Te Amsterdam is eene vereeniging tot bevordering van zelfstandig godsdienstig leven opgerigt, die eerstdaags eene openbare bijeenkomst zal houden, waarop allen, die zich met het doel vereenigen en 't lidmaatschap aanvaarden, toegang hebben. Reeds velen traden toe. Het doel is den Chris- telijken godsdienst, ontdaan van alle dogmatiek, meer alge meen te doen kennen en waarderen, enz. Men schrijft uit Amsterdam, 23 Junij Ter secretarie dezer gemeente is ter lezing gelegd, het rapport van B. en W. op het adres van het comité voor den Noord-Hollandsch-Erieschen spoorweg, verzoekende toezeg ging van deelneming in de voor die lijn te sluiten geldleening. B. en W. achten het wenschelijk dat de vraag worde op gelost, of het in 't algemeen wenschelijk is, dat Amsterdam ondernemingen van publiek belang, waarbij zijn bloei in meerder of minder mate betrokken is, geldelijk zal schragen. De aanneming en toepassing van dit beginsel kan onberekenbare finantiële gevolgen hebben. Voorts beklagen zich B. en W., dat over de zaak van den Noord-Hollandsch-Erieschen spoorweg geen licht genoeg is verspreid, zoodat ook de aansluiting te Amsterdam nog on zeker is. Men schrijft uit Kampen, 21 Junij. Van de 50 opgeroepen jongelingen tot plaatsing bij het instructie-bataillon, hebben zich heden 44 aangemeld. Daar van zijn 37 geplaatst, 3 wegens ligchaamsgebreken afgekeurd, 3 bevonden geene voldoende lengte te bezitten en 1 afgewezen wegens het onvoldoend afleggen van het schoolexamen. Den 2n en 3n Julij e. k. zullen weder vacatures ontstaan, daar op die datums verscheiden korporaalstitulair bij de regi menten zullen worden overgeplaatst. Tegen 1 September kunnen aan de te Haarlem gevestigde Rijks kweekschool voor onderwijzers, tien jongelieden worden geplaatst in het laagste studiejaar. Het Nieuws van den Dag is in staat gesteld met ze kerheid mede te deelen, dat het berigt betreffende de ar restatie van Dickens, voorkomende in de Arnk. Ctten eenenmale bezijden de waarheid is. In de eerste plaats is niet de hoofdcommissaris, mr. de Klopper, naar Londen ge weest, in verband tot bedoelde arrestatie, doch wel de com missaris, mr. van Doesburgh. Ten tweede is de voorstel ling der arrestatie zelve geheel onjuistDickens is geheel vrijwillig te Amsterdam terug gekeerd, zoodat van het lok ken op een Hollandschen bodem geen sprake is. Voor een paar dagen werd uit Oudewater gemeld, dat een winkelier aldaar zou overleden zijn en dat blazen en opzwelling van de tong met bijkomende koortsen deden vermoeden, dat dit veroorzaakt was door 't gebruik van melk van aan tongblaar lijdend vee. Men schrijft thans uit Oudewater, dat dit berigt onjuist isde winkelier is aan typhus overleden, waarbij zich de gewone verschijnselen voor deden. De tongblaar heerscht thans in de Krimpenerwaard in zoo hevige mate, dat bij slechts zeer weinige boeren het vee er niet door aaagetast is. Gelukkig draagt deze ziekte over het algemeen geen kwaadaardig karakter, zoodat het aantal sterfgevallen betrekkelijk gering is. Een bediende van de heeren J. Havelaar Zoon, kassier te Rotterdam, een wissel moetende iukasseren aan boord van een schip, viel van de loopplank in het water, waaruit hij spoedig werd opgehaaldde portefeuille met wis sels en geldswaarde echter was gezonken, en toen zij en de daaruit gevallen wissels en bankbiljetten zooveel mogelijk waren opgevischt, vermistte men nog verscheidene wissels en een waarde aan bankbiljetten van ruim f 2000. Men schrijft uit Amersfoort.: Sedert Zondag avond 16 Junij vormden zich des avonds weder zamenscholingen uit de volksklasse alhier, en Maandag avond had er een optogt op kleine schaal plaats in de cos- tumes van 1 April jl.terwijl de politie steeds ijverig werk zaam was om de orde te handhaven en ernstige botsingen te voorkomen, die tusschen Protestanten en Roomschen dreig den te ontstaan. Daar zich echter Woensdag avond de op- eenhoopingen, enz. sterker vertoonden, rukte van overheidswege tegen middernacht een detachement van ruim 20 artilleristen te paard, van het regement rijdende artillerie, onder kommando van den ln luit. S. J. A. de Quertenmout, door de straten der stad, en bleef dan ook de rust bewaard. Donderdag heeft de burgemeester een strafverordening, als die van 3 April jl., op de zamenscholingen, ingevolge art. 187 der gemeentewet, uitgevaardigd. Donderdag avond is alles vrij rustig gebleven, ook toen trok nog een detachement artilleristen door de stad. Bij gelegenheid van den 200sten verjaardag van Peter den Groote wordt te Moskou eene historische expositie ge houden, die in meer dan één opzigt belangrijk is. Niet alleen levert Rusland zelf daartoe veel voorwerpen, maar ook Nederland, in het bijzonder Zaandam. De Prins van Oranje heeft aan de commissie doen toekomen het Czaar-Peter-huisje op der ware grootte, maar daar mede niet tevreden, heeft zij te Moskou, geheel in den toe stand waarin het huisje thans verkeert, dit doen nabouwen. De belangrijke bouwkundige opmetingen zijn haar daartoe welwillend verstrekt door den heer L. Hoge weg, gemeente architect te Zaandam. De heer mr. A. Greebe, burgemeester dier gemeente, heeft ge zonden vijf aquarellen van hetzelfde huisje waarvan eene het huisje zonder