HELDERSCHE COURANT. JltEutos- en Woensdag <Röoertmtte--öf<iö. 27 Maart. Twaalfde Jaargang. Nog een woord aan onze Katholieke landgenooten. NIEUWSTIJDINGEN. M 1152. 1872. Verschijnt D1NGSDAG- ea VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maaudeu 0.50 Franco per post h 0.65 Men abonueert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advektentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn i niezen den. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G IL T J E S. Zal dit woord gelezen worden Zal het iügang vinden Wy weten het nietwij hopen het. On3 hart dringt ons tot spreken wij mogen niet zwijgen. De Gronijiger Courant gaf onlangs in een hoofdartikel een overzigt van hetgeen vóór en tegen de aanstaande feestviering is gedaan, gezegd en geschreven. Wij willen daarover niet in bijzonderheden treden, die vervelend beginnen te worden. Wij bepalen ons alleen tot de houding van hen, die zich niet zonder pedanterie tot woordvoerders van onze katholieke land genooten hebben opgeworpen, en ofschoon hun dat regt door velen hunner is ontzegd, toch nog blijven voortgaau de zaak te bestrijdenliever moesten wij niet zeggen nbestrijden," maar ze op listige wijze te ondermijnen. Wij kennen de houding van Dr. Nuijens. Zijne eerste ver werping der feestviering, zijne latere omkeeriDg, zijne tegen woordige schijnbare gemoedelijkheid (of hoe zullen wij het noemen het een zoowel als het ander getuigt van karakter loosheid, tenzij men het karalcter gelieve te noemen, zijn doei te willen bereiken, door welke middelen het dan ook moge zijn. Toch gelooven wij, dat hij niet zal slagen, want de verstandigen in den lande weten maar al te wel zijne taal te waarderen. Wij wenschen echter thans opmerkzaam te maken op de taal van sommige dagbladen, want die vooral kunnen ons over die zoogenaamde woordvoerders doen oordeelen. liet is reeds herhaalde malen, ook door ons, aangetoond, hoe zij door een verkeerde voorstelling der feiten de geschiedenis ver- valschen. Dit middel bleek echter onvoldoende men ging dus tot een ander over de strekking van het feest moest in een verkeerd daglicht worden gesteld. Op listige wijze werd het als een protestantsch, in plaats van een nationaal leest voor gesteldde woestheden der watergeuzen, die ieder mensch natuurlijk betreurt, werden op breede schaal met allerlei va- riatiün uitgemeten, alsof het een feest betrof ter eere dier wildemannen, in plaats van de herdenking aan de nationale en gewetensvrijheid, die ieder Nederiander dierbaar moet zijn, wil hij op dien naam aanspraak maken. Men schuwde niet den liberalen een vloed van scheldwoorden naar het hoofd te werpen men schroomde evenmin woorden te verdraaijen en leugentaai te bezigenom de waarde der feestviering te ver minderen. Ziedaar zaken, die ieder regtschapen man veracht, en waarvan een eerlijk dagbladschrijver niet zwijgen mag. Of verlangt men bewijzen Welk een fatsoenlijke taal in sommige bladen wordt gelezen, zien wij in den Gelderlanderwaar de woorden liberaal gespuis, liberale intrigantenmuiters, plunderaars, deugnietenenz. aan de orde van den dag zijn. Dat de Tijdhet Jjagbladde Noord'Brabanter soms niet veel beter zijn, weten wij, doch wij willen bij ons onderwerp blijven. Reeds vroeger hebben wij over het laatstgenoemde blad ge sproken en zijne beweringen wederlegd, maar opmerkelijk is de toon, dien het thans aanslaat. »Men dwinge altbaüs niemand »feest te vieren; een ieder blijve vrij in zijne opvatting. Men »kan niet een en hetzelfde feit doen vieren volgens verschil- »lende opvattingen." Ziet, zulk een taal is listig, wij zouden haast zeggen kwaadaardig. Niemand heeft de minste poging in het werk gesteld, de katholieken tot feestvieren te dwinsen. Ook wij hebben naar ons vermogen getracht hen te overtuigen, dat hunne zoogenaamde woordvoerders hen misleidden wij hebben gepoogd de beteekenis van het herinneringsfeest, die door dezen werd vervalscht, in het ware licht te stellen wij hebben gewenscht, dat zij zouden inzien, dat het feest voor hen volstrekt niet minder waarde had, dan voor de protestanten; wij hebben gehoopt, dat zij, beter