KEUKENMEID. Yeevoeder-Pixlpe. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. Posterijen. ADVERTEN T SES, Mevrouw Bouricius vraagt eene EEi^E BURGERDOCHTER si^ejuomine. den veehouders, die het jonge vee in de weide zenden, zeer welkom is: de longziekte, die hier en daar om Utrecht nog al offers eischt, levert bij sommigen bezwaren op bij het in de weide doen van het vee. Dingsdag morgen ten 7 uur is te Marquise, bij Bou- logne aan zee, het doodvonnis voltrokken aan Lemettre, welke groote schuldige, naauwelijke 26 jaar oud, binnen een tijds bestek van zeven jaar, een reeks van 20 diefstallen, brand stichtingen en moorden had gepleegd. Hij was bijgenaamd de Troppmann van het noorden. Te Frankfort is een huis, waarin zich een 30tal per sonen bevonden, ingestort. Men verneemt de volgende bijzonderheden omtrent dit vreeselijk voorval In den vroegen morgen werden sommige bewoners der Judengasse door een buitengewoon gedruisch verschrikt, en naauwelijks hadden zij zich op straat begeven, of zij zagen twee huizen, waarvan het eene gelukkig onbewoond was, instorten. Terstond kwam een aanmerkelijk getal personen ter hulp opdagen, waaronder ook de pompiers, welke laatsten terstond op geregelde wijze met het wegruimen der puinhopen aan vingen. Men vond alras eenige bewoners van een der huizentegen den middag waren negen dooden en vijf gekwetsten onder het puin weggehaald, enkele kinderen hadden geen letsel bekomen. O. a. stiet men op het lijk eener vrouw met verpletterden schedelnaast haar lag haar kind geheel onverlet. Tot nu toe waren twaalf dooden en vijf gekwetsten ge vonden. Men hoorde nog hulpgeroep in den kelder en hoopte van de zeventien nog vermiste personen eenige-n te redden. Te Moerbeke bij Gent werd dezer dagen in een boschje de 20jarige dochter van den vlaskooper De Meester aldaar door een onbekende vermoord. Zondag avond omstreeks 9 ure stond zekere heer B. op de place de la Bourse te Parijs een affiche te lezen, toen hij van een onbekende twee slagen op zijn hoofd ontving, die door een stok met looden knop werden toegebragt. In bewustloozen toestand en met zwaargewonden schedel werd hij eerst naar een nabiizijnde apotheek en later naar het hospitaal vervoerd. De dader is nog niet ontdekt. Zeer onlangs heeft men te Medne in Egypte eene zeer oude grafstede ontdekt, de oudste der tot nu bekende. Zij is een vorsten-grafkelder van 100 meters lengte en 50 meters breedte, waarschijnlijk uit den tijd der derde dynastie. In dezen kelder vond men twee prachtige statuen, zoo als er geen gevonden worden. Een en ander is zorgvuldig ingepakt en naar Caïro overgebragt, om daar ten toon te worden gesteld. De officiëele Moniteur van Nieuw-Caledonie berigt, dat in de kolonie zijn ten toon gesteld twee klompen goud, ter waarde van 16,000 17,000 francs. Beide stukkeu wegen zamen 164 ons en zijn, met eenige kleinere, in den tijd van veertien dagen gegraven. Een ingenieur zal nu de mijnen gaan ouderzoeken hydraulische werktuigen worden overge bragt, enz.kortom, men hoopt van de nieuwe vondst alles goed3. Te Boston zal binnen kort een monsterconcert gegeven worden. Het wordt aangekondigd als: uHet vrede-jubileuin der wereld en internationaal muziekfeest." De ondernemer heeft bekend gemaakt, dat in de. koren in geen geval voor meer dan 20,000 personen plaats is. Volgens de Overland-Ckina-mail zijn te Nagasaki 2000 Japansche Christenen tot den marteldood veroordeeld en waren er reeds 67 gedood. Ewakura, die aan het hoofd van het westersch gezantschap staat, is een der grootste ijveraars tegen de Christenen. In het algemeen was er overigens vooruitgang de spoorweg was bijna gereed de telegraafkabel kon gebruikt worden. De