quo, en eerst na het uiteengaan der Eerste Kamer zal die belangrijke quaestie worden behandeld en afgedaan. Naar men verneemt is de uitslag van het gehouden examen voor den rang van 2e luitenaut bij de infanterie geweest, dat 49 aspiranten aan het examen voldaan hebben, waarvan de 24 eerste nummers geplaatst worden13 uit Kampen, 8 uit 1s Bosch en 3 van den hoofdcursus te Maas tricht, Er loopt een gerucht, dat bij de 24 opengestelde plaatsen nog tien plaatsen gevoegd zullen worden. Tegen 4 Junij a. s. zijn weder 10 a 12 jongelingen opgeroepen, om te worden iu dienst gesteld bij de artillerie instructie-compagnie te Schoonhoven. Men leest in de Schager Ct. Met verbazing namen wij kennis van de lijst der mede dingers voor den, tegen den 5 Junij e. k. aangekondigden Wedstrijd, uitgeschreven door de nog zoo jeugdige //Ver- eeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwartier", gevestigd te Winkel. Vooral de uitgeloofde prijzen, wij verwijzen dienaangaande naar de groote aanplakbilletten, hebben zich liefhebbers aan gemeld, en hun getal bepaalt zich niet enkel tot personen uit dezen omtrek, uit alle oorden van ons land treft men namen aan, zelfs vindt men er een Amerikaan onder, die, naar men ons zeide, uit zijn vaderland zal overkomen, ten einde aan dien Wedstrijd deel te nemen. Wie had bij de oprigting dier Vereeniging durven denken, dat die zaak zulk eene vlugt zou nemen. Te Oude Schild op Texel zijn twee vette gelde schapen verkocht voor de som van honderd gulden. Drie ingezetenen van Zaandam hebben zich tot den gemeenteraad aldaar gewend, met het verzoek om meisjes tot de lessen der hoogere burgerschool toe te laten. Men schrijft uit Leiden 29 Mei. Gisteren was de kweekschool voor Zeevaart alhier getuige van een belang wekkende plegtigheid. Nadat de bemanning van de kanon neerboot en de kweekelingen aan boord van het vaartuig waren aangetreden, werd de opper-schipper J. de Vogel door den luit. t/z lste kl. A. baron Collot d' Escury, 1ste officier van het wachtschip te Amsterdam, in eenvoudige en hartelijke bewoordingen geluk gewenscht met de onderscheiding, hem te beurt gevallen iu de toekenning van de groote gouden medaille voor vijftigjarigen trouwen dienst bij 's rijks zee- magt, waarna hij hem het eereteeken op de borst hechtte. Bij de hoofdcommissie te Brielle is tot dusver voor het Zeemansgesticht ingekomen de som van f 37,000. Ter gelegenheid van haar tienjarig beslaan, schrijft de rederijkerskamer //Nut en Genoegen" te Gorinchern, een grooten internationalen tooneel-wedstrijd uit, waaraan alle Zuid- en Noord-Nederlandsche rederijkerskamers, tooneel- maatschappijen of andere vereenigingen van uiterlijke wel sprekendheid deel kunnen nemen. Zij looft de volgende prijzen uit: drama, le prijs f400 en eeu verguld zilveren eeremetaal; 2e prijs, f150 en idem; 3e prijs, f 100 en idem; een verguld zilveren eeremetaala. voorden besten tooneel- speler; b. voor de beste tooneelspeelster van beroep; c. voor de beste tooneelspeelster dilettante. Blijspel, le prijs, f200 en een verguld zilveren eeremetaal; 2e prijs, f 100 en idem, 3e prijs, f 50 en idem; een verguld zilveren eeremetaal, a. voor den besten tooneelspeler b. voor de beste tooneelspeel ster van beroep; c. voor de beste tooneelspeelster dilettante. Deze wedstrijd zal aanvangen einde September en zooveel mogelijk van 14 tot 14 dagen worden voortgezet. De ver eenigingen die wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 15 Julij e. k. bij den secretaris der kamer doen inschrijven. De regelings-comrnissie bestaat uit de heeren B. C. Wis boom, mr. H. J. Dijckmeester, B. Janse, L. E. Hinrichs, A. A. Hessig en J. A. Polak, secretaris. Voor nadere bij zonderheden verwijzen wij naar het uitvoerig gedrukt pro gramma, dat, indien er belangstellenden mogten zijn aan wie het niet werd toegezonden, zeker op franco aanvrage bij den secretaris verkrijgbaar zal zijn. Men schrijft uit Zwolle, 29 Mei Aan de Standaard wordt gemeld, dat de president van de werk lieden-vereeniging alhier zich uit de voeteu gemaakt en de kas der vereeniging medegenomen heeft. Naar ons wordt medegedeeld, had de vereeniging in den laatsten tijd geen president meer, hebben nagenoeg alle leden bedankt en is de penningmeester, A. J. R., naar Arnhem vertrokken, zonder vooraf rekening en verantwoording te doen van de in kas zijnde gelden, bedragende p. m. f 20, In een in de vorige week gehouden vergadering van de afdeeling Leeuwarden der Provinciale Werklieden Ver eeniging is besloten voor de werkstakende bakkersknechts een rentelooze leening uit te schrijven van f3000, om met die som een eigen bakkerij op te rigten. Nog werd besloten de onderlinge spaarbank uit te breiden en daaraan eeu voorschotbank, volgens het stelsel Schultze- Delitsch, te verbinden. Als men het Huisgezin gelooven mag, heeft te Cuijk de concurrentie een allermerkwaardigst gevolg. De eensgezindheid onder de broodbakkers is aldaar dezer dagen verbroken. Men wedijvert tegen elkander om brood van den laagsten prijs te verkoopen. Toen Xhet brood 1 cent minder verkocht, verminderde een ander con frater den