NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 21 Mei 1872. Naar wij vernemen, is Zaturdag nacht de stoomboot van hier op Amsterdam, door eene nalatigheid van den brug wachter, tegen den spoorwegbrug bij Alkmaar gevaren, met het gevolg, dat zij een aanzienlijke schade aan mast, pijp, enz. bekwam menschenlevens zijn hier gelukkig niet te betreuren. Volgens een bij het departement van Marine ingekomen berigt is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapt. ter zee B. L. de Haes, den 17n April ji. ter reede van St. George d'Elmina aan gekomen, en heeft Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. J. Boelen, den 19n daaraanvolgende van daar de terugreis naar Nederland aanvaard. Z. M. heeft goedgevonden den officier van gezondheid 3e klasse bij de zeemagt E. H. L. Eoessingh van Itterson, met ingang van den lu Junij a. s., te bevorderen tot officier van gezondheid 2e klasse, met bepaling, dat hij zal rang ne men tusschen de officieren van gezondheid 2e klasse IC. G. E. Sloos en W. Schutte. De officier van gezondheid 2e klasse D. Matak Eontein wordt met den 21n dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, met bestemming om gedetacheerd te worden aan boord van het instructievaartuig Urania. Naar wij vernemen, zijn de heer J. H. Eerguson, laatst waarnemend gouverneur, alsmede de overige ambtenaren en officieren der voormalige Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea, Zaturdag jl. per stoomboot van Engeland te Botterdam aangekomen. Dingsdag morgen jl. begaf zich eene commisse uit de leden der arrondissementsregtbank te Alkmaar naar Texel, ten einde een onderzoek in loco in te stellen naar eene vermoedelijke brandstichting, plaats gehad aan het dorp de Koog aldaar. De uitslag daarvan is, dat de boerenarbeider C. de P., gisteren gevankelijk naar Alkmaar is overgebragt, om aldaar een verder onderzoek te ondergaan. Wraakzucht jegens zijn meester schijnt in deze de drijfveer te zijn. De in dit jaar te houden derde nationale schietwed strijd op de Weisselsche heide, achter het Loo, nabij Apel doorn, zal plaats hebben van 11 tot 18 Augustus 1872. Behalve de persooonlijke prijzen zullen twee of meer korps- of vereenigingsprijzen worden uitgeloofd. Donderdag 30 Mei a. s. zal te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, des namiddags ten 12 ure, eene constitueerende vergadering worden gehouden der vereeniging tot verbreiding van kennis aangaande 's lands verdediging. De te behandelen punten zijn als volgt a. Vaststelling der Statuten. b. Benoeming van een definitief Hoofdbestuur. c. Bespreking der middelen om tot de uitgave van een Weekblad te geraken. En wat verder mogt voorkomen. Alle leden hebben op deze vergadering regt van stemming, zoodat afgevaardigden van afdeelingen of correspondenten niet als zoodanig kunnen optreden. Op eene algemeene opkomst wordt ten hoogste prijs gesteld. De Eerste Kamer heeft Vrijdag avond haar adres van rouwbeklag aan den koning, wegens het overlijden van Prinses Hendrik, vastgesteld. De heer Messchert van Vollenhoven vond deze gelegenheid gepast om zijn medeleden op eenige haarkloverijen te onthalen over het ontbreken van het woordje ook in den door het concept uitgedrukten wensch, dat Z. M. troost mogt vinden inde algemeene deelneming; hij beweerde dat op die wijze werd uitgesloten, dat alleen in den gods dienst troost te vinden is. Een door hem voorgesteld amen dement, om dat woordje in te voegen, werd, na krachtige bestrijding door de heeren Cremers en Smit, met 23 tegen 3 stemmen verworpen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. De minister van Eiuantien maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een bankbillet groot f 1000, door een onbekende onder het postmerk 's Gravenhage van 18 dezer, ten be hoeve van 's rijks schatkist ingezonden. Aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, kunnen bij het begin van den cursus 1872/73 tien kwee- kelingen in het eerste studiejaar worden opgenomen, om op kosten van het rijk tot hulponderwijzer te worden opge leid. Belanghebbenden moeten zich véér 10 Junij aanmelden bij den directeur dier kweekschool. Er is een groot gebrek aan rijksveeartsen, voorname lijk op het platte land. Sommige gemeenten loven buiten gewoon hooge toelagen uit; er zijn zelfs gemeenten waar het cijfer tot f600 is gestegen. Het ware zeer wenschelijk, dat de landlieden het dwaze inzagen, om hun kostbaar vee aan kwakzalvers toe te vertrouwen, daar zij veelal de dupe hiervan worden. Men meldt uit Katwijk aan Zee Zaturdag 11. zijn alhier 34 schuiten met schrale vangst aan geweest, die f130. a f200. besomden, in 12 a 20 dagen reis. De aankomst werd eenige dagen zeer vertraagd, ten gevolge van den verren