van vuurwerk geslagen had, inen letterlijk op ons marktveld over de hoofden der menschen kon loopen. Het vuurwerk was zoo als wij dit van den heer van der Brugh gewoon zijn na afloop daarvan was het als gewoon lijk: alle lokalen stampvol, overal dansen, drinken, etc, etc. De orde is, ofschoon er bijna geen politie was, geen oogen- blik gestoord. Trouwens, dit is een kenmerk van alle Schager feesten, die mij heugen het publiek, dit bewijst het enorme bezoek, vermaakt er zich uitstekend en zelfs vechtersbazen van professie schijnen, wanneer zij ten onzent zijn, hun bekkensnijdersaard te verloochenen. P. S. Terwijl ik deze schrijf, is Schagen geheel geagi teerd door de komst van uw gezelschap zonder naam hetwelk hier heden avond ten zeven ure per spoor is ge arriveerd en met "vlaggen en banieren" Schagen binnen getrokken. Door sommigen werd het een "letterkundig con gres" genoemd, door anderen voor een afdee.ling der //inter nationale" gehouden. Intusschen geloof ik, op de uiterlijke teekenen afgaande, dat de heeren zich hier goed geamuseerd hebben. Later bericht Des avonds 10 ure 35 min. De agitatie is merkelijk bedaard, en het plan, om veilig heidshalve, om militaire macht te seinen, opgegeven, nu het als zeker bekend is geworden, dat het gezeschap niet tot //de rooden" behoort, maar een onderdeel is van den Bond, die onder de HH. officieren der Nederlandsche marine bestaat. Het collegie is bij zijne aankomst in het koffijhuis VredelusV alhier, door onze Harmoniekapel begroet met fanfares en heeft vervolgens in genoemd lokaal eene vergadering gehouden, waarin gewichtige zaken moeten verhandeld en besluiten ge nomen zijn, welker uitvoering niet geheel zonder invloed wezen zal op den algemeenen maatschappelijken en zedelijken toe stand. Daarna heeft het gezelschap ten ruim 10 ure, vooraf gegaan door onze kapel, zich weder naar het spoorwegstation begeven. Daar gekomen, is door de vereeniging, bij monde van haren president, dank gezegd voor de ontvangst, alhier genoten en werden 't was of ook de natuur het gewicht van het oogenblik begreep onder bliksem en donder, den daverenden bijval der aanwezigen en het spelen der muziek tot eere- en correspondeerende leden der vereeniging ge proclameerd de I1H. Muller, Burgemeester, van Bevervoorden, secretaris onzer gemeente en de Heer Kros, griffier bij het kantongerecht alhier. Na een hartelijk afscheid, vertrok het gezelschap, terwijl de kapel het volkslied speelde, weder per laatsten trein naar den Helder. j Onverdeelde bewondering viel ten deel aan het prachtig vaandel dier vereeniging algemeene verwondering echter baarde het daarop voorkomend zinnebeeld een varteen (volgens een onzer spekslagers naar het leven geteekend) het verband tusschen zulk een weinig geacht dier en de verheven roeping dier vereeniging, is een probleem, welks oplossing Schagen's denkende koppen, ongetwijfeld ernstig zal bezighouden. Dezer dagen zoo schrijft ouze oorrespondent uit Hoorn werd alhier door de werkmansvereeniging //door eendracht sterk", eene circulaire verspreid, teneinde begun stigers aan te winnen voor genoemde vereeniging; dat zij hierin wel zal slagen is buiten allen twijfel, het nuttige dier vereeniging springt te duidelijk in het oog, dan dat men zich /ioude onttrekken hiertoe mede te werken. Haar programma, ,4welk zij nogmaals mededeelt, is als volgt: //De vereeniging heeft ten doel, de stoffelijke en maat schappelijke welvaart van den werkman tegelijk met zijne //zedelijke ontwikkeling te bevorderen". Zij tracht dat doel te bereiken door a. Het stichten van een fonds, waaruit de werkman bij ziekte of ongeval