IMGEIUME STA\D DEK GEMEENTE ZIJPE BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. Den avond, die de misdaad voorafging, was hij spraakzamer dan gewoonlijk, en man en vrouw herdachten het huiselijke feest. Tegen 11 uur begaf men zich ter ruste, ook de vrouw van Traub, die niet, zooals oorspronkelijk gezegd werd, bij hare schoonouders was In de kamer der ouders sliep ook het jongste kindde drie anderen sliepen iu een daaraan gren zend vertrek. Yoor middernacht zag mevrouw Traub haar echtgenoot naar de slaapkamer der kinderen gaan, naar het scheen, om hun, wat meermalen gebeurde, drinken te geven. In plaats van water gaf hij elk der kinderen vergift te drinken; daarna nam hij het zelf. De dosis moet niet groot geweest zijn, want de kinderen, evenals hij zelf, leefden nog een half uur. Uit de kamer komende, gaf hij in het bijzijn zijner vrouw ook het jongste kind te drinken, zette het glas op de tafel en begaf zich weder te bed. Geeu geluid ontsnapte aan de lippen van den volhardenden moordenaar. Het jongste kind begon eerst zacht te kreunen, dat spoedig in een luid schreien overging. De vrouw stond snel op en nam liet kind, dat over het geheele lichaampje beefde, iu hare armen. *Ignatius," zeide de vrouw, »het kind is hard ziek, het beeft zoo." Geen antwoord volgde. Zij herhaalde daarop de mededeeling nog •dringender. Toen antwoordde Traub: //Wees bedaard, Mathilde, ik heb mij zeiven en al de kin deren vergiftigd. Onder de tegenwoordige omstandigheden kan ik niet meer leven. Alles. alles. De volzin werd niet voleindigd, hij had opgehouden te leven. De arme vrouw gilde om hulp, en terstond was een iu hetzelfde huis wonende geneesheer aanwezig, maar te laat; ook de kinderen waren dood. Toen greep de ongelukkige moeder het glas, dat nog op de tafel stond, en de aanwezigen hadden alle moeite «m het haar te ontnemeneen oogen'olik later en het getal lijken ware nog met een vermeerderd geweest. Hare ouders •de buren en de geneesheer verwijderden haar vau het ver schrikkelijk tooneel, en brachten haar in de ouderlijke woning bij haar nu nog eenig overgebleven kind, een meisje van 8 jaren, hetwelk bij de grootouders werd opgevoed en daar door een gelijk lot als de overigen ontging. Men vermoedt dat Traub, die een ontwikkeld mensch was, zelf het vergift had vervaardigd. Zekere Johannes Dijck, behoorende tot de Doopsgezinde gemeeute, werd onlangs bij het garnizoen te Berlijn als sol daat ingedeeld. Getrouw aan de grondstellingen van zijn kerkgenootschap, weigerde hij echter volstandig den eed af te leggen en was evenmin, te bewegen tot het dragen van wapenen. Thans is hij reeds voor de vierde maal wegens het weigeren van den eed met arrest gestraft, doch zonder dat dit eeuigen invloed op zijn overtuiging heeft uitgeoefend. Ook hebben alle pogingen van ziju meerderen en kameraden, om hem tot toegeven te bewegen, schipbreuk geleden op zijn standvastigheid. Aan zijn vader heeft hij de gausche toedracht der zaak geschreyen, en besloot zijn brief met de verzekering, dat ook ingeval men de vestingstraf op hem zou toepassen, wat hij verwachtte, hij toch daarom zijn geloof niet zou verzaken. Tevens verzocht hij, dat men den voor ganger der gemeente tot hem zou zenden, teneinde door het gebruik van het Avondmaal in zijn geloofskracht te worden versterkt. Ingevolge dit verzoek is //de oudste" der gemeeute, de heer Penner, wonende te Koizelitzki bij Marienburg in Rusland, met eenige andere personen te Berlijn verschenen, teneinde aan het verlangen van Dijck te voldoen. Algemeen