des Vredes. 12. Rederijkerskamers, Zangvereeniging, enz. 13. Detachement Mariniers. 14. Leden der Commissie. 15. Gewapende sloep. 16. Detachement Artillerie. 17. Ver schillende beroepen van 's Rijks werf. 18. Twee banierdragers, (de wapens van Oranje en van Wurtemberg.) 19. Triomf wagen. 20. Detachement Infanterie. 21. Burgerlijke be roepen. 22. Wagen van 't Volksonderwijs. 23. Kolenwerkers en Takelaars. 24. Houtvlotters. 25. Léden der Commissie. 26. Ruiter-Eerewacht, 2e gedeelte. De optogt zal aanvangen des namiddags ten 1 uur. Punt van uitgang de Havendijk bij het Directiehuis der Marine en ver volgens langs de Hoofdgracht, Kanaal weg, Dijkstraat, Mid denstraat, Langestraat, Dijkstraat, Kerkgracht, Stationsweg, Spoorstraat, Westgracht, Bassingracht, Binnenhaven, Zuid straat, Weststraat en Hoofdgracht. Des avonds gondelfeesfc in het Heldersche Kanaal, mét fakkellicht, muziek en zangvan af den ingang bij het spoorbassin tot aan het Westplein. Naar wij vernemen, zal het uitsteken van vlaggen algemeen zijn en zijn ook eenige ingezetenen voornemens huune huizen te illumineren, welligt dat dit voorbeeld nog door meerderen zal gevolgd worden, zoodat onze gemeente op dien dag er eens regt feestelijk zal uitzien. De 2e luitenant der genie Cramer wordt van Breda naar hier overgeplaatst en de le luitenant van der Dussen wordt van hier naar Grave verplaatst als eerstaanwezend in genieur. De ramtorensehepen Buffel en Schorpioenbenevens de instructie-brik Tematezouden gisteren morgen naar Hellevoetsluis vertrekken. Bij het losmaken der kettingen geraakte er eene in 't water, en wel om de in beweging zijude schroef van den Schorpioen met dat gevolg, dat alleen de Buffel zee koos en de Schorpioen in het dok werd ge haald, om de belemmering uit den weg te doen ruimen. De Brik Temate wacht op de reede dit ramschip af, om daardoor te worden gesleept. Naar wij vernemen, zal door den Burgerkring Har monie"'' Qp Zondag 7 April a. s., een volksvoorstelling worden gegeven. Het stoomschip Conradkapt. Oort, vertrok Zaturdag morgen ten 10 ure van hier naar Batavia. Volgens een telegram van Aden, dd. 23 Maart was de reparatie aan de schroef van het stoomschip Prins Hen drikkapt. Hendriks, geëindigd en zou het waarschijnlijk op 28 dezer, na weder inname van 600 ton geloste lading, de reis naar 't Nieuwediep hervatten. Van de passagiers zijn er zeven (namen onbekend) per andere gelegenheid ver der gereisd. Volgens een telegram van Point de Galle, dd. 24 Maart heeft het stoomschip Prins van Oranjekapt. Braat, in den vroegen ochtend van dien datuin, de reis naar Batavia ver- volgd. In de dezer dagen te Amsterdam gehouden vergade ring van aandeelhouders der Stoomvaart-Maatschappij //Ne derland," is besloten, het bedrijf kapitaal te brengen op zeven millioen, ten einde nog twee booten te doen bouwen om een geregelde maaudelijksche vaart op Oost-Indië te kunnen openen. Tot leden der commissie werden bij acclamatie benoemd de heeren Pincofis, Pransen van de Putte, jhr. C. Hartsen, N. G. Piersou en P. H. Holtzman. De Purm. Ct. deelt mede, dat voor den Noord- Hollandsch-Prieschen spoorweg reeds is ingeschreven, volgens officiële opgave: f679,550 in aandeelen en f 10,625 in subsidie, en daarenboven, volgens officieuse opgave, in aan deelen f264,770, waaronder de gemeente Bolsward voor f 100,000. Men schrijft ons van Enkhuizen, 25 Maart. Zoo als bekend is, heeft ons gemeentebestuur, volgens besluit van den gemeenteraad, voor f75,000. deelgenomen in den Noordhollandsch-Prieschen spoorwegtot heden toe werd door particulieren voor plus minus f 52,000. geteekend, terwijl vooouitzigt bestaat dat deze som nog grooter zal worden, van wege het genootschap CEconomia Encliusana werd voor f 2000.- ingeschreven. Eene te Egmond aan Zee gehouden volksvoorlezing werd onder anderen ook bijgewoond door een jongeling E. S zoon van J. S., die dikwijls aan zenuwtoevallen lijdende wa3. Twee zijner vrienden bragten hem naar huis, maar daar aan gekomen, weigerde hij binnen te gaan en ijlde weg. Zijn vrienden konden hem niet inhalen en daar hij de duinen inging, was hij spoedig aan hun oog onttrokken: Den gan- schen nacht wachtte men .zijn terugkomst te vergeefs. Den volgenden dag stelde men een onderzoek naar hem in, doch vond alleen zijn kleederen hier en daar in de duinen ver spreid. Tot nu toe heeft men telkens gemeend sporen te vinden, maar hem zelf zag men niet. Zoo op het oogenblik (Zaturdag 10 uur) wordt de burgerij weer opgeroepen tot zoeken en is aan den vinder f 25.belooning toegezegd. Mogten de gemeentebesturen in den omtrek ook helpen om zijn lijk, want het is bijna onmogelijk, dat hij in deze koude nog het leven behouden heeft, te vinden Was het niet weuschelijk dat er meer op gelet