NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 27 Aug. 1872. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de sub-commissie alhier, voor een huldeblijk aan de nagedachtenis van Thor- becke, het plan heeft opgevat, om nogmaals lijsten ter intee- kening daarvoor rond te zenden, en zulks tengevolge van bij haar ingekomen klachten, dat de eerste lijsten aan verscheidene ingezetenen niet werden aangeboden. De 21e verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander is alhier Zondag herdacht door het uitsteken der nationale drie kleur van alle openbare en enkele particuliere gebouwen ook waren de alhier aanwezige oorlogschepen ruimschoots daar mede versierd. Met zeer veel luister vierde het artillerie-vrijkorps dien dag. Opzettelijk was voor die gelegenheid een huishoudelijke schiet wedstrijd uitgeschreven, die, onder begunstiging van prach tig weder, ten één ure des namiddags plaats vond en waarvan de afloop was als volgt Op 200 passen behaalden de onderstaanden de prijzen in dier voege: 1ste prijs. M. L. Beek, schutter. 2e u C. Vis, 3e J. H. de Meijer, le luit. 4e D. Y. van Hoolwerff, sergeant. Op 100passenlste prijs. P. Oetelmans, schutter. 2e n I.I. 1'. van der Klaauw, schutter. 3e A. de Waard, schutter. Op een daartoe gedane uituoodiging vereenigden zich des avonds ten acht ure de deelnemers aan boveDgemelden wed strijd en een groot aantal geintroduceerden in de zaal van //Musis Sacrum", die voor deze gelegenheid smaakvol was versierd. De behaalde prijzen werden door den 2en luite nant Schuijt, president der feestcommissie, met een toe spraak aan de overwinnaars uitgereikt, die door de aan wezigen met een luid hoerah werd begroet. De majoor-kommandant, die deze feestelijke bijeeukomst met zijne tegenwoordigheid niet weinig opluisterde, gevoelde zich gedrongen een woord van dank en hulde te spreken tot de feestcommissie, die door ijver en inspanning veel had bij gebracht tot het slagen der tot dus verre gehouden wedstrij den en met zeer geringe middelen zulke groote dingeu had lot stand gebracht. Daarna begon het bal, dat zeer geani meerd was en dat afgewisseld werd door liet zingen van expresselijk vervaardigde feestliederen, die door alle aanwezi gen werden aangeheven. Het lied, dat wel het meest werd toegejuicht, was voorzeker het Vrij/corpsliecl, waarvan de heer B. H. Polak de solopartij zong. Tot laat in den nacht bleven de feestvierenden in de vroolijkste stemming bijeen, reden waarom wij er niet aan twijfelen, of het feest van jl. Zondag zal bij velen een aan gename herinnering achterlaten. Het gezelschap Sine Nominc heeft gisteren avond een toertje gemaakt naar Schagen, te ruim 6 ure zag men bij de Postbrug de leden zich verzamelen, voorzien van hunne waardigheids-insignes, attributen, symbolen, vaandel, enz. enz. Yoorafgegaau door bazuingeschal marcheerde de stoet naar het station. Met de trein ten 11 u. 5 m. zijn de vrienden geretour neerd en hebben in dezelfde orde hunne intocht weder in de gemeente gemaakt, doch thans door de Spoorstraat. De schetterende muziek, in dit late uur, bracht er niet weinig toe bij om bij menig rustig burger en burgerresse, die zich reeds aan de rustige rust hadden overgegeven, de nieuwsgierigheid op te wekken om nog, even en négligé een kijkje te komen nemen wat er passeerde. Door Z. M. den Koning is, met ingang van den ln October a. s. een pensioen ad f 100 's jaars verleend aan J. C. Uhlenbroek, wed. van den Hersteld Evangelisch Lu- therschen predikant alhier, den heer J. II. Sonstral. Z. M. heeft aan mr. J. A. Jolles, als afgetreden mi nister van Justitie, een pensioen verleend vau f 3970'sjaars. De kapitein ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indie, en wegens langdurig verblijf aldaar, den 22n dezer in Neder land teruggekomen, wordt met dien datum op non-act. gesteld. De luitenant ter zee J. A. Waldeck wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis. De luit. t/z 2e kl. A. van Hengel wordt met den ID September aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam en zulks ter vervanging van den luit. t/z 2e kl. J. P. Hovy, wiens plaatsing met bovengenoemden datum op voornoemd wachtschip, uit hoofde vau ziekte, wordt ingetrokken. Volgens een bij het departement van Marine ingekomen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip Curaqaoonder bevel van den kapt. ter zee C. J. Damme, den 29n Juni jl. in de Simonsbaai aangekomen en zou, na aldaar eenige herstellingen te hebben ondergaan, den 18n Juli daaraanvolgende de reis naar Nederland voortzetten. Het schroefstoomschip het lookomende van de Kust van Guinea, laatstelijk van Bevezier, kwam Zaterdag morgen ten elf ure alhier