HELDERSCHE COURANT. Jtteums- en Woensdag cdDnerteiitic-lifni). 3 Januarij. NATIONAÏOlLlTlE. M 1108. Twaalfde Jaargang. 1872. aE>fficiëeï geüedte. Tweede kennisgeving. Jgiet-ojfiriM gc&ecïte. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt D1NGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dog vroeger. Uitgever S. GILTJES. OPROEPING TER INSCHRIJVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, Gezien de artt. 15 tot 20 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie, van den 19 Augustns 1861 (Staatsblad No. 72); Brengen de navolgende wetsbepalingen ter kennis van de ingezetenen Dat alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, verpligt zijn zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven tusschen den 1 en 31 Januarij aanstaande. Zij die zich na den 31 Januarij, doch voor den 31 December 1872 ter inschrijving aan melden, worden alsnog ingeschreven, doch verbeuren eene boete van f 25. (ot f 100.En dat zij, die eerst na bet intreden van ban 19 jaar, doch vóór bet volbrengen van bun 20ste jaar, ingezetenen worden, eveneens tot die aangifte verpligt zijn, zoodra zij de hoedanigheid van ingezeten verkrijgen. Dat voor ingezeten wordt gehouden 1. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de Wet van 28 Julij 1850 (Staatsblad No 44,) luidende artikel 3 dier Wet aldus «Gevestigd of ingezetenen zijn, die binnen het Rijk in Europa hebben «gewoond «a. Gedurende de drie laatste jaren. „b. Gedurende achttien maanden na aan het bestuur hunner woonplaats het voornemen tot vestiging te hebben verklaard. «Nederlanders zijn gevestigd of ingezetenen, die gedurende de laatste «achttien mnauden hunne woonplaats binnen het Rijk in Europa hebben gehad. «Nederlanders, die ter zake van 's Lands dienst in een vreemd land wonen, «worden voortdurend als ingezetenen beschouwd. «De bepalingen van ingezetenschap, in bijzondere wetten voorkomende, «gelden alleen voor zooveel betreft de onderwerpen in de wetten behandeld." 2. Hij, die geene ouders of voogden hebbende, op 1 Januarij aanstaaude gedurende de laatste achttien maanden in Nederland verblijf zal hebben ge houden, 3. Hij, van wiens ouders de langst levende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Dat voor ingezeten niet gehouden wordt de vreemdeling, behoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onder worpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van vreder- keerigheid is aangenomen. Dat voor de Militie niet wordt ingeschreven 1. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lauds dienst in 's Rijks Overzeesche bezittingen of Koloniën woont. Dat de inschrijving behoort te geschieden 1. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze over leden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2. Van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont; 3. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heelt, ol' door deze is ach tergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4. Van den buiten 's laDds wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd bet laatst in Nederland gewoond heeft. En worden diensvolgens bij deze opgeroepen alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, die in dit jaar den lSjarigen leeftijd hebben bereikt of nog zullen bereiken, en mitsdien degenen, die geboren in bet jaar 1853, op den eersten Januarij 1872 bun 19de jaar zullen zijn ingetreden, om zich ter in schrijving voor de Militie bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te geven in het Raadhuis der gemeente op den 2den of een der volgende dagen van de maand Januarij des morgens tusschen 9 en 12 urezullende zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste, ingezeten worden. en das mede verpligt zijn zoodra zij die hoedanigheid verkrijgen, zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven, de aangifte kannen doen ter plaatse en uur hierboven omschreven. Burgemeester en wethouders verwittigen verder de ingezetenen Dat, welke aanspraak op vrijstelling van dienst iemand ook zoude ver- meenen te hebben, de aangifte ter zijner inschrijving niettemin behoort te geschieden, terwijl bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van aangifte gehouden is. Dat, ter voorkoming van onaangenaamheden, welke voor de ingeschrevenen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van naam of nit eouo onjuiste opgave van den dag der geboorte, de belanghebbenden moeten medebrengen een Extract uit hun geboorte-acte, hetwelk kosteloos kan worden verkregen. Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft volgens de Wet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Heldeb, STAKMAN. BOSSE, Burgemeester. 30 December 1871. L. VEltHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 2 Januarij 1872. De nachtwacht, die onlangs een beschonken drenkeling het leveu redde, bevlijtigde zich in den oudenjaarsnacht weder een dergelijken pligt te vervullen, helaas met minder gunstigen uitslag. Wel mogt men slagen den ongelukkige uit de marine gracht op te halen, doch de pogingen, ouder de leiding van een geneeskundige aangewend, om hem in het leven te be houden, waren vruchteloos. Moge het offer hier aan Bacchus gebragt, waarmede het oude jaar zich op zoo tragische wijze sloot, vele roekelooze mis bruikers van het doodeude vocht tot ernstig nadenken brengen. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken zijn met ingang van 1 Januarij 1872 benoemd tot sluiswachter aan de Willemsluizen op het Noord-Hollandsch Kanaal, tevens commissaris der jagerij aldaar, op een jaar- lijksche bezoldiging van f640.en vrije woning, W. F. Meijer, thans sluiswachter aan de koopvaardersluis alhier en tot sluiswachter aan de koopvaardersluis alhier op het Noord- Hollandsch Kanaal, tevens commissaris der jagerij alhier, op een bezoldiging van f720.'s jaars en vrije woning, R. van de Velde Smit. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan J. Komen, als heemraad van den polder Westzaan, prov. Noord-Holland. Voorts zijn benoemdtot heemraad van den polder Kat- woude, prov. Noord-Hollaud, J. Kelderman tot heemraden van het ambacht van Westfriesland, gen. Drechterland, prov. Noord-Holland, voor de Zuiderkogge, J. Houter en voor de Westerkogge, R. Groot en C. Spaans Pz.; in het best. van den polder Westzaan, prov. Noord-Holland, tot dijkgraaf F. Chafi'oJz. en tot heemraad P. Veenis; tot hoogheemraad in het college der uitwaterende sluizen in Kennemerland en West- Friesland, prov. Noord-Holland, mr. H. J. Smit, met bepaling dat de benoemde, zitting zal hebben gedurende den tijd van zes jaren en dat zijne benoeming ouderworpen is aan de voor waarden van het nader vast te stellen reglement van bestuur van dat waterschap tot heemraden van het ambacht van West- Friesland, genaamd de Vier Noorderkoggen, provincie Noord- Holland, voor de Medemblikkerkogge, D. Langereis en voor de Hoogwouderkogge J. Pauw. Te Wieringen is tot R. C. pastoor benoemd de lieer J. P. Mobrou. Men schrijft ons van Terschelling, 31 Dec. De laatste dagen van liet jaar zijn door de bewoners var. Westerschelling eens regt gcnoegelijk door gebragt, ouders en betrekkingen verheugden zich hartelijk in de gulle feest vreugde, die de schooljeugd was bereid. Op Woensdag avond werd van wege de alhier bestaande afdeeling van het schoolverbond aan de kinderen op de school van den heer R. T. Zwaai, ten getale van 180 leerlingen, een regt feestgenot verschaft; ze werden getracteerd op chocolade en koek, terwijl bij afwisseling toepasselijke lie deren werden aangeheven. Na afloop waarvan hun, in de school de gelegenheid werd verschaft, eens naar hartelust te dansen en te springen, wat voor het jonge volkje een regte

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1