NIEIJWST IJ DINGEN. «grondwetscheunis gepleegd. Het laat zich zeer goed denken, «dat hij zelf de schrijver van den brief is geweest en dus in «zekeren zin regt had op dat geschrift. Ik verzoek beleef- «delijk den minister van Oorlog dit alsnog te willen doen on- «derzoeken." »De dank van alle weidenkenden aan den «edelen Gisser, aan dien trouwen, eerlijken adjudant, en bo- «venal aan u, voor uw welmeenend streven, onvergetelijke «minister Engelvaart, enz." Doch genoeg aanhalingen, om de lezers in staat te stellen eenigzins over het tijdschrift te oordeelen, hetgeen thans ook alléén onze bedoeling was. Wij willen vooralsnog niet in be schouwingen treden over alles, wat er in dit eerste nummer voorkomtal ware het, dat onze plaatsruimte het niet verbood, dan zouden wij daartoe toch nu geen roeping gevoelen. Wij willen echter niet verzwijgen, dat wij den inhoud met het grootste genoegen hebben gelezen, en dat wij het tijdschrift in handen wenschen van allen, die lust gevoelen over de ernstige zaken van den dag natedenken, dewijl het gezigtspunten en beschouwingen aanbiedt, die frisch en nieuw zijn. Natuurlijk zullen niet allen zijne zienswijze tot do hunne maken maar dat zij ze dan onpartijdig toetsen, en ze des noods bestrijden de waarheid zal er zeker bij winnen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 8 Maart 1872. Dingsdag avond jl. is door het kiescollegie der Herv. gemeente alhier uit het vroeger vermelde twaalftal het na volgende alphabetisch gestelde zestal geformeerdBouman, te KolhornGeerts, te de RijpJentink te Terwispel; Mackenstein, te Haastrecht; Oort, te Harlingen; Pool, te Oost zaan. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaerstoomde Woensdag namiddag ten ongeveer één uur, onder begunstiging van prachtig weder, van de reede naar zee. De kapt. H. A. de Haan, aan wien dezer dagen nonac tiviteit is verleend, wordt vervangen als kommandant der 12e kompagnie van het 1 regement vestingartillerie, alhier in garnizoen, door den kapt. H. A. Boerrigter. Z. M. heeft aan den luit. ter zee le kl. J. D. J. van der Hegge Spies en aan den kapt. der artill. van het leger in Nederl. Indië M. A. Kuytenbrouwer vergunning verleend tot het aannemen van het eereteeken genaamd Nebha Bhorn, hun door Z. M. den Eersten Koning van Siam geschonken. Door den minister van Marine is bekend gemaakt, dd. 23 Bebr., dat op den 19n, onmiddelijk achter het geleide- licht bezuiden Kijkduin, een mast met ijzeren korfbal werd opgerigt, die, in verband met den vuurtoren van Kijkduin, als langsmerk voor den Zwarten Uiterton, de scheepvaart bij dag dezelfde diensten zal kunnen bewijzen als genoemd ge- leidelicht bij nacht. De ijzeren korfbal met eene middellijn van 1.80 meter, staat nagenoeg 22 meter boven volzee. Voor het bouwen van eene licht wachterswoning op het duin aan de zuidwestkust van Texel, alles met den aankleve van dien, waarvan Woensdag jl. aan het ministerie van Marine de aanbesteding plaats had, was de minste inschrijver de heer Pluvier te Texel, voor f3970. Men verneemt dat de militiens van het contingent van elke provincie in de ligting van 1872, vastgesteld op een bedrag van 11,000 man, aldus zijn verdeeld: Infanterie 8630, als bij het reg. grenadiers en jagers 700; le reg. 930 2e reg. 900 3e reg. 1000; 4e reg. 1100; 5e reg. 1000; 6e reg. 1000; 7e reg. 1050; 8e reg. 950. Kavallerie 410, als bij het le reg. huzaren 90; 2e reg. 130 3e reg. 90; 4e reg. 100. Artillerie 1850, als bij het reg. veld-artillerie 500 le reg. vesting-artillerie 4-10; 2e reg. 370; 3e reg. 410; reg. rijdende artillerie 90; corps pontonniers 70. Bataillon mineurs en sappeurs 110. De ondernemers van den Noordhollandsch-Prieschen spoorweg hebben beloofd aan de aandeelhouders van boven genoemde lijn 5 pCt. rente te zullen betalen gedurende den aanleg van de lijn. Reeds wordt er over gesproken om, in geval dit spoorwegplan mogt mislukken, desniettemin zoo mogelijk met gelden uit Noordholland een lijn Amsterdam MedemblikEnkhuizen aan te leggen. Mogt ook dit plan niet reüsseren, dan voedt men echter gegronde hoop dat in elk geval de lijn AmsterdamHoorn tot stand zal komen. Z. K. H. prins Eredrik heeft eene bijdrage van f 200 geschonken tot oprigting eener zeevaartkundige school te Terschelling. Men schrijft van Terschelling, 4 Maart. Een twintigtal jongelieden, zoo meisjes als jongens van 11 tot lGjarigen leeftijd, studeert met den meesten ijver een paar tooueelstukken iu, met de bedoeling om hier een voorstelling te geven ten voordeele van de oprigting der Zeevaartkundige School. Een prijzenswaardig voorbeeld is het voorzeker, waar de prille jeugd op die wijze medewerkt om de nog ontbre kende stichting bevorderlijk te wezen, welke de levensquaestie uitmaakt van 300 zeelieden van dit eiland. De Minister van Oorlog heeft een nota van wijziging ingediend op het wetsontwerp tot