NIEUWSTIJDINGEN. Kermis. De Kermis, door velen zoo zeer gewenscht, door anderen verwenscht, moge men, om zeer overwegende redenen, eens een jaar op non-actief stellen, maar om ze geheel met pas poort te zenden, als hebbende uitgediend,dat wil nog niet. 't Is waar, hare antagonisten noemen haareen dwaasheid en ergernis, een verouderd misbruik, een jammerlijk over blijfsel van middeneenwsche zeden, een onwaardige herinne ring aan de oud-heidensche saturnaliën, een schandvlek voor het Nederlaudsehe volk van de verlichte negentiende eeuw; uit een zedelijk-, maatschappelijk- en godsdieustig oog punt beschouwd, noemt men haar geen vermaak maar een ruwe ongebondenheid, een loszinnigheid met groot gevaar voor physische en moreele gezondheid, door het in gisting brengen van hartstocht en opgewondenheid. Die visioenen, wij laten ze los, want nog maar een weinig sterker gekleurd en ze zouden ons inderdaad schrik aanja gen voor de gevolgen der kermis. Is de kermis, zoo als ze thans nog bestaat, noodzakelijk Neen, dat juist niet, maar toch zouden wij niet gaarne be weren dat ze gemist kan worden. Wenschelijk ware het, dat er eene betere leiding aan gegeven konde worden. En zou dat tot de onmogelijkheden behooren Wij betwijfelen het zeer. Het Nederlandsche volk heeft in de laatste jaren bij zijne volksfeesten getoond, dat wanneer het op meer edele wijze wordt bezig gehouden, het zich zeer goed van bachanalen weet te onthouden men herinnere zich slechts het feest van 1 April., te dezer plaatse; juist die standen, die men zoo spoedig van drinkgelagen en ongebondenheid beschuldigd, hebben het meest bijgedragen tot handhaving der goede orde. Zoude het zoo moeielijk zijn om ook gedurende de kermis bij hun dat zelfde eergevoel een weinig op te wekken W ij geven het in overweging. Zoo voortgaande, zou ons inderdaad de tijd ontbreken, om de kermis een bezoek te brengen; trouwens wij gelooven nog niet veel te verzuimen. De kermis, eerst gisteren morgen aange vangen, is nog niet voltooid het is ons alzoo nog niet vergund, om de geijkte term te mogen bezigen *de kermis is in vollen gang." De heeren Albregt en van Ollefen openden gisteren avond de reeks hunner voorstellingen, die zich gedurende deze kermis slechts tot 8 zal bepalen; de door hun vastgestelde reisroute, dwingt hun reeds Maandag a. s. de laatste voor stelling te geven. De gedistingeerde uitvoering der beide opgevoerde stukken, door een zeer beschaafd personeel, geven ons aanleiding dat gezelschap een zeer druk bezoek te voor spellen. Ook de heeren Beems en de Leeuw gaven gisteren avond hunne eerste voorstelling. Wij moeten erkennen, dat het snel van dit gezelschap ons zeer is medegevallen, het is een zeei Jlu rj. ac o;j.» in goede handen. Behalve eenige verdienstelijke oude kennissen, heeft mw. Aleïdis, eene zeer gunstigen indruk op ons gemaakt, haar spel is zeer boeiend en komt ons voor een zeer goed gelijkende copie te zijn van het werk van mw. Beersmaus. Men moge niet verzuimen haar te gaan zien. Ook de heer Wery heeft reeds gisteren avond zijn the&tre des nouveautés geopend, hij heeft een druk bezoek gehad en de herhaalde applaus getuigden luide dat men tevreden was. De overige theatres openen eerst heden avond. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 2 Juli 1872. Het stoomschip Prins van Oranjevan de maatschappij //Nederland," lost te Port-Saïd de lading om te repareeren. Zaterdag jl. heeft in het lokaal Tivoli alhier eene bijeenkomst plaats gehad van vereerders van wijlen oir. J. B. Thorbecke. Door den heer Ch. van Veen werd de vergade ring geopend en den heer Jhr. H. O. Wichers, uitge- aoodigd om de verdere leiding op zich te nemen, die daaraan welwillend voldeed. Na met een gepast woord het doel der bijeenkomst te hebben toegelicht, werd besloten eene commissie van dertien leden te benoemen, die zich aan de centrale commissie te 's Hage zal aansluiten, om in den zelfden geest te dezer plaatse werkzaam te zijn. Tot leden dier commissie werden gekozen de heeren C. Berghuijs, B. K. Boom, H. Bitter, Jhr. W. A. Alting von Geusau, T. G. Gobée, Dr. J. Haremaker, P. A. C. Hugen- holtz, H. Janzen Ez., Dr. W. Krol, P. C. van der Meulen, W. Steflens, Chr. van Veen, Jhr, H. O. Wichers. Bij sententie van het Hoog Militair Gerechthof zijn de matrozen 3e klasse Christoffel Ahasveros Wunderlich, geboren te 's Hertogenbosch, en Harmen Weenk, geboren te Apeldoorn, vervallen verklaard van den militairen stand ea veroordeeld tot tuchthuisstraf; de eerste voor den tijd van zes jaren en de tweede voor den tijd van vijf jaren, en verwezen in de kostenter zake van zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal bij nacht, ten huize van den heer P. S. Marinkelle alhier, alzoo in een bewoond huis, gepleegd door twee per sonen, gepaard met iuklimming en biuuenbraak, en de eerst genoemde bovendien aan het vervalschen van een paspoort. Beide personen zijn Zaterdag den 29 Juni per trein van 1.40 ure, onder gelqide van rijksveldwachters van hier, via Alkmaar, naar Leeuwarden getransporteerd. De op verzoek eervol ontslagen vader en moeder in het algemeen weeshuis alhier, zijn gisteren door de directie van dat gesticht van hunne functie ontheven, terwijl de nieuw benoemde vader eD moeder zijn geïnstalleerd. De eerstgenoemden namen een hartelijk afscheid van de kinderen, terwijl laatstgenoemden aan hen werden voorgesteld. Door den president-regent, den heer K. J. Krul, werd bij deze gelegenheid het woord ga^oard. