"nieuw st ij d i ngen7^ Wij mogen echter de oorzaak weten aan te wijzen, hoogst moeilijk blijft het ze weg te nemen. Het kwaad is zóózeer doorgedrongen in alle standen, in het geheele mechanismus van de maatschappij, dat men bijna zou wanhopen het middel tot genezing te vinden. Dit geeft ons echter niet het recht, daarbij werkeloos te blijven, en den strijd op te geven. Ieder doe wat hij kan, om zijnen broeder de oogen te openen, en late het overige aan de toekomst over. Wij eindigen met op een der eerste en krachtigste middelen te wijzen het onder wijs der jeugd. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 6 Aug. 1872. Bij de Vrijdag jl. op het raadhuis alhier gehouden aanbesteding tot het doen van eenige herstellingen en ver nieuwingen aan de Molenbrug, waren de heeren Gebrs. Korff de minste inschrijvers, voor f 81Aen werd hun het werk gegund. Zondag namiddag had de 2® huishoudelijke schietwed strijd van het artillerie-vrijkorps alhier, onder begunstiging van fraai weder, plaats. De prijzen werden in de navolgende orde behaald. Op 200 passen: 1° prijs. D. V. van Hooi werft', sergeant 20 v ,T. SchuijtJr., 2° luitenant; 8® P. J. Kriesschutter. Op 100 passen: le prijs. A. de Waard, schutter; 2° rt J. de Waard, schutter. De prijs, die voor de sociëteit Mars bestemd was, is be haald door den korporaal der artillerie-schutterij G. N. Prins. Des avoöds vereenigden zich de leden met tal van ge- introduceerden in de net versierde zaal van //Musis Sacrum", alwaar de prijzen met gepaste toespraken aan de overwinnaars werden uitgereikt. Daarna begon het bal, dat zeer geanimeerd was, en waarop de uitgevoerde rozengalop niet weinig tot volmaking der feestviering bijbracht. De meest gepaste vroolijkkeid bleef onder de aanwezigen heerschen en het was reeds laat, toen de feestvierenden zich huiswaarts spoedden. De Stoomvaartmaatschappij //Nederland" bericht het volgende//Volgens ontvangen telegram uit Vigo, was het stoomschip Prins van Oranjekapt. M. C. Braat, aldaar den ln Augustus gearriveerd en den 4-n weder van daar ver trokken. Alles wel aan boord. De minister van Financiën vestigt de aandacht der be langhebbenden op de gelegenheid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Neder- landsch Indië, door middel van het stoomschip Conradvan de maatschappij Nederlandwaarvan het vertrek uit het Nieu wediep is bepaald op den 24-n Augustus a. s. Bij de dd. Artillerie-Schutterij alhier zijn benoemd: tot kapt. de heer C. D. Zur Mühlen, thans 1ste luit.tot Isten luit. de heer L. A. Laureij, thans 2de luit. Z. M. heeft bij het personeel van de geneesk. dienst van het leger in Oost-ïndië benoemdtot officier van ge zondheid 2e kl., de studenten voor genoemde dienst (artsen) J. D. H. Vane en J. D. van Hengel. De luit. t/z le kl. W. J. S. de Kanter, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 31n Juli jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De heer G. Dambrink, machinist 2® kl. bij de marine alhier, is geëxamineerd als machinist le klasse. Zr. Ms. schroefstoomschip 1® klasse Curagaokomm. Damme, is den 29n Juni in de Simonsbaai aangekomen. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java onder bevel van den kapitein-luit. ter zee G. 11. Bakker, den lu Aug. jl. van Batavia vertrokken, ten einde den te rugreis naar Nederland te aanvaarden. Een //voorstander van recht en billijkheid" brengt in 't Handelsblad openlijk dank aan den heer V., die door zijn vragen in de Arnh. Ct. de kwestie over onze marine-machi nisten weer heeft doen herleven. Waarom, zegt hij, worden die machinisten zoo miskend tegenover ben, die andere weten schappelijke vakken beoefenen Waarom kan de machinist zooveel minder vooruitkomen dan een adelborst of wel een scheepsklerk, daar toch de eischen, die hun gesteld worden, voor allen even zwaar zijn. Waarom moet de eerste, met gelijke kennis, dan onder de laatsten staan En aan wat of aan wien ligt de schuld Hunne wetenschappelijke vorming is dezelfde. Hunne opvoeding, en afkomst staan gelijk. De minister heeft getoond de machinisten gunstig gezind te zijn. Nog eens, waar ligt dan de schuld daarvan? 