^NIEUWSTIJDINGEN. daan. Zelfs willen wij daaraan geenszins een plaats toewij zen naast Kerk en School. Toch gelooven wijdat het nuttig kan medewerken tot beschaving des volks en daarom betreuren wij de opoffering, van f 10,000 uit de kas der Maatschappij in geenen deele. Of het Nederlandsch Tooneelverbond zijn doel zal bereiken, zal de tyd leeren. Vele zwai'igheden zullen moeten worden weggeruimd, vooral in een zoo klein land als Nederland, welks taal buiten de grenzen niet gesproken wordtmaar toch gelooven wij, dat het, goed ingericht en ondersteund, groot nut zal kunnen stichten, en zich in een duurzamen bloei zal kunnen verheugen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 3 Sept. 1872. Door de le kompagnie der d.d. artillerie-schutterij werd Zondag jl. schietoefening gehouden met het kanon van 9 c.m., op eene- schijf, geplaatst op 800 pas afstand. De uitslag is meer dan bevredigend. Yan de 44 schoten (kogel) waren er 8 treffers en van de overige schoten verreweg de meeste in de onmiddelijke nabijheid der schijf. Bij eene toespraak door den majoor-kommandant, na afloop •der ernst-exercitiën, betuigde Z.IT.Ed G. zijne bijzondere te vredenheid voor de ambitie, den ijver en de lust der officieren, onder-officieren en manschappen, waaraan een zoo goeden uitslag te danken was. Wij constateeren, dat door dergelijke practische oefeningen het gehalte der schutterij aanmerkelijk zal toenemen en dat in tijden van gevaar ook dit korps bij uitstek goede dien sten aan het vaderland bewijzen kan. Weldadige ingezetenen dezer gemeente, uwe hulp wordt ingeroepen tot ondersteuning eener behoeftige weduwe met acht onverzorgde kinderen, waarvan de oudste 12 jaren en de jongste 3 maanden telt. Het is de weduwe van een onlangs overleden ijverig werkman, met name J. Schenk, woneude te Huisduinen. Om eenigszins in de tijdelijke nood van dit door de ziekte en den dood van den man uitgeputte en geheel broodelooze gezin tegemoet te komen, heeft het collegie //Burgerkring Harmonie'' alhier, het edelmoedig voornemen opgevat, om eene tooneel-voorstelling te geven in het lokaal Tivoli. Binnen weinige dagen zal u de inteekenlijst wordeu aangeboden en wij houden ons stellig overtuigd, van niet te vergeefs. De bereidwilligheid van Helder's publiek, om dergelijke pogingen eendrachtig te ondersteunen, is ten allen tijde zoo overtuigend gebleken, dat wij eene aanbeveling van onze zijde geheel overbodig beschouwen. De kennisgeving alleen rekenen wij voldoende. Z. M. de koning groothertog heeft in de orde van de Eikenkroon benoemd tot officier de heer mr. D. P. H. Aberson, majoor-kommandant van het artillerie-vrijkorps alhier. De jacht op klein wild wordt dit jaar in Noordholland geopend op 7 September a.s. De korte jacht mag dagelijks behalve Zondags en de lange alleen Woensdags en Zaterdags worden uitgeoefend. De gepensioneerde sergeant-majoor van de vesting artillerie, Maas, is met 1 September aangesteld als wachter van het fort Kijkduin en conducteur van het materieel. De majoor Troester van het alhier garnizoen houdende 5e bat. 7e regt. infanterie, thans te Milligen kampeerende, is, tengevolge van een val met zijn paard zeer ernstig ver wond en in de ambulance opgenomen. Yolgens ontvangen telegram is het stoomschip Conrad van hier naar Batavia, Vrijdag namiddag jl. Gibraltar ge passeerd. Den 24a Aug. is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer te Lerwick aangekomen en van daar den 26Q naar Leith vertrokken. Door den kapt. luit. t/z. J. W. Binkes is het bevel over het scnroefstoomschip 2e kl. Citadel van Anhoerpen overgenomen van den kapt.-luit. t/z J. J. Boelen. Het vertrek van genoemden bodem naar Oost-Tudie, is bepaald op 1 October a. s. Z. M. heeftlo. den luitenant ter zee le kl. H. Hovy, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, ter zake van in en door de dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensi oen gesteld, ten bedrage van f 1100. 'sjaars; 2o. bevorderd tot luit. ter zee le kl. den luit. ter zee 2e kl. D. G. Brand. Z. M. heeft goedgevonden den adelborst le kl. C. N. A. de Groot Stiffry, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, tengevolge van in doch niet door de dienst ontstane lichaamsgebreken, met ingang van den ln dezer voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld, ten bedrage van f250. 