NIEUWSTIJDINGEN. en waarbij wij onze aandacht ook moeten bepalen, om niet eenzijdig te worden. Stellen wij ons eene zoo mogelijk vol maakte school voor met een onderwijzer, die doordrongen is van het gewigt zijner roeping, en wien het noch aan ijver, noch aan geschiktheid, noch aan bekwaamheid ontbreekt, dan is het nog in de verste verte niet zeker, dat zijn onderwijs de gewenschte vruchten voor het leven zal afwerpen. De Minister moge in zijn verslag over 1869 zeggen, dat het be strijden van het schoolverzuim meest afhangt van den onder wijzer, dit is ligter gezegd dan bewezen. Wij laten echter dat punt nu rusten, het is waarlijk reeds uitvoerig genoeg behan deld. Maar zouden de bekrompenheid van vele gemeentebestu ren, vooral ten platten lande, een onvoldoend onderwijzers personeel, en armzalige traktementen, niet mede in rekening mogen worden gebragt Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 4 Junij 1872. Gisteren avond had in het lokaal Tivoli alhier de tweede algemeene vergadering plaats van Helders Comité Roode Kruis. Nadat de voorzitter met een kort woord de vergadering geopend en de aanwezigen welkom geheeten had, werd de secretaris uitgenoodigd verslag uit te brengen van hetgeen gedurende dit jaar door ons comité werd verrigt. Naar aauleiding van het medegedeelde omtrent de opleiding van ziekenverplegers en verpleegsters, werd door het bestuur van het comité den wensch uitgesproken, dat hiermede mogt worden voortgegaan, en meende men, dat deze werkzaamheden van het comité, in vredestijd, goede vruchten zouden opleveren, ook voor de plaats onzer inwoning. Tevens werd aan de vergadering mededeeling gedaan van hetgeen in de algemeene vergadering der Nederlandsche comité's, die den 14n Dec. van het vorige jaar in den Haag plaats had, werd verrigt. Bij deze gelegenheid werd opmerkzaam gemaakt, hoe of eene beslissing van het hoofdcomité door vele nieuwsbladen verkeerd was opgevat, t. w.hetgeen de comité's zouden mogen doen om hulp te verleenen in de plaats waar zij gevestigd zijn. De eenige voorwaarde is hier, dat die hulp in eenig verband moet staau met het hoofddoel der vereeniging. Voor het overige zijn de comités volkomen vrij en kunnen die bij epidemiën, enz. ten nutte der inwoners werkzaam zijn. Die een juist begrip hebben van de werkzaamheden van 't Roode Kruiszullen niet meenen, dat die instelling nu al weer het hare gedaan heeft, om weer een poosje rust te nemen integendeel, zij zullen de overtuiging hebben, dat de jaarlijks gecontribueerde gelden eene nutte uitgave zijn en die gaarne blijven schenken tot uitbreiding van Helders Comité. Ingezonden - Naar wij vernemen, zal de heer J. H. Huijbers, sta tionschef der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij alhier, in dezelfde betrekking overgeplaatst worden naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Hendrikkapt. Hendriks, ver trok jl. #aturdag van hier via Suez naar Batavia. Het stoomschip Prins van Oranjekapt. Braat, is den 29 Mei te Aden met averij aau de schroefbladen binnenge- loopen. Zr. Ms. instructievaartuig Urania is gisteren zijn oefeningsfogt met de adelborsten van het laatste studiejaar in de Zuiderzee begonnen. Zr. Ms. rainschepen Buffel en Schorpioen maken met de zeemilitiens een oefeningstogt ter reede alhier. De luits. ter zee 2e kl. H. van Broekhuyzen en C. Vreede worden, met den 11 Junij a. s., geplaatst respectivelijk in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee. De le luit. der infanterie J. L. A. C. de Bock, alhier in garnizoen, is benoemd tot luitenant-adjudant te Utrecht. Vrijdag-namiddag ten ongeveer 1 uur is de monitor de Tijgerbij het uitvaren der Kil van Dordrecht naar Hel levoetsluis, een ander vaartuig willende vermijden, tegen een bovenlandsche aak aangevaren, waardoor dat schip onmidde- lijk zonk, doch met behulp van 2 ligterschepen en de mau- schappen van genoemden monitor naar de sleephelling is ver voerd. Het ongeluk is daaraan toe te schrijven, dat de stroom te sterk was om door den monitor te kuunen worden bedwongen. In liet Vaderland van heden leest men Met diep leedwezen vernemen wij dat de krachten van den heer Thorbecke afnemen en de toestand zoo goed als hopeloos is. Den gepasseerden nacht heeft de zieke onrustig doorgebragt, doch heden morgen was hij zeer kalm. Niet tegenstaande zijne doodelijke zwakte is hij nog altijd even helder van geest. Zelf ziet hij in dat het hoogstens nog eenige dagen kan duren, maar met de meest mogelijke kalmte spreekt hij over zijn naderend einde en maakt de noodige beschikkingen. Zelfs thans is hij niet te bewegen zich geheel aan de staatszorgen te onttrekken. Wel is waar is hij te zwak om zelf te schrijven, doch hij wil niet dat spoed- eischende eaken onafgedaan blijven, zoodat hij gebruik maakt van de diensten, die zijn zoon den zwakken vader gaarne bewijst. Met voorbeeldeloos geduld draagt hij zijn