NIEUWSTIJDINGEN. Tijd of andere bladen schrijvenmaar het zijn ex-domine s die vroeger van den kansel de christelijke deugden verkon digden en het kwaad bestreden in welke gedaante het zich ook vertoonde. En dat was ook goed daar was hun terrein zij deden daar aan het Dagblad geen kwaad, want het kerkgaan raakt uit de modemaar nu in dagbladen te schrijven zich gelijk te stellen met beroemde mannen als Lion en anderen, en hen dan soms nog wel aan de kaak te stellen, zóó, dat zelfs de eenvoudigste lezer hun in de kaart begint te zien ziet, dat is immers verschrikkelijkHet is waar «het kwaad is alleen wegtenemen door de predikanten uit de pers te verdrijven en terug te dringen naar een terrein, waaropzij onschadelijk zijn." De geestelijken der Katholieke pers, dat is geheel iets anders die zijn in ieder geval niet liberaal met hen kan, misschien, nog eens zameogewerkt worden, maar met ex-domme*s is het onmogelijk. Men kan intusschen zoo niet alles zeggen, wat men denkt het verstandigste is dus maar hen te beschuldigen van onverdraagzaamheid, want deze keurt toch ieder in het openbaar af, al is hij in het verborgen de onverdraagzaamste man der wereld. Bij het lezen van dien' humanen uitval is intusschen een dom denkbeeld in ons opgekomen, dat wij toch niet verzwij gen willen. Wanneer een ex-dominé niet laten kan, zijne vroegere denkwijze in de bladen te doen doorschemeren, met het bepaalde doel om kwaad te stichten, zou dit ook niet met andere dagbladschrijvers het geval kunnen zijn Wij noemen die gedachte domen wel om twee redenenen. Het Dagbl. noemt immers alleen de predikanten, en niet de katholieke geestelijken, noch andere schrijvers, en dat zou het toch zeker hebben gedaan, indien het ook op deze van toepassing was. Bovendien is de man, die aan het hoofd van het Dagbl. staat, ons allen bekend, zoowel wat zijn vroegere maatschappelijke loopbaan betreft, als zijne politieke rigting. En wie bespeurt daar nog iets van in dat blad Wij gelooven dus wei, dat er dagbladschrijvers gevonden worden, van wier vroeger leven men liefst zwijgt, even als van hunne overtuiging, omdat zij beiden welligt zeer verstandig zeiven hebben leeren vergeten; maar de predikanten alleen kan men altijd in hunne stukken herkennen. In hoeverre dit hun tot eer of schande zou ver strekken, laten wij daar wij zijn welligt te eenvoudig, om zulke ingewikkelde vraagstukken te beslissen maar hoe het Dagbl. daarover denkt, weten wij nu. En het Dagbl. mag zoo iets zeggen, want het ware libe ralisme, het fatsoenlijke liberalisme vindt men alleen in dat blad. De andere bladen begrijpen het nietdie zijn soms al zeer illiberaal. Men herinnere zich voor het oogenblik maar alleen, in welken toon de liberale bladen spraken over Keijser toen hij zich even vergistte in het eigendom van een ander. Was het niet haast, alsof die man werkelijk een diefstal had gepleegd En dat een officier van ons leger, bij wien toch bezwaarlijk aan onedele bedoelingen kon worden gedacht. Te regt schrijft deze dan ook aan zijn vriend Van Sijpestein «het slijk, waarmede de mannen van de pers roekeloos plegen te werpen, is slechts een deel van hun zelf, het afzetsel hun ner intrigue zucht". Dat zal hij voorzeker niet van het kiesche dagblad zeggen, want dat gaf hem althans geen reden tot klagen. En wat zegt nu de Tijd daarop? Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 7 Mei 1872. Het bevel over de hier garnizoen houdende compag- niën vesting-artillerie, is opgedragen aan den onlangs be noemden majoor J. H. Kretzer, van het le reg. vesting artillerie, ter vervanging van den luitenant-kolonel L. S. R. Sesseler, onlangs tot dien rang bevorderd. Z. M. heeft aan den luit. ter zee der le kl. J. E. van Kervel, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 Mei 1872, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdam, on der dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Den 15 Mei a.s. zal door den komraandant der Genie in de 5e stelling te Helder, in het openbaar, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, worden herbesteed l8 het éénjarig onderhoud der Werken, en 2e het herstellen van Bruggen, beiden onder het beheer der Genie alhier. Het stoomschip Conradkapt. E. Oort, van de maat schappij Nederland, is den 3u dezer, te acht uur des mor gens, te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. De vergaderiug der zangvereeniging Cecilia, die Zon dag avond jl. in het lokaal Tivoli werd gehouden, was niet zeer talrijk bezocht. Dit was voorzeker zeer jammer, want de uitgevoerde stukken voldeden uitmuntend en droegen alle kenteekenen van degelijke studie. Onder de nummers, die het meest de goedkeuring hebben weggedragen, mogen vooral ge noemd worden de "Solo Tenor van Waldmann, de 42e Psalm van Mendelssohn en de duo de 1' opéra Normaf Wij kunnen dan ook niet nalaten, onze hulde weder te brengen aan dit zoo gunstig bekende gezelschap en het van harte geluk te wenschen met deze weder zoo goed geslaagde uitvoering. Men meldt uit den Haagdd. 