gewonen prijs met 2 ets en alzoo kwam een derde om den prijs met 3 ets. te verlagen, en zoo voort gaande wordt op het oogenblik het brood aldaar 11 ct. minder verkocht dan bij de bakkers in de naastbij gelegen gemeenten. Te Middelstum is het vierjarig knaapje van den land bouwer Woldring, alleen in de kamer zijnde, op een stoel geklommen, om uit een kast de jeneverfiesch en een glas te krijgen. Dit volbragt zijnde, ging hij zitten drinken en dronk zooveel, dat hij aan de gevolgen is overleden. In de vorige week heeft een meisje van 11 jaar te Veuraij, uit wraakzucht jegens haar meester, die haar bij hare twisten met zijne kinderen geen gelijk wilde geven, den brand in het dak van de stal gestoken een half uur later lag de stal met drie varkeus en hot huis met de meubels in de asch. De baldadige pleegster dezer misdaad is in hech tenis genomen, maar weldra weder in vrijheid gesteld. Onder het dorp Oudega, in Smallingerland, maar ruim een half uur daarvan verwijderd en alleen te water bereikbaar, ligt een baggerveen, en daarin bevindt zich een vijftal wo ningen van veenarbeiders. Een groot eind weegs van de be woonde wereld verwijderd, kunnen hunne kinderen geene scho len bezoeken. De vijf gezinnen hebben daarom zamen een gepensioneerden onderwijzer gekozen, dien zij beurtelings elk eene week iu den kost nemen en buiten dien elk loonen met 25 cents per gezin 's weeks. Er is een lokaaltje ingerigt, dat de ouders hunne //school" noemen. Een waarlijk zeldzaam voorkomend bewijs vau belangstelling in onderwijs bij den werkenden stand. Uit Kopenhagen wordt van den 23n Mei geschreven Tegelijkertijd dat de Vesuvius stroomen lava en vuur braakte, merkte men ook in het hooge Noorden van Europa verschijn selen op, waaruit bleek dat er in den aardbol eene groote beweging plaats had. Uit de berigten die uit de kleine haven van Husavik op IJsland zijn ontvangen blijkt, dat men den 16n April, des namiddags ten 5 ure, eene aardbeving heeft waargenomen. De eerste schokken waren zwak; doch ten half tien werden zij heviger. Den volgenden dag herhaalden zij zich en gedurende den nacht van den 17n op den 18n voelde men ze met meerdere of mindere heftigheid. In den ochtend van laatstgenoemden dag kreeg het natuurverschijnsel een ernstig karakter. De schokken waren toen zóó hevig, dat de huizen in elkander stortten. Men onderstelt dat de Hecla vuur heeft gespuwd, maar juiste berigten waren daaromtrent nog niet ontvangen. Vier stoomschepen en ongeveer veertig zeilschepen, die op de walvischvangst waren, hebben op de kust van Labrador schipbreuk geleden. Alle opvarenden zijn omgekomen. Luidens de jongste raailberigten, was de orkaan, die on langs te Madras woedde, heviger dan men zich sinds vele jaren herinnert. Van al de schepen ter reede, ontsnapten er slechts drie. Negen Europesche en zeventien inlandsche vaartuigen werden op 't strand geworpen en totaal verbrijzeld, 't Ha venhoofd werd doormidden geslagen. De Madras Athenaeum dringt aan op den spoedigen aanleg van een haven of zeedam. Den 14n Mei kwam te New-York de brik Abbie Clif- ford van Fernambuco aan onder commando van mevrouw Clifiord, de vrouw van den gezagvoerder, daar deze door de gele koorts ziek lag en de stuurlieden en verscheiden matro zen op reis aan dezelfde ziekte waren overleden. Weder is het groot aantal middelen om de scheepsbe manning, bij ongelukken ter zee, voor verdrinken te redden, met een vermeerderd, dat door eenvoudigheid zoowel als door doelmatigheid uitmunt. De vice-admiraal Ryder heeft na melijk aan de Engelsche admiraliteit den schranderen voor slag gedaan, om in plaats van de kleine paardenharen ma trassen, die een gedeelte uitmaken van de hangmatten op schepen, matrassen met gekorrelde kurk gevuld in te voeren. Elk dier hangmatbelegsels is in staat, bij het drijven een man boven water te houden; en is bovendien minder kostbaar dan een met paardenhaar gevuld. De admiraliteit zond 40 stuks van zulke kurkmatrassen aan de schepen der kanaalvloot, om ze wat betreft hare doelmatigheid te beproeven, daar hare genoegzame draagkracht niet in twijfel wordt getrokken. De russische marine moet ook van zulke matrassen voorzien zijn, en onlangs werd, bij een botsing, de helft van de bemanning van een fregat daardoor gered. De president van de »Human Society of United States" vestigde terstond de aandacht der Noord-Amerikaansche marine op deze omstandigheid, toen hij de voordragt van Ryder daarover in het n Journal of the royal united service institution" las. Toen voor eenige jaren het schip Bombag te Montevideo in brand geraakte, verdronken een groot deel der matrozen en vele scheepsjon gens. Volgens het oordeel van een zee-officier, die ooggetuige van het onheil was, zou de geheele bemanning gered zijn geworden, als er kurkmatrassen aan boord waren geweest. Maandag middag is de Prins van Wales te Parijs aan een groot ongeluk ontkomen juist op het oogenblik, dat hij voor zijn hotel in een rijtuig wilde stappen, gingen de paar den op hol en werden eerst op de Place de 1' Opéra in hua woeste vaart gestuit.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2