BUUGEI1L1JKE STAMI OER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE VLIELAND. tanischen tuin werd geslingerd en daar veel schade aan richtte. De zwaarste boomen werden door den storm ont worteld en onder deze ook de majestueuze olmboom, die vóór drie eeuwen door aartshertog Perdinand geplant werd. Het dak van den Politheama Schouwbarg vloog er af, op het oogenblik dat de acteurs repetitie hielden. Door neerstor tende dakpannen, schoorsteenen, enz.die in alle richtingen rondvlogen, werd menigeen gekwetst, doch menschenlevens zijn er niet te betreuren. Op het onlangs gehouden tentamen bij de medische fakulteit te Berlijn, waren er onder de 13 studenten slechts 2 die goed voldeden, en wel bepaaldelijk in de ontleedkunde. Een van die twee was de Japansche student Sasumi Satoo. In November 1869 was hij te Berlijn gekomen, zondereen woord Duitsch te verstaan. Een vreeselijke gebeurtenis heeft te Pest plaats gehad. De heer Traub heeft zich zelf en zijne vier kinderen, een jongen van elf jaren en drie jongere meisjes vergiftigd. Zijn ouders woonden in hetzelfde huis en zijn vrouw bevond zich bij hare schoonouders, toen zij de kinderen om water hoorde schreien. Dadelijk liep ze naar haar kindereu en vond ze •stervende, haar echtgenoot reeds overleden. Op de tafel stond ■een glas, waarin zich nog eene groote hoeveelheid oplossing van blauwzuur bevond. De geneesheer kou alleen den dood door vergiftiging van de vijf personen konstateeren. De •schreiende grootouders, de wanhopende moeder, de vijf lijken, allen met gezwollen lippen en wijd geopende oogen, deden ieder huiveren. De oorzaak van 't gebeurde is geheel onbe kend. 't Gezin was gelukkig en welgesteldde beide dienst boden bevestigen dit. De ondergang der wereld. Parijs was den 5n dezer in groote agitatie door de profetie, dat de aarde dien dag te 12 ure door een komeet zou vernield worden. Men had ®1. voorspeld dat de hitte tot 4000 graden zou stijgen, en dat de geheele aardbol met al wat er op was plotseling in gas zou veranderen. Om deze gebeurtenis onder de gun stigste voorwaarden af te wachten, gingen velen naar de kerk anderen pakten hun bezittingen bijeen en zochten daarmede •een schuilplaats buiten de stad, waardoor zij althans toonden een zwak vermoeden te hebben, dat de verwoesting slechts plaatselijk zou zijn en dus nog te ontloopen was. Daar de gevreesde dag zonder eenige ramp is voorbijgegaan, zeggen ■de geloovigen, dat de profeet zich slechts eenige dagen heeft vergist, en dat volgens uit Duitschland ontvangen tijdingen, dat bezoek van de komeet den 12n dezer zou plaats hebben. Te twee ure des morgens trok een schitterende meteoor zulk een volksmenigte op straat, die meende dat dit reeds een voorlooper was van de vervulling der profetie, dat de politie genoodzaakt was op verscheiden plaatsen de groepen uiteen te drijveu. De Presseeen ooslenrijksch blad, meldt liet volgende De voorspelling van den ondergang der wereld wordt werke lijk geloofd, en iu vele familiëu heerscht een onbeschrijfelijke augst. In Stiermarken werden gedurende den vorigen storm gebeden ten hemel opgezonden, en de menschen trokken hun Zondagspak aan om toch vooral fatsoenlijk voor den eeuwigen rechterstoel te verschijnen. In Boston is bij verlovingen een nieuw gebruik in zwang gekomen. In plaats van een ring geeft de jongman zijner uitverkorene een armbaud ten geschenke, die met een gouden sleuteltje gesloten wordt; welk sleuteltje de brui degom als charivari bij zich draagt. In de Amerikaansche bladen komt een verhaal voor van een brutalen diefstal, gepleegd door een