voorgelicht, broederlijk met ons zouden feestvieren als Nederlanders, die hun vaderland liefhebben. Maar hen te dwingenAl konden wij het, wij zouden het niet willen. Een gedwongen feestviering heeft geen waarde. Wij mogea het betreuren dat sommigen onzer land genooten de zaak verkeerd inzien, honderd maal liever vieren wij feest zonder hen, dan hen door dwang aan onze zijde te hebben. Doch genoeg over dat blad, omerover te oordeelen. Als een bewijs, dat zelfs voor het verdraaijen van woorden en voor leugentaal niet wordt teruggedeinsd, moge het adres der Brielsche hoofdcommissie aan de sub-commissie te Gend dienen. Het Gendsclie blad le Bien Public vond goed het woord vrijzinnig te vertalen door libre-pemeur dit woord werd door ultramontaansche bladen weder overgebragt in vrijgeesterij, met bijvoeging van vrijmetselarij. De heer Nuijens nam daaruit aanleiding, om een open brief te rigteu aan de Brielsche hoofd commissie, welke daarom den geheelen volzin letterlijk mede deelt. Men zou nu zeggen, dat de zaak was opgehelderd volstrekt niet. Nu wordt nog geëischt, dat de geheele brief' openbaar zal worden gemaakt, met bedreiging van anders de woorden van den Bien Public te blijven gelooven. Moeten wij nog iets hierbij voegen, om aautetoonen, dat dezulken de waarheid niet willen aannemen? Tegen hen valt niet te re deneren, en wij twijfelen ook niet, of de Brielsche commissie zal die moeite sparen, maar wij hebben dan ook niet te veel gezegd, toen wij beweerden dat sommige bladen zelfs niet voor leugentaal terugdeinzen. Het zou een gemakkelijke taak ziju, onze aanhalingen te vermeerderen, maar het is onnoodig. Deze zijn voldoende om ieder te overtuigen, hoeverre die bladen gaan in hunne onbeschaamdheidten einde de minder denkende lezers te misleiden. Een aantal verstandige katholieken zien dit even goed in als wij, en zulien met ons feestvieren. Wij voeden alle hoop dat in deze gemeente en omstreken, hun getal nog veel grooter zal worden. De Nieuwe Noordhollander (een soort van doublure van den heer Nuijensmoge zeer gemoedelijk de katholieken vermanen tot gematigdheid en bezadigdheid en zich te onthouden, zoodra de revolutie of de reformatie wordt verheerlijkthet blad weet zeer wel zelf, dat dit niet het doei is, en zijne lezers zullen, naar wy hopen, de waarde van die taal' wel op den regteu prijs weten te schatten. Wij eindigen ons slotwoord. Onze bedoeling was, zoo mo gelijk, onze katholieke landgenooten, voor zoo verre zij zich outbouden, te overtuigen, dat men hen op een dwaalspoor tracht te brengen, en hun de oogen te openen voor de listige bedoelingen van hen, die zich als hunne woordvoerders heb ben opgeworpen. Wij willen hen niet tot deelneming over redenzelfs niet verzoekenwij wenschen slechts, dat zij on bevangen oordeelen over hetgeen door de tegenstanders wordt verkondigd. Mogt dit hen overtuigen, dat hunne plaats den 1 April naast ons is. Wij zullen ons hartelijk daarover ver heugen. In het tegenovergestelde geval, zullen wij het be treuren, en op de toekomst hopen maar wij wenschen ons nooit schuldig te maken aan practijken, gelijk die, welke door eenige tegenstanders worden in het werk gesteld, in eén woord roepen wij aan onze landgenooten toe»Laat u niet misleideu Dat men ons laatste woord hatelijk zou noemen, zou ons leed doen, daar liet in de verste verte niet in onze bedoe ling lag. Wij hebben een rondborstig hartelijk woord tot onze katholieke broeders gerigt; wil men het niet ter harte nemen, het zij zoo; in ieder geval ontkennen wij, dat iemand het regt zou hebben het te misduiden. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 26 Maart 1872. De op 1 April alhier te houden optogt zal zijn zamen- gesteld als volgt 1. Banierdragers te paard. 2. Ruiter-Eerewacht, 1® gedeelte. 3. Muziekkorps. 4. Het Bestuur der Commissie. 5. Deta chement Vrijkorps. 6. Reddingboot op wagen, (bemaDd.) 7. Loodsen. 8. Geregtigden tot het dragen van het Zilveren Kruis, in open rijtuig. 1). Geregtigden tot het dragenvan het Metalen Kruis. 10. Detachement Schutterij. 11. Wagen

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1