HELDERSCHE COURANT. Jlteutns» en Woensdag <Eöoertentte--6faÖ. 3 April. Twaalfde Jaargang. i APRIL. J!S 1134. 1872. Verschijnt D1NGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post n 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advebtentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever GILTJES. ABONNENTEN, die dit blad per p0St ontvangen, worden verzocht, het verschuldigde bedrag van ƒ0.65 per kwartaal, in postwissel te willen overzen den aan het adres van den uitgever S. GILT J E S. «Öjficiëeï jjcöceto. POLITIE. Op de publieke straat gevonden een Bronze MEDAILJE en een Mariniers SCHAKO. De regtmatige eigenaars kunnen dezelve terug bekomen ten burele van den ondergeteekende. A. C. BOONZAJER, Helder, 2 April 1872. Commissaris van Politie. jgiet-officiëet gcücrite. 1572. 1872. Geheel Nederland viert feest, en het mag gezegd worden dat den Helder zich op waardige wijze in de rei der feest vierenden heeft geschaard. Reeds vroeg in den morgen wapperden de nationale- en oranje kleuren blijmoedig de scharen te gemoet, die naar de bedehuizen opgingen der verschillende gezindheden, om hunne dankoffers te brengen aan Hem, die wij met onze voorva deren zoo gaarne de God van Nederland noemen. Na de godsdienstoefeningen zag men uit de verschillende deelen der gemeente de talrijke corporatiën opkomen, om zich op 's rijks werf te verzameleu, waartoe door den Di recteur en Kommandanfc der Marine zoo welwillend de ver gunning was verleend. Tegen 1 ure werd de Noorderpoort geopend en zette de stoet zich in beweging, om haren optogt aan te vangen, die plaats had langs de Hoofdgracht, Kanaalweg, Dijkstraat, Langestraat, Middenstraat, Dijkstraat, Kerkgracht, Stations weg, Spoorstraat, Westgracht, Bassingracht, Binnenhaven, Zuidstraat, Weststraat en Hoofdgracht terug naar 's rijks werf. Ze was zamengesteld als volgt 1. Banierdrager te paard. (De banier heeft tot inscriptie: Neer la nds Onafhankelij, kheid.) 2. Ruiter-Eerewacht, 1ste gedeelte. 3. Muziekkorps. 4. Detachement van het Artillerie-Vrijkorps. 5. Bemande Reddingboot. 6. Vertegenwoordigers van het Loodswezen. 7. Oudstrijders van 18131815, geregtigden tot het dragen van het Zilveren Kruis, gezeten in een open rijtuig. 8. De Heldersche afd. van de Metalen-Kruis-Vereeniging. 9. Detachement der dienstdoende Artillerie-Schutterij. 10. Verificateurs en verdere ambtenaren der rijks-belastingen. 11. Wagen, voorstellende de gevolgen van den vrede. Op dezen wagen zijn geplaatst eenige jongens en meisjes in gepast costuum en voorzien van de vereischte attributen, vertegenwoordigende den Handel, de Landbouw, de Zeevaart en de Nijverheid. 12. VereenigiDgen en Gezelschappen: a. De ZaDgvereeni- ging Cecilia en Helders Mannenkoor; b. de Rederijkers kamer Olympiaonder de zinspreuk: ft Niet Volmaaktc. het Israëlitisch Collegie Nut en Vermaakd. het Gezelschap Ernst en Scherts; e. het Israëlitisch JongeÜDgs-Collegie Eendragt baart Genoegen; f. het Letterminnend Genootschap Liefde tot Kunstg. de Burgerkring Harmonie; h. de Ver- 25. 26. 27. 28. 29. eenigïng Gaudium InterNos; i. de Vereeniging Het Schoon- verbond;], de Onderofficieren-Vereeniging Nederlanden Oranje. 13. Detachement Mariniers. 14. Gewapeude sloep der Marine; de bemanning gekleed in keerkrings-tenue. Nevens de sloep gaan eenige Onder officieren en Scheeps-ambachtsliedeu. 15. Dienstpersoneel van het Koninklijk Instituut der Marine. 16. Detachement Vesting-Artillerie. 17. Werklieden van 's Rijks Werf: a. Scheepstimmer lieden; b. Werktuigmakers; c. Takelaars; d. Zeilmakers; e. Huistimmerlieden; Schilders; g. Smeden en Kopersla gers; h. Loodgieters; i. Blokmakers en Kuipers; j. Werf- sjouwers k. Magazijn-sjouwers l. Scheepstimmermans-leer- lingen. 18. Twee Banierdragers; de wapens van Nederland en Wurtemberg. 19. Triomfwagen; versierd met het afbeeldsel van Willem den Zwijger, het borstbeeld van Z. M. den Koning de wa penschilden van Nederland en de verschillende provinciën. 20. Detachement Infanterie. 21. Vertegenwoordigers der Werklieden-Vereeniging Boor orde en spaarzaamheid lot welvaart 22. Burgerlijke Ambachten. 23. Wagen, gewijd aan het Volksonderwijs, versierd met verschillende School-attributen. Op den wagen bevinden zich eenige kinderen een schoolbord draagt tot opschrift Een goed onderwijs vormt degelijke burgers. 24. Leerlingen der Zeevaartkundige School, met attributen. Leerlingen der 4 verschillende Gemeente-scholen. Kolenwerkers, Toetuigers en Haringtrekkers. Houtvlotters. Vischhandelaars. Ruiter-Eerewacht, 2e gedeelte. De zoo talrijke corporatiën, allen van vaandels en banieren voorzien, die met elkander wedijverden in pracht, vormden een zeer schoon geheel. Overal werd de optogt met blij gejuich begroet, cn uit vele bovenhuizen met lovers bestrooid. Aan de Langestraat gekomen met kanonschoten gesalueerd door den Majoor- Kommandant der artillerie. Ook aan de Binnenhaven hadden aardige verrassingen plaats: Voor de woningen van de Ge broeders Klein was een prachtige dubbele eereboog opge- rigt met een tribune, waarop een 25tal jeugdige dames, in het wit gekleed, feestliederen aanhieven. Hetzelfde had plaats op eene fraai versierde tribune voor de woningen van de heeren P. van Es en J. Heeres, uitgevoerd door een 25tal in het wit gekleede jongelingen en jonge dochters, terwijl de stoet van vele aldaar liggende koopvaardijschepen met geweerschoten en het driemaal op- en nederhalen van vlaggen gesalueerd werd. Ook aan de Vischmarkt had men, door onderlinge bijdragen, een met sparrengroen versierde triomf boog opgerigt, met tribune, waarop eenige kinderen geplaatst waren, die feestliederen aanhieven. Des avonds ten 8 ure had het aangekondigde gondelfeest plaats in het Heldersche kanaal. Door ongeveer 25 vaar tuigen werd daaraan deelgenomen, allen versierd met vlaggen en zeer net aangebragte decoratiën. De togt langs het geheele Heldersche kanaal was van het begin tot het einde een ware triomftogt; overal langs de boorden van het kanaal zag men bengaalsch en ander vuur werk in verschillende kleuren afsteken, en werd van de vaar tuigen voortdurend door prachtig bengaalsch vuur beantwoord, dat, met het voortdurend branden van flambouwen, pekkransen en lantaarns, van den wal gezien, een zeer schoon effect maakte. Wat de illuminatie aangaat, kan gezegd worden dat ze al-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1