Üngejanbcn. BUI1GEI1LIJKË MD BEil GEPfflTI HELDER. BURGERLIJKE STAM DER GEMEENTE WIERIA'GEN. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Te Rotterdam heeft een publieke vrouw een marinier met wien zij twist had, Zaturdag nacht een slag met een mes op het hoofd toegebragt, waardoor hij verwond naar het politie-bureau is gebragt, en onder heelkundige behandeling is gesteld. De vrouw is aangehouden. De winkelier, wonende in de Goevernestraat te Rot terdam, die eene waschvrouw verwondde door haar peper in de oogen te werpen, is veroordeeld tot eene cellulaire gevan genisstraf van één jaar. Te Bibergen kwamen Donderdag van Enschede twee woningrijtuigen met koorddansers en verder vreemd volkje. Spoedig kregen zij onderling verschil en kwam het tot een duchtige kloppartij. De politie liet hen in verschillende rigtingen de afreis aannemen. In de herberg de Kroon had dit volkje rt kontant buitensporig hooge vertering gemaakt, zoodat die liefhebbers door de politie zeker verder in het oog zullen worden gehouden. Aan deo Zweedscken Rijksdag en de Noorweegsche Storthing is medegedeeld de staat der kosten van de begra fenis der Koningin, ten bedrage van 48,812 rijksdaalders, waarvan 34,1-56 ten laste van Zweden en 14,357 ten laste van Noorwegen komt. Een groot gedeelte dezer som is be steed aan de noodige inrigting der Kidderholmskerk, alwaar de koninklijke grafkelder Ï3. Blijkens een der Stockholmer dagbladen heeft de Koning naar aanleiding daarvan aan den ver- eenigden Zweedsch-Noorweegschen Staatsraad bekend gemaakt, dat terwijl de begraafkosten uit de Staatsmiddelen worden gedekt, hij voor eigen rekening de kerk zoodanig zal doen inrigten, dat er voortaan ia dat gebouw en aan den kelder bij de begrafenis van een lid zijner familie geene kosten be hoeven gemaakt te worden. Met gebruikmaking van het ma terieel, hetwelk tot de begrafenis der Koningin heeft gediend, zal tot uitvoering van dit werk eene som van 43,000 rijks daalders noodig zijn, welk bedrag Z. M. uit zijne persoon lijke inkomsten heeft aangewezen. In den Duitschen Bondraad is een wetsontwerp inge diend betreffende de bezoldiging der onderwijzers en onder wijzeressen aan de openbare lagere scholen in Elzas-Lotha- ringen. Daarin wordt bepaald, dat de jaarwedde der hoofd onderwijzers bij een diensttijd onder 5 jaren, minstens 900 frs. zal zijn en dan van 5 tot 5 jaren met 100 frs. zal op klimmen. De hulponderwijzers der le klasse zullen 600 frs., die der 2e 500 frs., do hoofdonderwijzeressen der le klasse 800 frs., jdie der 2e 700 frs., en de hulponderwijzeressen 450 frs. genieten. Hoe gering deze bezoldigingen ook zijn, vor deren zij voor de 5000 onderwijzers en onderwijzeressen toch een verhooging in uitgaven tot een bedrag van 1,203,000 frs.; men kan daaruit opmaken, hoe schraal vroeger, toen die provinciën nog tot het groote Keizerrijk behoorden, de in komsten der onderwijzers aldaar waren. In het Akademiegebouw te Berlijn werd Donderdag de tentoonstelling geopend van de ingekomen plannen voor het nieuw 0$ te rigteu Parlementsgebouw van den Duitschen Rijks dag, waartoe in het geheel door 102 architecten 835 bladen met teekeningen zijn ingezonden. Van deze inzenders zijn er 25 uit Berlijn, 13 uit het overige Pruissen, 8 uit Saksen, 12 uit het overige Noord-Duitschland, 12 uit Zuid-Duitschland, 7 uit Oostenrijk, 4 uit Nederland en België, 15 uit Groot- Britannië, 3 uit Frankrijk, 2 uit Italië en 1 uit Amerika. In een brief uit New-York komt o. a. het volgende voor: «Ook te New-York is eene V ereeniging tot bescherming van dieren. Dezer dagen werd een der leden voor den regter ge roepen, omdat hij met te grooten ijver een paard in bescher ming nemende, den koetsier doodgeslagen had. De regter zeide, dat hij zich veroorloofde het achtingswaardig lid der vereeniging te doen opmerkendat ook de mensch een zoogdier is, hebbende warm bloed, een zeer komplex zenuwgestel, en