BURGERLIJKE STA! B G11EERTE HELDER. aan alle ambtenaren om in de van hen uitgaande stukken andere benamingen van lengtematen uit te drukken dan die van meter met zijn onderdeelen en veelvouden. Niet onvermakelijk is het, op bladz. 387 van de jongste aflevering van het politieblad, geredigeerd en uitgegeven wordende door Z. E. den Minister van Justitie, te lezen, dat ie Zaandam den 6 dezer is opgehaald het lijk van een on bekend manspersoon en dat de lengte daarvan is 6 voet Onwillekeurig doet dit denken aan van Lennep's rijm in de vermakelijke spraakkunst: Mijnheer de agent, U handelt zelf tegen het reglement. Wij vragen: Komt de Justitie-Minister Nu zelf op het zwarte register Vadert. Door de rijksambtenaren te Glanebrugge is dezer dagen mej. L. v. d. V., oud 51 jaren, voorspoedig verlost van drie blazen, inhoudende eenige liters genever. Een afschuwelijke misdaad heeft te Smolensko in Rus land plaats gehad. De Mosk. Zlg. verhaalt dienaangaande 't volgendeBij een rijke weduwe, die in de nabijheid van Smolensko woonde, was een jong mensch, Nikolajew genaamd, tot huisonderwijzer aangesteld voor haar twee zoontjes, die hij voor het gymnasium zou opleiden. Waarschijnlijk heeft hij de weduwe, de moeder zijner leerlingen, het hof trachten te maken, en toen zijne pogingen daartoe zonder gevolg ble ven, vatte hij het wreede voornemen op, om zich door den dood der kinderen op de moeder te wreken. Hij ging er werkelijk toe over om zijn besluit ten uitvoer te brengen, en deed het met de meeste wreedheid. Op zekeren nacht vermoordde hij een der knapen, legde het lijk op een divan, overgoot het met petroleum, wikkelde het in een deken en stak dezen in brand. Daarop wekte hij den jongeren broe der, bragt deze naar het lijk en zeide: //lk zal met u even zoo handelendat hebt ge dan voor uw moeder.De ongelukkige knaap liep naar het venster en wilde er uit springen, doch werd nog door den wreedaard gegrepen. De ze ontstak daarop in een afgezonderden vleugel van het ge bouw, dien hij met de knapen bewoonde, een gereedgemaakt vuur, dwong den knaap daardoor te loopen en toen dezen de voeten verbrand waren, trachtte hij hem te dooden. In- tusschen geraakte door het al te ligtvaardig aangestoken vuur de vleugel van het huis in brand: er werd alarm gemaakt en de ter hulp snellenden ontdekten nog gemakkelijk de vree sdij ke oorzaak. De knaap werd nog levend gevonden en hoe wel hij aan de hevigste smarten ten prooi was, wist hij toch nog kracht genoeg te verzamelen om alles te vertellen, voor hij stierf. Overigens heeft Nikolajew alles bekend en heeft hij zelf de bijzonderheden van zijn gruweldaad aan 't licht gebragt. Van wege de keizerlijke admiraliteit is aan den Bonds raad verslag gedaan omtrent den voortgang der uitvoering van het in 1867 gemaakte plan tot uitbreiding der Duitsche marine. Voor de havens te Wilhelmshaven en te Kiel zijn nog 16 millioen noodig; voor het bouwen en wapenen van schepen 27 millioenvoor het aanleggen en wapenen van verdedings- werken, bij havens, 8§ millioen voor onderzeesche havenver dediging 1^ millioen; in het geheel derhalve 53 millioen thl. Hiervoor zijn tot 1877 17g millioen aangewezen, zoodat er nog 35? millioen in de eerstvolgende 5 jaren voor buiten gewone uitgaven der marine noodig zijn. Het rapport wijst ook op het belang, 't welk de marine bij het tot stand komen van het Noord-Oostzeekanaal heeft. Voorts wordt de aandacht van den Bondsraad gevestigd op de omstandigheid, dat