HELDERSCHE COURANT. Jïieutüs- en Zaturdag Jlöncr(ciittc=öfaÖ. 1 Junij. M 1151. Twaalfde Jaargang. 1872. ijcöeeïte. 11 E K IJ K MATEN-. GEWIGTEN en WEEGWERKTLIGEN. ijgiet-offidëel geheeïte. NIEUWSTIJDINGEN. 'Verschijnt DINGSDAG- ea VKIJ DAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post n 0.65 Men abonneert zich bij alle Bockhandelaren eu Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advjcrtentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken rogcl meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advcrtentiën intezendeu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J B S. van BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat bij besluit vaD de Gedeputeerde Staten dezer provincie, van den 15 Mei II., No. 55, de HERIJK DER MATEN, GE WIGTEN en WEEG-WERKTUIGEN, krachtens de Wet van 7 April 1869 (Staatsblad No. 57), voor deze gemeente is bepaald van den 17 tot en met den 26 Junij aanstaande, op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2, en 's namiddags van 3| tot 5^ ure, en op 27 JuDij aanstaande alleen des véórmid- dags van 8 tot 12 ure. Tot het verrigten dier werkzaamheden is aangewezen het kantoor van den Gemeente-Bouwmeester, naast het Wees huis, op de Kerkgracht, wijk I, No. 307. De Herijk zal plaat3 hebben naar de volgende verdeeling der gemeente in wijken, als: Op Maandag en Dingsdag den 17 en 18 Junij e. voor wijk A tot en met wijk H aan het Westplein, met in begrip van Huisduinen en het Koegras. Op Woensdag en Donderdag den 19 en 20 Junij e. voor wijk I, van het Westplein tot de Viersprong, voor- en achterom ter wederzijden van het Heldersche Kanaal en de wijken P en Q. Op VrijdagZaturdag en Maandag den 21, 22 en 24 Junij e. Tc voor wijk K, benoorden de berastering van 's Rijks Werf, voor- en achterom, wijk L bewesten de berastering van 's Rijks Werf, bewesten het Kanaal en wijk M bezuiden de beraste ring van 's Rijks Werf voor- en achterom. Op DingsdagWoensdag en Donderdag den 25, 26 en 27 Junij e. Jc., voor wijk N, langs de Koopvaarders-Binnenhaven, voor- en achterom en wijk O of de Nieuwstad. (Op Donderdag den 27 Junij alleen des voormiddags van acht tot twaalf ure.) De belanghebbenden worden aangemaand stiptelijk aan hunne verpligting te voldoen. Helder, den 27 Mei 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOfcSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 31 Mei 1872. De inspecteur van adm. A. C. Ruighart, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en van daar den 23 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-act. gesteld. Tot machinist-leerling 2e kl. bij de marine is o. a. be noemd J. J. Stikkel, alhier. Te Rotterdam is, na afgelegd examen, als tweede stuur man toegelaten de heer W. Elmer, leerling aan de School voor de Zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. De heeren F. A. A. Gregory, baron Melvill van Carnbée ■en Johs. Dyseriuck alhier, hebben zich tot eene hulp-commissie vereenigd, tot inzameling van gelden voor den gedenktoren 4e Dillenburg, ter eere van Prins Willem den Eerste. De minister van Marine het ft ter kennis van de be langhebbenden gebragtdat krachtens 's Konings besluit van den 17n dezer, no. 13, onder anderen de voorwaarden, waaronder artsen als officieren van gezondheid bij de Ko ninklijke Nederlandscho zeemagt kunnen worden aangesteld (opgenomen in de Ned. Staals-Courant van 18 Januarij jl., 110. 15,) in zooverre zijn gewijzigd, dat de gratificatie, vroeger bepaald op f3000.voortaan f 4S00.-zal bedragen en dat de verpligte diensttijd, in plaats van 8 jaren, vastgesteld wordt op 6 jaren in actieve dienst en 6 jaren bij de reserve. Jl. Dingsdag werd aan het Ministerie van Marine aan besteed het makc-n van twee ijzeren lichtopstanden, en het stellen van beiden op de duinen aan de zuidwestkust van Texel. Daarvoor waren vijf billetten van inschrijving inge komen de laagste inschrijver was de heer A. J. Wilhelm, te Deventer, voor f 635,80; de hoogste inschrijving bedroeg f 1364. Wij verzoeken een geringe gift voor een bekend edel doel. Slechts f 1100.ontbreekt nog, ter oprigting ee- ner Zeevaartkundige School te Terschelling. Die som is klein, uwe gift behoeft dus niet gr.oot te zijn. Te meer, daar wij niet alleen vragen aan allen, die met de zeevaart, zoowel marine als koopvaardij, in betrekking staan, maar ook aan ieder, die doordrongen is van het nut eener meer wetenschappelijke opleiding. En wie is dat niet? Draagt dus allen een kleinigheid bij, en de genoegdoening is u weggelegd te hebben medegewerkt tot het behoud van menig jongeling, door hem de gelegenheid te openen ter verdere ontwikkeling en tot hooger rangen opteklimmen; waarin het ook tot zijn taak behoort de roem en de eer van ons va derland in den vreemde te handhaven en uit te breiden. Volgaarne zal ook de uitgever van dit blad uwe giften in ontvangst nemen, daarvan melding maken, en ze kosteloos aan de Commissie te Terschelling doen toekomen. Zie verder adv. hier achter. De Amsterdamsehe kanaalmaatschappij hield eergister te Amsterdam hare gewone algemeene jaarlijksche vergadering van aandeelhouders, die, bij afwezigheid van den eere-voor- zitter, Z. K. H. de Prins van Oranje, door ongesteldheid ver hinderd, gepresideerd werd door deu heer S. W. Josephus Jitta, voorzitter der maatschappij. Nadat het verslag van den toestand der maatschappij over 1871 door den voorzitter was uitgebragt, werd de rekening en verantwoording over dat jaar goedgekeurd. De ontvangsten hebben f 4,852,962.66 en de uitgaven f4,586,999.31 bedrageü, zoodat op 1 Januarij 1872 beschikbaar bleef f 265,963.35. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in de zitting van gisteren het amendement der commissie van rap porteurs, om aan de kanaalmaatschappij 1* millioen te leenen, met algemeene stemmen op één na, aangenomen. Met deze zitting waren hare werkzaamheden ten einde gebragt, en heeft zij al dadelijk daarna, in comité-generaal, hare huishoudelijke begrooting voor de volgende zitting vast gesteld. Men schrijft uit 's Hage vDe toestand van den heer Thorbecke is volstrekt niet zorgelijk. Wel wordt hij nog door hoest gekweld en ont vangt hij geen bezoek, omdat door het spreken het herstel van de prikkelbaarheid in zijne keel zou worden tegenge houden, maar volgens een ten volle geloofbaar getuigenis, wordt er niets bedenkelijks m zijn toestand gevonden. De minister-crisis is en blijft misschien nog eenigen tijd. Al wat, aangaande eene mogelijke oplossing daarvan thans verhaald wordt, is eigen vinding. Zoolang de Tweede Kamer hier is blijft de zaak in casu

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1