^Ingcjnnben. Spaarbank voor den Helder. BURGERLIJKE STAM) DER GEMESTE HELDER. LyonMarscille plaats gehad. De brug van Braque, tus- schen Cagne en Antibes, was namelijk door den hoogen vloed der rivier weggespoeld. Middelerwijl was een spoortrein van Mentona naar Cannes, die deze brug passeren moest, in aan- togt. Telegraferen kon men niet, daar de overstroomingen ook de telegraafpalen weggespoeld hadden. Mogelijkheid, om den trein te gemoet te gaan, was er niet, daar de ge- heele weg hoog onder water stond. Eenige personen zochten nu digt bij de brug door gewone seinen den machinist te waarschuwen. Of de trein echter reeds te nabij was, dan of de seinen, wegens het donkere weder, niet gezien werden, zooveel is zeker, dat de wagens in volle vaart in de rivier stortten. Er werd onmiddellijk alles aangewend om hulp te verleenen. De machinist en stoker, benevens vier passagiers, zijn dood opgevischt, terwijl 11 Èt 12 personen, zwaar ge wond, uit het water opgehaald werden. Men gelooft, dat in 't geheel het aantal slagtoffers 30 40 bedraagt. Donderdag jl. is een enorm rotsblok, ongeveer 200 kub. meters lang, van den heuvel Chateau de Nice neer gestort, in het gedeelte waar men steengroeven exploiteert, bij de haven. De bevolking nam de vlugt. Een meisje werd gedood: een vrouw werd zoodanig verwond dat amputatie noodig was nog zeven andere personen werden gekwetst. Denzelfden dag is de trein van Coui naar Nizza, de berg- engte van Brans doortrekkende, in een afgrond gestort. Men verzekert, dat alle zich in den trein bevindende personen zijn omgekomen. Te Birmingham heeft Thomas Pieken, vroeger welgesteld pachter, door verkwisting verarmd, zijn öOjarige vrouw ver moord en daarna zichzelf aan een lantarenpaal bij het spoor wegstation opgehangen. Met het reuzenkanon te Woolwich zijn op nieuw proeven genomen. Yolgens berekening zal 't een bom, van 700 Eng. ponden zwaarte, tot op een afstand van zes Eng. mijlen kunnen werpen. Sedert eenigen tijd worden in Engeland per stoom boot uit Amerika ingevoerd versche oesters, en wel met hoe veelheden, die noodzakelijk den koopprijs ziillen doen dalen. Men meldt uit Montevideo, 27 December 1871. De Italiaansche stoomboot America is den 24 December op de reis van Buenos-Ayros naar Montevideo verbrand, van de 214 personen aan boord zijn 87 verdronken of verbrand. De berigten uit Chili bevestigen, dat de stad Oran, bewoond door een bevolking van 8000 zielen, door een aard beving is verwoest. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. BEWAARSCHOLEN, Mijnheer de Redacteur In dc Nieuwe Rotterdamsche Courant van heden las ik de volgende cor respondentie uit deze gemeente, dd. 27 Januarij „In de gister gehouden werkende vergadering der Afdeeling „tot „Nut van 't Algemeen" is besloten, eene commissie te benoemen, die „een onderzoek zal instellen, betreffende de vereischten eener goede „bewaarschool en de middelen om haar in onze gemeente te kunnen op- „rigten. Zijn er bewaar"plaatsen voor kinderen te over, eene dringende „behoefte bestaat cr aan eene welingerigte bewaarschool, gelijk de „Roomsch Catholiekcn zich reeds in het bezit er van mogen verheu- „gen. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren G. E. Bron, „Joh. Dyserinck, H. Krcmer, G. Scholten eu P. Uurbanus." Ik voel mij gedrongen, Mijnheer de Redacteur, tegen dit berïgt op te komen, en wel omdat de correspondent alleen spreekt van de Roomsch Catholieke bewaarschool, en de andere inrigtingen van dien aard bewaar- plaatsen noemt. Een gevolg hiervan is, dat de twee alhier bestaande chris telijke bewaarscholen daar ook onder begrepen zijn. Ik weet niet of het den correspondent bekend is, dat zich alhier deze twee scholen bevinden (de eene aan de Spoorstraat, de ander in de Middenstraat). Zoo neen, dan kan ik het zeer goed begrijpen, dat de correspondent alleen de Roomsch Catholieke bewaarschool noemt. Maar ik kan toch niet veronderstellen, dat het den correspondent van dat dagblad, welke natuurlijk