5 Mei. Met de meest mogelijke zekerheid kan worden gemeld, dat alle ministers hun ontslag aan Z. M. den Koning hebben aangeboden. De discussie over het Oost-Indisch tarief, welke aan de orde gesteld was, zoomede die over den spoorweg aanleg op Java, zal hoogst waarschijnlijk wouden uitgesteld, daar de ministers aan den president der Tweede Kamer het verzoek hebben gerigt, om onder de tegenwoordige omstan digheden alléén nog eenige loopende onderwerpen, of de zoo danige, waar dringende spoed bij is, af te doen. Men ver wacht dan ook, dat de Kamer zeer spoedig op recès scheiden zal. Aangaande de plegtige ter aarde bestelling van het stoffelijk overblijfsel van II. K. H. Prinses Hendrik, is offi cieel nog niets bepaald. Zijner Majesteits beschikkingen daar omtrent zullen echter, naar men ons verzekert, waarschijnlijk spoedig genomen worden. Intusschen schijnt er ernstig sprake van te zijn, dat het stoffelijk overschot eerst naar 's Gravenhage zal worden over- gebragt en de plegtige overbrenging naar den grafkelder te Delft van's Gravenhage uit zal plaats hebben. Reeds wordt daartoe de datum van den 15n dezer genoemd. Yoor de juistheid hiervan kunnen wij echter volstrekt niet instaau. Met het oog op het treurig sterfgeval van Prinses Hendrik heeft de gemeenteraad te 's Hage besloten de gewone kermis wel te laten doorgaan, wegens de toebereidselen die reeds zijn gemaakt, maar die te schorsen op den dag der begrafenis, wanneer deze in de kermisweek valt en ze desnoods een dag te verlengen. Voorts is besloten tot verplaatsing der kramen enz. uit de omgeving van het paleis van Prins Hendrik naar het plein van 1813." De raad der gemeente de Rijp heeft besloten voor f 15,000 aandeelen te nemen in den Noordholl.Erieschen spoorweg. Door den gemeenteraad van Hoogwoud is inge schreven voor f 10,000. Het totale bedrag der inschrijvin gen bedraagt thans f1,695,440. Uit Haarlem schrijft men dd. 5 Mei aan de N. R. Ct.: De bekende zaak van de officieren Ort en de Bije, aanhangig voor het hoog militair geregtshof te Utrecht, nadert, naar wij vernemen, haar einde. De eisch is gedaan, de pleidooien ziju in vollen gang en de uitspraak wordt binnen weinige dagen te gemoet zien. Inmiddels heeft de le luit. Ort heden bevel ontvangen zich bij ziju in Venlo liggend korps te voegen; terwijl de 2e luit. de Bije, van het alhier in garnizoen liggend derde is overgeplaatst bij het tweede reg. huzaren, garnizoen houdende te('s Hertogenbosch. Beide officieren verlaten reeds morgen onze stad. Naar men verneemt, moet tegenwoordig de landverhuizing naar Amerika in de noordelijke provinciën weder op'groote schaal plaats hebben. Dit blijkt vooral uit het getal landver huizers, dat in eenige weken zeker niet minder dan 1000 was, die Harlingen tot uitgangspunt gekozen hebben. Naar men zegt, hebben daar Zaturdag morgen weder een 80tal personen de reis naar de nieuwe wereld aangenomen. Maandagmorgen circa vijf ure stoomde de sleepboot Maria Johannamet een ongeladen kofschip en een geladen ligterschip op sleeptouw, uit de Veerhaven in dc Maas, toen juist de naar Huil bestemde stoom boot Despatch de rivier afvoer. Men kreeg elkander te laat in het oog, waardoor de stoom boot belet werd intijds te stoppen en met het kofschip in aan raking kwam, dat onmiddelijk is gezonken. De opvarenden (de schipper en zijne vrouw) zijn nog intijds door de beman ning der sleepboot gered, terwijl aan de overige schepen, voor zoover bekend is, geen schade is toegebragt. Oostergo noemt het gelukkig, dat Nederland zal ver tegenwoordigd ziju op het Internationaal gevangenis congres, dat in Julij a. s. te Londen zal gehouden worden. Waar Ne derland op onverklaarbare wijze onverschillig achterbleef toen te Weenen gesproken werd over middelen ter beteugeling van de ramp, die onze materieele welvaart bedreigt, blijft Neder land niet onverschillig waar het den ongelukkigen medemensch geldt. Oostergo had het ook niet anders verwacht. Het blad wenscht, dat men zich daar met allen ernst de vraag stelle; of de tijd niet gekomen is om die langdurige gevangenisstraf af te schaffen en te vervangen door deportatie naar een onzer koloniën of nog woeste plekken in ons eigen vaderland. Een zatnenwerken van alle mogendheden zou het schijnbaar on mogelijke mogelijk maken. Oostergo hoopt, dat andere Ne- derlandsche bladen hun stem bij haar voegen zullen. Nog is het tijd, in twee maanden kan veel gedaan worden. Men schrijft uit Gouda, 5 Mei In den afgeloopen nacht, ten kwart voor één ure, brak er brand uit in den stal van den stalhouder W. T. Blom, op den Kleiweg hier ter stede, die door den hevigen wind zoo snel toenam, dat in korten tijd alles in lichtelaaije vlam stond. De stal met bovenwoning, bewoond door een der knechts, benevens het daarnaast gelegen koetshuis, is geheel uitgebrand. Alleen de rijtuigen zijn gered, doch de zestien op stal staande paarden zijn allen verbrand, zoo ook een groot gedeelte van het hooi, de haver, stalgereedschappen en tuigen. De braud- weer heeft zich goed van haar taak gekweten. Ten half vijf ure was men den brand geheel meester. De boven den stal wonende knecht heeft zijn vrouw en kinderen door het raam moeteu redden, doch zijn inboedel en kleederen zijn verbrand. Alles was tegen brandschade verzekerd, behalve de inboedel van den knecht, die daardoor van alles is beroofd.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2