uitvoer van rijst wordt onder zekere voorwaarden vergund, en inlandsche vrouwen kunnen zich buitenslands begeven. gjngesouöen. Be Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Alom in ons land worden toebereidselen gemaakt om den 1 April a._ s. tot een feestdag te maken, ter herdenking aan de eerste ovenvinuing van eenige beteekenis, door onze voorouders in deu tachtigjarigen oorlog op hunne magtige onderdrukkers, de Spanjaarden, behaald. Alleen den Helder schijnt eene uitzondering te willen makende pogingen, aangewend om enne com missie zamen te stellen tot het organiseren van eenige feestelijkheden, stui ten af op de meening, dat dit het werk behoort te zijn van de indertijd alhier geconstitueerde Waternimf-commissie. Men moet bekennen, er ligt wel iets rationeels inde leden dier commissie hebben zich willen belasten met gel den in te zamelen, om den Briel een nimf en een feest te bczorgeu wan neer men nu begrijpt dat ook den Helder behoort feest te vieren, in be trekking tot diezelfde zaak, dan ligt het op den weg van de eenmaal be staande commissie, om in deze het initiatief te nemen, en zon men de leden opeutlijk compromitteren door hun het werk uit de handen te nemen. Maar wanneer die commissie, na haar offer aan dc "Waternimf te hebben gebragt, „zich bj haar nederlegt" en indommelt, om nimmer meer eenig teeken van leven te geven Dat zou jammer zijn. Verbeeldt u toch eens dat op l April den Helder, de eenige plaats van eenige beteekenis in ons Vaderland is, waar geen feest wordt gevierd. Den Helder juist de' plaats die voor een optogt in dien geest zoo bijzonder excelleert, door hare onmiddelijke grenzing aan het ele ment der Watergeuaeu niet alleen, maar ook omdat zij in zich bevat een schat van elementen, die zich uitstekend voor Watergeuzen en W&ternimteu zouden pretcren. Mijnheer de Redacteur ik verzoek u het bovenstaande in uw eerstvolgend nommor te willen opnemen, en zoo doende te willen medewerken, om de levensgeesten bij de Nimf-commissie een weinig te prikkelen en zoo mogelijk weder op te wekken. Indien den Helder niet mee doet, wat zal dan het oordeel der geschie denis worden Iemand, dio de eer van den Helder ter harte gaat. Geachte Heer Redacteur Niet altijd krijgen diegenen de haver die dezelve verdienen. Dat dit nu vooral van toepassing op paarden is, neemt niet weg, dat schrijver dezes, het in vergelijking weuseht te brengen, met het onderwijs geven op de scholen. Voorzeker mogen wij ons verheugen, dat hetzelve, dien trap van vooruit gang heeft bereikt, dio bij de thans bestaande omstandigheden weinig te wenschen overig laat. Geen kind behoeft onkundig te blijven, in die zaken, welke in het dage- lijksch leven de aller eerste vereischtcn zijn, of het moet wel een geducht en herispenswaardig verzuim der ouders wezen. Veel, zeer véél, wordt er gevorderd van den onderwijzer, die als het ware de eerste grondlegger is, in de jeugdige harteu, van kennis, ontwikkeling, beschaviug en godsvrucht en toch wordt die werkzaamheid, die aanhoudende inspanning, dat taaije geduld en die zorgvolle bemoeijiug van den ouderwijzer, in den regel niet genoeg op prijs gesteld, wat meer zegt: mijns dun keus niet altijd geheel naar waarde beloond. Wel is waar, vindt de weldenkende en brave onderwijzer, daarin zijn belooniug terug, als hij zich gedurig blijde maakt en innig verheugt over zijuo schoolieren, ten aanzien van hunne vorderingen in kennis en weten schap, en ze hem, als een vriend hoogachten en eereu, maar toch blijft bij velen den wensch overig naar meerdere en betere inkomsten. 