zijnde, volgens alle physiologen, bijzonder gevoelig voor pijnlijke aandoeningen. Naar mijn bescheiden meening, ging hij voort, heeft dit zoog dier regt op dezelfde bescherming als de koe, ja zelfs als het paard, en ik noodig derhalve den beschuldigde uit, het voortaan naast de gemelde diersoorten op de lijst zijner beschermelingen te plaatsen." De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. CECILIA'S ZANGUITVOERING van Zondag 5 Mei jl. was, als gewoonlijk, zeer goed. Geen wonder waarlijk; waren hier niet uitsluitend de resultaten van een bekwamen en ijverigen directeur, die met verbazende moeite zijne leer lingen van a tot z alles moet voorlichten ieder lid werkte met ambitieuse tact mede tot de vorming van een schoon klinkend geheel. De individuele krachten die in dit gezelschap opgaan, waarborgen een bestendigen bloei. Zijn het geeue lichtstraleu op 't gebied der schoone kunsten, nu van do 20,000 zielen in onze gemeente, er tooli nog een 40tal is aan te wijzen dat met voorbeeldige inspanning zich wijdt aan de beoefening der zangkunst? Al is het te bejammeren dat Cecilia zoo onverdiend bij velen wordt ge minacht eu er daarom weinigen zijn die prijs stellen op het bij\yonen harcr openbare vergaderingen toch komt haar de eere toe van krachtdadige me dewerking aan beschaving en kunstzin ook in deze gemeente. Enkel nit dit oogpunt beschouwd, dienden velen zich iets meer geroepen te achten om, hetzij door stoffelijke, hetzij door zedelijke ondersteuning, zaam te werken in het doel, waarnaar gestreefd wordt. Gelukkig zijn er toch, die de beoefening der zangkuust bevorderlijk achten tot bereiking van een beter en edeler kerkgezang, tot aankweeking van den zin voor het schoone, tot ontwikkeling van het hoogero leven des volks en tot troost en stichting van velen. Sta pal! leden vau Cecilia! Uwe studie getuigt van deugdelijkheid. Met afwisselende schakeeringen bragt gij het Chceur de la Prosessiou de l'Op, Jeruzalem van Verdi teil gehoore beschaafd genuanceerd was uw zingen van den 42ste Psalm van Mendelssohn bevallig de 4 liederen van denzclfden onsterfclijken componist. Wie de beide dames P. en H., de duo de l'Op: „Korma" heeft hooren zingen, zal zich met mij verlustigd hebben in de zuivere toonen, die vooral door de laatste ten beste werden gegeven. Helder werd de compositie van Waldinan begrepen door den Tenorzauger V., die op meesterlijke wijze de buigzaamheid zijner stemt wist aan te wenden bij de bevallige melodie van „O, sei mein Turteltuubehen Slechts het koor uit de Schepping van Haydn was iets minder natuurlijk en schoon, vooral door een te krachtig gebruik van het fortissimo, dat toch nimmer zoo sterk mag wezen als men ziugen kan de toon wordt dan te ruw eu te scherp, ja dreigt wanluidend te worden, lietgeou een waar contrast zou zijn van uw overigens zoo wel geslaagd concert. K. Van 26 April— 3 Mei IS72. ONDERTROUWD H. Smit, winkelier, weduwnaar van W. Arts cn G. Nas. C. Beukeukamp, zeernau eu W. J. Kerkhof, weduwe van G. C. Kunst. J. Buijs, sjouwerman en B. Bijl. J. Joosten, matroos bij de marine en M. Bijl, weduwe vau P. Wensiuk.J. E. Hocpke, zeemau en A. Cornet. GEHUWD A. Bakker cn A. Verheij. A. Liedmeier en A. M. C. Wageuaar. D, Roodc eu A. Coster. II. P. Kamp en D. Hartog. P. H. Olivier en T. Pronk. R. Londou en II.BomhoIf. A.Trap eu P. Visser. W. J Oud-hoorn en M. M. T. Kraaij. M. Brouwer eu G. J. Kruger. II. Sobolten cn E. Mak. BEVALLEN G. Gersthagen gcb. Dèe, Z. II. Kiljan geb. Smit, D. J. W. F. Koppen geb. Morssiulc, Z. J. Hulstkamp geb. Prins, D. M. M. Nukoop geb Coriuo, D. A. P. Bontes geb. Stellemau, Z. D. de Groot, Z. C. Verhoeven geb. Koppejan, Z. A. Vlasbom geb. Horn, D. M. Kuiper geb. Rieuwérs, D, D. Bommel geb. Kunst, D. N. Thijssen geb. Abbenes, D. T. Steilbcrg geb. Rieuwers, D. T. de Jong geb. Bijl, Z. C. Schutte geb. Been, D. K. J. Slukker geb. Fleus, Z. A. Ve-rberne geb. Wildeboer, D. E. K. Verbrugge