HELDERSCHE COURANT. 18 lei. Jtteuros-en Zaturdag <EÖoertefifie-6faÖ. J®. 1147. Twaalfde Jaargang. 1872. Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWST IJ DINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs yoor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentie* van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur geliove men de Adverteutiën intezenden. Ingezonden stukken minstens óón dag vroeger. Uitgever S. G IL T J E S. op Dingsdag den 14 Mei 1872. Voorzitter de heer rar. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Verhev. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de Wethouder Boomsma, met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd; terwijl op verlangen van den Voorzitter, bij de namen van ontslagen plaatselijke commiezen, die hunnen dank betuigden voor de aan hen verleende toelagen, ook die van K. Haremaker is gevoegd, van wien ook een dergelijk schrijven is ingekomen. 1Verordening heffing invordering schoolgeld. De Voorzitter verklaart, tot zijn leedwezen, gedrongen te zijn, dit voorstel te moeten doen, waarvan hij overtuigd is, dat al de leden met hem in principe tegen zijn; echter vertrouwt hij dat ook al de leden met hem overtuigd zullen zijn, dat er in het belang der gemeente geen andereu weg openstaat, dan aan het verlangen der hooge regering te voldoen. Daar het vorige en het tegenwoordige ministerie uitdrukkelijk hebben verlangd, dat het verleenén van verdere concessiën ten aanzien van de heffing van belasting op consumtieve mid delen en het verleenen van subsidie, moeten worden vooraf gegaan door het heffen van schoolgelden. Spreker meent echter te kunnen volstaan met een matig schoolgeld te heffen en wil met milde hand toepassen het verleenen der vergun ning tot kosteloos schoolgaan. De heer Berghuijs wil alleen de meergegoeden schoolgelden doen betalen. Hij zegt dat door dien siand van de bijzondere scholen vrij wat gebruik wordt gemaakt, hoewel het onderwijs er niet zoo goed is als op de openbare scholen, en vvenschte daarom dat een der openbare scholen werd aangewezen alleen voor de betalende kinderen. De Wethouder Graat maakt de opmerking, dat in het voor stel, zoo als het in de vorige vergadering is gedaan, is opge nomen om de te bouwen schooi aan de Oostgrootslootstraat te bestemmen alleen voor betalende kinderen, en de overige scholen voor betalende en niet-betalende toegankelijk te stellen. Spreker acht eene geheele afscheiding niet wenschelijk. De heer de Bronovo vraagt eenige inlichtingen, die door den Voorzitter en door den Wethouder Graat worden verleend. De heer de Breuk zegt steeds een groot voorstander te zijn van kosteloos onderwijs, en voorziet in de heffing van school gelden vele bezwarenminder bezwaar ziet hij er in om den schuldenlast der gemeente te vermeerderen, door het sluiten eener nieuwe leening. De Voorzitter verklaart zich tegen het vermeerderen der schuldenlast en meent, dat de finantiële toestand der gemeente van dien aard is, dat ze bij de geldschieters geen voldoende vertrouwen zou vinden. Nadat nog de heeren Maalsteed, Braaksma en Boom het woord hadden gevoerd, wordt tot de stemming overgegaan. De uitslag is: dat het voorstel wordt aangenomen met 13 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Maalsteed, Berg huijs en de Breuk. Daarna wordt gelezen en ter goedkeurig aangeboden een concept-verordening op meergenoemde heffing en een concept besluit betreffende de invordering. Beiden worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Uit het eerstgenoemde blijkt: dat de heffing met 1 Februarij a. s. in werking zal worden gestelddat de kinderen van bedeelden en minder gegoeden zullen worden vrijgestelddat de heffing is bepaald, per kwartaal, voor één kind fl.voor het tweede kind uit hetzelfde gezin f0.75 en voor ieder kind meer uit hetzelfde gezin f0.5ü; dat