NIEUWSTIJDINGEN. tijdens de Belgische omwenteling in handen nemen, dan waren rij niet veel anders. En het zou zelfs niet moeijelijk zijn ge schiedkundige werken te noemen, die aan hetzelfde euvel mank gaan. Het is waar, vaderlandsliefde openbaart zich, of behoort dat althans te doen, in een krachtig nationaliteitsgevoel maar dat kan zeer goed gepaard gaan met het waarderen van het goede en groote bij onze naburen. Zg sluit echter alles uit, wat dat gevoel kan verzwakken, en is dus niet bestaanbaar met die zoogenaamde vóórliefde voor alles wat van den vreemde komt, die men evenzeer nog maar al te veel ontwaart, en die ons ten bewijze strekt, dat de ware vaderlandsliefde in Ne derland ook heden nog niet is, wat zij bij een klein volk, dat zijn onafhankelijkheid lief heeft, behoorde te zijn. Het is toch geen bewijs van een krachtig nationaliteitsgevoel, dat de meeste groote werken in ons vaderland door vreemdelingen worden ondernomen en tot stand gebragt, alsof het den Nederlanders aan kennis en geld ontbrak. Evenmin is het nationaliteit te noemen, dat op zoovele kantoren, in winkels en magazijnen zulk een aantal Franschen, doch vooral Duitschers worden aangesteld, terwijl het voor den Nederlandschen jongeling zoo uiterst moeijelijk is een fatsoenlijke betrekking te bekomen. Dat in Nederland, hetwelk tusschen drie groote rijken ligt, veel werk van vreemde talen wordt gemaakt, moge men op geestige wijze trachten belagchelijk te maken, wij noemen dit een kleingeestig patriotisme, want het is niet te vermijden, en kan zeer goed met nationaliteitsgevoel gepaard gaan maar het strijdt daarmede ten sterkste, wanneer wij uit overdreven liefde voor vreemde talen, onze Nederlandsche taal beginnen te minachten, en b. v. het Fransch, naar het voorbeeld der residentie, als de fatsoenlijke taai bij uitnemendheid gaan be schouwen. Wij noemen slechts enkele zaken op, want plaats gebrek belet ons daarover uit te weiden. Moge echter de op noeming voldoende zijn, om onze aandacht te vestigen op een gebrék, dat dus wel eens duur te staan zou kunnen komen 1 Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 13 Fe'oruarij 1872. Gisteren is alhier met militaire honneurs ter aarde besteld het stoffelijk overschot van deu luitenant ter zee 2e klasse N. I. van Renterghein Wij vestigen de aandacht van den werkmansstand op de achterstaande advertentie der volksvoordragt, uitgaande van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Wij dringen er bij den fatsoenlijken werkman op aau, dat hij toch niet verzuime deze leerzame, nuttige en aangename bijeenkomsten met vrouw of volwassen kinderen te gaau bijwonen. Deentree is slechts 5 centen de persoon is dat hem nog te veel, hij vervoege zich slechts bij een der leden van de directie. Ver tering behoeft hij volstrekt niet te maken. Volgens ontvangen berigt van kapt. Braat, was het stoomschip Prins van Oranjeden on dezer 's ochtends op de hoogte van Dungeuess. Ten gevolge van het mistig weder, had hij eeuige uren langzaam moeten stoomen. Overigens liep het stoomschip eene 10£- mijls vaart; het maakte schier geen beweging. Door de directie van de stoomvaart-maatschappij Ne derland is, in het belang van den handel, het besluit genomen om de goederen, die met het stoomschip Conrad medio Maart naar Java verzonden zullen worden, reeds nu in de maga zijnen alhier op te nemendeze maatregel is met het oog op het saizoen, omdat o. a. de vaart van verschillende plaatsen door ijs nog kan verhinderd worden, zeer ten gerieve van vele handelaren. Wij mogen niet nalaten een enkel woord van dank te brengen aan de zangvereeniging Cecïlia voor den avond van degelijk kunstgenot, die zij hare leden en tal van ge- introduceerden op Zondag avond jl. wederom heeft geschonken. De uitvoering der vier nommers van het eerste gedeelte van het programma verdienen allen lof, inzonderheid ook den baszanger, den heer J. Otto, van Haarlem, voor zijne welwillende voordragt der beide solo's. Bij de uitvoering van de tweede afdeeling: Schillers Klokkelied, gecomponeerd door Homberg, werd het auditorium geheel in verrukking gebragt. De talrijke solo's, duo's kwartetten en kooren in dit omvangrijke stuk voorkomende, werden op eene wijze ten gehoore gebragt, die getuigden dat gevoel en liefde voor de kunst, bij Cecilia nog geen ijdele klanken zijn. Wij wenschen dat Ceciliaouder de leiding van haren bekwamen en ijverigen directeur steeds moge voortgaan, om hare krachten te wijden aan de veredeling en beschaving der maatschappij. Door den Burgerkring Harmonie werd gisteren avond in het lokaal Tivoli alhier, weder eene buitengewone ver gadering gegeven waarop ten tooneele werd gevoerd het tooneelspel Guslaaf Heller of het ojf'er der verleiding''' en het blijspel *List van Vrouwen Dat de aanwezige leden met hunne dames in de voor dragt der beide stukken genoegen hadden, getuigden de bij valsbetuigingen