werd zulke ongelukkigen in een gesticht op te nemen en niet aan hun lot over te laten Men leest onder de ingezonden stukken in de Prov. Noovdbr. en "s Hertogenb. Ct. van gisteren Tengevolge van het gemis aan medewerking van de zijde van den raad dezer gemeente, heeft de Bossche commissie ter feestelijke viering van 1 April besloten haar mandaat neder te leggen. Zij betuigt haren dank zoowel aan den Burgemeester en die Raadsleden, welke met zooveel overtuiging hare pogingen hebben gesteund, als aan de ingezetenen, die hebben bijge dragen aan het Asyl te Brielle. Zij noodigt de ingezetenen uit, om, door het uitsteken van vlaggen, op 1 April a. s. hunne belangstelling in het waarlijk nationale feest te toonen. Baron van Dedem, L. Rouppe van der Voort, ds. Pierson, mr. J. Versfeit, kolonel Noot, mr. E. Tilman, mr. P. A. van Lanschot, mr. J. B. baron van Hugenpoth, Ringeling, Nier- strasz. De N. R. Ct. deelt mee, dat de heer J. W. van Saagsveldt, pastoor te Brielle, de uitnoodiging van de hoofd commissie te Brielle om op 1 April deeltenemen aan het ten ltaadhuize te houden feestmaal, heeft aangenomen. Te Amersfoort wordt voor het Aprilfeest een hertog van Alva gemaakt, lang twaalf voet, dien men een kolos salen bril zal opzetten. Die antieke beul zegt de Amersf Ct. is bestemd om op den 1 April eerst tentoongesteld en dan 's avonds in groot teuue geblakerd te worden. Volgens het jaarverslag der Kamer van Koophandel te Essen vond men in het etablissement van Krupp: 514 smelt-, gloei en cementovens, 169 schoorsteenen, 245 coa- kesovens, 120 andere ovens, 340 draaibanken, 119 schaaf machines, 114 boormachines, 90 slijpbanken, 120 verschil lende machines, 150 stoomketels, 256 stoommachines met §377 paardenkracht, 56 stoomhamers ter zwaarte van 3091^ centenaar. Het getal werklieden was 7100, het geproduceerde gietstaal was in 1870 ongeveer 130 millioen pond. Onder de stoommachines waren er: een van 1000 paardenkracht, 3 van 800, 1 van 500, 1 van 20Ó, 1 van 160, 3 van 150, de overigen van mindere kracht. Onder de stoomhamers was er een van 600, 1 van 400, 1 van 200, 1 van 150 1 van 140, 2 van 110 en 3 van 100 centenaars. Op 8 Maart zijn, niet ver van de Portugeesche kust, tusscheu Oporto en Lissabon, twee 2e luitenants en 8 zee lieden, behoorende tot de bemanning van het Engelsche Oor lógschip *Ariadne," in de golven omgekomen, ten gevolge van het omslaan van twee sloepen der //Ariadne," welke waren uit gezet, ten einde een overboord gevallen zeeman te redden. Vier mannen der bemanning van de bedoelde sloepen zijn gered. Uit Dusseldorf wordt onder dagteekening van 20 Maart gemeld, dat de brand, waardoor de Kunstacademie werd ver nield, des nachts ten 2 ure uitbrak en wel in het Standehaus, dat met de academie verbonden is. Men veronderstelt dat de brand in een schoorsteen is ontstaan. De vlammen gre pen met de grootste snelheid om zich heen, zoodat het bo vengedeelte van het Standehaus binnen korten tijd werd vernield. De toren bleef echter onbeschadigd. Tegen 3 uur rukten de brandspuiten aan, maar vijf uren later werd men eerst het vuur meester. De prachtige koninklijke collectie kopergravures is gered, maar overigens is de schade en zijn de verwoestingen zeer groot. De verschillende ateliers van his torieschilders, die zich in het bovengedeelte van het Standehaus bevonden, zijn een prooi der vlammen geworden. Kostbare archieven gingen te loor, alsmede veel kunstschatten. Van de academie bleef dat gedeelte ongedeerd, waarin zich de ten toonstellingszaal en een tal van ateliers bevinden. De versla genheid bij het publiek, doch vooral bij de vrienden vau de kunst, is zeer groot. Te Parijs zijn op één dag drie zelfmoorden gepleegd door jongelieden om bedrogene liefde. Ofschoon Nederland veel Pransche dwaasheden reeds over genomen heeft en nog dagelijks aan het Pranciseeren is, blijven wij toch bewaard voor al die waanzinnige romanhelden, die om een ingebeeld ideaal, den moed laten zakken om te strijden tegen wat zij hun ongeluk believen te noemen. Zoo zij het lijf er afgebragt hadden, ware een huwelijk met de //trouwelooze" welligt een juiste straf geweest. De veiligheid te Parijs laat weder veel te wenschen over. Dezer dagen werd een looper van de Prausche Bank, des morgens te half elf uur, dus bij klaarlichten dag, in eeu van de drukste straten van het Beurskwartier door 4 kerels over vallen, die hem op den grond wierpen en hem zijne porte feuille met banknoten afhandig maakten. Zij gingen op de vlugt; twee hunner werden gevat, maar de beide anderen wisten met de portefeuille te ontkomen. Eenige vertrouwelingen van den ex- keizer vertellen aan ieder, die het hooren wil, dat Napoleon den frauschen

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2