lijden, maar nu hij inziet dat er aan herstel niet valt te deuken, is het ook zijn wensch zoo schielijk mogelijk uit het lijden verlost te worden. Uit het verslag over den toestand der Stoomvaart maatschappij ttNederlandblijkt, dat het nadeelig saldo van f 141,665,01 voor meer dan de helft ontstaan is door het verbranden van het stoomschip Willem III. In den loop van dit jaar hoopt de directie in de vaart te hebben: een stoomschip van 320 Eng. voet lengte, 966 ge meten last en drie stoomschepen van 350 Eng. voet lengte en 1134 last, alle voorzien van machines van 400 paarde- kracht. Het stoomschip dat in September jl. besteld werd ter vervanging van de verongelukte Willem IIIzal met vergunning des Konings Koning der Nederlanden heeten. Volgens de meening van den raad van bestuur zal de Maatschappij in het vervolg voldoende winsten maken om 6 pCt. dividend uit te keeren. De heer Viehoff besprak de redenen, die tot het herhaalde breken der schroefbladen van de verschillende booten hadden kunnen leiden. Kort voor de vergadering toch was het berigt ontvangendat de Prins van Oranje op nieuw in Aden met gebroken schroefbladen was aangekomen. De directie zal er naar streven de oorzaken zoo naauwkeurig mogelijk te leeren kennen, en thans is zij voornemens de ijzeren bladen, door bladen van gietstaal te doen vervangen. De kerkeraad en de consulent van de gemeente Broek op Langedijk hebben zich tot de Synode geweud met verzoek, om vernietiging van de uitspraak van het Provinciaal Kerk bestuur, waarbij de eerste voor deu tijd van een maand, de laatste voor den tijd van drie jaren in hunne betrekkingen geschorst zijn. Men schrijft ons van Haringcarspel, 2 Junij. Vrijdag avond werd te Tuitjenhorn (gemeente Haring carspel) een begin van brand ontdekt in een onbewoond boerenhuis, dat door den eigenaar, wiens woning daaraan grenst, tot bergplaats wordt gebruikt. De bewoners waren ter kerk gegaan. De werkman, die het eerst de rook uit het rieten dak zag slaan, begaf zich onverwijld, met eenige andere per sonen binnen het huis en het mogt den aanwezigen gelukken den brand spoedig meester te worden. Waren zij slechts weinig tijds later gekomen, de boel had spoedig in lichte laaije vlam gestaan. Tevens ontdekten zij de oorsprong van den braud en wel eene kool vuur in het stroo. De vrouw des huizes had melk op het vuur gezet en wel op drie kolen, van welke men er nog slechts twee onder de melk terug vond. Zonder twijfel is hier aan kwaad opzet te denken. De dader af daders ziju onbekend. Ook in deze gemeente komen onder het rundvee gevallen van tongblaar voor. Dat er voor bet vee nog al tamelijk hooge prijzen zijn te maken, kan het volgende geval bewijzen: Eenigen tijd geleden kocht een boer alhier Woensdagsavonds vier beste lammeren voor zestig gulden. Den volgenden dag verkocht hij ze op de markt te Schagen in het bijzijn van den eersten eigenaar weder voor acht en zeventig gulden. Men schrijft ons van Wormerveer, 31 Mei Heden morgen omstreeks 1| uur ontstond er brand in eene schuur, toebehoorende aan S. Ris, waarin twee ezels, drie varkens en eenige kippeu, spoedig hunnen dood vonden, daar de brand op eens zoo hevig werd, dat men aan geen redding kon denken. De oorzaak schrijft men toe aan onvoorzigtigheid. Naar ik verneem, is niets tegen brandschade verzekerd. Betreffende de tentoonstelling van vruchten, bloemen en planten, te houden te Arnhem van 3 tot 7 October 1872, ontvangen wij een programma, dat voor belanghebbenden ter drukkerij van dit blad ter inzage is nedergelegd. Men meldt uit Deventer, dd. 30 Mei. Van 217 Augustus e. k. zal op de Wiesselsche heide eene nationale schietwedstrijd gehouden worden. Z. M. de Koning heeft als prijzen uitgeloofd een zilveren bokaal met voetstuk en een zilveren servies. In dit jaar kunnen 60 commiezen 4de kl. der dir. belast, in- en uitg. regten en accijnsen worden aangesteld op eene bezoldiging van f420.'sjaars; in Julij a. s. zal een onderzoek worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking, waarvoor in aanmerking komen zij, die een gezond ligchaamsgestel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 26 jaren oud en voldoende ervaren zijn in het lezen, schrijven en de eerste gronden der rekenkunde; voor gepasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, is het maximum van leeftijd op 34 jaar en voor gepasporteerde onderofficieren of andere mili tairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 30 jaar bepaald voor toelating tot dat onderzoek moet men zich aanmelden bij het departemeut van finantiën vóór 30 Junij e. k.en inlichtingen zijn te bekomen, omtrent de noodige bewijsstukken, bij controleurs der belastingen. Omtrent den vermisten brief met aanzienlijke gelds waarde, van het postkantoor Amsterdam naar Antwerpen, heeft men, naar men thans meldt, tot heden nog niet het

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2