omhulsel weergeeft en de 4 anderen de twee vertrekken, beiden genomen van twee zijden. De aquarellen zijn geleverd door den heer P. C. Bruining te 's Hage, die daarvan alle eer heeft. Photografische naaukeurigheid wedijvert met artistieke opvatting en allen, waaronder verscheidene kunst kenners, roemen ten zeerste zijn arbeid. Bovendien voegde de heer Greebe aan deze hoogstverdienstelijke teekeningen nog toe een drietal stukken, allen afkomstig van wijlen den heer Honig, den bekenden schrijver der zaanlandsche geschiedenis, en die hem allerminzaamst door den zoon van dezen waren afgestaan. Eerstens een portret van Calf, ten tweede een portret van Adam Silo, beiden boezemvrienden en leermeesters van den keizer, en eindelijk een geschilderd glasraam, voorstellende een bezoek van den czaar in den lakenwinkel van den heer Noomen te Zaandam. Dat dit tweede eeuwfeest andermaal en met nadruk de aan dacht doet vestigen op den keizer die den grond gelegd heeft voor Rualands bloei, laat zich niet betwijfelen. Wij vernemen dan ook dat de generaal-luitenant A. de Jasikoff, directeur de VEcole Impériale de Droitte Petersburg, een werkje onderhanden heeft, dat vele tot dusver onbekende bijzonder heden zal bevatten bijzonderheden die hij, met toestemming van den tegenwoordigen keizer Alexander, uit het keizerlijk archief heeft weten te putten. Dit werkje, zijn wij goed in gelicht, zal voor de bezoekers van het Czaar-Peterhuisje te verkrijgen zijn en de opbrengst daarvan wordt door den schrijver bestemd tot het vormen van een fonds, om daaruit aan den meest ijverigen leerling van de hoogere burgerschool te Zaau- dam een geschenk te geven ter verlevendiging van de roem rijke nagedachtenis van den grooten man wien niets te klein was. Uit Hamburg meldt men, dat de matrozen van het Hol- landsche schip Helena te Cuxhaven in opstand zijn gekomen en den kapitein bedreigden. Dezen gelukte het echter hulp van land te roepen, zoodat de muiters gegrepen werden en aan de Hamburgsche politie overgeleverd. Aan een particulier schrijven van de Oostkust van Su- matra ontleenen wij het navolgende •Onlangs heeft zich op Djambi een vreemd geval voorgedaan, Twee Inlanders, naar de volksgewoonte gewapend met krissen en parangs passeerden des voormiddags de benting en wilden vervolgens ook naar binnen gaan, doch de schildwacht belette zulks en gebood hen zich te verwijderen, Later hebben zg evenwel een middel weten te vinden om binnen te komen e^i naauwelgks waren zij daar, of zij wierpen zich, onder het aan heffen van het bekende «Sabi locla" op de woning van den luit. Holsboer, wiens echtgenoote juist met drie kinderen voor zat. »Deze dame stoof in allerijl met hare kinderen naar binnen en bereikte nog vóór hare vervolgers eene kamer, waarvan zij de deur, door er zich tegen aan te leunen, gesloten hield. Deze deur nu is van bamboe en rottan, zooals ze hier meest allen zijn, en de twee boosdoeners deden hun best ze door steken en parangslagen te openen, maar gelukkig kwamen spoedig een aantal soldaten de arme vrouw te hulp. Een der aanvallers werd op de plaats afgemaakt, doch de andere trachtte zich uit de voeten te maken en verwondde bij die gelegenheid een Javaansch soldaat, die hem den pas wilde afsnijden, maar ook hij werd ingehaald en door de verwoede soldaten afgemaakt. «Men wil weten, dat deze twee lieden sinds lang plan hebben gehad om de familie Holsboer te vermoorden, en het verdient opmerking, dat zij om het te volvoeren zoo weinig omslag maakten." Vrijdag hebben 7 personen, die van Cork met een sloep in zee gegaan waren, om van binnenkomende schepen orders op te vangen, het leven verloren, daar men de sloep 't onderst boven gekeerd in zee heeft zien drijven. De metselaars te Londen, die het werk gestaakt hebben, hielden II. Vrijdag een talrijk bezochte vergadering te West minster. Op die vergadering bleek, dat dien eigen avond 41 firma's besluiten zouden geen der werkstakers in het werk te nemen en dat onderscheidene andere arbeiders zouden worden ontslagen De Engelsche nieuwsbladen zijn opgevuld met berigten omtrent den donderstorm, die Maandag en Dingsdag over geheel Engeland gehangen heeft en Woensdag nog niet was over gedreven. Uit New Castle wordt berigt, dat er stukken ijs van 12 tot 25 centimeter dikte uit de lucht vielen. Te Stockport werden meest alle glasruiten van de gebouwen uit het centrum der stad door den hagelslag vernield. Te Birmingham hagelde het niet alleen, maar het regende er ook zoo geducht, dat alle kelders en benedenhuizen in het lagere gedeelte der stad on derliepen. In sommige districten van South Warwickshire stond het water van 4 tot 6 voet op den weg en moesten de menschen naar de bovenste verdiepingen vlugten. Te Barnsley stonden de fabrieken plotseling stil, daar de stortvloed van regen een overstrooming veroorzaakte, die het vuur onder de stoomketels bluschte. Te Ashton waren de donderslagen zoo sterk, dat de glasruiten uit de ramen vlogen. Overal hoorde men van ongelukken menschen en vee werden door den bliksem gedood, schepen onder de kust werden getroffen, kanalen liepen over dijken braken door, spoorweglijnen verden weggespoeld, het

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2