Duitschland geen enkel marinestation in het buitenland heeft, waardoor de Duitsche oorlogschepen vooral in tijd van oorlog, wanneer de buitenlandsche ha vens voor het herstellen van averij gesloten zijn gevaar loopen van in hun belangrijkste operatien soms belemmerd te worden. De volgende bijzonderheden zijn ontleend aan een schrij ven uit Yokohama van het midden van Maart, door het Journul de Saint Petersbourg medegedeeld, welk blad van tijd tot tijd uitvoerige berigten omtrent Japan behelst. «Onze stad is dezer dagen door een bezoek van den Mikado vereerd, ter gelegenheid van het van stapel loopen te Yokoska van een Japansch stoomvaartuig, 't welk door dien Souverein is bijgewoond, bij welke gelegenheid hij zijn hooge tevredenheid heeft betuigd aan de Fransche ingenieurs, die aldaar aan het hoofd der dokken, werven en andere groote werkplaatsen staan. Bij een keizerlijk decreet is bepaald, dat twee Japansche oor logschepen naar Europesche havens zullen worden gezonden en wel de korvetten »Nissin-kan" en »Röodzó-kan," waarvan de eerstgenoemde drie jaren geleden in Nederland gebouwd is. Zij zullen in den loop van het voorjaar vertrekken en haar weg door het Suez-Kanaal nemen. Het doel dezer ex peditie is, de Japansche vlag in ver afgelegen zeeën te ver tonnen en de voornaamste havens der Staten te bezoeken, welke verdragen met Japan hebben gesloten. Naar beweerd wordt, zal deze eerste reis, die door Japannezen rondom de wereld wordt gedaan, zonder medewerking van buitenlandsche zee lieden plaats hebben en zal de bemanning der twee bodems uitsluitend uit inlanders bestaan. Uit Japan is berigt ontvangen van een verschrikkelijken brand, die te YeadsJ(?) heeft plaatsgehad, waardoor een aantal gebouwen, ter lengte van 4 mijlen in de ascli gelegd en 3000 menschen van huisvesting beroofd zijn. In een brief uit Rome wordt geschreven dat Verdi, de beroemde componist, en Palmieri, de beroemde professor en heldhaftige waarnemer der jongste uitbarsting van den Ve~ suvius, beiden tot senatoren van het koningrijk zijn benoemd. Ten behoeve van dienstboden te Weenen zijn door de Oostenrijksche spaarkas beschikbaar gesteld tien premiën, elk van 15, en twintig premien van 150 gulden iedervoorts door de stichting Eitelsberg eene premie van fi. 157.50. Deze sommen zullen worden toegekend aan dienstboden, die zich gedurende 25 achtereenvolgende jaren hebben onderscheiden door vlijtige, eerlijke dienstbetooning en goed gedrag. Zij moeten van die 25 minstens 10 jaren in dón dienst zijn ge weest, Zoo zij langer dan 10 jaren in den gezin hebben ge diend en meer tot hare verantwoording hadden, hebben zij aanspraak op eene der hoogste premiën. De keizer van Rusland heeft bevolen, dat de 200e ver jaardag der geboorte van Peter den Groote, op 11 Junij, op buitengewoon luisterrijke wijze zal gevierd worden. De ln het buitenland zijnde diplomatieke ambtenaren en militaire at tachés zullen naar Petersburg komen, om het feest bij te wonen. Te Sheffield hebben drie honderd metselaars het werk gestaaktzij verlangen verkorting van de uren der arbeid. Te Liverpool vragen de matrozen verhooging van gage. Bij de toeneming der beschaving, blijven er toch enorme dingen soms gebeuren een inwoner van Ecter in Engeland heeft zijne vrouw, die er goed uitzag, maar hem te veelaan kleeding kostte, voor 600 gulden verkocht aan iemand, die zyn «nieuwkoop" dadelijk naar Plymouth voerde. Twee 21 jarige vrouwen, Sahra Murray en Mary Lynch, zijn