NIEUWSTIJDINGEN. de haven, dat is langs de leidam, terwijl daarenboven indiener gevaar is dat gevaar altijd heeft bestaan en in het minst door de verlenging der haven niet vermeerderd wordt, integendeel zullen de schepen daar voor ijsgang veel beter be veiligd zijn, dan in het overige gedeelte der koopvaardijhaven, vooral ook dan in dat gedeelte dat ten dienste der marine is aangewezenhoewel zoo lang de haven bestaat, ons van dat, het meest blootgestelde punt, geen enkel door ijsgang veroor zaakt ongeval van ernstigen aard bekend is. Ons overtuigd houdende van de algemeene belangstelling in de uitlegging der haven, hebben wij gemeend, op dit plan meer de algemeene aandacht te moeten vestigen, wij achten het een nauwgezet onderzoek ten volle waardig, vooral daarin vinden wij zooveel aanlokkelijks, dat stoomschepen di rect uit zee, zonder sluis of brug te passeeren, onmiddelijk per spoor kunnen lossen en laden, om binnen een zeer kort tijdsbestek weder zee te kunnen kiezen. Zoo ergens, dan zal hier de geliefkoosde spreuk van handel en scheepvaartTime is Money" van toepassing zijn. Waar vindt men eene zoo schoone gelegenheid in Nederland En waar zou die elders met mogelijkheid te maken zijn Nergens in ons Vaderland. Ook in het buitenland is de ge legenheid zeer zeldzaam, dat men een zoo prachtige, alleen door de leiding der natuur gevormde haven vindt. Heeft in der tijd het departement van marine een groot ge deelte der haven in beslag genomen en hare deugdelijkheid openlijk erkend door de opheffing van de etablissementen te Rotterdam en te Vlissingen en de meerdere uitbreiding alhier, thans hopen wij, dat ook de hooge regeering, de koopvaardij vloot, de hoofdbron van Neêrlands welvaart, een meer ruime en daardoor veiliger lig- en losplaats zal verschaffen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 2 Aug. 1872. De stations-chef der Hollandsche IJzeren spoorweg maatschappij alhier, de heer Huijbers, onlangs overgeplaatst in dezelfde betrekking naar Amsterdam, is gisteren morgeu, na een hartelijk afscheid te hebben genomen van zijne vele vrienden en bekenden, en inzonderheid van het geheele sta tions-personeel, daarheen vertrokken de dienst reeds den vorigen dag overgedragen hebbende aan den onder-chef, den heer Caron, die met de tijdelijke waarneming was belast tot op de komst van den van Alkmaar naar hier overgeplaatste» stations-chef, den heer van Renesse, die.reeds gisteren avond is gearriveerd en zijne functie heeft aanvaard. Heden namiddag kwam, van uit de Noordzee, alhier aan, Zr. Ms. instructie-brik Ternate. En zal over eeuige dagen weder zee kiezen, onder bevel van den daarop ge plaatsten kommandant, de. luit. t/z. ie kl. C. P. van der Star. De kapt. luit. ter zee W. Enslie, laatst behoord heb bende tot de zeemacht in Oost-Indië, en van daar den 26n Juli jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De luit. t/z. 2e kl. L. Voute, de officier van admin. 2e kl. H. K. J. van den Bussche en die der 3e kl. J. Gallas, allen behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar deu 24n Juli in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op non-activiteit gesteld. De luit. t/z. 2e kl. D. C. Visser en de officier van administratie 3® kl. J. L. Kroeze, resp. dienende aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk en monitor Krokodil worden met den 10n Augustus a. s. op non-activiteit gesteld en met den lln daaraanvolgende vervangen door den luit. t/z. 2e kl. H. E. Kouwenberg en den officier van administratie 3® kl. M. C. Hazenberg. Voorts wordt, met laatstgemelden datum, de officier van administratie 3® kl. W. D. J. Bezemer, geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. Het stoomschip Conradvan de stoomvaart-maatschappij Nederlandzal den 24Q Augustus naar Java vertrekken. De laatste laaddag is 20 Augustus. Genoemd stoomschip haalt heden in het nieuwe drooge dok op 's rijkswerf alhier. Op de voordracht voor een Doopsgezinden predikant te Enschedé, vindt men o. a. den naam van ds. Joh. Dy- serinck, alhier. De minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat tengevolge van het heerschen der cholera te St. Petersburg en in Pruisen, de toepassing van quarantaine maatregelen is bevolen ten aanzien van alle binnenvallende schepen, die na den 20n Juli 1872 eene der noordelijke havens van Rusland, of wel de Pruisische havens Konings bergen of Memel verlaten hebben. Naar men verneemt, is door Heeren commissarissen des Konings in de onderscheidene provinciën, een Kabinets schrij ven van den minister van BinneDlandsche Zaken, aan de ver schillende gemeentebesturen in ons land medegedeeld, houdende aansporing tot het nemen van maatregelen, om de cholera, ingeval zij zich verspreidt, mede te beteugelen, door alle ten dienste staande maatregelen, en om gemeente en gezondheids commissie» hierop zooveel mogelijk opmerkzaam temaken. Men schrijft ons van Texel, 1 Aug. Bij de herstemming op 30 Juli voor