ondersteuning erlangt; b. door het aankoopen in 't groot en het verkoopen in 't klein van levensmiddelen, vooral voor den winter, wanneer de omstandigheden dat wenschelijk achten c. door er naar te streven om den werkman van lieverlede goedkoopere en betere woningen, zoo mogelijk allengs in eigendom, te verschaffen. Deze vereeniging, welker oprichting dagteekent van 16 Juli, mag zich reeds in een ledental van bijkans 100 gewone leden verheugen; hoewel vooral in den beginne veel tegenwerking werd ondervonden, begint men meer en meer de zaak als wezenlijk goed te beschouwen, en ondervindt zij thans de sympathie van vele aanzienlijken in deze gemeente, 't Ts zeker j een zeer gelukkig verschijnsel, wanneer de werkman, in plaats van door werkstakingen, door eigen kracht zijn toestand tracht te verbeteren. De statuten, opgemaakt door het voorloopig bestuur, in overleg met eenige meer deskundigen, leveren het bewijs van een diep inzicht in den toestand van den werkman, en gewis zal de vereeniging op zulke grondslagen, zegenrijk werken voor Hoorn's arbeidersstand. Naar wij vernemen zal in de volgende maand te Hoorn, door de vereeniging van tuinlieden, eene tentoonstelling worden gehouden van tuinvruchten en al wat verder tot het Vak behoort, volgens verspreid programma. De vereeniging voor volksvermaken aldaar, heeft Zondag jl. besloten, in het volgende jaar eene roei- en zeilwedstrijd te houden. Zondag 8 September zal den leden een concert, enz.; wor den aangeboden. Zondag morgen hielden te Amsterdam vijf a zeshonderd werklieden, naar het schijnt meerendeels leden der Internati onale, een optocht naar de woning van den Burgemeester, bij wien zij aandrongen op goedkoope woningen en verbod van den uitvoer van levensbehoeften. De Burgemeester deed hun opmerken, dat voor het houden van optochten door de stad, vergunning der politie noodig was, en dat hij iedere» dag aan het stadhuis was te spreken, maar den Zondag liefst voor zich behield. De werklieden ^keerden daarop rustig huiswaarts. Het .Dagblad ontving gisteren uit Amsterdam het vol gende telegram //Het gerucht loopt hier, dat de Internationalisten, niet te vreden met den uitslag der demonstratie van gistc-r, van plan zijn tegen Donderdag iets anders te beproeven." Uit Almelo meldt men aan het Utr. D. van Maandag jl.: Gister wilden de arbeiders van een der andere fabrieken ook het werk staken, zoo zij geen verhooging van loon ont vingen, doch aan hun verzoek is voldaau; ook andere fabrie kanten hebben dit voorbeeld gevolgd, en het is te verwachten, dat ook de fabrieken, waar liet werk gestaakt is, dit zullen moeten doen. In een onzer vorige nommers werd vermeld, dat //eer lang" in het Binnen-gasthuis te Amsterdam eenige vrouwe lijke apothekers zouden worden aangesteld. Thans, nu be doelde dames, naar men verneemt, sinds eenigen tijd hare betrekking vervullen, moeten zij uitnemend, zelfs boven ver wachting, voldoen. Deze eerste proeve is dus gelukkig ge slaagd, en 't vooroordeel, als zouden de vrouwen ongeschikt zijn voor zekere maatschappelijke betrekkingen, tot heden meestal door mannen bekleed, op nieuw door een feit weer- legd. Tengevolge van het steeds toenemend scheepvaartver keer aan de Oranjesluizen, te Schellingwoude, is het aldaar dienstdoend personeel met een tweeden adsistent-sluiswachter, vermeerderd. Sinds de opening der sluizen op 18 Maart jl. tot ultimo Juli jl. werden 23588 vaartuigen geschut, waarvan 9631 in Juli, als 8 barken, 21 brikken, 50 schoeners, 18 kofschepen, 273 raderstoombooten, 397 schroefstoombooten, 5106 tjalken of pramen, 354.4 visschersvaartuigen en 214-andere