HELDERSCHE COURANT. Jiieuias-- en Woensdag <EÖoerteutte«6faÖ. 31 Juli. Twaalfde Jaargang. 1872. ©firiM geöedte. Jgict-ojficiëel pbedte. NIEUWSTIJDINGEN. M 1 168. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0 65 Men abonneert zic'i bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven frauco. De prijs der Advkrtentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men dc Adverteuticu intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden eene POR- TEMONNA1E met eenig GELD. De regtmatige eigenaar kan zich ter terugbekoming aanmelden ten burele van den ondergeteekéude. A. C. BOONZAJER, Helder, 30 Juli 1872. Commissaris van Politie. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 30 Juli 1872. Bij de Hersteld Evang. Luthersche gemeente alhieris Zoudag jl., na de voormiddag godsdienstoefening, door de stemgerechtigde lidmaten, bijna met algemeene stemmen, tot predikant gekozen, de WelEertvaarde heer G. Limperg, thans predikant te Medemblik. Zaterdag avond werd alhier opgevischt een lijk, hetwelk bleek te zijn dat van een oppassend alhier woonachtig jong mensch oud 24 jaar. De oorzaak van het treurig ongeval is ni et met zekerheid bekend. Zaterdag jl. heeft dc feestelijke opening plaats gehad van het nieuw gebouwde lokaal der sociëteit de Harmonie op het Ankerpark alhier. Gisteren heeft alhier op de publieke weg een openlijk verzet plaats gehad tegen de politie. Nadat een gesignaleerd matroos dooi' agenten op straat was gearresteerd, werden door een zestal andere matrozen pogingen aangewend, om hunnen makker te ontzetten hier door ontstond een hevige schermutseling, waarbij de hoofd agent van politie C. Dienaar eenige verwonding bekwam en, tot zelfverdediging, zich genoodzaakt zag zijn hartsvanger te trekken, waarmede hij een der belhamels eenige slagen heeft toegebracht, die echter geenszins van zoo ernstige ge volgen zijn, als het gerucht zich gisteren verspreidde. De uitslag is geweest, dat de politie zich gehandhaafd heeft en bedoelde belhamel mede in arrest heeft genomen. De compagnie artillerie, onder bevel van den kapt- Jhr. W. Alting von Geusau, is gisteren morgen van hier naar het kamp vertrokken, De Generaal-Majoor, Inspecteur der artillerie, is in het hotel //den Burg'1 alhier afgestapt. Bij besluit van den 23n dezer, no. 10, heeft Z. M. goedgevonden de schouten bij nacht A. F. Siedenburg en J. van der Meersch, de kapts. ter zee A. J. Kroef en P. Touten- hoofd, en den kapt.-luit. ter zee D. L. Feldmann, krachtens 2a van art. 33 der wet van den 28n Aug. 1851 {Staats blad no. 126;, ter zake van langdurige dienst, met ingang van den ln Ang. a. s. op pensioen te stellen, onder dank betuiging aan de beide vlagoffic. voor hunne goede en lang durige diensten, en met toekenning aan hen van den rang van vice-admiraal, en ingevolge lit. a van art. 14 der wet van gelijke dagteekening [Staatsbladno. 127) van een jaar- lijksch pensioen: aan de beide eerstgenoemden van f2,400, aan de biide volgenden van f 1,800, en aan den laatstge noemde vau f 1,400. Z. M. heeft met ingang van den ln Aug. a. s. bevorderd: tot schout bij nacht, den kapt. ter zee J. P. G. Muller; tot kapt. ter zee, de kapt.-luits. ter zee H P. Klerck, J. K. van de Kruysse Pilaar en N. Al. J. Kroef; tot kapt.-luit. ter zee, de luits. ter zee le kl. D. A. Coomans de Ruiter, D. Schuurman, J.M. Broers, jhr. TIO. Wichers en jhr. A. C. van Haeften; en tot luit. ter zee lekl., de luit. ter zee 2e. kl. A. P. Hoogh- winkel, jhr. J. de Jong van beek en Donk, J. G. J. Spanjaard en R. II. Jarman. Zr. Ms. stoomschip Soestdijkkommandant de luitenant ter zee le kl. jhr. A. C. van Haeften, is den 26 Juni jl. van Suriname naar hier vertrokken. Zr. Ms. kanonneerboot no. 35 is in dienst gesteld onder bevel van den luitenant ter zee lc klasse J. P. Mercier, met het doel de zeemilitiens te oefenen in de bediening van het geschut en het vuren met scherp. De minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, tengevolge van het heerschen van de geele koorts te Bahia, de toepassing van quarantaine maatregelen is bevolen, ten aanzien van de schepen, welke sedert den 16n Juni jl. van daar naar Nederland vertrokken zijn. Het stoomschip Prins van Oranjekapt. Braat, is Maandag morgen Gibraltar gepasseerd. Aan J. J. Sterk alhier, is een acte van bevoegdheid als leerling-apotheker uitgereikt. Z. M. heeft met ingang van 1 Augustus a. s. benoemd tot schoolopziener in het 9e schooldistrict van Noord-Holland, den lieer P. S. Êakels. te Texel. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Zalt-Bommel, mr. F. Uijtenboogaart, thans griffier bij het kantongerecht te Enkhuizen. Voor de dienst van den Waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlaudsch lndië, zijn benoodigd ?es adspirant-ingenieurs. Voor hen, die aan het vergelijkend onderzoek willen deel nemen, is tot ultimo Augustus a. s. de gelegenheid opengesteld, zich bij gezegeld request te wenden tot het departement van Koloniën, onder overlegging van verschillende stukken, die met nadere bijzonderheden omtrent examen en jaarwedde in de Staats-Courant van heden worden bekend gemaakt. De luitenant-kolonel Vijgh is benoemd tot voorzitter van den raad van onderzoek in de zaak van den 1D lui tenant plaatselijk-adjudant Keijsèr. Uit *s Gravenhage meldt men, dd. 27 Juli De reden, waarom de le luitenant plaatselijk adjudant Keijser voor een raad van eer moet verschijnen, is niet dat hij zich van een aan hem niet toebehoorenden brief heeft meester gemaakt, maar wel, dat hij in zijne openbare verde diging den majoor Tergau beschuldigd heeft, hem tot die daad aangezet te hebben. De raad van eer zal nu hebben te on derzoeken, of en hoeverre genoemde luitenant de militaire discipline overtreden heeft. Ai en schrijft ons van Schagen, 29 Juli. De Raad onzer gemeente heeft in zijne laatstgehouden vergadering besloten tot het oprichten eener tweede weke- lijksche markt, bepaald voor vet vee van allerlei soort. Wordt de daarvoor noodige goedkeuring verkregen, dan zal die markt, in verband met die te Londen, worden gehouden op Vrijdag, aantevangen met September e. k. Dat dit besiuit gewichtige gevolgen kan hebben voor den bloei onzer gemeente, is niet te ontkennen, vooral ook wat betreft de eindelijke vervulling van den zoo dikwerf uitge sproken wensch naar een waterweg, in verbinding met het Noordhoilandsch kanaal. Iedere poging toch tot het uit breiden van ons marktwezen, zal de behoefte aan het reeds zoo vaak besproken, beschreven en zelfs bezongen kanaal,

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1