31ngc3ontien. handeld. 't Was geen wonder, dat de geachte spreker luide blijken van bijval verwierf. Met groot genoegen werden verder gehoord de bijdragen le van den heer J. Vos, die een gedicht voordroeg van Berman, getiteld: //Gods grootheid]'' 2e van den heer J. Zwanenburg, "Een handbreed korter3e van den heer Veenboer, "de boodschap naar de ijzersmelterij4e van den heer W. Zegel, "de legende van den Drachenfels" en ten 5 e van den heer K. Bakker, een dichtstukje. Gedurig werden de sprekers af gewisseld door het zingen der kinderen, die in de pauze op krentenbrood onthaald werden. Ten laatste nam de heer Muller nog het woord, bragt in de eerste plaats dank aan den heer W. Hillenius, die zoo geheel kosteloos niet alleen zijn gebouw afstond, maar alles in orde liet brengen wat er voor eene goede ontvangst noodig was. De redenaar en de verdere heeren sprekers werd dank gezegd voor het genot, 't welk zij hadden ver schaft, terwijl spreker verder den wensch uitte, dat de voor lezingen van dezen winter raogten hebben bijgedragen, al was 't maar iets tot ontwikkeling en beschaving. Ook de heer Dros ontving een woord van lof voor zijne ijverige pogingen tot genot van dezen avond. Toen de gansche ver gadering in opgewekte stemming het volkslied had gezongen, keerde ieder hoogst voldaan huiswaarts. Heden avond houdt de sociëteit Neptunus een feestelijken bijeenkomst, ter viering van 's Konings 55sten geboortedag. Door een vijftal leden zal dan een tooneelstuk worden op gevoerd. Als spreker in de volksvoorlezing, van wege de afdeeling Texel, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, treedt dezen avond op, de heer Joh8. Dyseriuk, van den Helder. In de Purin. Court. van IS Febr: leest men het vol gende berigtDe telegraaf berigt ons, dat de gemeente Me- demblik voor f 50,000zegge voor vijftig duizend Gulden, aandeel neemt inden ontworpen Noord - Holl.-Fr. Spoorweg. Het Dagblad verneemt, dat de ratificatie van de trac- taten met Groot-Brittannië zullen zijn uitgewisseld voor dat de Tweede Kamer haar werkzaamheden hervat. Blijkbaar is de bedoeling der beide regeringen, om de vertegenwoordiging voor een voldongen feit te stellen. De kapitein van de stoomboot Prins van Oranjede heer K. Labirij, op de reis van Rotterdam naar Duinkerken, is in de Noordzee over boord geslagen en verdronken. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter, Volgens het jaarboekje voor het notarisambt, waren er in 1871 in ons land 1190 kandidaat-notarissen, bevoegd om door het geheele rijk tot notaris te worden benoemd. Niet minder dan 128 zijn reeds tusschen 1840 en 1850 tot kan didaat benoemd en zijn het nog. Krachtens het koninklijk besluit van den 3 Februarij 1861 is het maximum, dat tot notaris kan benoemd worden, 810, maar waren er in het vo rige jaar geplaatst 761. De uitvoering van het besluit, waarbij het verpligt kerkgaan voor de militairen is afgeschaft, heeft bewezen dat althans in de residentie de lust tot het bijwonen der gods dienstoefening bij de militairen niet groot is. Toen er jl. Zondag in de kazerne gevraagd werd: //wie wil ter kerke gaan werd er vrij algemeen geantwoord: *Neen, nooit meer Wel is waar werd er toch in de Nieuwe Kerk aldaar te 12|- ure voor de militairen godsdienstoefening gehouden, maar zij werd slechts door 6 jagers, 4 grenadiers en 2 artilleristen bijgewoond. Wegens het geringe aantal werden zij niet met muziek naar de kerk begeleid. Vaderland. Donderdag jl. zijn door de firma J. H. R. Kreunen, te Doetinchem, de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan den Koning aangeboden. Gisteren is door de politie te Rotterdam aangehouden een jong meusch, in het bezit van een belangrijke som geld, waarvan hij ten nadeele van zijn patroon te Doetinchem zich had weten meester te maken. Hij was op het punt om zich naar Noord-Amerika te begeven, doch is nu met al de gelds waarde ter beschikking van de justitie gesteld. Te Dordrecht was II. Spreeuwenberg, wegens diefstal van een horologie, in hechteuis genomen. Hij heeft zich in zijne gevangenis door verworging van het leven beroofd. Zaturdag morgen 11. omstreeks 10 ure had aan het station Zeist-Driebergen bij de Odijkersteeg een verschrikkelijk on geluk plaats. De spoorwachter E. van Daatselaar stond met den te Driebergen gestationeerden rijks-ambtenaar Lautenslager op den weg te praten, juist op het oogenblik dat twee goederen treinen elkander zouden passeeren slechts eenen er van bemer kende, wilden zij voor dezen wijken en werden ongelukkiglijk door den anderen overreden. Daatselaar werd als het ware verpletterd en was onmiddelijk een lijk, terwijl Lautenslager zoodanig gekwetst werd, dat hij met behulp ook van den gemeente-veldwachter Lemmens, meer dood dan levend in de wachtkamer van het station gebragt werd. Niettegenstaande de spoedig aangebragte geneeskundige hulp, bestaat er geene hoop hem in het leven te behouden. Men denke zich