afstand der visscherij, door storm weder en tegenloopenden wind. Besteed werd voor groote tarbot f3. a f 4. per stuk, groote tong 15 a 20 ct. per stuk, bunschol 40 a 50 ct. per stuk, levend binnenlek schol f 4.50 a f 5. per mand, klein buitenlek droogschol f6.75 a f7.65 per mand, braad f3.25 a f3.50 per mand, scharren fS. a 4.25 per mand. Dezer dagen werden vele garnalen gevangen, welke, gekookt en gezouten, voor hooge prijzen meerendeels naar Engeland worden verzonden. Men meldt uit Enschedé, van 18 Mei Eene vreesselijke hagelbui heeft over deze stad en om streken gewoed; de glasruiten zijn meest alle verbrijzeld. De hoop des landmans is verwoest. De schade is enorm. Als een navolgenswaardig voorbeeld verdient vermel ding, dat de heeren Smit Co. te Kinderdijk, aan het per soneel van hun sleepdienst het voorstel gedaan hebben, 5 pCt. maandelijks van hunne gages af te zonderen, waar ge noemde heeren 5 pCfc. bijvoegen, welk gezamenlijk bedrag in de spaarbank wordt gedeponeerd, terwijl de renten alsmede ten bate der schepelingen komen. Dit voorstel is door allen, zonder onderscheid, van kapitein tot matroos aangenomen. Alleen wat betreft den dienst Hellevoetsluis, suppleert die firma jaarlijks p. m. f 1200. Uit Leeuwarden schrijft men Niettegenstaande de menigvuldige aanbouw van arbeiders woningen alhier, is het ook nu weder gebleken, dat er nog altijd behoefte 3an zoodanige woningen schijnt te bestaan. Immers, sedert den 12 dezer, den dag der verhuizingen, zitten hier eenige huisgezinnen op straat, in de open lucht, aan wind en weder blootgesteld, waaronder verscheidene zeer jonge kinderen, 't Is inderdaad betreurenswaardig, dat zulke tooneelen telken jare op nieuw te aanschouwen zijn. Voor eenige dagen nam een infanterist in de noorder kazerne te Leeuwarden het noodlottig besluit, zich zelf van het leven te berooven. Hij gebruikte daartoe een geladen geweer. De aanslag mislukte, maar bijna was een ander mi litair, die zich op de derde verdieping van het gebouw bevond, het slagtoffer van dezen voorgenomen zelfmoord geworden. De kogel toch wist zich door twee zolderingen heen een weg te banen. Vrijdag avond had weder eene poging tot zelfmoord plaats. Een welbekend bezorger van plaatsvervangers en nummer- verwisselaars, wiens vrouw voor eenige weken plotseling over leed, trachtte zich door een pistoolschot het leven te benemen. Ook deze poging mislukte echter in zoo verre, dat de man zich niet aanstonds doodschoot, maar, in bedenkelijken toestand, onder geneeskundige behandeling is gesteld. Dezer dagen werd in het Politieblad en andere cou ranten mededeeling gedaan van de beweerde berooving van een brief, die 2 Mei jl. door mevr. Eraisinet geb. Cohen Stuart, uit Zutphen werd verzonden aan het adres van Ds. M. Cohen Stuart, te Botterdam. Volgens de aangifte der belangheb benden zouden in den brief zijn gesloten geweest acht cou pons Amerikaansche spoorweg-aandeelen, die echter daarin bij de ontvangst niet aanwezig waren, zoodat het vermoeden bestond dat de brief was geopend en beroofdwaarvan, zoo als gewoonlijk in dergelijke gevallen, de post-admiuistratie werd verdacht gehouden. Dientengevolge werd van haar zijde een ernstig onderzoek ingesteld en zelfs met haar medewer king een overigens gunstig bekend brievenbesteller te Bot terdam door de politie in verhoor genomen. Het onderzoek, dat reeds vele dagen had geduurd, werd nog steeds voortgezet, doch zonder eenig resultaat. Wat blijkt echter nu ten slotte Dat er geen berooving heeft plaats gehad, vermits wel door de afzendster een brief op de post werd gedaan, waarin zij de toezending der bewuste coupons meldde, doch dat de coupons zelve werden verzuimd daarin te sluiten en in haar werkmandje achterbleven, waarin zij eerst later schijnen te zijn teruggevonden. Men schrijft uit Zuidhorn, 17 Mei: Gisteren middag ten twee uur waren de vijf paarden van den landbouwer Jan Heeres te Noordhorn, vrolijk in het klaverhok, toen een zwerm bijen kwam aanvliegen. De paarden maakten daardoor nog meer drukte, zoodat de zwerm uit elkander vloog en de bijen zich plaatsten op de koppen der paarden. Het dartelste paard was blind en hierop zetten zich de meeste bijen, waardoor het uit benaauwdheid te water ging en hoewel het dier da delijk, door menschelijke hulp, er werd uitgeholpen, was het reeds een paar uren later dood, tengevolge van het vergif der steken. Het paard dat het bedaardste was gebleven, werd het minst gestoken en is nu weder hersteldmaar van de drie anderen zijn de koppen zéé opgezwollen, dat zij geen voedsel kunnen nuttigen. In de wet van 7 April 1869 (Staatsblad No. 57), op de maten, gewigten en weegwerktuigen, is op straf verboden

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2