't Verwondert ons geenziDs, want als men bedenkt: al zijn het geene lig- chamelijke vermoeijenissen van belang, toen vcreischt het onderwijs, gesta dige inspanning des geestes, en laat don onderwijzer vooral in druk bezochte scholen zoo als hier, weinig tijds over, om door bezigheden aan zijn vak verbonden, die inkomsten te vergrootcn. Wenschelijk ware het daarom wel, dat men iu gemocde eens goed naging, de wezenlijke behoefte van den ouderwijzer, in zijn dagelijksch leven cu om geving cu men tot de slotsom kwam, die inkomsten zoo mogelijk wat te verhoogeu, want waarlijk ze zijn er, die zulks inderdaad verdienen niet alleen, maar voor wien het ook werkelijk noodig is, terwijl somwijlen hun eergevoel verbiedt, daartoe dien weg in te slaan, die tot goede resultaten kon leiden. Zelden wordt het onderwijs genoeg gewaardeerd, getuige eenvoudig dien tijd, dat de kinderen van school moeten (met andere woordeu) dat ze te groot worden om school te gaan. Ter naauwornood schiet er alsdan een bedankje over voor deu onderwij zer, laat staan, iets degelijks van stoffelijkcn aard. Een geestelijke, in den regel, heereu uit meer gegoeden stand, overlaadt men niet zelden, bij de aanneming 'van lidmaten, met kostbare geschenken. 't Is toch vreemd, dat men niet algemeen op den inval komt, om den geachten onderwijzer, bij het van school nemen onzer kinderen, ook eens een goed aandenken te schenken, voor al de moeite en opofferingen, die hij zich welwillend getroostte, bij do leiding en ontwikkeling onzer kleinen. Ik wil echter niets afdingen op de werkzaamheden en de moeijelijkheid aan den geestelijken stand verbonden. Alleen dit, dat dc onderwijzer dc eer toekomt van de eerste ontwikkeling der jeugd, en het wakker schudden der sluimerenden aaulcg van ieder kind in het bijzonder, terwijl de geestelijke zich belast, om die ontwikkeling en aanleg en die eerste zaden op gods dienstig terrein meer en meer uit te breidcu en te bevorderen, tot welzijn der aanstaande maatschappelijke burgers. Eere, wien eerc toekomt. Men meene nu niet, dat ik een onderwijzer ben, omdat ik huune belangen in deze voorspreek. Het was een dood eenvoudige inval, omdat het onderwijs mij niet vreemd is, en ik daarvan (dat wil zeggen) vau degelijk onder wijs, een waar voorstander ben. Mogt daarom dit mijn schrijven onder veler oogen komen, en daarmede dat doel worden bereikt dat er eenige no titie van worde genomen, dan zullen ook gewisselijk de belangen vau hen over wien ik hier schreef, worden bevorderd, en zal het inzender dezes die aangename zelfvoldoening schenken, daartoe in alle bescheidenheid een wei nig te hebben medegewerkt. Oujïe Schild op Texel, 4 Maart 1872. P CORRESPONDENTIE. Ons antwoord aan S, is toestemmend. Van 29 Februarij 7 Maart 1872. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD Jan van Sikkeleras en Jannetje Zegel. Pietcr Zegel en Flora den Braven. GEBOREN Petronella Isabclla, dochter van Johau Karei Gustaf Muller en Isabclla Petronella Krab-Henning. Coruelis, zoon van Maarten Vis ser en Cornelia Dros. Aagje, dochter van Jacob Tuinder eu Maaijke Koudenburg. Kors Jan, zoon van Jacob Bruin en Aagje Roeper. OVERLEDENJacobus Dijker, oud 13 dagen, zoon van Jan en Neeltje Dijt. MARKTBERIGTEK. ROTTERDAM, 7 Maart. Granen per 100 kilo. Tarwe. 127/128 Nieuwe Zoer.wsche f14 65, 129/130 fg Amerik. Wiutcr f 16.25, 128 Odessa Poolsche v. a. b. bij partij f 14.30 a 14.40 per 2 m. en entr. v.a. b. bij partij f 14.25 p.2m. Rogge 124/J 25 g) Amerik. "Western f 10.70, 121/122 f§ Nieuwe Odessa f9.90, 1161117 fg dito dito f 9.50. Ter aardappclenmarkt van heden waren de prijzen als volgt Duinzand f 5, Zeeuwscho Jammen f 4 a 4.30, Geldersche Ronde Wolkammers f 3.60 a 3.75. Met weinig aanvoer. SCHAGEN, 7 Maart. 