ter reede aan. Zaterdag jl. vertrok van hier des namiddags ten half twee ure het stoomschip Conrad naar Oost-Indië. Het stoomschip Prins van Oranje zal tegen het einde van September of in het begin van October weder naar Java vertrekken. De voordracht van drie dubbeltallen, waaruit door de algemeene vergadering der Stoomvaartmaatschappij Nederland van 27 dezer, de benoeming van 3 directeuren der Maat schappij zal moeten geschieden, bestaat uitEerste dubbeltal a. de heer J. Boissevain, te Amsterdam, fungeerend directeur der Maatschappij; b. de heer C. A. Croockewit, teAinsterd., directeur der Amsterdainsche Rijn-stoomboot-maatschappij. Tweede dubbeltala. de heer M. L. J. van Asperen, kapt.- luit. ter zee bij het Indische sedentaire zeewezen, laatst di recteur van het marine-etablissement Onrust, met verlof in Nederlandb. de heer P. van Rijswijk Ris, directeur van de grofsmederij te Leiden. Derde dubbeltal: a. de heer C. W. J. Ramann, directeur der koninklijke Nederlandsche stoom bootmaatschappij te Amsterdam; b. E. W. Fabritius, oud gezagvoerder te Amsterdam. De heer Ch. Yiehofl' had verzocht, bij de voordracht niet weder in aaumerking te komen. De onlangs benoemde torpedo-commissie heeft dezer dagen hare eerste vergadering gehouden in een der lokalen van het Departement van Marine. Die commissie is samengesteld als volgt: voorzitter, gencraal- majoor vau der Hartbeek, inspecteur-generaal van fortificatiën, leden generaal-majoor Delpratgeneraal-majoor Booms, chef van den generalen staf; kapitein ter zee van de Velde, kom- mandant van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en chef van den torpedodienst der marinekapitein-luitenant ter zee van Mansvelt en Sluijterman van Loo majoor der artillerie Wim- merluitenant ter zee der le klasse van Goeus, adjudant van Z. Exc. den minister van Marine, secretaris der commissie luitenant ter zee der le klasse Willekens, kommandant van Zr. Ms. kanonneerboot no. 7, en kapitein der artillerie van Houtum, kommandant der torpedo-compagnie. Aan die commissie is hoofdzakelijk opgedragen de regeling vau een torpedo-stelsel voor Nederland. Zondag jl. werd in de R. C. kerk te Anna Paulowna, een kerkelijk feest gevierd, bij welke gelegenheid door eenige zangers uit deze gemeente geassisteerd werd, tot meerdere opluistering van het feest. De eerste mis van van Bree, gedirigeerd door den heer H. A. Egbers, werd bij die gelegenheid uitstekend uitgevoerd. Men schrijft ons van Schagen, 26 Aug.: Schagen heeft den 22 dezer weder zijn gewoon jaar- lijksch feest gevierd, of, beter gezegd, duizenden vreemdelin gen hebben op dien datum weder hunne bijdrage geleverd voor de welvaart van velen onzer ingezetenen. Voor deze laatsten toch vangt het feest eerst een dag later aan, en be staat in het berekenen der winsten hun door de genotzucht hunner natuurgenooten in den schoot geworpen. En ik zie er geen kwaad in een weinig op die neiging te spe- culeeren. Laat het publiek genieten en Schagen profiteeren wanneer het eerste voldaan, het laatste gebaat wordt, is, dunkt mij, de kwestie tot wederzijdsch genoegen beslist. Dit aan het adres van anti-feestgezinden. De harddraverij, die, opgeluisterd door de muziek onzer Harmonie-Kapel, ten een uur des namiddags aanving en waaraan twaalf paarden deelnamen, liep, tot groot genoegen van het toen nog niet zeer talrijk publiek, in de beste orde af. De prijs een paar, met zilver gemonteerde, kristallen karaffen, werd, gelijk door u gemeld is, behaald door de //Deugd" van den Heer C. Ursem, de premie, eeu zilve ren schrijfgamituur door de //Vlieg" van den Heer C. Eecen. Na afloop van dit eerste deel van het feestprogramma had er op de markt een volksvermaak plaats, waarvan ik met den besten wil den ofGcieelen naam niet heb kunnen ontdekken, doch hetwelk ik maar zoo vrij zal zijn #tonnetjesrijden" te doopen. Prijzen werden daarbij behaald doorD. Busscher, S. Rood, T. Molenaar, P. Mooij, C. Laudman en H. Kiezeling. Gelijktijdig daarmede werden twee Concerten gegeven; het eene in den tuin van den Heer Steeuman, door onze Harmo niekapel, het andere, vocaal- en instrumentaal, door een Am- sterdamsch gezelschap onder directie van den heer Fransen in het locaal van den heer Knikker; gelegenheid te over dus voor amusemeut. Onder afwisselend genot werd het zachtjes aan zeven ure en was het merkwaardig den stroom van feestgangers te zien, welke toen nog door de spoortreinen, vooral ook van den Helder, werd aangevoerdook het getal voetgangers en van hen, die des avonds nog per rijtuig naar Schagen kwamen, is niet te begrooten, zoodat toen het uur voor het afsteken

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2