i Z. M. heeft aan jhr. J. L. C. Pompe van Meerder- voort, oud-offic. van gezondheid van Zr. Ms. zeemagt, thans practiserend geneesheer te 's Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van het ridder kruis der Koninklijke Kroonorde 4e kl., met het roode kruis, op het witte veld te dragen aan het herinneringsbaud, hem door Z. M. den Duitschen keizer en koning vau Pruisen geschonken. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Tiel, ter standplaats Opheusden, gemeente Kesteren, L. C. E. Ilermsen, candidaat-notaris te Schoorldam, in te gaan den 15n Junij a. s. Den 23n dezer is te Vlissingen aangekomen het Rus sische oorlogstoomkorvet Almazkommandant Brijlkin, van Japan naar Kroonstad. De Tweede Kamer der Staten Generaal is gisteren weder bijeengekomen, en heeft toen voor het eerst van de regering mededeeling ontvangen van de ministeriëele crisis. Wegens de voortdurende ongesteldheid vau den heer Thor- becke was het ook nu weder de minister van Koloniën, die namens het Kabinet het woord voerde. Hij verklaarde dat de ministers aan den Koning hun ontslag hadden gevraagd, inaar zich bereid hadden verklaard met de vertegenwoordi ging die zaken af te doen, die zonder schade geen uitstel konden lijden. Wanneer deze mededeeling niet reeds op 6 of 7 Mei was gedaan, dan was het omdat de ministers toen niet zeker waren of hun aanvraag om ontslag den Koning, die zich om een treurige reden buitenslands bevond, reeds in banden was gekomen. In de Schager CL leest men het volgende De raad der gemeente Schagen heeft in zijne laatste ver gadering goedgekeurd het plan, om achtereenvolgende tot stand te brengen de navolgende werken 1. het aanleggen van een kerkhof; 2. het bouwen van een raadhuis; 3. het aanleggen eener straat van de Laan naar het sta tions-gebouw en 4. het graven van een kanaal naar de Stolpe. Eindelijk begint hij in te zien, waarin de wezentlijke be hoeften bestaau dat de welvaart eener gemeente niet bevor derd wordt door het opleggen van geld, het maken van spaar potjes, de vrees voor schuld. Hier ziet men dus alweder het spreekwoord bewaarheidhet verstand komt niet voor de jaren. Z. K. II. prins Erederik heeft ten behoeve van de oprigting eener zeevaartkundige school te Terschelling, een bijdrage van f 200 geschonken. Men schrijft ons van Terschelling, 22 Mei Heden is door de sleepboot Onrustvan den heer W. II. Termeulen alhier, voor de haven gesleept eeüe Engelsche kotter, zonder volk, voerende tot opschrift Triton Yarmouth Y H 369, welke kotter in de buitengronden was gestrand en waarvan-het roer en het achterschip geheel gebroken is, zoodat dezelve voor deze haven weder is gezonken. Vol gens gerucht is de bemanning gered op een ander visschers vaartuig. \Jit het jaarverslag, dat dezer dagen door de directie van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij is uitgebragt, blijkt, dat de toestand van die maatschappij alle- zins gunstig is. Het dividend is hooger dan in eenig vroeger jaar. De rekening sluit met een saldo van f420,879,98. Een som van f170,800 wordt daarvan afgezonderd ten bate van het depreciatiefonds. Aan heeren deelhebbers is uitgekeerd de som van f196,420, bedragende f115. voor elk aandeel of Jl-i- pQt. over het geplaatst maatschappelijk kapitaal. De maatschappij is dit jaar in het bezit gekomen van vijf nieuwe schepen, de Norade JCtna, de Stellade Hekla en de Sirius. Bij het einde van het boekjaar bestond de vloot der maat schappij uit 22 zeestoombooten met een ladings-capaciteit van 17,320 ton, benevens uit twee kleinere booten. Gedurende het afgeloopen jaar werden er van wege de maatschaappij 204 reizen gemaakt, waarvan 17 met gehuurde schepeu. In het geheel werden er vervoerd 185,000 ton lading, tegen 164,000 in 1870 en 160,000 in 1869. Het cijfer der iugecasseerde vrachtpenningen klom tot f 3,060,367. De vooruitzigten voor het volgend jaar zijn zeer gunstig. Het totaal der officiële inschrijvingen op den Noord- hollandschErieschen spoorweg bedraagt thans f 1,800,640. Z. M. heeft aan H. Lawsou, kapt. van het Britsche stoomschip Maryvan Montrose, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid wegens de redding van den kapitein met vrouw en kinderen en van de bemanning van het op 2 April jl. verongelukte Harlingsche brikschip Daniëldie den 5n daaraanvolgende behouden te Gibraltar aan wal werden gebragt, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, no. 64, alsmede een loffelijk ge tuigschrift. Het eiland Ameland met zijn drie dorpen en ruim 2000 inwoners, is reeds geruimen tijd zonder geneesheer. De op roepingen vau het gemeentebestuur hebben tot geen resultaat geleid. En toch zijn er op dat eiland zooveel zieken, vooral onder de kinderen, dat de school te Hollum, waar gemiddeld 