te Helder.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3