twee leden van den gemeenteraad alhier, zijn gekozen de heeren Jan Tijs Zijm en J. R. G. Coninck Westenberg. Men schrijft ons van Terschelling, 31 Juli. Gisteren had in het dorp Westerschelling eene harddra verij plaats, waaraan 14 paarden hebben deelgenomen; de prijs, ad f 40.is gewonnen door het paard van den heer K. de Groot, te Midsland, dat voor 3 jaar ook den prijs heeft behaald; de 1® premie, ad f20., is behaald door het paard van den heer J. W. Rotgans, te Westerschelling, de 2e premie, ad f 10.door het paard van deu heer T. D. Pais, te Landerum en de 3® premie, ad f 5., door het paard van den heer J. Droeviger, te Hoorn. Na den afloop hadden verder eenige volksvermakelijkheden plaats, bestaande in kuipsteken, zak- en boegsprietloopen, sloep- en vletroeien, alles om verschillende prijzen. Ofschoon het weder niet uitermate gunstig was, is een en ander zeer naar wensch afgeloopen. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat in deze gemeente, eene bevolking hebbende van circa 3200 zielen, in de afge loopen maand Juli geen sterfgevallen liebbeu plaats gehad. Woensdag ochtend is het onderzoek in de zaak van Jen ln luitenant plaatselijk-adjudant Keyzer afgeloopen. Het gold de vraag of de woorden door genoemden officier in zijn //Open brief aan den heer van SypesteyiV den majoor Tergau op blz. 6 en 7 in den mond gelegd, waarheid be helsden, daar genoemde hoofdofficier daartegen in eene aanklacht was opgekomen. Na een nauwkeurig onderzoek, dat dagen achtereen heeft geduurd, werd door den Raad tot de stemming over de eerste vraag overgegaan, luidende aldus //Is de beklaagde schuldig aan het hem ten laste gelegde feit?" Die vraag werd met algemeene stemmen ontkennend beantwoord, zoodat de le luitenant Keyzer vrijgesproken werd en de stemming over de andere vragen van zelf verviel, omdat dit overbodig was. Uit dit onderzoek en uit deze uitspraak blijkt dus, dat het afvragen van den bekenden brief aan het Dagbladdoor den ln luitenant Keyzer, wel degelijk heeft plaats gehad op aanraden van den bovengenoemden hoofdofficier, onder her haalde verklaring, dat daaruit geen kwaad kon ontstaan. Men schrijft uit Haarlem, 30 Juli: De Arr.-Recht- bank heeft heden uitspraak gedaan in de sedert het najaar van 1S71 voor haar aanhangige belangrijke procedure tus- schen den Staat der Nederlanden als eischer, en de Amster- damsche Kanaal-Maatschappij en de Erveu Beukmau als ge daagden, betreffende de onteigening van eenige in het IJ, onder de gemeenten Zaandam en Sloten, gelegen perceelen, ten behoeve van den aan te leggen spoorweg van Zaandam naar Amsterdam. In overeenstemming met de conclusiën van het O. M. heeft de rechtbank bij haar vonnis de onteigening op den door deu eischer voorgestelden voet uitgesproken, en dus daarbij aaugenomen, dat de Kanaal-Maatschappij geen schade zal lijden tengevolge van het splitsen harer bedoelde droog makerij door den ontworpen spoorweg, en dat de aange boden schadevergoeding van f 15,361.berekend tegen f 1000.per bunder, voldoende is. De gedaagde partijen zijn, pro rato van de grootte der perceelen, waarvoor zij in de zaak betrokken zijn, in de kosten van het geding ver oordeeld. Men schrijft uit het artillerie-kamp bij Zeist, 31 Juli: De hevige regen, die gevallen is, heeft, dank zij den uit muntenden zorg van den kapt. Drabbe, niet de minste hinder aan de kampeerendeu gedaan tot heden zijn er dan ook geene noemenswaardige zieken. Met de schietoefeningen zal spoedig een begin worden gemaakt, even als met het schieten naar de schijf met geschat van verschillende afme tingen, naar een beweegbare schijf, volgens de methode van den kolonel van Exter. Het kamp ziet er flink uit en voor afleiding van den soldaat is voldoende gezorgd. Er komen nog dagelijks troepen uit verschillende garnizoenen aan. In de laatste dagen hebben kwaadwilligen van 18 paar den in verschillende weiden, onder de gemeente Angerlo ge legen, de staarten afgesneden. De rijks-veldwacht deed alle moeite om de schuldigen op te sporen, echter zonder gevolg. Het gelukte eindelijk aan den ijverigen hoofdagent van po litie Mellé, te Doesborg, een gedeelte van het paardenhaar te bemachtigen, dat reeds verkocht was, en zoodoende zullen de daders spoedig gevonden worden. De schade door het af snijden van genoemde paardenstaarten teweeg gebracht is zeer groot, wanneer men nagaat, dat er verscheidene paarden voor aanfok en verkoop bij waren, die nu zeker een honderd gul den per stuk minder waard zijn. Het is te hopen, dat de schuldigen eene strenge straf niet zullen ontgaan. Toen Maandagmorgen de voetpostbode van Heerenveen in de gemeente Ooststellingwerf aaukwam, verhaalde hij dat met het postpakket van Heerenveen naar Joure een erg on geluk was gebeurd. De postbode nl. van Heerenveen naar Joure had gebruik gemaakt van eene gelegenheid die zich aanbood, om te kunnen rijden, en had zijn reiszak, waarin

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2