dief, die be giftigd is met een zeldzame tegenwoordigheid van geest. De politieagent Badger van het tiende Station, heeft gisteren nacht zijn ouderv'inding verrijkt met eeu ontmoeting, waarvan hij zeker liever niet zal willen spreken. Het was juist middernacht geslagen, toen hij bedaard door Jessp-straat wandelde. Voor den winkel gekomen van Drayton en Eogg, juweliers, zag hij licht door de reten der luiken en tikte aan de deur. Zijt gij het, agent, vroeg een stem in den winkel. Ja, antwoordde Badger. Best, dan kunt gij wel doorloopen. Ik ben het. Alles in orde. 't Regent nog al, niet waar? Ja. Dat meende ik ook al te hooren. Ik ga zoo aanstonds slapen, goeden nacht. Badger zeide /'goeden nacht" en liep door. Een uur later kwam Badger weer door Jessp-straat en zag nog het licht in den winkel van de juweliers Drayton en Eogg. Wantrouwend uit den aard van zijn beroep, klopte hij hard op de luiken. Wie daar riep een stem van binnen. Zijt gij het, agent? Ja.Opperbest, wilt gij niet een oogenblik binnenkomen en een hartversterking gebruiken De deur werd geopend, de politieagent Badger kwam binnen en vond een deftig heer bezig met het inpakken van horloges, enz., die zeide: Ga zitten, agent. Ik ben bezig gelijk gij ziet, om het een en ander in te pakken, dat morgen vroeg met den eersten trein naar onzen correspondent te Washington moet worden ge zonden de bestelling kwam laat van avond, toen al mijn j bedienden reeds naar huis waren, en' nu ben ik alleen voor het werk, dat echter zoo aanstonds klaar is. Laat ik u eens inschenken. Dit zeggende, ging de man, als iemand die te huis is, naar de kamer achter den winkel en kwam met een flesch cognac met tv^ee glazen terug, schonk deze in, overhandigde het eene aan den agent Badger en dronk zelf het andere uit, zeggende:] 't Is vochtig buiten, zoodat eene inwendige verwarming goed doet. Niet waar As je meent, antwoordde de agent, zijn lippen af vegende. En na dank gezegd te hebben voor de verkwikking ging Badger verder, in volkomen gerustheid dat alles in orde was. Dan, wie beschrijft zijn schrik en verbazing, toen hij den volgenden morgen vernam, dat des nachts in den winkel van Drayton en Eogg voor niet minder dan zestig duizend dollars juweelen en horologes gestolen was Ofschoon de politie agent Badger eene zeer juiste beschrijving heeft kuanen geven, hoe de dief er uitziet, is het nog niet gelukt hem te kun nen vinden. Van 2 9 Augustus 1872. ONDERTROUWD: J. F. A. de ltuijter, matroos bij de marine en A. P. de Vries. H. de Vries, stoker bij de Marine en J. van Bergen. C. Overing, timmerman en P. Ibon. B. Broek, broodbakker wonende te Baarn en C. de Vaan. K. J. Veenstra, werkman en J. Huurman. GEHUWD J. J. Nas en A. Gorter.J. Bierenbroodspot en J. Graaff. J. van den Berg en J. J. Zegel. BEVALLEN: Z. J. Kruijs, geb. Marrcveld, D. A. Klein, geb. Bak ker, Z. E. Poolman, geb. Eichenberg, D. J. Keizer, geb. Hoogerdnin, D. B. Neervoort, geb. Hillc, Z. A. M. van Kesteren, geb. de Jonge Oudraat Z. B. Willemse, geb. Blom, Z. J. Blokker, geb. Zwaan D. C. G. Hoop, gob. Smits, D. D. P. A. Haakman, geb. de Plonnies. Z. D. Asraa, geb. Blikkeuhorst, D. C. Ligteringen, geb. Adema, Z. C. Bruin, geb Louwe, D. E. Kloosterbuis, geb. Jonker, Z. J. C. Eradus, geb. Walin, Z. OVERLEDENE. Prins, 5 weken. J. P. Elout, 15 dagen, M. J. den Duik, 11 weken. M. Klnasen 8 maanden. C. vanVngt 44jaren. P. Mcijrose, 52 jaren. W. Bruin, 25 jaren. Van Januari tot 10 Aug. 1872. ONDERTROUWD Maarten do Gorter, zeeman en Antje de Boor. GETROUWD: Lodcwijlc Willem Lipjes en Maaike Ree. Nutte Pieter