dagen tusschen Amsterdam en Antwerpen vermist, zich te Lon den bevindt en van daar aan zijne vrouw te Amsterdam berigt heeft gezonden. Thans loopen in den nacht-sneltrein der Maat schappij tot Exploitatie van Staats-spoorwegen vau Amster dam naar Noord-Duitschland de nieuwe expresselijk daar voor gebouwde rijtuigen. De inrigting daarvan is zoodanig als in Nederland nog op geen enkelen anderen spoorweg bestaat. Door de aangebragte caoutchouc-schijven is de gang van die rijtuigen zoo stil en rustig, dat men van het onaange name schokken en slingeren der gewone rijtuigen niets be speurt en niettegenstaande de groote snelheid waarmede de trein rijdt, zeer gemakkelijk en zonder eeuige verrnoeijenis daarin kan lezen. Tn de kompartimenten der eerste klasse kunnen de met rood trijp bekleedde banken uitgeschoven en geheel aan elkander aangesloten worden, zoodat men als het- ware het rijtuig in een bed verandert, waarop men zich ge durende den nacht kan nedervleijen en het vermoeijende van een lange reis bijna geheel verdwijnt. De 76-jarige gemeente-bode J. V., te Oudewater, 11. Zondag-voormiddag alléén te huis 2ijnde, was bezig om een lessenaartje op te ruimen en vond daarin een met kruit ge vulde hoorn, dien hij nog bij den slag van Waterloo had gebruikt. Juist terwijl hij deze in de hand had, hoorde hij dat een pot, welke over 't vuur hing, dreigde over te koken en begaf zich daarop naar achteren, waar het vuur zich aan het kruit schijnt te hebben medegedeeld. De hoorn benevens eenige glasruiten sprongen aan stukkeu en zijn regterhand werd zoo deerlijk verwond, dat een paar dagen later zijn duim geheel moest worden afgezet. Ook zijne kleederen geraakten in brand, zoodat, ware het hem niet gelukt de buitendeur te. openen en hulp te kunnen roepen, hij en ook het huis ze kerlijk een prooi der vlammen zou geworden zijn. De on gelukkige verkeert in bedenkelijken toestand. Te Harlingen is Vrijdag morgen door storm een diep- geladeu Groninger tjalk gestrand en door het volk verlaten, dat behouden met de sloep aan wal is gekomen. De tjalk is daarop door een stoomboot in de nog onvoltooide nieuwe haven gesleept. Er is sprake van onderscheidene ongelukken, op zee voorgevallen, hoewel er nog niets met zekerheid van bekend is. Men meldt uit RotterdamZondag avond omstreeks 9 ure is de stuurman van het in de Scheepmakershaven liggend Eugelsch schoenerschip Elizabethdie in beschonken toestand op het dek was gaan liggen slapen, bij zijn ont waken, waarschijnlijk nog door den drank beneveld, dóór eene opening der verschansing in het water gevallen. Ofschoon al spoedig gered door. het volk van een in de nabijheid liggenden Schoeneren geneeskundig behandeld, uiogt het niet gelukken den man in het leven te behouden. Men schrijft uit Oosterhuizen, 7 Junij. De in de maand Maart 11. van hier en uit naburige gemeenten ver trokken gezinnen zijn, hoewel na een moeitevollen reis, alle behouden in Noord-Amerika (staat Yowa) aangekomen. De aanvankelijke berigten luiden gunstig. De toekomst schijnt hun grooten vooruitgang te voorspellen. Eén hunner kocht een bouwplaats, groot 160 acres (ongev.64 hectaren), waarop woonhuis met schuur voor 600 dollars (f1500); een andei- kocht dezelfde hoeveelheid grond, maar zonder gebouwen, voor 125 dollars (f312.50), terwijl een derde voor dezelfde hoeveelheid grond slechts 80 dollars (f 200) betaalde. Bovendien wordt berigt, dat de grond van uitmuntende kwaliteit is. Donderdagavond jl. waren de bewoners op de Weerd Singel nabij het poortje Nooit Gedacht, te Utrecht, getuigen vaneen oumenschelijke daad, gepleegd door twee sjouwerlieden, die met een grooten ruigharigen hond, naar men zegt, op straat op gevangen, in een naburige kroeg gingen, en den hond voor een kwartje te koop aanbodentoen de