aan het werkend personeel ten deel gevallen. Wij wenschen dat Harmonie in bloei moge toenemen en dat zal het zeker wanneer de werkende leden zich beijveren onze moedertaal getrouw te behartigen en daardoor toenemen in de gave van uiterlijke welsprekendheid. Benoemd tot hulponderwijzeresse aan een openbare school le kl. voor meisjes te Amsterdam, inejufvr. J.van der Veen, hulponderwijzerresse aan de bijzondere school van den heer D. Dekker, alhier. Z. M. heeft met ingang van 1 Maart aan den heer J. C. de Leeuw, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemee ster der gemeente Anna Paulowna, en in zijne, plaats benoemd den heer G. E. Perk. Men berigt ons van Texel: De administratie van het waterschap der 29 gemeenschappelijke polders is dezer dagen door aankoop eigenaar geworden van deu reeds sedert jaren geprojecteerden polder //het Noorden." Het is dus te voorzien dat men spoedig een aanvang zal nemen met de indijking van dezen inham, die eene opper vlakte heeft van 704 hectaren en 53 aren. Dit belangrijke werk, waaraan het maken van kapitale kunstwerken verbonden zijn, zal weder groote bedrijvigheid te weeg brengenen bij voltooijing den bloei en de welvaart van dit eiland niet weinig vermeerderen. Men schrijft ons van Oosterend, te Texel, 11 Febr. Naar aanleiding van Matth. 5 17 hield d3. Capteijn heden namiddag zijn intrede, met afwisselend gezang van Psalm 103 1, Gezang 69 4, 5 en Gezang 96, terwijl des voormiddags de bevestiging plaats had door den Eerw. konsulent Wassenaar, van Oude Sdhild, naar aanleiding van Matth. 11 28 en onder afwisselend gezang van Psalm 68 10, Gezang 88 3, 8 en Gezang 91 4, 5. Beide sprekers hadden een goed auditorium en beideu hebben hun gehoor voldoening kunnen verschaften, wat van eenigq beteekenis kan geheeten worden, wanneer men optreedt voor een vergadering van verschillende kleuren. Wat zal met 1 April a. s. op ons eiland gebeuren? en wat is de meening wegens het te vestigen gedenkstuk Zal het een waternimf zijn, een gesticht of een museum van oud heden of wel een gesticht met een vertrek tot verzameling van oudheden uit die tijden en een waternimf in den gevel van het gebouw? Zou de Burger-societeit alhier het initiatief niet kun nen nemen tot vorming van eene commissie voor de feestviering, even als zij dat heeft gedaan met de vereeniging u Werkverschaffing," waaromtrent toch algemeene deelneming tot ondersteuning haar hulp kan genoemd worden, en waardoor zij weet dat men uit haar midden iets wil ontvangen want immers het scheelt altijd veel wie liet voorstelt? wie het zegt of aanbeveelt Meu schrijft ons van Oude Schild, te Texel, 12 Febr. Gisteren avond gaven de werkende leden der Sociëteit //Neptunus" eene welgslaagde tooneelvoorstelling. Als eerste stuk werd opgevoerdHenri Burtonde Vadermoord. Met de grootste stilte werd dit stuk door het zeer talrijke pu bliek gevolgd. Daarna werd opgevoerdHet Uithangbord van Meester Jerimias. Beide stukken werden uitmuntend gespeeld en strekt den werkenden leden der Sociëteit tot eer, te meer, daar er telkens vooruitgang in de voordragt te be speuren is. De bijzondere bijval, die de spelers verwierven, was dan ook wél verdiend. Allen hadden meer gedaan dan de rollen gememoriseerd. Maandag e. k., 's Konings verjaardag, zullen de leden een feestelijke bijeenkomst houden. Tot hulponderwijzer te Hoedekenskerke, op Zuid-Beveland aan de Schelde, is benoemd de heer G. Dros, van Oude Schild. Men schrijft van Amsterdam, 10 Febr. Gister zijn, door de Zuid-Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam, aan den kapitein en de bemanning van het hier te huis behoorend brikschip Sa?ita Itosa uitgereikt de medailles met getuigschriften, als de gouden medaille aan kapt. J. de Waard, de groote zilveren medaille aan den stuurman H. de Waard en de gewone zil veren medaille aan de matrozen T. Duif, J. Schoenmaker, W. Takes en li. de Boer, voor hun menschlievende en welge slaagde pogingen, in het werk gesteld ter redding van kapt. Field en de verdere equipage van het Amerikaansck barkschip Volanteerop den 13n December 11. De Stoompost schrijft, tot tegenspraak van het berigt in het Weekblad van Voorneeji Putten ook door ons over genomen omtrent de verontrustende herigten nopens den nieuwen waterweg door den Hoek van Holland, het volgende Naar onze iuformatiën, is er volstrekt geen reden tot ver ontrusting. Integendeel bestaat, naar wij vernemen, bij de Ma rine, na overleg met deu waterstaat, het plan, om in het voorjaar zoodra de weersgesteldheid zulks toelaat, tot betonniug, be- baking en verlichting van den nieuwen riviermond uit zee tot in het Scheur over te gaan. Door het Centraal-bestuur, gevestigd te Amsterdam, van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond is ons toegezonden de copie eener circulaire die geadresseerd is aan

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2