Koudenburg, weduwuaar vau Trijntje van Marlen en Martje Rab, weduwe van W. Noordberg. GEBORENNuberta Catharina, dochter van Douwo Visser en Engeltje de Boer. Elisabeth, dochter van Klaas Sieben en Sara Lipjes. Nutte, zoon van Bouke Sieben en Martje Bruin. Jan, zoon van Coerfc Smit en Aütje de Boer. Pieter, zon van Pieter Hoederaaker en M. Koudenburg. Grietje, dochter van Lars Niclson Grip en Aafje Bruin, wonende te Rotterdam. Roelof, zoon vau Douwe Kromhout en A. Schnijt. Gerrit, zoon van R. van Westen en A. G. van Westen. Dieuwertje, dochter van J. de Boer en M. Sieben. Jan Barend, zoon van B. Suooij en J. Breet. Jan, zoon van H. Visser eu Gerritje Breijl. Pietertje, dochter van R. Bruin en A. Ree. OVERLEDEN: Aaltje, dochter van Siebe Visser, overleden en van Maaijke de Gorter.Bregjc Larebij, oud 28 jaren, echtgenoote vanWillem Visser, wo nende te Rotterdam. Vrouwtje Cay,oud 92 jareü, echtgenoote van Gerrit van Westen. Geertje Hakvoort, oud 32 jaren, weduwe van Jan Jacobs Nadort. Antje de Boer, oud 57 jaren, eebtgeuoote van Roelof Kromhout.Maria Catharina Peters, oud 46 jaren, echtgenoote van Abraham Musquetier. Neeltje Visser, oud 41 jaren, echtgenoote van Pieter Christiaan Bakker. Mintje Molenaar, oud 14 maandcu, dochter van C. Molenaar en E. Visser. Tetje Janna, dochter van Jan Larebij en A. Klein, wonende te Rotter dam Sieuwert Rab, 37 jaren, echtgenoot van T. Smit. Douwe IJs brand de Gorter, oud 16 jaren, zoon van IJ. de Gorter, overl. Willem Sieben, oud 85 jaren, echtgenoot vau Trijntje Koudenburg. Pieter, oud 4 maanden, zoon van Pieter Bocdcmaker en M. Koudenburg. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 12 Augustus. Tarwe. Bij matigen aauvoer bestond er goede kooplust en ondergingen de prijzen eene verbooging van 50 a 75 cents. Pnike Vlaamsche en Zeeuw- sche van f 13.50 a 14.50; mindere alsmede Flakkeescbe en Overmaassche van f 12.50 a 13.50; geringe eu blauwe f 11 a 12.25; Zoinertarwe van 110.50 a 13. Rogge. Jarige meer gevraagd en spoedig opgeruimd. Vlaamsche Zeeuwsche en Overmaassche van f 6 50 a 7-75. Vau nienwe dito was de aanvoer wat grooter, waaronder vau goede qualitcit, die naar deugd verkocht is van f7 tot 8. Meekrap. Tot geheel onveranderde prijzen vonden hedeu weder kleinig-> heden koopers. Over het algemeen is de vraag zeer klein en toch is het te verwachten, dat daariu verandering zal komen, bij het aan de markt brengen van het nieuwe gewas. De prijzen der aardappelen waren beden als volgt: Duinzand- f6, Gel- dersche Ronde Wolkammers f2.30, Kralen f3.25, Overmaassche f 3.60. Met weinig aanvoer. ALKMAAR, 10 Aug. Aangevoerd 3 Paarden f45 a 65 6 Koeien f172 a 195 17 nuchtere Kalveren f 8 a f 19 215 Schapen f21 a 386 Geiteu f4 a8 160 magere Varkens f 16 a 26 118 Biggen f:8 a 12 Boter per kop f 0.75 a 0.82^. HOORN, 10 Aug. 2 heet. Kogge f7 61 heet. Gerst 1'5 a 6; 1 heet. Haver f5 2 heet. witte Erwten f 103 heet. groene Erwten f 123 heet. Vale Erwten f 10 a 1] 13 Paarden f 80 a 200; 14 Koeien f150 a f250; 350 Schapen f 22 a 4115 Kalveren fS 20 40 Varkeus f 16 a 22; 3 Zeugen f35 a 50; 200 Biggen f5.50 a 9 9750 Kipeieren f3,25 per 100 2500 kop Boter f0.55 a 0.60 per kilogr. 1050 heet. Aardappelen f3 a 3.25 j 14,S50 kilogram roode Aalbessen f25 per 100 kilogram; 62 heet. Peeren f 3.50 a f 4 45 heet. Appelen f 6 a 6.50. LONDEN, 12 Aug. Ter veemarkt van heden waren aangevoerdRunderen 2540 Schapen en Lammeren 16100; Kalveren 330; Varkens 85. Prijzen: Beste Runderen 4/8, Schapen en Lammeren 6/10, Kalveren 6/-, Varkens 4/10 per steen.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3