den lOn Mei 11. door het centrale criminele geregtshof te Londen tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, wegens op zettelijke mishandeling eener andere vrouw, Susanna Snell- grove, omdat zij voor den regter getuigd had, dat zij den echtgenoot van Sarah Murray een zakuurwerk had zien stelen Zij hadden haar slagtoffer onder anderen met de nagels een der oogen letterlijk uit het hoofd gerukt. Toen de regter het vonnis geveld had, heeft in de bank der beschuldigden eene vechtpartij tusschen de twee veroordeelden plaats gehad. Den politie-agent, die vrouw Murray met levensgevaar gevangen genomen had, is door den regter feene gratificatie van twee guinea's toegekend. In Parijs wordt minder dan ooit gerookt. De cigarette vervangt daar, waar men rookt, grootendeels de sigaar en welke stinkstokjes zijn die soms dan nog! De tabak is eene onbereikbare pracht voor velen geworden. Eene goede sigaar is eene lekkernij, die sommige liefhebbers u met de oogen uit den mond stelen. Naauwelijks heeft men, voor een kof- fijhuis gezeten, een uitgerookt einde sigaar weggeworpen, of daar schuift een kerel langs u heen en, pik, het eindje is in zijn zak verdwenen. Al wat in de straat en op de boulevards in dik en dun bevuild en doorweekt is geworden, wordt scherpzigtig opge zocht, en kort daarna zal dit, door allerhande sop overgoten, weer als voortreffelijken portorico en lekkeren varinas aan de heeren rookers van Parijs gedebiteerd worden. Wel bekome 't u Aan de Fransche grenzen is men strenger dan ooit. Vijf en twintig stuks sigaren kunnen des noods nog door het oog van de naald, maar een hooger getal moeten in de schaal en men doet u betalen dat ge er groen en geel van wordt. Mijnheer Tbiers heeft «duiten" noodig. Een Engelschman reisde dezer dagen in Nederland. Een Hollander, bemerkende hoe de Engelschman verbaasd de schoone en uitgestrekte weiden beschouwde, vroeg hem Wel mijnheer, wat dunkt u van de weiden van Holland? De Engelschman antwoordde hierop heel flegmatiek: «Als ik een koe was, kwam ik aanstonds hier wonen." De Hoofdtrekking der K. K. Oostenrijksche Premieloten van 1864 zal op 1 Junij e. k. plaats hebben. Op dien dag moet de groote prijs van 250,000 Gulden, benevens 1 Prijs h. 25,000, 1 ii, 15,000, 1 a 10,000, 2 a 5,000, enz. enz. bepaald uitgeloot worden, in het geheel 600 Prijzen uitma kende tot een gezamentlijk bedrag van 436,000 Gulden. De specificatie en de prijzen der loten zijn nader omschreven bij de Advertentie van de Heeren ISENTHAL Co. in het nommer van heden. Bij de laatste trekking van deze Premie-Leening op 15 April, werd de groote Prijs van f 220,000 door een onzer laudgenooten in de nabijheid van Zwolle getrokken. Van 10 17 Mei 1S72. ONDERTROUWD B. Plue, zonder beroep en E. Goed. H. A. de Waijer, geeinploijocrdc bij de Nederlandsche Handelmaatschappij, wonende te Amsterdam en M. G. -van der Meij. D Horsman, zeilenmaker, we duwnaar van J. M. Boon en E. Bijl. GEHUWD J. Buijs en B. Bijl. J. Joosteu en M. Bijl. C. Beu kenkamp en W. J. Kerkhof. H. Smit en G. Nas. BEVALLENA. Bosch geb. Blikkenliorst, D. D. van der Zee, D. J. M. Scheer geb. de Wit, Z. M. A. Dambrink geb. vau Werdt, D. P. M. Keet geb. Eijgenliuijs, D. M. van Rosoudacl geb. Rooijcn, D T. Groen geb. Geervliet, Z. OVERLEDEN G. N. J. Spigt, S jaren. K. Koning, 30 jaren. G. de Groot, 38 jareu. W. Kwast, 11 jaren. H. Timmerman, 45 dagen, K. Koster, 4 maanden.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3