Men schrijft van Vlieland, 31 Januarij Het Nederlandsche schip Jacob fy Willem, kapt. van Duijn, van Dautzig naar Amsterdam, met eikeuhout, is in de bui tengronden van Terschelling verongeluktde equipage is met de scheepsboot te Terschelling aan land gekomen. Men schrijft uit Harlingen, 81 Jan. Heden namiddag werd hier in de haven gebragt het Zweedsche barkschip Emigrant, beladen met pitprops en bestemd naar Cardiff; welk vaartuig, door den mist op de gronden van Vlieland geraakt en door de geheele bemanning is verlaten. Daarna door een Hollandschen kotter, schipper Zorgdrager, en een En- gelschen visscher in de Noordzee drijvende gevonden. Men schrijft uit Rotterdam, 31 Januarij Bij de reederij van het schip Baron van Ballandt van Rozendaal is het volgend berigt ontvangen van kapt. Dietz, in dato 9 Januarij Den 25 December ten 1 ure, op 5° 43'ZBr. en 29° 17' WL., werden wij in een zware regenbui beloopen door een hoos, die regt over het schip ging, waardoor de groote- en de voormarssteng braken en de vleet met marsra's, bram stengen en ra's voor de fokke- en groote mast kwam hangen en slingeren, zoodat veel van de verdere rondhouten braken, zeilen scheurden en tuig verloren ging, ijzer stuk en krom gebogen werd. Zóó ontredderd was het onmogelijk op zee de schade te herstellen, om veilig de reis naar Singapore te kunnen voortzetten. Wij maakten een noodtuig om naar Bahia te kunnen komen, zijnde de eerste onderwindshaven, alwaar wij den 5 Januarij, 's morgens ten half drie ure, reeds benedengaats zijnde, door een stoomboot werden binnengesleept. Men schrijft uit Beverwijk, 29 Januarij Door den dikken mist verzeild, is heden nacht ten 1 uur de Hamburger schoener Jacoba, geladen met stukgoederen en bestemd naar Buenos-Ayros, bij het dorp Wijk aan Zee ■op strand geloopen. Zoodra zulks bekend werd, heeft de bemanning der reddingboot deze in zee gebragt en zich daarmee naar het schip begeven. De Jacoba is evenwel door den vloed weder vlot geraakt en heeft, hoewel zij door het stooten een lek bekomen had, weer zee gekozen. De Noord-Hollandsche Friesche spoorweg zal, volgens de laatste vastgestelde rigting, uitgaan te Amsterdam van het centraal-station, en van daar vermoedelijk over den Dam bij Schellingwoude, meer of minder nabij Schellingwoude, Durgerdara, Nieuwendam, Ransdorp, Zunderdorp, Broek, Wa tergang, Ilpeudam tot Purmerende. Van Purmerende zal de spoorweg loopen door de Beemster, langs de Jispersloot, uit de Beemster bij Avenhorn langs de Hulk; Hoorn, (met een zijtak naar Enkhuizen,) Zwaag, Zwaag- dijk, Nibbixwoud, Midwoud, Twisk, Opperdoes tot aan Me- demblik. In Friesland zullen de volgende plaatsen aan den spoorweg komen te liggen Hindeloopen, Workum, Hieslum, Barrega, Tjerk werd, Bolsward, Nijland, Folsgare, Ysbrechtum, Sneek, Loënga, Goënga, Gouw, Sibrandaburen, Terzooi, Poppingawier, Irnsum en Grouw. Bij eenige opgravingen aan de Hollandsche gasfabriek te Amsterdam is Dingsdagjl. gevonden het geheele geraamte van eén manspersoon, in voorover liggende houding, de armen uitgestrekt. Dit geraamte moet zich minsteDs 30 jaren daar bevonden hebben. Men verdiept zich dan ook in gissingen. Na onderzoek zijn gemelde overblijfselen in handen der politie gesteld, en in een verzegelde kist naar het gasthuis vervoerd. In de afgeloopen week zijn door de politie te Dordrecht gearresteerd en Zaturdag jl. naar het huis van arrest over- gebragt een 3tal jongens, van 12 tot 13 jaren, die bij den grootvader van een hunner eene som van circa f 100.hadden ontvreemd, welke in den muur achter een tegel verborgen was. Blijkbaar had de kleinzoon dien geheimen spaarpot be merkt en heeft hij van de gelegenheid gebruik gemaakt om hem zich toe te eigenen en het bedrag er van met zijne kame raads op te maken. Een lOtal guldens waren door hen versnoept. Men meldt uit Meppel dd. 29 Jan. het volgende: De krankzinnigheids-manie begint alhier aanstekend te worden; het ergste van alles is, het plotseling uitbreken der ziekte bij sommigen en de verwoedheid, waardoor enkele oogenblikkelijk zijn aangedaan. Zoo werd o. a. Zondag jl. een persoon naar het stadsziekenhuis vervoerd, waar reeds een ander op vertrek naar Deventer of Zutphen staat, wiens woede geene grenzen kende en om zich heen beet als dol dier. Men was bijna met geen magt in staat hem tot bedaren en uit zijn huis naar 't ziekenlocaal te brengen. Binnenkort zijn 5 a 6 personen door deze vreeselijke kwaal aangetast. Ook de duivelbanner is in Meppel gezien. Men schrijft uit Gorredijk, 23 Januarij Als een zeldzaam voorbeeld van langdurige en naauwgezette pligtsbetrachting deelt men mede, dat twee knechts van den heer J. de Haan alhier, met name A. Reinsma en F. de Jong, beiden meer dan vijftig jaar, zouder zelfs een enkelen dag te verzuimen, op de leerlooijerij werkzaam zijn geweest. Te Hondsholredijk heeft een boer, die voor het kan- tongeregt te Naaldwijk zijn zaak had gewonnen, toch in hooger beroep willen