tijd kostte. Er waren ongeveer 50 afgevaardigden aanwezig. De zitting ving aan met een openingsrede van den pre sident Ranvier, waariu hij te kennen gaf. dat de redenen, waarom het congres sedert twee jaar niet plaats gehad heeft, bekend zijn. Men was namelijk hierin verhinderd door de gebeurtenissen te Parijs. Doch de private conferentie te Londen heeft de belangen der Internationale niet geschaad, integendeel, zij heeft ze vergroot en versterkt. Hetzelfde gevolg hebben de vervolgingen gehad: de verbondenen zijn toegenomen, vooral onder de landbouwende ldasse. Voorts bracht spreker hulde aan Nederlands gastvrijheid, en ver- wenschte hij de infame ministers, die de uitlevering van de leden der Commune gewenscht hebben o. a. den infa- men Jules Eavre en den verrader Trochu. Hij herdenkt met genoegen het antwoord van Engeland op de vraag betref fende de uitlevering van AssiEngeland was een Asyl voor de Bonapartisten en zou het ook voor de Communis ten zijn. Hij spoort allen aan samen te werken totdat het doelde bevrijding der werkeude klasse, bereikt zal ziju. Toejuichingen Voorts werd besloten de uitnoodiging van den federalen raad te Amsterdam, om na het congres eene leden-vergade ring te Amsterdam te houden, in geheime zitting te behan delen. Zich aansluitende aan de openings-rede van den president Ranvier, werd er een rapport van den algemeenen raad voorgelezen, dat hoofdzakelijk de vervolgingen uiteenzette, waaraan de Internationale voortdurend, zoowel van de zijde der monarchen als der gouvernementen en zelfs van de pers blootstond, en opwekte om voort te gaan op den ingeslagen weg "ii het welbegrepen belang van deo werkman in 't oog te houden. Daarna werd bij acclamatie eene motie aangenomen, waarbij liet congres, uit naam van de arbeidende klasse in de ge- heele wereld, zijne bewondering uitdrukt over den heldenmoed der strijders, die voor de rechten van het volk gevallen zijn, en waarbij het zijne groeten overbracht aan allen, die zich neg in ketenen bevindeu. Er werd besloten des avonds te 4 ure de openbare zit ting voort te zetten. De federatie te Genève heeft de betuiging harer sympa thie met liet congres ingezonden. Ten 4-V ure heeft de Internationale hare openbare verga dering voortgezet. Er is niets belangrijks voorgevallen de strijd liep meest over het al of niet vertolken van een manifest van de Pa- rijsehe secte der Internationale aan het congres, en hoe de discussiën over de herziening van dc statuten der inrichting zouden moeten worden verdeeld en geleid. Naar men mededeelt, zal 15 dezer te Zutphen gehou den worden de 7e bijzondere en 8ste algemeene vergadering van het Ned. Rederijkersbond. Het voorloopig programma bevat o. a.de opvoering van Floris Vvan Bilderdijk, door de kamer Polyhymnia daar ter stede, benevens de behande ling van vele gewichtige punten, de uiterlijke welsprekend heid betreflende. De afgevaardigden van de verschillende Kamers, die het Bond uitmaken, zijn door de Kamer bo vengenoemd uitgenoodigd tot liet doen van een rijtoer door het schoonste gedeelte van Gelderland. Men schrijft uit 's Hertogenbosch, 2 Sept. De komst in de hertogstad van Hare Majesteit de Koningin heeft ceti conflict doen ontstaan tusschen den generaal-majoor van der Scnrieck, eenerzijds, en den majoorkommandant der dd. schutterij jhr. W. de Jonge van Zwijsbergen en den ka- piteiü-kommandant van het korps koninklijke scherpschutters J. W. B. van Gulick anderzijds. Die van de dd. schutterij had zijne officieren in groot tenue en zijn muziekkorps ver zocht op het perron van het station, en die van de konink lijke scherpschutters zijne officieren in groot tenue gelast daar ie zijn, om Hare Majesteit te complimenteeren, doch de ge neraal-majoor van der Schrieck liet niemand toe en zond allen weg, zoodat Hare Majesteit alleen opgewacht en ge complimenteerd werd door den commissaris des Konings, den burgemeester, evenbedoelden generaal-majoor en den ge pensioneerden generaal-majoor van Dedeih. Zou generaal van der Schrieck ook lust hebben om te solliciteereu naar de betrekking van stations-chef, dan nog was zijne handeling af te keuren; dat het er bij blijven zal, is niet zeker, want allen zijn gebelgd over deze overdreven onbevoegde en niet passende handelwijze. Men meldt uit den Haag, 8 Sept. Heden middag werd hier door een onbekend werkman een zeldzaam bewijs van moed en tegenwoordigheid van geest ge geven. Ten ongeveer 3 ure vertoonde zich in de Wagenstraat een vrij groote hond, duidelijk kenteekenen van dolheid ver- toonende: genoemde werkman volgde den hond, wist hem met de eene hand in den nek, met de andere in den rug te pakken, liep er zoo mede naar de brug over de Veerkade, brak daar op de leuning der brug eerst de ruggegraat van het beest en wierp het toen in de vaart, waar het spoedig, hevig bloedend, den dood