geb. Vogclenzaug, Z J. J. Steffens geb. Beets, D. C. Mikkelseu geb. Jausens, D. T. Sl'jkerman geb. Tcsselaar, Z. OVERLEDEN: J. Savenhuijsen, 71 jaren. W. Snooij, 41 jaren. A. G. M. E. C. van Ewijck, 25 dagen. C. de Koning, 37 jaren. A. Jaslci gêb. Boormeester, 71 jaren. P. C. Broest, 27 jaren. M. Bruinzeel, 12 weken. Gedurende de maand April 1872. ONDERTROUWD Jan Kooru cn Trijntje Zomerdijk. Cornelis Ivuufc en Maartje Dekker. Nan Rotgans, weduwnaar en Tetjc Kort. Willem Breet en Jaantje ter Keurst. GETROUWD: Pieter Everts en Gerbreg Astuling Groen. Jan Koorn en Trijntje Zomerdijk. Cornelis Kuut eti Maartje Dekker. GEBOREN Maria, dochter vau O. Wittenberg en Geertje Konijn. Elisabet, dochter van C. Omes en Maartje Rotgans. Jan, zoon van G. Engel en Engeltje Mekken. Maartje, dochter van C. Kooger en Trijntje Lont. Maartje, dochter van Jb. Wigbont eu Neeltje Tijsen. Nan, zoon van C. Keijzei' en Geertje Scheltus. OVERLEDEN .- Jan ter Keurst, 23 jaren, zoou van D. ter Keurst eu •Airtje Krommedam. Aaltje Post, 13 jaren, dochter van Jan Post en ;Willemeiutje de Vries. Jannetje Bais, 13 jaren, dochter van Jan Bais eu Geertje de Boer. Pieter Mulder, 1 jaar, zoon van P. Mulder en Maartje de Vries. Van 1 tot 30 April 1872. ONDERTROUWD: A. Kranenburg, landbouwer. 23 jaren en M. Peetoom, 21 jaren. O. do Haan, landbouwer, 23 jaren en F. de Ruiter, 23 jaren. L, D. Kunst, kleermaker, 47 jaren en A. AV. van der GraalT, 50 j. GETROUWD WT. van Weelden en A. van Biederode. J. Marchaud en E. de Leeuw. P. Breen eu E. Kos. J. Mereboer en T. Oom. BEVALLEN J. M. Daniels geb. Hendriks, Z. K. Hagenaar geb. Knijnsberg, Z. A. Hoogschagen geb. Schot vanger, Z. T. Zwaag geb. Krabmau, D. G. Muil geb. Leijen, D. N. van Stipriaan geb. Breg- man, D. T. de Croos geb. van -Brederode, Z. II. L. Wiggers geb. van Zandwijk, D. OVERLEDEN K. Schenk, 5 jaren. C. Langedijk, 7 maanden. D. Kuiper, echtgenoot van T. Breet 38 jaren. P. Hagenaar, 17 dagen. J. Rezel, echtgenoot vau T. Blom, 68 jaren. 1 Levenloos aangegeven 1. MARKTBERIGTEN. ROTTERDAM, 6 Mei. Meékrap. De omzettingen bleven in de laatste dagen cn ook heden zeer onbeduidend, alleen enkele vaten in de beste soorten vonden tot vorige prij zen koopers. De aanvoer van Tarwe was ruim voldoende voor de behoefte, waarvoor trageu kooplust bestond, zoodat tot 20 a 30 cents lager niet alles kou worden opgeruimd. Puike Vlaamsche en Zeeuwsche van 112 a 12.70, min dere alsmede Flakkeesehc en Overmaassche vau f 10.80 a 11.80; geringe en blaauwe f9.50 a 10.70. Rogge. Inlandsche met weinig prijsverandering. Vlaamsche en Zeeuwsche f8 a 8.50; mindere, alsmede Flakkeesche, Over maassche en Noordbrabandsche f 7 a 7.80. Vlas. Gedurende de vorige week was de handel op het land beperkt. Do vrij groote aanvoer ter markt van heden vond tot ongeveer vorige prijzen slechts trage vraag. Ter aardappeleuinarkt vau heden waren de prijzen als volgt; Duinzand f5, Zeeuwsche Jammen f3.80 a 4. Met weinig aanvoer. ALKMAAR, 4 Mei. Aangevoerd 4 Paarden f 50 a 220, 18 Koeijen f160 a 200, 47 Nuchtera Kalveren f5 a 16, 463 Schapen f 25 a 40, 894 Lammeren f 14 a 20,19 Geiten 1'5 a 7, 24 kleine Bokjes f 0,45 a 0,95, 214 Magere Varkens f14 a 25, 414 Biggen f7 a 11, Boter per kop f0.70 aO.75. HOORN, 4 Mei. 1 heet. Tarwe f12 a 1 heet Rogge f7.a 9 heet. Garst f5 a 6.7 heet. Haver f3.50 a 5, - heet. witte Erwten fa -. 3 heet. groene Erwten f12 a 3 heet. graauwe Erwten f10 a 14, 3 heet. vale Erwten f 10 a 23 heet. bruine Boouen 1' 10 a 13. 13 Paarden f75 a 200.—, 185 Koeijen f190 a 350, 900 Schapen f 22 a 421250 Lammeren f8 a 20.60 Kalveren f6 a 16, 55 Varkens f 16 a 25.7 Zeugen f40 a 55.450 Biggen f5 a 10.35 Bokken f0.80 a 9.30 Geiten fl a 10.22500 Kipeijeren f2.50, 10300 Eondeijeren f3.10 per 100, 2000 kop Boter f0.55 a 0.65 per kop 35 heet. Aardappelen f 4.20 per heet., Kievits-eijeren 5 ct. per stuk.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3