zeer goed met den toestand der gemeente bekend is, althans behoort te zijn, wil hij zoo iets mededcelen, onbekend is dat zich hier de twee bewaarscholen bevinden, waarvan de eene den 2n Augustus 18C9 werd geopend en dc laatste den lsten Februarij 1871. Ik kom dus tot de conclusie dat de correspondent deze twee bewaar scholen onder die bewaarplaatsen rangschikt, welke men hier (dit stem ik volkomen toe) te over vindt. En is dit het geval, dan geloof ik, dat ZEd. in een groote dwaling verkeert, want juist omdat men hier geene goede be waarscholen vond, werd de eerste christelijke bewaarschool in de Midden straat geopend. Later werd door Roomsch Catholieke ingezetenen eene be waarschool geopend in de Nieuwstad, en den lsten Febr. 1871 openden wij onze christeiijke bewaarschool aan de Spoorstraat. Een jaar geleden heb ik mij in het belang van de beide Christelijke be waarscholen naar verschillende plaatsen van ons land begeven, en had ik dc eer met verscheidene hooggeplaatste mannen, welke ook bekend staan als bevoegde beoordeelaars over onderwijs en opvoeding, in aanraking te komen, die allen hunne sympathie voor deze scholen te kennen gaven. En ik geloof dat, waar mannen als mr. Groen van Prinsterer, baron van Lynden, jhr. van Foreest, jlir. van Loon en meer anderen, belangrijke giften tot de oprigting van zoodanige bewaarscholen geven, deze inrigtingen dan toch wel niet vergeleken kunuen worden bij bewaarplaatsen, waar de kleintjes zich den ganschen dag vervelen cu als het ware in een hok zitten opgesloten, waar zij ligchamelijk en geestelijk bedorven worden. Ook beroep ik mij nog op geachte ingezetenen, welke met de inrïgting onzer bewaarscholen hekend zijn. Ten einde de berigtgever te overtuigen, dat onze bewaarscholen bewaar- scholen en geen bewaarplaalsen zijn, bied ik ZEd. een afschrift ter inzage aan van de rooster der werkzaamheden, volgens welke op beide scholen onderwijs, enz., wordt gegeven. Dc schooltijden zijn van 's morgens 9 tot 12 uur en 's middags van 1^ tot 4 uur. ROOSTER VAN WERKZAAMHEDEN. MAANDAG, voormiddag, le afdeeling: lezen, spelen, bijbelspreuken 2e afdec* ling: leeren van versjes, spelen, lezen, bijbelspreuken namiddag le afdeeling vergelijken eu ouderscheiden, spraak- eu denk oefening, oogmaat, ligchaamsoefeningen2e. afdeeling: tee kenen, spraak- en denkoefeningen, ligchaamsoefeningen. DINGSDAG, voormiddag, le afdeeling, lezen, leeren der windstreken, lig chaamsoefeningen, bijbclsche geschiedenis; 2e afdeeliug: schrijven op de lei, ligchaamsoefeuingen, zingen, bijbelsche geschiedenis, namidd. le afdeeling: prentverklaring, leeren van versjes, wan delen; 2c afdeeling: preutverkiaring, leeren van versjes, wandelen. WOENSDAG, voormiddag, le afdeeliug lezen, spelen, bijbelsche geschieden. 2e afdeeling denk- en spraakoefeuing, spelen, leeren der kleu ren, bijbelsche geschiedenis namiddag le afdeeling cijfers op de lei, kleuren, vormen of ligchaainsdeelen, ligchaamsoefening- 2e afdeeling: lezen, ligchaamsdeeleu, ligchaamsoefening. DONDERDAG, voormiddag, le afdeeliug: leeren van psalm- of gezangvers, spelen, bijbelsche geschiedenis 2e afdeeling: leeren van psalm- of gezangvers, spelen, herhaling bijbclsche geschiedenis na middag le afdeeling: zangoefening, getalleer, wandelen; 2eafd. zangoefening, getalleer, wandelen, VRIJDAG, voormiddag, le afdeeling: lezen, leeren van romeinsche cijfers, spelen, les over dieren- of plantenrijk, bijbelsche geschiedenis. 