'sjaars. De stalen kanonneerboot no. 3, kommandant luitenant ter zee 2e klasse C. L. de Jong, is Zaterdag jl. te Helle- voetsluis buiten dienst gesteld. In het Kaapsche Volksblad leest men, van de hand van een der officieren der Curaqaohet volgende bericht: //Na een vierjarig buitenlandsch verblijf de t'huisreis aan vaard hebbende, ging het dit stoomschip (de Curaqao) in de in de eerste weken, na den lsten Mei jl. datum waarop Batavia's reede verlaten werd voorspoedig, zoodat het den 28sten Mei bezuiden Madagascar zeilde, toen de zuidelijke winter zich allengskens in al zijne gestrengheid deed voelen. Van dien datum af toch had het vaartuig steeds met harde Zuidwester en Wester stormen te kampen. De korte tus- schenpoozen dier snel opvolgende harde tegenwinden werden tot stoomen besteed, en eindelijk kwam het schip den 14-den Juni op het Kaapsche rif. Snel ging het nu voorwaarts tot bereiking der Simonsbaai, alwaar de kommandant zich voor stelde, eenige dagen te vertoeven, zoowel tot verpoozing der bemanning als tot herstelling der geleden schade. Hoewel nu de weerglazen weder een naderenden storm aankondigden, hoopte men, 's avonds ten 4 ure van den 17den Juni Dan- gerpoint bereikt hebbende, nog tijdig binnen te zijn en aldus achter de ankers met vriend Aeolus den spot te kunnen drijven. Het mocht echter niet zoo wezen. Reeds een vier tal uren later belette de hard doorkomende tegenwind en de op het Kaapsche rif zoo hoog loopende zee het schip eeni- gen voortgang te maken, en moest men weer bijliggen. Yan toen af steeds teruggestormd, bevond de Curacao zich den 23sten in de nabijheid van St. Blaize's-punt, en werd be sloten de Mosselbaai binnen te loopen, om beter weer af te wachten, dat dan ook den 23sten met slecht weer uit het westen gebeurde. Regen, hagel, koude, wind, alles werd ver geten, toen de riant liggende plaats Aliwal-South in het ge zicht kwam, na eene zeereis van vier-eu-vijftig dagen. Het behoeft toch nauwelijks vermelding, dat zoowel état-major als equipage, hoewel allen uit een zuiver Noorder klimaat afkomstig, na drie tot vier jaren achtereen in de tropen ge diend te hebben, zoo'n moeielijke winterreis makende, ver poozing behoefden. //Het korte verblijf in deze baai werd hun^ door de bewo ners der plaats zeer aangenaam gemaakt*" Uit goede bron kan worden gemeld, dat de Minister van Biunenlandsche Zaken zich op dezen oogenblik bezig houdt met de zaak der herziening van den census. Yan de gemeentebesturen zijn op nieuw opgaven gevraagd van het getal kiezers in de gemeenten voor de Tweede Kamer en den Gemeenteraad naar den tegenwoordigen census, bij af schaffing der patentbelasting, en van hun getal naar een census van f20, zoowel bij behoud als bij afschaffing der patentbelasting. In den loop van dit jaar en het begin van het vol gende zullen, behalve de romans van den heer Cremer en van dr. Jan ten Brink, nog de volgende belletristisc'ne werken het licht zien een vervolg op Intimisdoor dr. A. Pierson; Derailleer en, een roman van den heer G. Keiler; een uit gebreide roman van mevr. E. van Calcar, geb. Schiötling, en een oostersche roman van mr. van Limburg Brouwer. De vervaardiging van het groote orgel voor de prach tige nieuwe kerk der Ned. Herv. gemeente te Oud-Carspel, is opgedragen aan de heeren Gebr. Adema, orgelmakers te Amsterdam en te Leeuwarden. Zaterdag jl. is nabij Callantsoog een boerenhofstede door den bliksem getroffen en in betrekkelijk korten tijd in de asch gelegd. Geen der bewoners heeft daarbij eenig letsel bekomen, maar een zeer aanzienlijke voorraad graan en hooi, in één woord alles is, op enkele huismeubelen en artikelen van waarde na, eeu prooi der vlammen geworden. De eigenaar zou slechts gedeeltelijk voor brandschade ge waarborgd zijn. Men schrijft ons van Wieringen, 2 Sept. De inkomsten dezer gemeente hebben bedragen over het dienstjaar 1871, de som van f9952.455, de uitgaven f8572.51; zoodat dit dienstjaar een voordeelig slot heeft opgeleverd van f1379.945. De kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Harlingen heeft in zijne vergadering van Donderdag jl., uit het door de mans-ledematen geformeerd viertal, het navolgend twee tal opgemaakt: J. Boetje, predikant te Koog en Zaandijken J. W. van der Linde, predikant te Krommenie. Uit dit tweetal zal door de gemeente Zondag 8 Sept, een beroep worden uitgebracht. Dezer dagen is te Amsterdam eene vergadering ge houden van onderwijzers in de zeevaartkunde uit onderschei dene plaatsen van ons land. In die bijeenkomst werden de belangen van dat onderwijs besproken en het besluit geno men zich te constitueren lot eene vereeniging ter bevordering van het zeevaartkundig onderricht. Wat te doen tegen den kanker van ous volksleven, het schoolverzuim? Met bittere smart wordt die vraag steeds herhaald. Yleit men zich nog steeds met de illusie, dat het school verbond of wel locale vereenigiugen tot aanmoediging van het schoolbezoek het kwaad zullen uitroeien Men kan even goed verwachten, de cholera te genezen metpepermuntwater,

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2