vond. Uit Almelo meldt men van den 5den Sept. het vol gende: Twen the kenmerkt zich tegenwoordig wel door den oproerigen geest, want nauwelijks is op de eene plaats de rust hersteld of op de andere wordt zij weer verstoord. Zoo ontvingen wij heden avond het bericht, dat er op het naburige Vriezenveen ernstige ongeregeldheden hadden plaats gehad door de fabriekarbeiders, die den arbeid hadden gestaakt, omdat zij meer loon wilden verdienen. Onmiddelijk is er een gedeelte van de alhier gestationeerde huzaren heengezonden tot handhaving der orde. In de omstreken van Diepenveen, vooral op de laag gelegen landen, heeft de aardappelziekte zich, na de jongste regens, zoodanig uitgebreid, dat hier en daar de helft, ja zelfs op verscheidene akkers, het tweederde deel van het gewas als verloren te beschouwen is. Men is reeds druk bezig met. het rooien, om te voorkomen, dat het geheele gewas aangestoken wordt. Er liggen bij de boeren in deze streken een groot aantal vette en halfvette varkens op 't schot, welke gemest zijn met het doel, om ze te verkoopen. Tot nog toe worden er echter weinig varkens van de hand gedaan, wat misschien hieraan toe te schrijven is, dat men vrij hooge prijzen vraagt 55 a 5S ets. per kilo, ruw). Men schrijft uit UtrechtDat de ruime aanvoer van aardappelen op de markt alhier blijft aanhouden, is wel een bewijs, dat de opbrengst van het gewas buitengewoon groot is geweestniettegenstaande dit, maken de boeren toch nog genoeg geld er voor, daar de prijzen redelijk hoog zijn te noemen. Dinsdag morgen waren er weder 20 vrachten aan gevoerd, waarvan geheele vrachten door opkoopers werden aangekocht. De prijzen varieerden tusschen f 2,25 tot f 2.80 per mud. Thans kunnen wij met zekerheid melden, dat de heer K. H. graaf van Hoensbroeck, wonende op het kasteel Tür- nich (in Pruisen), zijn kasteel Iiellenrath, bij Swalmeu en op een uur afstauds van Roermond gelegen, welwillend ter beschikking vau de paters jezuïeten heeft willen stellen. Gemelde graaf, vergezeld van twee leden der sociëteit van Jezus, is in het begin van deze week het kasteel gaan bezichtigen en, naar wij vernemen, zullen de paters jezuïeten van het edel moedig aanbod gebruik maken, bijaldien zij, zooals bijna met zekerheid te voorzien is, door liet pruisisch gouvernement verjaagd mochten worden. Maas- en Roerbode Te Overschie werd eergisteren een man die, op twee krukken loopende, met bedelen zijn kost ophaalde, ter gemeen te-secretarie ontbodeD, om voor het hoofd der gemeente te verschijnen. Terwijl hij kwam aanstrompelen, had hij niet zoodra in het oog gekregen dat de politie op zijn komst stond te wachten, of hij sprong met krakken en al te water. Alle pogingen, van den wal aangewend, om hem er uit te halen, wees hij af, tot dat zekere J. Contze zich gekleed te water begaf en hem tegen zijn wil na veel inspanning op het droge bracht; Anders zou de man zeker verdronken ziju. De jongste predikant bij de Nederduitsch Hervormde gemeente te Zwolle, de heer J. van Loenen Martiuet, is bproepen bij de Hollandsch-Gereformeerde gemeente te St. Petersburg, op eene jaarwedde van f 3000, met vrije pastorie, onder verplichting, zich voor 20 jaren aan die standplaats te verbinden en elke 14 dagen den predikdienst ook in de Duilsche taal te vervullen. Men schrijft uit Zuid-Beierland, 4 September. Gisteren ochtend zijn de touwversperringen, tusschen deze gemeente en de quarantaine, beproefd. Drie monitors waren daartoe van Hellevoetsluis herwaarts gekomen naar men ver neemt moeten de proefnemingen ditmaal goed gelukt zijn, want een der monitors moet in de versperringen zoodanig verward zijn geweest, dat hij niet her-of derwaarts kon. Na uit die versperringen verlost te zijn geworden, is deze monitor des namiddags 5£ uur door een anderen monitor op sleep touw genomen en naar Hellevoetsluis opgesleept. De derde was reeds te 4 uur vertrokken. Binnen kort zullen deze proefnemingen herhaald worden. Men schrijft uit Deurne, 3 Sept. In onze naburige Limburgsche gemeenten Helden, Maasbree, enz., is op eene vreeselijke wijze het klauwzeer en de tongblaar uitgebroken onder de paarden, het hoornvee, de schapen en varkens. Dezen plotselingen ommekeer schrijft men toe aan een schapenkoopman, die in Holland schapen gekocht, naar Helden vervoerd, en ze aldaar in de weiden en op gemeente-gronden heeft laten grazen. Ofschoon men het dagelijksch bestuur daarop attent maakte, schijnt die klacht weinig gehoor te hebben gevondendaarom hebben eenige veehouders zich verplicht gevoeld zich te wenden tot den brigadier der rijks- veldwacht te Roermond, die onverwijld maatregelen ter we ring heeft genomen op eene wijze, waarmede hij het dage lijksch bestuur eeu geduchten bril op den neus zette. Moge dit tot waarschuwing van anderen dieuen.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2