't Ware in zeer veel opzichten te wenschen, dat de hooge regeering eene ver andering daarin brengen wilde. Dat zou gunstig werken op den machinist zeiven, en door hem op 's lands belangen. Immers de behandeling, zooals zij thans is, vermindert den ijver en den lust der machinisten, doen hen van den dieust afzien en is daardoor oorzaak, dat de telkens openvallende plaatsen door nieuwe, door leerlingen moeten aangevuld worden. En waarom, vraagt de inzender ten slotte, waarom moet ons land in dat opzicht achterstaan bij andere natiën, die de machinisten der marine tot een eigen korps hebben gevormd, met officieren en hoofdofficieren Hij hoopt, dat ziin billijke klachten door de pers zullen verspreid en daardoor ter oore gebracht worden van de Kamerleden, aan wien de machinisten zeiven hunne grieven niet mogen blootleggen. Voor eenigen tijd werd in de onmiddelijke nabijheid van Enkhuizen het oude Gouw drooggemaakt en ingepolderd eerlang zal in de gemeente Grootebroek de Lutjebroeker- Weel verdwijnen en een waterplas van 12 bunders uitgestrekt heid aan de kuituur teruggeven worden. Volgens de N. Rott. Ct. zal binnenkort weder voor niet-Nederlanders de gelegenheid worden geopend om bij het koloniaal werfdepot als koloniaal dienst te nemen. Uit Haarlem wordt aan de N. R. Ct. dd. 3 Augustus gemeld: Heden in den vroege morgen heeft in onze omstreken, volgens sommigen in het Bloemendaalsche Bosch, een duel met den sabel plaats gehad tusschen den heerP., gepensio neerd Indisch officier, en den heer H.. student te Delft. Eerst genoemde is aan de hand gekwetst, terwijl de heer H. onge deerd bleef. De politie was onderricht en heeft haar best gedaan om de zaak te voorkomen, waarin zij echter, vermoe delijk omtrent de juiste plaats der samenkomst misleid, niet geslaagd schijnt te zijn. De heer P. is na door een chirurgijn te Haarlem verbonden te zijn, reeds per eersten trein met zijn beide sekondanten naar 's Hage teruggekeerd. De burgemeester van Wormerveer bericht, dat den 21n Juli jl. aldaar aan het postkantoor is bezorgd een on- aangeteekende brief, inhoudende 1 bankbiljet van f100, ge merkt Z. no. 9639. Opsporing en bericht worden verzocht. Men heeft in den nacht van 11. Vrijdag, ten ongeveer half drie ure, in het zwerk, in noordoostelijke richting, een ovaalronden vurigen bol van buitengewone grootte gezien, die omtrent een minuut onbeweeglijk scheen te blijven, toen uit elkander spatte en verdweenbij het springen vertoonde zich voor een oogenblik een blauwe electrische straal. Als een geschiedkundige bijzonderheid deelt de D. Ct. mede, dat het op 11. Zaterdag drie eeuwen geleden is, dat op last van graaf van der Marck, vrijheer tot Lumey, als luitenant van den Prins van Oranje, de Nieuwe Kerk te Delft ten gebruike werd afgestaan aan de Hervormde ge meente. Op dien datum werd daar de eerste predikatie voor die gemeente gehouden. Volgens den Ned. Financier, is in Amsterdam alleen voor meer dan twee milliard in de Fransche leening deel- deelgenomen. Volgens de Gazelle de liègeheeft de Nederlaudsche ■regeering aan het huis Em. en L. Nagant te Luik. de ver vaardiging opgedragen van een aantal Remmington karabijnen, bestemd voor cavallerie, genie en maréchaussóe. Uit Blokzijl wordt van 4 Augustus geschreven: Verbazend groot en schadelijk voor de visschers moet de menigte zeehonden, vooral in de nabijheid van Urk zijn. Zoo nu en dan ziet men ze zelfs hier in de havenkolk in de kom der gemeente. Zaturdag, 3 Augustus, stond voor de Arrondissements- Rechtbank van Arnhem terecht zekere N. uit Harderwijk, beklaagd van in Januari 11. uit het postkantoor aldaar te hebben ontvreemd een som van f 200 h f 300, door middel van iu- klimming en braak. Door de rechtbank eerst naar den proc.- generaal verwezen, werd de bekl. door de raadkamer van het hof naar de rechtbank gerenvoyeerd, op grond dat het post kantoor te Harderwijk niet als bewoond huis of als aanhoo- righeid daarvan kon aangemerkt worden, en hier dus geen crimineel misdrijf bestond. De bekl. ontkende alle deelne ming aan dat feit, ondanks de zeer bezwarende vermoedens die tegen 'hem gerezen waren. Het gestolen geld bestond voornamelijk uit rijksdaaldersde rechter van instructie had een groot aantal van die geldstukken bij den bekl. in beslag genomen, terwijl hij als zeer armoedig bekendstondhij had dadelijk na het plegen van den diefstal aanzienlijke achter stallige schulden betaald en tal vau voorwerpen zich aange schaft, al hetwelk hij met rijksdaalders betaald had. Een beitel, geheel overeenkomende met de indrukken in den open gebroken lessenaar, was op den zolder zijner woning gevonden. De maat zijner voeten kwam geheel overeen met de in het natte zand afgedrukte voetstappen. Hij was reeds eenige dageu^ voor het plegen van den diefstal in den tvin van het post kantoor gevonden, zonder zijn aanwezigheid aldaar te kunnen verklaren, enz. In deze zaak werden 40 getuigen gehoord; het O. M. eischte een gevangenisstraf van 5 jaren; de rechtbank zal Zaterdag a. s, uitspraak doen. Men schrijft uit IJlst (Friesland): //Niet verre van deze stad, in de zoogenaamde Kerksloot, haalde voor eenige dagen een visscher, terwijl hij met vis- schen bezig was, in zijn net het geraamte op van een be trekkelijk groot mensch. Vele der beenderen vielen bij op-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2