180 kinderen school gaan, gesloten is. Het gemeentebestuur is nu in onderhandeling met een geneesheer uit Holwerd, om voorloopig een paar maal 's weeks de zieken op het eiland te bezoeken. Twee weezen uit het R. Cath. weeshuis te 's Graven hage zijn sedert jl. Dingsdag, met de bussen waarmede zij als naar gewoonte langs de woningen der ingezetenen rond gingen, verdwenen. Hiervan is aan de politie kennis gegeven. De hagelslag, die te Enschedé al het te velde staan de verwoestte, en de glasruiten vernielde, was vergezeld van een onweder, dat over een groot deel van Tvventhe en het graafsphap Zutphen heeft gewoed, en hier en daar nog al schade aaurigtte. Te Lochem is o. a. de bliksem geslagen in de woning van den spekslager H. J. ter S.en veroorzaakte daar een brand, die het huis geheel vernielde. Door het inhagelen der glasruiten, zoowel de grootste spie gelruiten als de meest alledaagsche vensterglazen, ziet het er te Enschedé uit, als of er een oproer is geweest. Geheele wagons met glasruiten worden per spoortrein aangevoerd, daar vele duizenden moeten gerepareerd worden. Enkele in was afgedrukte hagelsteeneu toouen den omvang van een gewoon hoenderei. Als een bewijs, dat er nog al gereisd is op de pink sterdagen, wordt medegedeeld, dat op de lijn Amsterdam- Rotterdam naar en van den Haag ongeveer 22,000 perso nen vervoerd werden. Langs den lijn 's Hage-Gouda wer den per rijnspoor 4300 menschen vervoerd. Het inogt den ambtenaren van Ylagtwedde gelukken, in den nacht van 16 op 17 dezer op drie bekende sluikers aan te halen 109 liter voorloop en op onbekende personen 49 liter ad 81 pCt. Te Delft hebben de zakkenrollers, bij gelegenheid van de opeenhoopingen van menschen, gedurende de begrafenis van Prinses Hendrik, goede zaken gemaakt. Drie horologes werden er gerold, waaronder een ter waarde van p. m. f300. Bovendien werd aan een dienstbode een zilveren knipje met f 16. ontfutseld, een gedeelte van haar bespaarde penningen, waarvoor zij een en ander wilde aankoopen, benoodigd voor haar aanstaand huwelijk. Het is aan de politie niet mogen gelukken de dieven in hechtenis te nemen. Zaturdag avond tusschen 9 en 10 uur is een der ge vangenen uit het huis van arrest te Zutphen ontsnapt. Hij is door het luchtgat van het privaat gekropen, op het dak geklommen en van daar met aaneengeknoopte touwen, van zijn krib, afgezakt. Waarschijnlijk heeft hij den weg naar de Duitsche grenzen genomen. Het is zekere Conrads, bij genaamd Pippert, hij was tot 18 maanden eenzame opslui ting veroordeeld. Tn de Leeuwarder Ct. van 17 Mei jl.kwamen niet minder dan 145 huwelijks, geboorte- en overlijdensadverteu- tiën voor. In zake het gebeurde te 's Heerenberg zijn thans tien personen uit Emmerik in hechtenis genomen. Te Wezel zal hun het verhoor afgenomen worden. De petroleum-raffinaderij van de heeren Jules Koehlen Co. te Antwerpen, staat sedert Woensdag ochtend 1 li uur in brand. Zij is gelegen achter de bassins. De machinist en de stoker zijn omgekomen. Twee andere personen zijn gewond, door het springen van den ketel. Niets is geassu reerd. Men is zeer beducht voor de omliggende raffinaderijen. Henry Dunant, de stichter van het Roode Kruis, de alles opofferende philanthroop, die door zijn initiatief en krachtig doorzetten aan duizende gekwetsten het onschatbare voorregt van internationale hulp op het slagveld heeft bezorgd, verkeert (het is bijna ongelootelijk) in zulke benarde finantiëele omstandigheden, dat zich te Parijs een commissie gevormd heeft om gelden voor hem bijeen te brengen. Aan het hoofd dier commissie staat graaf de Flavigny, president van de Fransclie vereenigïng Het Roode Kruis, terwijl baron Dutilh de Ia Tagne, 2, rue Mosnier, Place de 1'Europe, aldaar als penningmeester fungeert. Voor Engeland heeft de heerC.A. Gordon te Dover zich met de ontvangst van giften belast. Reeds heeft de keizerin van Duitschland van haar groote sympathie voor den schrijver van Un souvenir de Solferino doen blijken, en ongetwijfeld zullen velen zich zedelijk ver- pligt gevoelen het voorbeeld van Duitschlands keizerin te volgen. Het is dan ook te hopen, dat in alle landen waar afdeelingen van het Roode Kruis bestaan, de besturen zich tot commissie voor het ontvangen van gelden ter ondersteu ning van den heer Dunant constitueeren en dat daar, waar nog wel gevulde kassen aanwezig zijn, iets uit het voorhanden zijnde bedrag moge worden afgezonderd voor den man, aan wien geheel de beschaafde wereld ten eeuwigen dage een krachtigen vooruitgang op het gebied der menschlievendheid verschuldigd zal zijn. De expeditie tot opsporing van Livingstone berigt uit Zanzibar, dd. 19 April, dat tot op dien datum noch van ge-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2