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Breda, den heer P. graaf van Hogendorp, thans betaalmeester te Alkmaar; tot betaalmeester te Alkmaar, den heer mr. J. G. E. van Spengler, thans betaalmeester te Winschoten. De gemeente de Bijp heeft de inschrijving voor den Noordhollaudsch-Frieschen spoorweg, zijnde f15,000, ver hoogd tot f30,000. Men schrijft uit 's Gravenhage 1 Juli. Mag men loopende geruchten gelooven, dan zou op een gisteren hier ter stede gehouden vergadering van het centraal comité voor de nagedachtenis van mr. J. B. Thorbecke over hetgeen te doen stond van gedachten gewisseld, maar niets besloten zijn. Men ziet een openbare vergadering van belang stellenden te Utrecht te gemoet, waarin een beslissing zou worden genomen. De Herv. KerJc. CL schreef dezer dagen omtrent Thor becke, ook met het oog op de April-beweging: Drie malen was Thorbecke minister en zijn eerste ministerschap is te gelijk zijn roemrijkste en schoonste levenstijd geweest. Jammer voor hem en jammer voor Nederland, dat hij de beweging van 1853 niet met een ander oog beschouwde. De April beweging is zijn val geweest en Thorbecke is, na dien val, niet de man meer geworden, dien hij voor dien tijd was. Was in 1871 geschied, wat in 1853 gebeurde, de zaak had eene andere wending genomen. Al was in de schatting van Thor becke de April-beweging, een //volkswaan van den dag," hij had met dien waan moeten rekenen, hij had den waren oor sprong van dien waan moeten leereu kennen, hij had dien waan niet moeten trotseeren, gelijk hij nu heeft gedaan. Zijne houding in 1853 was een staatkundige fout, omdat zij eene miskenning was van den volksgeest, die, ja, hier en daar tot afkeuringswaardige onverdraagzaamheid leidde, maar die den prikkel tot toom vond in de even ongepaste als beleedigende houding, door Pius IX aangenomen tegen Nederland en Oranje. Nog eens, in 1871 zou Thorbecke niet hebben gedaan, wat Lij iu I803 deed. Hij 20a, met het oog op ultramontaansche stoutheid, de bisschoppelijke hiërarchie met meer takt hebben ingevoerd, en hij was met die invoering in zijn recht, als zij op betamelijke wijze geschiedde. Het Handelsbl. verneemt, dat de Gouv.-Generaal van Oost-Indië den 20sten Pebr. jl. concessie heeft verleend aan den heer A. G. Bosch, oud-scheepsgezag voerder, voor het leggen en exploiteeren van droge dokken in Oost-Indië. Aan de Hoogere Burgerschool te Hoorn wordt verlangd een leeraar in de staathuishoudkunde en handelswetenschap pen, jaarwedde f 1000. Adres voor 15 Juli. De Gemeenteraad van Utrecht heeft een subsidie van f 400 toegestaan ten behoeve van de tentoonstelling van leer middelen enz., bij het rniddelb. onderw. in gebruik. De heer v. Vloten, als redacteur van 't Deventer Week blad de pen neerleggende, neemt van Deventer zelf met de volgende woorden afscheid: „Vaarwel dus, stad van koek en onwaarheid, en sleur verder naar hartelust in uw zelf be- hagelijke zedelijke traagheid voort; of, nog beter, blijf uw koek steeds in eere voortbakken, maar kom, zoo mogelijk, allengs nog eens vau uw onwaarheid terug." Te Edam is de SOOjarige gedenkdag van de afwerping van het Spaansche juk met geestdrift en luister gevierd. Men roemt vooral de gecostumeerde optogfc en de electrische verlichting, bewerkt door den heer P. van eer Werff. Schiedam, 26 Juni. Door wijlen mr. P. Loopuyt is aan de kerk der Hervormden alhier gelegateerd 10 certifi- katen Nat. Schuld, rentende 2£. ten honderd, met bepaling dat de renten daarvan door de kerk moeten worden uitbetaald aan de vijf predikanten dier gemeenteaan het diakonie-arm- bestuur der Ned. herv. gemeente alhier een som van f 5000. vrij van successierechten. S. Ct. 't Is zeker een bewijs van verdraagzaamheid, dat door kerkv. en notabelen der herv. gem. te Steenwijk de kleine kerk aan de chr. afgescheiden gemeente gedurende 8 weken ten gebruike is afgestaan, om in gezegd tijdvak de noodige herstellingen aan hun kerkgebouw te kunnen doen uitvoeren. Een löjarige knaap is zaterdag jl. uit vrees dat hij door

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2