7 Gelde Koeijen f130 a 220, *25 Nuchtere Kalveren f6 a 12, 530 Magere Schapen 1'20 a 33, Vette Schapen fa 4 Bokken en Gei ten 1' 2.50 a 6, 3 Magere Varkens f 10 a 18, 10 Biggen f7 a 9.50, Zeugen f a Konijnen £0.15 a 0.55, Kippen 0.80 a 1.50, Eenden f 0.75 a 1.25, Boter f].47 per KG., Kaas 27^ a et. per KG. Kipeijoren f2.50, Eendcijeren f3 a 3.25 per 100 st. PURMEREND, 5 Maart. Aangevoerd 51 stapels kleine en 1 stapel middelbare kaas. Boter van fl.37-g tot 1.50 per kilog. Gemiddeld f 1.42£ per kilog. Aangevoerd 63 Runderen. Vette Koeijen prijshoudend. Gelde- hoog in prijs. 16 Paarden. 29 Vette Kalveren. Handel vlug. Prijs: f0.60 tot f0.80 per KG. 209 Nuchtere Kalveren, Prijs van f 5 tot 10 per st. Handel stug. 27 Vette Varkeus. Prijs van 46 tot 65 et. per KG. Handel ving. 32 Magere Varkens van f 18 tot 20, en 110 Biggen vau f9 tot 11. Handel vlug. 692 Schapen en Lammeren. Vette Schapen hoog in prijs. Overhoudcrs hoog in prijs. Kipeijeren 12.80. Eendeijeren f3.30 per 100. ENKHUIZEN, 7 Maart. Mosterdzaad per heet. f22 a 22.50, Karwcizaad per 50 kilogr. f 17.25 a 17.50, Graauwe Erwten per heet. f 15 a 17, Vale dito per heet. 12 a 15, Bruine Booueu f 13 a 16, Gerst f 6 a 7, Haver f 3.75 a 4.25. BELFAST, 4 Maart. Vlas. De aanvoer op de verschillende markten bedroeg deze week 147 tous, waarvan 77 tons machinaal en 70 uit de hand gezwingeld, tegen 296 in Ao. Po. Voor de le soort werd 6/- a 11/-en voorde 2e 5/- a 8/9 per steen betaald. De Directeur vau het Postkantoor te Helder maakt be kend, dat er een BRIEVENBUS is geplaatst aan het lokaal n 't Centrum" en de busligting, te beginnen met Vrijdag den 8 Maart, zal plaats hebben op de navolgende uren: 5.20 's morgens 12.50 's middags 5.20 's avonds des Zondags heeft deze ligting niet plaats. Be Birecteur voornoemd. HERWEIJER. Donderdag 14 Maart vertrekt van hier de Oost-Ind. landmail via Marseillc per laatste tr. Vrijdag 15 Maart vertrekt van hier de West-Indische mail en de mail naar de Kust van Guinea, beiden per eerste trein. Voor de vele bewijzen vau deelneming, ondervon den bij liet overlijden van hunne Moeder en Behuwd- Moederbetuigen de ondergeteekenden hunnen wel- meenenden dank. HelderH. BITTER, 5 Maart 1872. Genees- heel- en verloskundige J. L. BITTER geb. van Damme. wenscht, wegens bijzondere omstandigheden, geplaatst te worden als Eill I)£K JUF VKOtJ W. Eene fatsoenlijke behandeling zal door haar meer op prijs worden gesteld dan het salaris. Adres franco O. O., bij den uitgever dezer Courant. Vergadering den IQ Maart IST®, 's avonds ten 7* ure, in het gewone Lokaal. 1°. herziening van de statuten. 2e. installatie nieuwe 11. 3°. installatie nieuw bestuuren wat verder ter tafel zal worden gebragt. Be Secretaris S A L ai O N. Franco te bevragen bij JOHs. GOMPERTZ, te Schiedam, Agent der voornaamste Beet- wortelsuiker-Fabrieken in Noordbrabant. iiiiimiiiiiii IF™——«mm OOSTENRIJKSCHE LOTEN van 100 fl. van 1861. Trekking 1 Maart. Hoogste PrijzenSerie 3742, no. 89, 200,000 flSerie 3428, no. 45, 50,000 fl., Serie 1614, no. 30, 15,000 fl., Serie 2828, no. 35, 10,000 fl., Serie 1094, no. 68 en Serie 3742, no. 15, ieder 5000 fl., Serie 1614, no. 59 en 61 en Serie 3742, no. 19, ieder 2000 fl., Serie 689, no. 49, Serie 1614, no. 55, Serie 2828, no. 48, Serie 3423, no. 88, Serie 3683, no. 96 en Serie 3742, no. 56, ieder 1000 fl., Serie 443, no. 14, Serie 689, no. 1, 26 en 51, Serie 1094, no. 41, 71 en 80, Serie 1614, no. 2, Serie 2828, no. 1 en 23, Serie 3423, no. 2T en 68, Serie 3683, no. 46 en 83 en Serie 3742, no. 18, ieder 500 fl. Alle getrokken Prijzen beneden fl. 500 zijn te vinden in de uitvoerige Trekkingslijst, welke door de firma JSENTHAL, in Amsterdam, uitgegeven wordt.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3