verrassing, gebleken is, dat de Nieuwe Waterweg geen droom maar een feit is Op den 9 Maart is de eerste zeestooynboot de Richard Youngdoor de Nieuwe Maasmond naar zee gestoomdmet een diepgang van 29 decimeters. De N. R. Ci. noemt deze verrassing een groot feit, waar mede zij Rotterdam van harte geluk wenscht, terwijl nu in eens alle sombere voorspellingen zouden zijn te schande ge maakt en besluit hare ontboezeming als volgt //Is in den vollen zin des woords de nieuwe zeeweg voor Rotterdam een levensquastie, dan moet ook de 9e Maart, waarop het eerste zeestoomschip door den nieuwen Maasmond zee koos, in den vollen zin des woords, voor onze stad een feestdag heeten." Zonder in het minst aan het geluk van de tweede koopstad van Nederland te kort te willen doen, kunnen wij ons toch niet bedwingen, onze bevreemding te kennen te geven, dat de N. R. Ct. over een diepgang van 29 decimeters (palmen) de vlag zoo hoog in top gaat halente meer wanneer men toch weet dat een zeer groot aantal schooners en stoom- booten en zelfs al de schepen der groote vaart een meer deren diepgang hebben. Hoevelen zien wij er hier dagelijks van 60, 70, ja som wijlen van meer dan SO decimeters (palmen) diepgang onge hinderd binnenloopen en zonder lossen in de haven aan de kaai schieten. Als Rotterdam zich eens in dat voorregt mogt verheugen, zon dan de N. R. Ct. een snoeven op 29 decimeters niet bespottelijk vinden Men schrijft uit Brielle, 8 Maart Gisteren namiddag 5 uur kwam van den duinwachter van Oostvoorne het berigt, dat er een vaartuigje op de Schul- penplaat, in het Maassluische Gat aan den grond zat en noodseinen deed. Onmiddelijk daarna is de boei van de red dingmaatschappij en andere vaartuigen derwaarts vertrokken, en hebben zij alstoen bevonden, dat het de schokker van P. Roest, uit Ylaardingeu was, en welke daar op de gebleven Engelsche stoomboot Ravensbury was gevaren en een stuk ijzeren dekbalk door zijn bun had gekregen. Tot zekerheid en behoud van de equipage is de reddingboot daar gebleven, tot het schip vlot gekomen is. lieden nacht is het alhier binnengekomen. De voortvlugtige gemeente-ontvanger van Muntendam, Atzema, is door den raad der gemeente uit zijne betrekking ontslagen. Aan den heer Leopold te Veendam, is voor- loopig de waarneming der functiën opgedragen. Men ver zekert, dat bij het nazien der kas gebleken is, dat er een tekort is van p. m. f 1300.terwijl de borgstelling f1200. bedraagt. In de laatste aflevering van het Tijdschrift voor Ge- neesJcunde wordt de aandacht gevestigd op de vergiftiging door de Dollard-garnalen in de maand Augustus. In Aug. 1871 kwamen in onderscheidene gemeenten van de provincie Groningen, en niet het minst in hare hoofdplaats, vele ge vallen voor van stellig zekere vergiftiging na en door het gebruik van garnalen. In Augustus '70 heeft men hetzelfde waargenomen. Opmerkelijk is het, dat volgens een mededseling in de Duitsche kliniek zich ook te Emden, onder de gebruikers van garnalen, een epidemie heeft geopenbaard, die voor som migen den dood ten gevolge had. Ofschoon de oorzaken' der vergiftiging nog niet bekend ziin, vermoedt men echter dat de garnalen van den Dollard van de gewone species (Crongon vulgare) verschillen. Tusschen Waalre en Yalkenswaard is op de spoor- wegbaan het verschrikkelijk misvormde lijk gevonden vau zekeren C., wonende op 't zoogenaamd kasteeltje te Waalre. Men weet niet of de man bij ongeluk op de rails gevallen is, toen de trein van Luik passeerde, of wel dat hij, zooals men vermoedt, getracht heeft een einde aan zijn leven te maken. Een gedeelte van het ligchaam was gedeeltelijk af gescheurd. Een geregtelijk onderzoek is dadelijk, op de eerste tijding van het ongeval, ingesteld, maar zal ongeluk kig niets kunnen bevestigen dan een vreesselijken, hetzij moedwilligen of ongelukk'igen dood. Te Nunspeet heeft zich een vrouw bij den burgemeester vervoegd om hem mede te deelen, dat haar zoontje, dat zij eenige dagen geleden met heidebezems had uitgestuurd, niet is teruggekomen. Een lid der Amsterd. kiesver. Burgerpligt" zond per post een brief aan 't volgende adres //den secretaris der kiesv. Burgerpligt, Bodeman, Hier." Te Amsterdam zag men "Hier" aan voor Wien. De brief maakte dus de reis naar Weenen, waar men teregt bij 't Hier een stelde, en den brief naar denslimmen Amsterdamschen postbeambte terugzond, die zelfs bij 't zien van 't onvoldoende frankeergeld voor Weenen, zijne vergissing niet had opgemerkt. Toen vroeger een brief aan denzelfden heer was geadresseerd aan *den heer Boschman, secretaris der kiesvereeniging Burgerpligt te Amsterdam," werd de brief de geheele stad doorgezonden de heer Bosch man was niet te vinden. De heer Bodeman beklaagde zich later over deze zaak aan postkantoor, en meende dat de secretaris der kiesvereeniging toch wel te vinden ware geweest, als men nagedacht had. //Wij mogen