kroeghouder het beest niet wilde koopen, hebben zij den hond buiten op den Singel vreesselijk gemarteld hein eerst de beenen ge broken, later op den grond gesmeten terwijl zij met beide knieën er op gingen zitten, waardoor zij hem de lendenen bra ken, vervolgens werden de gebrokene voorbeenen als een knoop om den hals geslagen en werd het beest bij herhaling in het water gesmeten tot het eindelijk niet meer kon en verdronken is. Ofschoon er nog al omstanders bij waren, heeft niemand die marteling tegen gegaan. Men zegt, dat de politie met de zaak in kennis is gesteld; of er proces verbaal van is opgemaakt, weet men niet. Tn zekere kerk in de provincie Groningen leest men op eene zerk onderstaand grafschrift, waarvan wij de namen en de stippen achter de woorden hebben weggelaten Hier rust 't stoffelijk deel van Mjnevens haar dochtertje, waarvan HaarEd. in 't kraambed bevallen is den 6 Augustus en langs desen weg gestorven den 19 Aug. 1786, sijnde HaarEd. nog geen 5 maanden over 24 jaar oud. Eene vrouwe in haar leven door haar manpastor alhier, seer hoog geacht als eene kroon wegens HE. sachtmoedigen, sorg- <dragenden, toegevelijken en opbeurenden in 't catechiseren hulptoebrengenden geest, huisvestende in een welgemaakt hertbetooverend ligchaam. Het stoomschip Amphilriteop reis naar Triest, is Vrijdag avond door het springen van den ketel, in brand gevlogenverscheidene personen vonden hun dood in de vlammen. Het stoomschip Ems, 11. Dingsdag vau Antwerpen naar Bremerhaven vertrokken, is nabij laatstgenoemde plaats m aanzeiling geweest met de stoomboot Schoannde Ems is onmiddelijk gezonken. In Hannover is de verjaardag van koning George niet zoo onopgemerkt voorbij gegaan, als vele Duitsche bladen willen doen gelooven. Zoo verneemt men thans, dat den koning een prachtalbum met 850 handteekeningen is toege zonden, waaronder ook van verscheiden staats- en gemeente lijke ambtenaren. Op eene bijeenkomst werd een spreker, die zich zeer vijandig tegen Pruisen uitliet, onstuimig toe gejuicht. De gendarmerie dreef met den blanken sabel de vergadering uiteen dertig personen werden gearresteerd. Het plan betreflénde de nieuwe vestingwerken van Parijs is thans den heer Thiers voorgelegd. De forten, be stemd om de hoofdstad te beschermen, zullen over eene verre uitgestrektheid om haar heen worden getrokken, zoodat Versailles nog in de verdedigingslinie begrepen zal worden. Dezer dagen hebben twee Pariizenaars een wedding schap aangegaan om op een dag de reis van Parijs naar Lyon, zijnde een afstand vau 468 kilometers, per velocipède af te leggen. Volgens te Londen outvangen telegrammen, heeft de heer Kirk uit Zanzibar het berigt gezonden, dat dr. Living- stone behouden te Unyangenike is aangekomen, nadat lnj een gedeelte der streken noordwaarts van Tangagika had bezocht. Te Vevoy in Zwitserland heeft een congres van de Zwitsersche afdeelingen der //Internationale" plaats gehad; men heeft er de middelen besproken om een algemeene werk staking in geheel Europa te organiseren natuurlijk is men niet tot een oplossing dezer kwestie geraakt. Naar men verneemt, heeft de stedelijke regering van Berlijn 10,000 klinkerfuss-toestellen, ten behoeve van de straat verlichting, besteld. Zoodra deze in werking zullen zijn, worden alle straatlantaarns, door middel van een galvanischen stroom, op hetzelfde oogenblik, ontstoken. Tengevolge van een wolkbreuk is het pruisische dorp Laar zoodanig overstroomd, dat de mensehen tot over de knieën door het water moesten waden. De rogge en andere vruchten hebben veel geleden. Duitschland telt ongeveer 60,000 lagere scholen, waar 6,000.000 kinderen onderwezen worden. Op de 1000 inw. komen 150 scholieren. Dit gemiddelde getal wordt in Bruns- wijk, Oldenburg, Saksen en Thuringen overtroffen, waar