is men zeer benieuwd naar den afloop van deze zaak. Hoe treurig het lot der arme naaisters te Londen is, blijke uit het volgende Eene naaister, welke mautels naait, verdient per week shilling, en daarvoor zwoegt zulk een arm schepsel 11 uren daags. Eene andere naaister, welke kindermantels vervaardigt, verdient 5 pence per halven dag. Nog slimmer is het gesteld met diegenen, welke pan talons naaien. Deze hebben 3 shilling verdiend, wanneer zij er twaalf hebben genaaid. Een heer uit Liverpool geeft ons nog eenige details over het leven dezer ongelukkige men- schen. Hij zegt onder anderen, dat hij in eene kleine kel derwoning elf personen aan vijf machines bezig heeft gevon den. Natuurlijk zagen de anne vrouwen er allertreurigst uit. Zoo leven en werken deze ongelukkige wezens in eene zoo rijke stad als Liverpool Men meldt uit Marseille, dat zes en twintig Spaansche zendelingen, van de Philippijnscbe eilanden komende, door Chineezen gevangen genomen en in een bosch gekruisigd zijn. Slechts twee hunner ontsnapten aan dien gruwelijken dood en werdeu verlost door een detachement Engelsche soldaten. Een der Eransche bladen deelt de volgende te Parijs plaats gehad hebbende gebeurtenis medeGeorg Franyois, een Belg van geboorte, doch als koperslager te Parijs ge vestigd, had, hoewel reeds 65 jaren oud zijnde, een schoon jong meisje gehuwd, dat bij met hart en ziel beminde. Nau welijks 8 dagen na de bruiloft, verdween de jonge vrouw uit hare woning, zonder dat eenige grond voor hare verwijdering bekend was. Van af dit oogenblik zocht haar man haar overal en verscheen eindelijk in 't geheel niet meer in zijn werk plaats. Zijn vrienden, die eerst meenden dat hij Parijs ver laten had, werden eindelijk ongerust en riepen de hulp der politie in, om zijne kamer open te breken. Daar gekomen, vond men hem schijnbaar slapende op zijn bed, doch een nader onderzoek maakte liet duidelijk, dat hij zich reeds ge- ruimen tijd geleden door stikking van het leven had beroofd, De politie deed uu de noodige verdere nasporingen en kwam eindelijk in een aan de. kamer grenzend donker vertrekje, waar men in een kleerkast tot aller schrik en verbazing het lijk der jonge vrouw aan een ijzeren haak vond hangen, wier dood door den ongelukkige» Francois zoozeer was betreurd, dat hij er zichzelven het leven om had ontnomen. Men verdiept zich in allerlei gissingen over deze ontdekking, en hoopt dat het gerechtelijk onderzoek de noodige ophelderingen in deze ge heimzinnige zaak zal kunnen geven. Te Rome is dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak van de prinses Lascaris, die volgens de akte van beschuldiging zich schuldig zou gemaakt hebben aan diefstal van 60G0 fr., ten nadeele van het bankierskantoor Spada Flamiui Co. De beschuldiging berust op de volgende feiten Tijdens het beleg van Parijs stond zij iu betrekking met den communist Flourens, die haar bericht had, dat zij van zekeren Millier, haar onbekend, 15000 frs. zou ontvangen voor eenig politiek doel. Zij trok daarop twee wissels van 15000 frs. op dezen, die zij aan het huis Spada Flamini Co. ter incasseering had gegeven. 