HELDERSCHE COURANT. M 1122. Jiiruros- en Woensdag <9öüerteiifie--öfaÖ. 21 Febraarij. Twaalfde Jaargang. 1872. Bekendmaking. Jgiet-ejficiccl geöccïte. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt D1NGSDAG- ca VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en PostdirecteurenBrieven franco. De prijs der Advertenties van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór desDingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever GILT JE S. €>ffictcd rjutiecïtc. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat op heden door hen voorloopig zijn vastgesteld en van af lieden tot en met den 7 Maart a. s. van des morgens 9 tot 12, en des namiddags van 5 tot 7 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedercelegd a. Het VOLJ A ARSK O HIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG, over het dienstjaar 1872. b. Het VOLJAARSKOHIER der BELASTING OP DE HONDEN, over het dienstjaar 1872 en c. Het SUPPLETOIRKOHIER der BELASTING OP DE HONDEN, over het dienstjaar 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd Helder, den STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 20 Februarij 1872. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden twee Portemo- nais. In de eene bevond zich eenig geld en in de andere kwi- taDtiën, enz., de regtmatige eigenaars kuDnen zich ter terug bekoming aanmelden ten Burele van den ondergeteekende. A. C. BOONZAJER, Helder, 20 Pebr. 1872. Commissaris van Politie Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 20 Pebruarij 1872. Gisteren verjaarde Z. M. de Koning der Nederlanden. Gepasseerde jaar schreven wij in dit blad aangaande dien dag, die wij zoo gaarne in ons vaderland als feestdag her steld zagen, het volgende: n De viering van 's konings verjaardag heeft in den laat- sten tijd een meer militair dan burger aanzien verkregen. Dit bleek ook weder hier Zondag jl. Behalve het uitsteken van vlaggen door sommige particulieren, met een warm hart voor Oranje, bestond er voor den burger geene gelegenheid tot publieke feestviering, terwijl door militairen parades, as- sauts, diners, bals en casino's werden gehouden, ter eere van bun vorst. Wij vestigen hierop de aandacht, in de meening, dat toch wel eens wat meer mogt gedaan worden tot ver sterking van den band tusschen het volk en zijnen consti- tutioneelen koning. Wij herinneren nog met een enkel woord aan den 24 Augustus van vroeger dagen, dat was een feest dag voor oud en jong, voor burger en kiijgsmaD. Wij herhalen die woorden, omreden wij opgemerkt hebben, dat zelfs het uitsteken van vlaggen door niet geëmployeerde burgers, gisteren weder aanmerkelijk miuder was, en ook omdat datgene wat in de laatste jaren nog eenigzins tot opwekking van den burger en vooral van de jeugd kon medewerken, ook gisteren niet heeft plaats gehad en alzoo schijnt afgeschaft te zijn; wij bedoelen het houden van groote parade; waaraan vroeger door de verschillende in deze ge meente garnizoen houdende wapenen en in de laatste jaren ook door de schutterij en het artillerie-vrijkorps werd deel genomen. Alleen het aantreden van zoo verschillende korpsen uit alle deelen der gemeente, om op één punt te verzamelen, allen in groot tenue met wapperende vaandels versierd, ter wijl de muziek of trom militaire marschen deed hooren, het kon niet anders of zoo iets moest bij menig jongeling de liefde voor vorst en vaderland opwekken en versterken. Er behoeft thans nog maar zeer weinig gedaan, of liever gelaten te worden, en de gehechtheid aan Koning en Vader land is bij den Nederlander, ten minste in deze gemeente, ge heel en al uitgedoofd. De heer C. D. Zur Muhlen is erkend en toegelaten als vice-consul van Spanje alhier, onder de gewone bepalin gen van onderhoorigheid. Het stoomschip nConracC\ van de maatschappij //Ne derland", van Greenock naar hier vertrokken, kwam in den vroegen morgen van gisteren alhier ter reede en werd met behulp van twee sleepbooten in de haven gebragt, waar het thans voor de magazijnen ligt, ten einde de lading, enz. in te nemen. Volgens telegraphïsch berigt, ontvangen bij de maat schappij //Nederland", is het stoomschip Prins van Oranje kapiteiu Braat, Zondag middag ten 12 ure te Port Saïd aangekomen. Z. M. heeft met 19 dezer den kapitein ter zee G. W. P. Moetb, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, ten gevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, een pensioen verleend van f1800.en bevorderd tot kapt. t/z., de kapt.-luit. t/z. W. B. P. Escher; tot kapt.-luit. t/z.. de luits. t/z. Ie kl. R. P. Struick en P. J. G. van Thieltot luit. t/z. Ie kl., de luit. t/z. 2e kl. W. baron van Hogendorp en E. Simon van der Aa en tot luit. t/z. 2e kl., de adelb. Ie kl. W. H. van Braam, L. J. K. A. Jeekel, K. J. Bal, M. J. P. West veer en L. A. H. Lamie. Z. M. heeft den op zijn verzoek eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen officier van administratie 3e kl. J. P. de Vries, met 16 Pebruarij benoemd tot 2n luit.-kwartierin. bij het leger in Ned. Indië. Het heeft Z. M. behaagd, te benoemen tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw, den kapt.-luit. t/z. H. B. Kip, den dirigerenden officier van gezondheid bij de zeemagt J. van Hattem en Hds. kamerheer in buitengewone dienst, den inspecteur vau fin. bij het loodsw. jhr. H. P. P. Hooft. De luit. t/z. 2e kl. O. C. A. J. Moreau, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië, en van daar den 15n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De adelborst le kl. L. G. Krol en M. Smits worden met den 21n dezer geplaatst, respectivelijk op Zr. Ms. wacht schip alhier en fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer. Ds. A. C. H. Calkoen, predikant te Nieuwe Niedorp, heeft het op hem uitgebragte beroep naar de Herv. gemeente alhier niet aaugeuomen. De heer A. J. de Jongh is benoemd tot secretaris der gemeente Anna Paulowna. De Staats-Courant bevat den Nederlandschen cn Iloog- duitschen text van de tusschen Nederlaud en het Duitsche Keizerrijk op 5 October 1871 te Bern gesloten telegraaf- overeenkomst. Men schrijft ons van Oude Schild op Texel, 19 Pebr. Vrijdag jl. werd aan ons dorp de laatste volksvoorlezing gedurende dezen winter gehouden. Het gebouw van den heer W. Ilillenius was reeds tijdig met belangstellenden gevuld. Ongeveer 300 personen toch waren opgekomen. Nadat de president, de heer Muller, met een enkel woord de vergadering had geopend, hieven een 4-Otal der oudste leerlingen, onder de leiding van den heer G. Dros, hun gezang aan, dat flink uitgevoerd, alleraange naamst stemde en met diepe stilte gehoord werd. De heer M. Wassenaar, die als redenaar optrad, kweet zich uitnemend van zijne taak. Zijn onderwerp, n Gevoel van eigenwaarde werd op zeer boeij.ende wijze en in den regten volkstoon be-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1