de verhouding 175 op de 1000 is, terwijl er in Beijeren 126 en in Mecklenburg 120 scholieren op de 1000 inwoners zijn. Langs de gemeentelijke wegen in het regerings-district Trier zijn in het nfgeloopen jaar niet minder dan 23,099 boomen aangeplant, waaronder 9500 vruchtboomen. Men berekent, dat de uitbarsting van den Vesuvius voor 700,000 francs schade aaugerigt heeft, als land door lava overstroomd 100,000 fres.; vernielde gebouwen 100,000; schade aan den oogst 300,000 indirecte schade 100,000 francs. De tot leniging van het verlies ingekomen sommen bedragen reeds 500,000 francs. Het aantal omgekomen per sonen is nog niet bekend gemaakt. Zaturdag zijn in Frankrijk de nieuwe ceutimestukken met het beeld der republiek in omloop gebragt. Engeland is 't land van monomaniën, idiosyncrasiën of hoe men de ziekte heeten wil. 't Is er moeijelijk, te ontsnappen aan de ij veraars voor en apostelen v&n de tallooze mogelijke en onmogelijke welmeenende vereenigiugen. Valt ge niet in handen van het groote afschaffers-bond dan staat ge bloot aan de hinderlagen van de strijders voor 't stemregt der vrouw, de evangelisatie-mannen, de anti tabaks-mannen, de anti-vleescheters, enz. En hebt'ge die allen ontloopen, dan bestormt u althans zoo ge 't gewaagd hebt vrijgezel te blijven de pas opgerigte Vcreeniging tot Bestrijding van den Ongehuwden Staat die u, op straat door hare zendelingen, haar nieuw orgaan, de Matrimonial Newsin de hand laat stoppen. Deze zendelingen schijnen vooral hun prooi te zoeken in de straten nabij de Pall Mali, op de uren dat de heeren zich van en naar hunne clubs be geven. Ze moeten alle andere proselieten-jagers in indrin gendheid overtreffen wat trouwens de aard van hun roe ping wel eenigszins meebrengt. Voor het crimineel geregtshof van Jackson, de hoofd plaats van den Staat Missisippi, is onlangs de volgende be langrijke regtszaak behandeld: Miss Caroline Stevenson, de 24-jarige dochter van een rijk grondeigenaar, had haar hand geweigerd aan zekeren advocaat Norton en de voorkeur gegeven aan Robert Warren. Haar vader had onder zijn bewaring een koffer, waarin aan diamanten een waarde van 750,000 fres. was geborgen, het eigendom eener oude bloedverwantedie schat stond nabij de slaapplaats zijner vrouw. Op zekeren nacht was de heer Stevenson om zaken van huis, en uit voorzorg ging de dochter ter rust in de slaapkamer van haar vader en legde een dolk onder haar hoofdkussen. Gedurende haar slaap drongen twee gemaskerde personen in huis en tot bij het bed der dochter, die zij met chloroform trachtten te bedwelmen. Toen zij meenden, dat hun dit gelukt was, openden zij den koflér, namen er de di amanten uit en wilden vlugten, toen miss Caroline, die zich gehouden had alsof zij bewusteloos was, met den dolk in de hand op hen aanvalt. Door dit geraas gewekt, komt een bulldog zijn meesteres te hulp en snellen ook de bedienden toedoch toen deze er bijkwamen, vonden zij reeds beide dieven op den grond liggen, de een door den hond bijna geworgd, de ander door de jonge dame met den dolk gedoodde laatste werd herkend voor een der aanzienlijkste jongelieden van Jackson, de eerste was miss Carolines minnaar Warren. Nadat deze van de bekomen wonden hersteld was, werd hij door de jury ter dood veroordeeldmaar de gouverneur van den staat heeft zijn straf verzacht, voornamelijk op verzoek van den heer Norton, die thans met miss Caroline gehuwd is en daardoor zijn dankbaarheid aan Warren wilde toonen, dat deze althans het leven der jonge dame heeft gespaard. James Gordon Bennett Jr., de onlangs overleden ei genaar van de Nevj-Yorlc Heraldbegon in 1837 liet toen kleine, nietige blaadje met de volgende raadgeving aan zijn lezers als motto boven de courant geplaatst //Neem nooit papier geld aan het zijn