6000 frs. zijn haar uitbetaald. Nu echter be weren de heeren Spada Flamini, dat deze wissels, die getrokken waren op niet bestaande personen, hun aangeboden zijn als waarborg voor een verstrekt voorschot. De beschuldigde daar- eutegen houdt vol, dat zij de som ontvangen heeft op crediet, dat zij iu haar privé bij de bankiers bezat. Een aantal ge tuigen zijn in deze zaak gehoord. De getuigen h. decharge, waaronder men ook opmerkte prins Garam en Ricciotti Ga ribaldi, legden allen voor de prinses gunstige getuigenissen af, terwijl zelfs de kassier bij genoemde firma, de bewering der beschuldigde bevestigt. De procureur-generaal meende, dat genoeg bewijzen geleverd waren om der beschuldiging allen grond te ontzeggen, en repuireerde, dat de eischers niet ontvankelijk zouden verklaard worden in hunnen eisch. Ten overvloede nam nog de verdediger der prinses het woord, schetste in eene schitterende redevoering haar levensloop en bewees krachtig hoevepl achting zij zich daardoor had weten waardig te maken. De rechtbank heeft daarop Marie Maillet, prinses van Lascaris, laatste afstammeling der Paleologen, ontheven van alle rechtsvervolging. van 1 tot 15 Augustus 1872. ONDERTROUWD: Pieter Muijs, jongman, te Wieringerwaard, en Jantje Grootcwal, jongedochter, te Zijpe. GETROUWD Geene. GEBOREN Antje, d. van Arie Lonwe en M. Heddes. Maartje, d, van G. Svvarthoff eu G. Nottelman. Neeltje, d. van H. H. W. Meijer en A. Smit. Petrus Johannes, z. van J. Lengers en G. Kuiper. Picter, z. van C. Nobel en T. Nieuwland. Trijntje, d. van P. Schrijver en R. Kok. OVERLEDEN Pieter, 1 maand, z. van J. Brouwer en W. Lndekc. Willem, 7 weken, z. van J. Gootjes en D. Sip. Jacob, 3 jaar, z. van C. Kuilman en A. Kooij. Jacob, 21 jaar, z. van C. Zwaan en E. Dekker Van 8 15 Augustus 1872. ONDERTROUWD Jobaanes van Grouw en Trijntje Bakker. -Jacob Kuiper eu Saartjc Koorn. GETROUWD: Geeue. GEBOREN: Keetje, d. van Hendrik Maas en Antje Witte. Johannes, z. van Pieter Bakker Dz. en Jannetje Eelman. Martinus Jan, z. van Willem Jan Langcveld en Clasina Kalis. OVERLEDEN Sophia Elisabeth van Scharenburg, oud 43 jaar, gehuwd met Retis Nieuwenbuizen. Jan Henkes, oud 13 maanden, z. van Dirk en Aaije Duinmaijer. Cornelia Laügeveld, oud 54 jaar, gehuwd met Hen drik Dalmeijer. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 15 Augustus. Granen per 100 kilo Tarwe. 127/23 ffi Odcssa Poolsche f 14.80; Odessa Poolschc, per stoomboot onderweg, bij partij f 14 50 a 14.60 per 2/m. Rogge. 120/121 {p Gelatz bij partij f 8.20 v. a. b. a comptant118/119 tg Tagaurog f7.85 bij partij. Boekweit. Noord-Brabandsche f 10.10. AMSTERDAM, 14 Augustus. Ter aardappelcumarkt van heden waren de prijzen als volgt: Duinzand- f 2 20 a 4 00, versch aangekomen Gelderscbe Ronde Wolkammers f 2.10, dito Stoelematters f2 60. De door het bederf ongeschikte voor consumtie, werden voor f 1.10, tot grondstof voor fabrieken verkocht. SCHAGEN, 15 Augustus. Stieren f120, a 150, 30 Gelde Koeien, f170 a 290, Kalfkoeien f196 a 2S0, Vaarsen f 185 a 210, Hokkelingen f 36 a 48, 5 Nuchtere Kalveren, f 16 a 29, Engelsche Rammen f 36 a 50, 500 Magere Schapen f 24 a 30, Vette Schapen 1'28 a 37L Lammeren f 18 a 24, 4 Bokken en Geiten f2 a 7, 25 Magere Varkeus f 18 a 30, 75 Biggen f 8 a 14, Konijnen 1G a40 et., Kippen 40 a 150 ctBoter f 1.13 a 1.33 per K., Kaas 40 k 45 ct. per K., Kipeieren f 3 00 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 14 Aug. Kaas aangevoerd 44 stapels, wegende 10465 kg., hoogste prijs f 41£, laagste prijs f 30£-, Mosterdzaad f 19 50 per hectoliter, Karweizaad per 50 kg. f 17.75. BELFAST, 12 Aug. Garens. De markt bleef deze week nagenoeg onveranderd in de vraag kwam geene verbetering. De betrekkelijk weinig gedane verkoopen, vonden alleen plaats tot dekkiug vau dadelijke behoefte. De fabriefehuten onthouden zich zooveel mogelijk vau iukoopen, daar zij van opinie zijn, dat de prijzcu

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3