den toestand van hunne gezinnen, daar Daatselaar eene vrouw met drie nog onverzorgde kinderen achterlaat, en de vrouw van Lautenslager en haar 9tal kinderen hunnen verzorger zullen verliezen. Een ander berigt van Zondag meldt, dat Lautenslager is overleden. Te Huizen, bij Naarden, geraakte Donderdag avond de koornmolenaar E. van den Born, bij het ophijschen van koorn met zijn linkerarm in het touw verwardhij werd zestig voet hoog opgevoerd en viel toen van die hoogte neder, terwijl de arm, bij den schouder afgescheurd, boven in het molen werk bleef hangende ongelukkige man verkeert in zeer beden- kelijken toestand. Op vergevorderden leeftijd overleed Zondag jl. te 's Hage mr. J. K. baron van Golstein, in leven minister van Staat, oud-lid en president van de Tweede Kamer, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, laatstelijk lid van de Eerste Kamer voor de provincie Utrecht, kommandeur der Orde van den Ne- derlandschen Leeuw en grootofficier of ridder van onderschei dene andere orden. Men schrijft uit Vlissingen, 17 Febr. Den 15n dezer inaand is des nachts in het Engelsche Kanaal op de hoogte van Hastings, de Belgische loodskotter no. 12 van Vlissingen, door een onbekende bark zoodanig aangezeild, dat de kotter spoedig daarna gezonken is de opvarenden hebben met de jol het schip verlaten en zijn door een Engelschen visscher te Hastings aan land gezet. De bark had geen lichten op en bekommerde zich schijnbaar zeer weinig om den kotter, daar hij zijn koers vervolgde, zonder eenige poging tot redding aan te wenden. Men schrijft uit Hoorn, 16 Febr. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat zich onder de lotelingen voor de nationale militie, ligting .1872, een bevindt die een lengte heeft van 1080 streep. Hij is, in aanmerking nemende zijn leeftijd in verhouding tot zijn lengte, welge maakt en men zou, de trekken van zijn gelaat voorbijziende, hem niet den ouderdom toekennen dien hij bezithij is schoen makersleerling en wordt verpleegd in het Protestantsche weeshuis. Op zeker dorp in een onzer rijkste en bevolkste pro vinciën verzekerd het Weekblad van Onderwijs heeft zich het feit voorgedaan, dat eeuige ouders hunne kinderen.van school namen, omdatde meester gezegd had, dat de aarde om de zou draaitterwijl de katechiseermeester verklaard had, dat dit een valsche leer was en zij liever hunne kinderen dom lieten blijven, dan ze een valsche leer te laten leeren. De maatschappij voor de stoomvaart tusschen Hamburg en Amerika is voornemens eene leening te sluiten ten bedrage van 1 millioen mark bauco, voor den bouw van nieuwe schepen, ten einde beter te kunnen concurreeren tegen de nieuwe Transatlantische stoomvaart-maatschappij. Volgens een brief uit Hamburg is men niet alleen daar, maar ook te Bremen ijverig bezig met een plan, om zoo spoedig mogelijk een da- gelijksche stoombootdienst op New-York te openen. Te Parijs is onlangs een voorbeeldelooze zelfmoord ge pleegd zekere Cratzmeyer is in zijn werkplaats gevonden met het hoofd tusschen de bankschroef geklemd zijn hand was om den hefboom, waarmede hij het werktuig had toe gedraaid, bestorven. Volgens het Journal de Paris is uit de volkstelling, welke op last van den prefect der Seiue dezer dagen plaats had, gebleken, dat het aantal inwoners der hoofdstad sedert 1869 met 300,000, meerendeels lieden uit de welgestelde klasse, verminderd is. In dat jaar telde Parijs 1,825.724 zielen, terwijl de bevolking thans naauvvelijks 1| millioen bedraagt. De keizer van China zal eerlang in het huwelijk treden en twee olifanten zijn voor die plegtigheid reeds aangevoerd. Zijn aanstaande leert middelerwijl de etiquette van het hof leven, terwijl reeds sedert drie jaar de weefgetouwen te Nan king, Hongchan en Kanton aan het weven zijn van de zijden en satijnen stoffen voor het huwelijks-uitzethet werk is nu voltooid eu kost 12£ millioen. Terwijl de keizer, die de zon als emblema voert, in een door olifanten getrokken zegewagen naar den tempel zal rijden, bestaat het plan om de keizerlijke bruid, die de maan vertegenwoordigt, in een geheel van snoeren parelen vervaardigde draagkoets naar het paleis over te brengen. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders De sneeuw met haren onaangenamen nasleep van gladde en morsige stra ten is gelukkig opgeruimd, en na haar verdwijnen is er een einde gekomen aan het baldadige „sucenwhallen-gooijeu" waaraan het publiek in die wei nige dagen meer dan vroeger heelt bloot gestaan. Dat schooljongeos elkan der met sneeuwballen werpen dat kan er meê door, wie was er toch in zijn jeugd geen liefhebber van Maar dat maDnen, vaders van huisgezinnen, zich daarmee vermaken, dat verdieut afkeuring en bestraffingimmers zagen we nu weder op hoeken van straten en op de pleiuen een aantal mannen, zoogenaamde slampampers, die als het ware een kruisvuur vau vastgewron-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2