niet denken," gaf hem de postbeambte ten antwoord Onder de voorwaarden, voor het afbreken en opbouwen van eene nieuwe kap op de kerk te Zuidlaren, komt een artikel voor, dat de directie verbiedt bij het werk sterken drank te gebruiken, op eene boete van vijf gulden voor iedere overtreding in deze. Men schrijft uit Zevenwolde (zuidoosthoek van Pries- land,) 6 MaartStaaltjes van heksen en tooveren mogen met den tijd meer zeldzaam voorkomen, toch hoort men nu en dan nog, dat het geloof aan zulke dwaasheden niet tot het verleden behoort. Het volgende moge daarvan weder tot bewijs strekken In een der dorpen van dit kwartier was in een gezin het jongste kindje reeds verscheidene weken ongesteld, en toen dit maar altijd zoo bleef, kwamen de huisgenooten op het idee dat de kleine welligt //bitsioend" was. Een onderzoek hieromtrent bragt dan ook aan het licht, dat zulks wer kelijk het geval was, immers, toen men het kussen, waarop de kleine lag, opende, kwam iets voor den dag, dat blijkbaar een jong kiekentje, doch nog slechts ten halve in de veêren was. En wat nog meer het geval sterkteter naauwernood was de outdekking geschied en het kussen weder digt gemaakt, of daar komt de vrouw, die men reeds als de waarschijnlijke heks had genoemd, de kamer binnen Wijl men echter nog geen duivelbanner had geraadpleegd en zich dus niet zeker van de zaak waande, kwam de vrouw er met eene norsche bejegening af, terwijl we ingelicht zijn, dat men eerst nog eens zal zien hoe het met de kleine patiënt gaat, vóór men den duivelsesculaap gaat consulteeren. Zaturdag morgen zijn in een tunnel tusschen Rymney en Cardiff in Wales, die meer dan een Engelsche mijl lang is, drie spoortreinen tegen en op elkaar geloopen liet tooneel, dat daardoor in de duisternis ontstond, waarbij het gefluit der stoommachines zich vermengde met het gegil der pas sagiers, moet verschrikkelijk geweest zijn. Gedurende de week, die met 2 Maart geëindigd is, zijn -in de zaak van den Parijschen opstand 362 vonnissen geveld en 61 personen buiten verdere geregtelijke vervolging gesteld. Op genoemden datum moest nog over het lot van 6140 in het genoemde geding betrokken personen uitspraak worden gedaan. In den loop dezer week zouden weder drie nieuwe krijgsraden, de 24e 25e en 26e in functie treden. Door de stad Hannover is aaneen der nieuwe straten den naam verleend van Sédan. Zelfs dit weinig beduidend feit wordt in de bladen der Pruisische éénheidsrigting met zeker genoegen geconstateerd, omdat de stad Hannover overigens weinig gunstig voor de nieuwe orde van zaken gestemd is. Het Beijersche officierskorps schijnt er zich aau te ergeren, dat bij de nieuwe legerorganisatie alle Pruisische rangbenamingen zijn ingevoerd, niet omdat men de wensche- lïjkheid ontkent eener gelijkvormigheid ook in dat opzigt, maar omdat men niet inziet, waarom het geheele Duitsche leger niet liever de Zuid-Duitsche namen der rangen heeft overgenomen, te meer daar b. v. het Zuid-Duitsche //ober"- en -cunter'Mieutenant beter Duitsch is dan het Pruisische rpremier"- en /•/secoude'-lieutenant. Bovendien ziet men niet in, waarom Zuid-Duitschland altijd de toegevende partij moet zijn. Te Pest is thans een proces aanhangig over eene zaak in 1866 voorgevallen. Bij het begin van den oorlog, door Pruisen aan Oostenrijk verklaard, had Bismarck zich in be trekking gesteld met de opperhoofden der Hongaarsche emi gratie om Hongaarsche vrijkorpsen te vormen, Waarvan het kommandement toevertrouwd zou worden aan generaal Klapka. De heer de Koraarowy had aanzienlijke sommen ontvangen, die hij aan de voornaamste leden van de nationaal Hongaarsche partij heeft doen uitdeelen, doch deze weigeren hem rekenschap vau dit geld te geven. Graaf Louis Kowligo en de heer Beca- Kegledich willen niet zeggen waaraan zij de vau hem ontvangen 100,000 kroouen hebben besteed, en nu wil de heer Kamarowy hen noodzaken hem de bewijzen te leveren, dat dit geld tot het bestemde doel is aangewend geworden. Zooals men weet, is Rusland een der eerste Staten geweest, die de proef genomen hebben met vrouwenarbeid in verschillende vakken van het maatschappelijk dagelijksch leven. Yele dames oefenen aldaar de geneeskundige practijk uit en wonen de lessen in de geneeskunde en vooral die in de anatomie bij. Sommigen van hen, die naar emancipatie streven, weten zich nog niet met waardigheid te gedragen zoo heeft, b. v., weinig weken geleden, een der dames-studenten den bewaarder omgekocht der anatomiezaal, die alleen voor de mannelijke studenten toegankelijk is, en zich 's nachts bezig gehouden met studiën op prseparaten, die anders buiten den kring harer onder zoekingen worden gelaten. Wat moet men er van zeggen, als men jonge meisjes (en dit is reeds meermalen het geval geweest) het Reuschersche museum van anatomie ziet bezoeken, niet

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2