NIEUWSTIJDINGEN. men dien door voortdurende inspanning koopen. Wee de al te voorzichtige volken, die hunne rechten en plichten verge ten voor het genot der welvaart en het aangename van den vrede Moge ook Nederland daarmede zijn voordeel doen Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 13 Aug. 1872. Heden namiddag zagen wij een zeventigtal kinderen, onder behoorlijk geleide, plaats nemen op den spoortrein, die ten 1 u. 40 m. van hier vertrekt. Hunne blijde gezichten en vroolijke stemming gaven duidelijk te kennen dat zij een uitstapje gingen maken. Het bleek ons dan ook al spoedig, dat het van de oudste leerlingen der Hervormde Zondagschool alhier, diegenen waren, die in het laatste jaar, het meest ge trouw de school hadden bezocht en aan wie thans, onder geleide van de commissie voor het godsdienstig onderwijs, een uitstapje wordt bereid naar Heilo. Wij achten dergelijke pogingendie tevens strekken tot aanmoediging van der leerlingen lust en ijver ook bij dit voorname deel onzer volksontwikkeling zeer geschikt, om den zin voor het schoone en goede aanschouwelijk op te wekken. Van harte wenschen wij, dat zij in hunne verwachtingen, door ongunstig weder niet teleurgesteld zullen worden. Met den trein die ten 11 u. 5 m. arriveert, wordt de feest vierende jeugd terug verwacht. Het is te voorzien dat zij door velen met belangstelling zullen worden verwelkomd. Naar wij vernemen, zal a. s. Donderdag morgen het 3° batn. 7e regfc. infanterie, alhier in garnizoen, van hier per extra-trein naar het kamp te Milligen vertrekken, teneinde aldaar aan de verschillende oefeningen en manoeuvres deel te nemen. Zaterdag jl. werd aan den magazijnknecht Lemmers, op 's Rijkswerf alhier, beschuldigd vau diefstal van vlaggedoek, door den krijgsraad zijn vonnis voorgelezen, ten aanhoore van het geheele personeel van genoemde werf. Hij is ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Was- senaerdat Zaterdag morgen jl. deze haven verliet, ter vol brenging eener kruistocht in de Noordzee, is, na eenigen tijd in het Marsdiep ten anker te hebben gelegen, ter reede alhier teruggekeerd. De état-major van genoemden bodem is samengesteld als volgt Kapt. t/z. R. L. de Haes, kommand.; kapt.-luit. t/z J. K. L. Gey van Pittius, le officier; luit. t/z le kl. jhr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadtid. W. A. Arriënsluits. t/z. 2® kl. T. Spree. L. M. L. de Haan, R. Bakker, A. M. R. Wagneradelborsten 1® kl. J. D. baron vau Wassenaer tot Catwijck, J. H. M. Janssen, D. A. Mensert, J. S. van Drooge, W. H. Souman, I, van den Bosch, L. R. Koolemans Beijnen, W. Allirol, A. B. de Jongh, J. T. Jarmau, J. Bollaan, A. Seret, A. A. Sweep, M. Smits en II. G. J. Wol terbeek offic. van gezondheid le kl. H. C Steenbergen; id. 2e kl. J. J. Hendrikszid.vanadm. lekl. P. Wolfson id. 3® kl. J. H. C. Vermeerscheepsklerken W. A. le Rutte en J. D. Ising kapt. der mariniers J. A. IJ. van Es; 2® luit. H. J. Jolles. Te Hellevoetsluis is Zaterdag van de West-Indiën bin nengekomen, Zr. Ms. schroefstoomschip 4. kl. Soestdijk, kapt. luit. t/z jhr. A. C. van Haeften. Z. M. heeft den luit. t/z. 2® kl. J. W. E. ridder Huyssen van Kattendijke, op verzoek, met den 10n Augustus, eervol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. heeft met I September a. s. benoemd tot adelborst le kl. bij de Nederlandsche zeemacht, de adelborsten 2® kl. bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier K. W. H. Goetz, A. H. Hoekwater, H. Slot, B. H. Zimmer, W. J. de Bruyne, G. J. Sluyterman, J. P. van Rossum, C. P. W. K. Happé, P. B. 'sJacob, W. H. Hofstede, P. M. A. Mathon, C. M. Kooy, J. C. Veenhuyzen en L. Kamphuis Suermondt. Wij maken onze lezers attent op de gelegenheid, die wederom bestaat, om brieven en pakketten met het stoom schip Conraddat den 24 dezer van hier vertrekt, naar Oost-Indië te verzenden. Op het adres moet de gelegenheid ter verzending vermeld worden. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam. Aantal reizigers gedurende de maand Juli 1872 233,620 Opbrengst van reizigers f 206,888.50-*- goederen 41,435.90^- Totaal f248,324.41 Sedert primo Jan. aantal reizigers 1,182,902 Opbrengst reizigers en goederen f 1,305,227.81 Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot hoogheemraad van de Hondsbossche en Duinen tot Petten, van wege het am bacht vah West-Priesland, genaamd Drechterland, provincie Noord-Holland, de heer P. Schuurman en tot heemraad der uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Priesland, provincie Noord-Holland, de heer C. Kroon. Z. M. heeft aan P. P. van den Steen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Span broek en Opmeer. Voorts benoemd tot burgemeester der gemeente Spanbroek, H. J. K. van den Steen en tot bur gemeester der gemeente Opmeer, T. A. O. de Ridder, teneinde deze betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burge meester van Hoogwoud. Men schrijft van Amsterdam, 12 Augustus Een viertal personen die gisteren, ondanks den hevigen wind, per zeilboot een tochtje gingen maken achter de Landswerf, hadden het ongeluk met het bootje orn te slaan, met het treurig gevolg dat twee hunner, de heer B., asp.