schepen. Door de heeren Maas te Scheveningen en mr. Kool te Amsterdam, is concessie aangevraagd voor den aanleg van eene haven te Scheveningen, volgens plan van den ingenieur Galand. In het kamp te Milligen zijn aangekomen de heeren Tobisen, kapitein-ingenieur, en Kobee, 1D luitenant bij den generalen staf, beiden van het Deensche leger, teneinde de manoeuvres bij te wonen. Men verhaalt aan de Cour. de la Meusedat, toen Donderdag het bataillon van het 2e regement infanterie, dat nog te Maastricht is en dat een militairen marscli maakte, te Meerssen aangekomen was, zekere M., militie» van de lichting van 186S, zoo ongesteld en uitgeput was, dat hij verklaarde het bataillon niet meer te kunnen volgen en verzocht achter te blijven. Deze vraag werd herhaald uit zijn naam door een van zijne kameraden, maar de met het kommando be laste kapitein, zoowel als de officier van gezondheid, wei gerden, en de arme soldaat, die van zijn geweer ontlast was, moest zich zoo goed en zoo kwaad als hij kon, naar Maas tricht sleepen, waar hij meer dood dan levend aankwam hij werd vervolgens naar het militair hospitaal gebracht en eenige uren later had de ongelukkige opgehouden te leven. Naar men mededeelt, is de heer v. L., 't hoofd eener aanzienlijke handelsfirma te Zwolle, onlangs met de noorderzon vertrokken, een aanzienlijk déficit in de kas achterlatende. Tn No. 16 van liet veertiendaagsche blad Versnapering gewijd aan de belangen van Nederlandsche dienstboden, vinden we een elftal artikelen, te zamen uitmakende het //Concept reglement voor het Dienstbodenbond". Eene Heerenveensche dame trouwde, tengevolge eener huwelijks-advertentie, met een Duitschen heer, die bij zijne jonge vrouw de wittebroodsweken doorbracht, zich van het noodige voorzag en toen //voor zaken" op reis ging. Die //zaken" houden hem echter reeds zoolang van de echtelijke woning verwijderd, dat het vrouwtje 't noodig acht ter zijner opsporing op reis te gaan, wel ingelichte» vreezen zonder resultaat. In sommige bierhuizen, zegt de Telegraafzijn de kaste leins voornemens, voortaan door iederen gast voor het eerste glas, dat hij drinkt, twee dubbeltjes, maar voor ieder volgend slechts drie stuivers te laten betalen. Waartoe zal dat aanleiding geven Alleen daartoe dat ieder gast met zijn tweede glas begint en de kastelein dus geen voordeel zal hebben. Daarom raden wij die kortzichtige heeren, niet voor hef; eerste, maar voor het laatste glas twee dubbeltjes fe-nemen. Uit vrees voor het laatste, zal dan ieder gast gedurig nog een glas willen drinken. Het lokaal zal dan den geheelen avond vol blijven, totdat het laatste vat op is, en de kas telein komt zeggen //Mijne heeren Nu hebt gij allen uw laatste glas gehad, voor den dag met uwe twee dubbeltjes!" Dat zal meer helpen. De Gaulois bericht, dat de plannen tot wederoprichting van de Veudöme-zuil, geheel gereed zijn. De kosten worden op hoogstens 250,000 fr. berekend. Al de stukken bijna van I de kolom heeft men teruggevonden. Wat het standbeeld van 1 Napoleon 1 betreft, dat den top kroonde, ten onrechte heeft I men beweerd dat het door de commune-mannen in de Seine was geworpen. Het was uit voorzorg reeds in het begin van September van gouverncmentswege bewaard geworden. In den nacht van 5 op 6 Augustus jl., is de postwagen tusschen Galacz en Beni door éen bende van 10 roovers aan gevallen en bestolen. De conducteur, de koetsier en twee ruiters, die den wagen begeleidden, werden gewond. De ge roofde waarde is zeer aanzienlijk. Drie der dieven, benevens een passagier in den wagen, die medeplichtig was, zijn ge arresteerd. De andere zeven zijn over