allen verdschelmen die het uitgeven leef matig drink niet te veel schuw matigheidsgenootschappen pas op de kleintjes vertrouw nooit op een heilige ga om tien uur te bed sta te zes uur op koop nooit op crediet vrees God almagtig bemin de mooije meisjes slem tegen van Buren en wetisch alle politici en dominé's naar den duivel." Onder dat motto is de Neio-York Herald groot geworden. Het karakter van den man ligt er in opgesloten. Getrouw is hij er echter niet aan gebleven, want geen dagblad ter wereld is zoo uitvoerig in het geven van verslag van preeken en sermoenen, als de New-York Herald. Onder het opschriftEen navolgenswaax*dig gebruik" leest men in de Gron. Ct. In Zwitserland bestaat het gébruik om vlijt en goedgedrag der schoolknapen op eene hoogst nuttige en aangename wijze te beloonen. Onder geleide en loezigt van een leermeester genieten zij, die in den leercursus uitgemunt hebben en de eer sten in hun klasse geworden zijn, het voorregt om tijdens de vacantie een tien of veertiendaagsch voetreisje te doen. In een uniform reistenue gekleed, gaan zij met hun leermeester in de vrije frissche natuur, beklimmen heuvels en bergen, be zoeken steden en dorpen, in welke laatsten zij doorgaans öf in een herberg, öf ook wel eens in een schuur van een land bouwer op stroo overnachten en slapen als rozen. Dat zulk eene uitspanning voor de jongelieden, na zooveel maanden op de school gezeten en zich ingespannen te hebben, aangenaam is, zullen wij niet behoeven te zeggen. Maar zij is tevens nuttig zoowel voor het ligchaam als voor den geest. Door do frissche lucht, die zij daar buiten inademen, wordt de gézondheid des ligchaams bevorderd, door de dagmarschen die zij doen, en door hot beklimmen der boomen en bergen wordt het, als door gymnastische oefeningen, gesterkt. De vrolijke stemming zelfs, waarin zij op zulk een voetreis vcx-keeren, oefent op het ligchaam eene weldadige werking uit, waarvan men later nog de heilzame nawerking ziet. Ook voor den geest vinden zij aanwinst, ten minste, wanneer die voet reisjes, zooals in Zwitserland, goed geleid en ingerigt worden. Wel zijn de knapen vrij om zich, ieder op zijne wijze, te vermaken. Wil iemand hunner slootje springen, hij kan en mag dat doen, en zij doen het op hun tijd misschien allen. Maar dat kan niet altijd, en de leermeester tracht, waar hij kan, van zulk een voetreisje ook voor hun wetenschappelijke ontwikkeling partij te trekken. Wat zich op zulk een reis aan hun voordoet, dat tracht hij hun te verklaren. Naar hun lust en aanleg geeft hij hun gelegenheid om öf planten te verzamelen, schetsen te teekenen, merkwaardige opschrif ten afteschi-ijven, te musiceren (want de knapen nemen meest al het een of ander instrument mede) öf een andere bezigheid te verrigten, die hunnen geest met nuttige kundigheden ver rijken kan. Zou dat zwitsersch gebruik in ons vaderland geene navol ging verdienen Wij hebben hier wel geen bergen, maar in Gelderland toch heuvelen en overal de vxije natuur. Wij heb ben steden, dorpen, en streken, waar het niet aan merkwaar digheden, ter leerzame bezigtiging, voor jongelieden ontbreekt. Wij hebben onderwijzers, uitmuntend geschikt tot mentors op zulke uitstapjes. En wat de kosten betreft, die in Zwitser- al zeer gering zijn, en die ook hier niet veel behoefden te beloopen, dan meenen wij te mogen vertrouwen, dat de ou ders tot het bestrijden daarvan, ter belooning en aanmoedi ging van de vlijten ter bevordering van het genoegen en hot nut hunner kinderen wel geene zwax-igheid zullen maken. Bij het naderen van den vacantietijd meenden wij dit denkbeeld in overweging te moeten geven, terwijl wij ons zouden ver blijden, wanneer het hier of daar een gewenschten weerklank vond.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3