de vergunning tot het verkrijgen van kosteloos onderwijs door Burgemeester en Wet houders zal worden verleend. En uit het laatstgenoemde blijkt: de betaling moet geschieden bij den gemeente-octvanger, en wel vooruit, tegen afgifte van kwitantie, die aan den hoofdonderwijzer vertoond moet worden voorts, dat de kosten voor het lager onderwijs bedragen, per jaar, f23,315.dat door 2200 kinderen de scholen worden bezochtdat een vierde gedeelte daarvan in de termen der heffing zullen vallendat de opbrengst der heffing wordt geraamd op f 2*000 2). Af- en overschrijving dienst 1871. Het concept-besluit daartoe wordt gelezen en goedgekeurd. 3). Benoeming van Makelaars. De Voorzitter stelt voor: om de drie sollicitanten, de heeren L. C.E.van den Brugh, W. Appel Jr. en C. Wijs Jr.allen te benoemen, om reden hij van gevoelen is, dat de makelaardij in deze gemeente van niet de minste beteekenis isdaar de han delaars hier verlicht genoeg zijn, om de bemiddeling van een tusschenpersoon te kunnen ontberen. Spreker vraagt daaromtrent het gevoelen van den heer Groen, die ook den titel heeft van makelaar. De heer Groen stemt met de Voorzitter in, dat de betrek king van makelaar hier ter plaatse zeer weinig beteekent het is alleen een titel, doch een titel die wel eenig crediet verleent; hij meent dus dat de raad er wel op moge letten, dat de te benoemen makelaars zich dat crediet weten waardig te maken, zoowel finantiëel als moreel. Spreker voegt er tevens bij van meening te zijn, dat er een raadsbesluit bestaat, waarbij het maximum van liet aan tal makelaars alhier bepaald is op vier. De meening van den heer Groen wordt bevestigd door de voorlezing van bedoeld besluit door den secretaris. Van welk besluit echter in der tijd is afgeweken bij de benoeming van den beer van Herwerden. De Voorzitter brengt in omvraag of de leden voor de be- Doeming zijn van een of drie makeiaars. Met 10 tegen 6 stemmen wordt besloten één makelaar te benoemen. Bij stemming wordt de heer Appel benoemd met 8, de heer Wijs bekwam 4 en de heer v. d. Brugh 3 stemmen, terwijl 1 briefje in blanco was. 4). Supplementbegrooting Schutterij 1871. Eenige af- en overschrijvingen worden goedgekeurd, zonder hoofdelijke stemming. 5). Voordragt Vader en Moeder Weeshuis. Wordt gelezen een missive van regenten van het Algemeen Weeshuis, waarbij te kennen wordt gegeven, dat de tegen woordige vader en moeder in het weeshuis, wegens verande ring van maatschappelijke betrekking, bun ontslag hebben gevraagd en alle reden bestaat dat ontslag eervol te verleenen; terwijl regenten tevens voordragen te benoemenWillem van der Meijde en echtgenoote, Anna van der Laan, van Elburg. Na eenige discussie over de bepaling van voordragt worden de voorgedragenen benoemd met 14 stemmen, terwijl 2 brief jes in blanco waren. 6). Mededeeiing van ingekomen stukken. a. Kennisgeving dat bij koninklijk besluit van 5 April jl. de hoofdelijke omslag voor 1872 is goedgekeurd tot eeu bedrag van f12,000. Daarna wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 17 Mei 1872. Woensdag jl. is door den luit-kolonel, kommandant der Genie alhier, herbesteed: 1. het éénjarig onderhoud der Werken; 2. het herstellen van Bruggen; perceel 1 is aan genomen door de heeren Gebr. Moorman, alhier, voor de som van f6780.; perceel 2 door dezelfden voor i'7700. Nadat de rederijkerskamer Oiympia het drama Joan Woutersz Dingsdagavond jl. voor hare leden en een vijf tigtal der oudste kinderen uit het Algemeen Weeshuis alhier, had opgevoerd, herhaalde zij dit den avond daaraanvolgende voor genoodigden, die aan den optogt op 1 April hadden deelgenomen. De uitvoering liet niets te wenschen over, want de ver schillende karakters werden uitmuntend weergegeven, en alles werd vlug en net afgespeeld. De houding Van het publiek

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1