wijziging der militiewet. Het geval doet zich meermalen voor, dat een loteling, na zijne aanwijzing voor de dienst of inlijving bij de militie, door het overlijden van zijn broeder eenige zoon wordt, of dat, hetzij daardoor of door vrijwillige indiensttreding, van het getal broeders een grooter deel tot de dienst is geroepen dan de wet eischt. De Minister meent dat de billijkheid vordert de in zoo danig geval gekomen lotelingen, indien zij dat verlangen voor hun overigen diensttijd van de werkelijke dienst te ont heffen. Daartoe strekt de eerste wijziging. De tweede heeft ten doel om de straf, bedreigd tegen moedwillige verminking en die de Minister bovenmate zwaar acht, te verminderen tot een boete van 200 h. 500 en gevangenisstraf van 2 a4jaren, te zamen of afzonderlijk. De Staats-Courant bevat een staat van nalatenschappen van overleden manschappen, in den loop van 1870, behoord hebbende tot de Kon. Ned. marine, en als niet opgeëischt door de erfgenamen, in bewaring zijn gebleven van het de partement van marine en het korps mariniers. Dingsdag avond jl. kwam aan het Papendrechtseveer de heer H., kaashandelaar, met zijn rijtuig, bespannen met 2 paarden, uit den Alblasserwaard en bevond zich daarmee in de pont, toen de paarden eensklaps verschrikten en door gingen, de pont uit in den snelstroomenden vloed. Gelukkig bevond zich niemand in het rijtuig en heeft geen persoonlijk ongeval plaats gehad. Een der paarden, zegt men, is meer dood dan levend opgehaald, terwijl het andere met het rijtuig in de diepte is verdwenen. Bij het afdanken van de schutterij te 's Hage op Woensdag jl., werd een schutter, die straf moest ondergaan, door den bode van den schuttersraad, bijgestaan door twee politie-agenten, gearresteerd, maar door eenige schutters en ook door andere personen uit hunne handen bevrijd. Men ver zekert, dat er een vervolging tegen die outzetters wordt in gesteld. Dingsdag jl. had te Dordrecht een treurig voorval plaats. Een aanvallig kind van drie jaren haalde in een onbewaakt oogeublik een emmer met heet water omver, en hoewel de daardoor bekomen brandwonden niet erg waren, schrikte het kind zoodanig, dat het aan de gevolgen daarvan des nachts overleed. Men verneemt dat een kolonist van het Rijksgesticht te Ommerschans Zaturdag 11. getracht heeft eene fabriek al daar, waar zakken worden gemaakt, in brand te steken door middel van lucifers door tijdige ontdekking is hem dat belet. Men schrijft uit BredaDe luit. M. alhier, die eenigen tijd geleden met zijn sabel iemand op den publieken weg eene wonde heeft toegebragt, is tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Te Doornik is het lijk van een pachter, Plamont, met verbrijzeld hoofd in een put gevonden; zijn vrouw en een haar welbekend jongeling zijn in hechtenis genomen. De gemeente-ontvanger van Muntendam, R. Atzema, heeft zich in den achtermiddag van jl. Vrijdag van zijn standplaats verwijderd, zonder tot dusver te zijn teruggekeerd. Men is zeer benieuwd naar den verderen loop dezer zaak, te meer, daar de geruchten loopen, dat hij op den trein, op de lijn ZuidbroekHarlingeu, zou zijn gezien en met de stoomboot vau laatstgenoemde plaats naar Huil vertrokken Zondag morgen had in de St. Pieterskerk te Leiden een treurig ongeval plaats. Een zekere mej. M. viel onder de godsdienstoefening in zwijm en brak, tengevolge van den val, haar been. In eene stoomolieslagerij te Sneek, heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een der eigenaars, bezig met het af slaan van een drijfriem, had het ongeluk tusschen dien riem en het wiel te geraken, waarna bij van een vrij aanzienlijke hoogte naar beneden viel. Zijn toestand moet bedenkelijk zijn. Het hoog militair geregtshof heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Barend Driessen, door den krijgsraad te Arnhem veroordeeld tot twintig jaren tuchthuisstraf, wegens doodslag op een veldwachter. Het hof heeft het vonnis van den krijgsraad, wat aangaat de schuldverklaring bevestigd, maar niet aangenomen de toepasselijkheid van art. 233 straf wetboek, maar daarentegen toegepast art. 231 en voorts ook, overeenkomstig het gevoelen van den advocaat-fiscaal, de straf verminderd en wel met tien jaren. Ouder de gunstige omstandigheden zijn de landlieden in en om Utrecht aan den arbeid op de akkers; eenigen zelfs hebben het durven wagen om aardappelen te pooten. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat de nachtvorsten deze proeven doen mislukken; het koolzaad, evenals de rogge en tarwe staat uitmuntend op enkele akkers, echter hebben de slakken eenig kwaad gedaan; enkele appel-, peeren- en an dere vruehtboomen toonen reeds bloemknoppen; wanneer de nachtvorsten dit niet beletten, belooft de uitkomst gunstig te zullen zijn. Het weiland staat mede uitmuntend, dat zeker

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2