gaan, //om ook de heeren in den Haag te toonen dat hij regt had." De gefailleerde smid, die, eene som van f1300 uit de loterij getrokken hebbende, die gelden niet aan den cu rator in zijn faillissement verantwoord, maar ten eigen bate, immers tot betaling van eenigen zijner crediteuren aangewend had, deswege op 24 Januarij jl. voor het Provinciaal Ge- regtshof in Noordholland teregt stond, beschuldigd van be- driegelijke bankbreuk, is Woensdag morgen jl. door genoemd hof vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs, dat hij te kwader trouw zou hebben gehandeld. Volgens eén ontvangen telegram van Reuter, uit Sin gapore dd. 31 Jan., hadden de overstroomingen op het eiland Java geheel opgehouden. -Meer dan 200 personen hebben zich aangeboden om deel te nemen aan de expeditie, die in 't begin van Februarij weder zal vertrekken om dr. Livingstone op te sporen. Het stoomschip Abydos is voor de reis bestemd. Zaturdagnacht heeft men te Rijssel een voornaam in- dustriëel gearresteerd, op het oogenblik dat hij naar bed wilde gaanhij is aangeklaagd wegens misbruik van vertrouwen en verduistering van gelden. De Eiberfelder Zeitung deelt een zonderlinge statistiek mede omtrent den Fransch-Duitschen oorlog. Van de 3453 Duitschers, die voor Metz zijn gekwetst, werden 95,5 pet. door chassepotkogels getroffenslechts 2,07 pet. zijn gekwetst door de projectielen der groote stukken geschut en niet meer dan 0,8 pet. door sabel of bajonet. Van de Franschen werden 25 pet. door 't artilleriegeschut en 70 pet. door het zündnadelgeweer getroffen; terwijl in het geheel 25,000 Franschen door de Duitsche artillerie werden gekwetst; zou men tot de berekening komen, dat 1 schot der Duitsche artillerie op elke 3 doel getroffen heeft, iets wat bijna onmogelijk schijnt. De Elberf. Zg. be rekent verder, dat op iedere 100 man van Duitsche legers, die buiten gevecht gesteld werden, 90 tot de infanterie, 5 tot de artillerie behoorden. Het getal patronen, door de Duitschers verschoten, wordt op 25 millioen geschat en dus op 30 per man. Daar de oorlog juist zes maanden heeft geduurd, blijkt ieder man per maand 5 patronen te hebben gebruikt. Wanneer men het aantal dooden en gekwetsten der Franschen op 100,000 stelt, zou ieder hunner 250 patronen hebben gekost. Te Parijs is een zeer zonderling geval van waanzin voorgekomen. Sedert eenigen tijd was de heer Georges B., bankier, Rue de Clichy, door een zeldzame monomanie aan getast, hij verbeeldde zich, een magneet te zijn, die door het ijzer werd aaugetrokken. Een paar dagen geleden zat hij rustig met zijn vrouw en dochter in zijn kantoor te praten, toen hij plotseling als woedend opstond. //Het ijzer baalt mij naar zich toe!" gilde hij en in het volgende oogen blik wierp hij zich voorover op zijn geldkist, met zulk een kracht, dat zijn hersenpan werd verbrijzeld, hetgeen onmid- delijk zijn dood ten gevolge had. Het Journal de Bruges verhaalt het volgende: //Dezer dagen begaf een jongmensch zich met zijn aan staande naar het gemeentehuis om zich in ondertrouw te doen opnemen, toen hij, op de Place du Bourg aangekomen, aangerand werd door twee verlaten geliefden, die de zigtbare bewijzen zijner vroegere gehechtheid op den arm droegen. Het bruidspaar kon niet tot het stadhuis komen. De politie moest zich met de zaak bemoeijen. Onze Don Juan nam de vlugt en de politie zorgde, dat ieder der drie teleurgestelde jonge dames haars weegs ging. SINE NOMINE. In de vergadering, gehouden den 22sten Januari, heelt de plechtige begrafenis plaats gehad. Door den president werd eene schoone rede aan de geopende groeve gehouden en door 11. Jolles bedankt uit naam van den afgestorvene. Verder is dien avond eene commissie, bestaande uit de 11's. van Riemsdijk, Jolles en Salmon, gekozen, teneinde in de volgende vergadering, welke vastgesteld is op Maandag den 5den Fe bruari, een rapport uit te brengen omtrent eenige verande ringen in de statuten. De installatie der nieuwe leden en de bestuurverkiezing zullen alsdan aan de orde zijn. gjngesnnbm. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Da hoofdzaak der bijeenkomst van werkbazen tot bespre king der verhooging van loonen voor den arbeider, is niet geweest zoo als wij getracht, doch wel zoo als wij verwacht hadden geen der timmerbazen is verschenen. Zij toch hadden eene vereeniging, die voor ons onbekend was, en nog is, na melijk wat zij doen, en wat zij werken. Tot ons doel zijn drie vakken vereenigd, doch wilden als nog hunne namen niet openbaar maken. De zwakken moet men dragen. Er is bepaald het loon vast te stellen op 18 cent per uur. Wij toch hebben geen dwang gebruikt en laten een ieder vrij, doch hebben slechts de pligt aangewezen, die op ons rust, en die pligt, die wij aan anderen leeren, wenschen wy zeiven door woord en daad te bevestigen. Verder kunnen wij het niet brengen. J. D. DE GRAAF. Helder1 Februarij 1872.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2