den Donau ontvlucht, doch men is hen op het spoor. Te midden van de kalmte en den voorspoed in bijna alle takken van handel, werd jl. Donderdag te Londen een faillissement aangekondigd, belangrijker dan aldaar sinds 15 jaren plaats had. De firma Gledstanes and Co., handelaars op Oost-Tndië, heeft hare betalingen gestaakt met een déficit, dat weinig minder dan 2,000,000 moet bedragen. Gedu rende 50 jaren genoot dit huis 't volste vertrouwen, en stond aangeschreven onder de meest respectabele van 1 jonden. De calamiteit schijnt veroorzaakt door de jongste dalingen in de prijzen van katoen, indigo, jute, thee, enz. Te Jessereu is een afschuwelijke misdaad gepleegd. De vrouw van een veldwachter, haar 14-jarig kind en haar zuster zijn vermoord. De schedel der vrouw was verbrijzeld door het schot van een geweer, dat zoo krachtig geladen was, dat de loop stuk sprong. Haar zuster heeft 17 messteken inde armen en de handen bekomen, terwijl het hoofd haar nagenoeg afgesneden was. Het kind was insgelijks op handen en ar men bedekt met wonden en had een zeer diepe wond in 't gezicht. Ook dit kind was den hals letterlijk afgesneden. Het schijnt dus, dat er na den moord der moeder een erge wor steling heeft plaats gehad tusschen de twee laatste slachtoffers. Toen de politie binnentrad was de man des huizes rustig bezig met het voeren der varkens, zijne kleeren waren met bloed bevlekt. Hij is in arrest genomen maar ontkent alle schuld aan de misdaad. Men leest in een Amerikaansch blad de volgende eko- nomiscbe advertentie, die zeker door een grappenmaker ont worpen is: Aan vrienden en bekenden zij bericht, dat gister mijne geliefde huisvrouw door den dood van mijne zijde weggerukt is, op hetzelfde oogenblik, waarop zij mij verblijdde door het leven te schenken aan een stevigeu knaap, voor wien ik eene gezonde: min zoek tot tijd en wijle, dat 't mij gelukt zal zijn eene beminnenswaardige rijke jonge dame te vinden, die geneigd is mij haar hart en hand te schenken en in staat mijne welbeklante linnenzaak, waar alle orders binnen 12 uren snel en goedkoop worden ten uitvoer gebracht, voorloopig waar te nemen, daar ik mij eerst dan van eene geschikte direk- trice, met 200 dollars loon, zal voorzien, zoodra de nog loo- pende uitverkoop a tout prix voorbij is en mijne affaire den 1 Augustus naar de X. straat No. 11 overgebracht zal zijn, alwaar ik nog eene verdieping tegen 500 dollars disponibel stel. Te Kopenhagen hebben de leden der Deensche Inter nationale een vergadering belegd, die uitsluitend door vrouwen mocht worden bijgewoond. Een zekere "dame" Jensen was voorzitster. Een comité van 21 burgeressen werd gekozen, om voor de verpleging en verzorging der onlangs gevangen genomen leiders te zorgen, waarna de vrouwelijke vergadering met een hoera voor het bestuur der Internationale en voor de //Deensche pétroleuse" gesloten werd. Een arme doofstomme keerde eenige dagen geleden van Angers naar Saint-Eulgent in de Vendée terug. Om te leven en de onvermijdelijke kosten, ook aan een voetreis verbonden, te kunnen betalen, werkte hij onderweg en ging dan met het verdiende loon een eind weegs verder, totdat de voorraad op was en door werken opnieuw moest worden verkregen. Onderweg kwam hij door een dorp, waar met een stoomma chine koren werd gedorschthij mengde zich onder de werk lieden die daarbij bezig waren, en gaf door teekenen te kennen, dat hij arbeid wenschte. Vrouwen en kinderen werden bang en liepen weg, de mannen hielden den niet-sprekenden jon geling voor gek, vooral toen hij, om zich tegen den prik

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3