2e afdeeling: les over diereu- of plantenrijk, spelen, lezen, bijbelsche geschiedenis; namiddag, lo afdeeling: rekenen uit het hoofd, teekenen, ligchaamsoefening 2e afdeeliug, lezen, kleuren en vormen, ligchaamsoefening. ZATURDAG, voormiddag, le afdeeling: wijzerplaat- of tijdverdeeling, ge heugenoefening, spelen; 2e afdeeling: wijzerplaat- of tijdver deeling, geheugenoefening, spelen namiddag geene school. Ik vraag, of dit ook in bewaarplaatsen wordt gedaan. Buitendien bevindt zich in iedere school het noodige speelgoed, zoowel voor de jongste kinderen, als voor hen welke des middags tusschen 12 en 1| uro niet naar huis gaan, maar in de scholen blijven en daar hunne boterham nuttigen. Bij iedere school is ook eene flinke speelplaats aangelegd, waar de kinderen zich des zomers onder toezigt van onderwijzeressen en helpsters kunnen vermaken met hobbelpaard en kegelspel, hoepels en springtouw, schommel en wipplank. En wat nu de gezondheidsmaatregelen betreffen in de beide scholen, is het mij aangenaam te kunnen mededeelcn dat alles wordt aangewend, om deze te bevorderen en wij in deze goeden raad mogten ontvangen vgm den WelEdel Gestrengen Heer Dr. Krol, eerstaanwezend officier van gezondheid ter dezer plaatse. De beide scholen tellen te zamen bijna 300 kinderen. Aan beiden is, behalve de onderwijzeressen, een voldoend aantal helpsters verbonden, welke de noodige opleiding ontvangen, terwijl in de school aan de Spoorstraat nog eene onderjufvrouw is toegevoegd. Verder zij den correspondent nog berigt, dat de beide bewaarscholen zijn ingerigt, voornamelijk volgens de zoo gunstig bekende Diaconiebewaarschool, onder de leiding van Mej. v. d. Mcijdcn, te Utrecht, en naar die welke men in onderscheidene steden van ons land vindt. Dat de bewuste correspondentie dus eene miskenning is van de tweo Christelijke bewaarscholen alhier, lijdt geen twijfel, eu ik hoop daarom dat de berigtgever, bij voorkomende gelegenheid, zich dit in herinnering zal brengen en hij zich voortaan beter op de hoogte van zaken zal stellen. Mogt ZEd. zich willen vergowissen van de inrigtiug der beide scholen, zoowel voor hem als voor ieder ander belangstellende, is zulks op aanvrage aan een der leden van de commissie te doen. Met de plaatsing dezer regelen mijnheer de Redacteur, zult UEd. teu zeerste verpligten. UEd. Dv. dienaar, W. JONKER Jr., President der commissie voor de twee Christc- Helder 29 Jan. 1872. lijke bewaarscholen. Hierbij zijn niet de kinderen gerekend, welke de avondschool bezoeken, tot ontvangeu van onderwijs in breijen, haken, naaijen, enz. Het zou den oudergeteekende, woDende in de Spoorstraat, groot genoegen doen, indien onze anders zoo waakzame en vlugge politie, des avonds eens in bovengemelde straat surveilleerde, teneinde het deurtjebellen en doen van andere baldadigheden te beletten. X. 4de K-wartfaafl 0871. Saldo op 1 Octo'oer 1871 24455.52 Ingebragt en renten gedurende het 4* kwart. 1871 3712.64 28168.16 Uitbetaald gedurende het 4e kwartaal 1871 2467.605 Saldo op 1 Januarij 1872 25700.555 Aantal deelhebbers op 1 October 1871 244 n //I Januarij 1S72 257 Van 19 tot 26 Januarij 1872. ONDERTROUWD M. Heeres, koopman eu H. Smit. J. F. Asma, koperslager en D. Blikkenhorst. GEHUWD J. C. Vcuuik en C. van Gurp. D. Steeman en W. J. "Winter. II. Smit en A. J. Giltjes. J. A. van Galen en A. Dekker. A. P. Baak eu E. C. fiaris. C. Monnier en E. Bais. A. Booij en IC. J. Molenaar. BEVALLEN N. Bontes geh. Tromp, Z. G. van Asselt geb. van der Steeg, Z. T. Reints geb. Doezie, Z. M. Fooij geb. de Bunje, Z. J. M. Hemmes geb. Hehl, D. S. Beukers geb. Buddingh, Z. E. H. Gorter geh. Jansen, Z. M. Schagen geb. Dekker, D. J. J. D. Kater geb. Tismeer, D. P. Brandhoff, D. A. S. Haamstra geh. Holst, D. A. C. Beijer geb. Struijk, Z. T. Kramer geb. Bruin, Z. G. Bock geb. Oetelmans, D. D. J. Abbenes geb. Fennik, Z. NB. In de vorige opgaaf staat: M. van Suijlon geb. Smit, D. moet zijn: 2 D. OVERLEDEN W. Blokland, 36 jaren. S. F. Baasdorp, 3 maanden. H. Awater, 56 jaren. A. Kamen, 4 jaren. S. E. Eerghen geb. Vervooren, 62 jaren. C. van Pruissen, 22 jaren. K. M. van Gelder geb. Monnickendam, 55 jaren. E. Tinkelenberg, bijna 19 maanden. A. D. G. van Berk, 6 weken. M. P. Schipper geb. Hofman, 60 jaren. C. C. Lindström, 2 maanden. M. Volmer geb. van Rotterdam, 65 jaren. A. Bakker, 3 jaren. D. Graaff, 58 jaren. H. C. G. Olsen, 4 jaren, M. Edcius, 6 weken, Levenloos aangegeven 1. Amstbhalve ingeschreven 2.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3