-ingenieur aan 's lands marinewerf, en een matroos van het wachtschip, er het leven bij hebben ingeschoten. Gisteren middag, omstreeks 2 ure, heeft er hier ter stede een demonstratie van werklieden van verschillende vakken plaats gehad. Ontworpen, naar men zegt, door de alhier ge vestigde afdeeling der Internationaleging de optocht, die ongeveer een duizend personen telde, maar door de hevige regenbuien onderweg veel afnam, naar de woning van den burgemeester dezer stad. Men was voornemens het hoofd der gemeente een adres aan te bieden, inhoudende grieven tegen de tegenwoordige hooge prijzen der levensmiddelen, die men aan den belangrijken uitvoer naar Engeland en Duitschlaud meende te moeten wijten. Bij afwezigheid van den burgemeester werd de stoet afge wacht door politiedienaren, wien het adres ter hand werd gesteld. Wanordelijkheden zijn er niet voorgevallen. Men schrijft uit Scheveningen, 12 Aug. Gisteren morgen te 7 uur zette op Wassenaarsch grondgebied een roeiboot aan, bemand met twee Engelsche matrozen, die te kennen gaven dat zij met de stoomboot, genaamd Gileedy kapt. Davis, en bestemd naar N. Shields, van Rotterdam ge varen zijn en op eergisteren middag te 6 ure op het Brielsche rif zijn vastgeraakt. Dat zij dientengevolge met de roeiboot een anker in zee wilden brengen, ten einde de stoomboot te kunnen loswinden, maar het ongeluk hadden dat de kabel van het anker brak en zij zoodoende door den Z. W. wind opgedreven, de stoomboot niet meer konden bereiken. Zij zijn door tusschenkomst van het Britsch Consulaat alhier naar Rotterdam overgebracht. Volgens het Dagblad heeft het corps Haagsche scherp schutters, in den kampstrijd op de Wiesselsche heide, den eersten vaandelprijs, uitgeloofd door Z. M. den Koning, op 400 passen, behaald. De Arnk. Ct. verneemt, dat door de justitie geen ver volging zal worden ingesteld tegen den wissel wachter te Velp, maar deze in tegendeel eene betuiging van goedkeuring voor zijne daad van die zijde heeft ontvangen. De justitie onder zoekt echter, of er gevaar is geweest en door wien dit zou zijn ontstaan. Het landgoed //Junne" in de nabuurschap van Ommen, groot ruim 1000 hektaren, heeft in publieke veiling f 105,000 in perceelen opgebracht; de verkoopster heeft zich 14 dagen beraad voorbehouden. Vrijdag morgen 11. heeft men te Harlingen proeven genomen, om door lithofractoren of steenverbrijzelaars an tieke metselwerken, in den voet van het zuiderhoofd zittende, te doen springen. De proeven, met betrekkelijk zwakke bussen genomen, voldoen aan de verwachting. Maandag morgen daaraanvolgende zouden de eigentlijke ontploffingen plaats hebben, tusschen 9 en 12 ure. Het Apeldoornsche comité van het "Roode Kruis" beeft in het kamp op de Wiesselsche heide een welvoor ziene ambulance opgericht. Op last van een armmeester te Nijmegen, vervoerden twee mannen een behoeftig man van 72 jaren naar Doe- tinchem. Onderweg overleed de oude man echter, en te Huissen stelden de vervoerders het lijk ter beschikking van den burgemeester. Het doel om zich van eenen armlastige te ontdoen, is hier uitstekend bereikt, beter misschien dan wel rechtstreeks in de plannen lag van den lastgever. Als een staaltje van trouwlustigheid wordt gemeld dat zich Donderdag twee gealimenteerden van het gesticht //het Peithenhof" te Elburg ten huwelijk hebben doen inschrijven zij telden te zamen 135 jaren. In de vorige week is te Amsterdam eene vergadering gehouden van dansmeesters uit de verschillende oorden van ons land. Daarin is besloten tot oprichting van eene //Ne derlandsche Dansonderwijzers-vereenigingwaarvan tot voor zitter benoemd is de heer P. Belcïcer te Groningen. De vereeniging stelt zich voor: de danskunst op een hoogev standpunt te brengen en meer eenheid te bevorderen. Te Milaan heeft een verschrikkelijke orkaan gewoed» waardoor een der koepels van het Observatorium in den Bo-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2